Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zapojení elektriny

Dobrý den. Ve dvou místnostech starého domu je nově zapojena elektřina na tři dráty a přivedena do rozvodné krabičky - venecku. Jinak je celý dům na dva dráty. Lze propojit nulu a zem ve venecku nebo se musí propojovat každá zásuvka zvlášť. Pouze teoreticky dotaz. Dekuji

Ke skříni je starý rozvod na dva dráty. Proudový chránič tam není. V budoucnu by se mělo pokračovat dál až k rozvodné skříni, ale teď než proběhne další rekonstrukce jestli je dostatecne spojení nuly a země ve venecku pro ten nový obvod.

Dobrý den, chtěl jsem se se zeptat.
Včera jsem na strop do sadrokartonu pridelaval led světla. Ovšem jsem v bytě kde nevím jak vede elektřina a bojím se, ze bych mohl šroubkem narušit kabel na světlo. Vše svítí a jistič nevyhazuje. Ale slyšel jsem ze muže být kabel lehce narušen a muže způsobit požár. Je tomu tak?
Děkuji za odpověď.

Proč cpeš svůj dotaz do cizího dotazu? :-? (host)

Přečti si dotaz znovu. On nemá PE a N v začátku spojené, má tam jen dva vodiče. Předpokládám zelený a černý. V těch daných místnostech už to má rozdělené nově. Takže ze zeleného potřebuje udělat selsky řečeno zelenožlutý a sv. modrý. Nespojuje, ale rozděluje.

Od elektrárny se ale vedou jen čtyři dráty (nad 10mm2CU nebo 16mm2AL se pořád používá PEN), rozdělení se dělá až někde v domovním rozvaděči (podle dnešního názvosloví krytu přístrojů, protože rozvaděč je specifický výrobek, který jistě doma nemá, ale to je na jiné mudrování). Takže to, co tam má, musí připojit někde před rozdělením PEN na ty dva vodiče.
Jinak jsem dotaz četl několikrát a nejsem schopný z toho pochopit, jestli má nový přívod nebo nové rozvody. Spíš to na ě působilo, že jsou dvě místnosti nové a připadá mu, že tam má moc drátů a na to už tu odpověď byla - PEN se po rozdělení nesmí spojovat, takže v jednom místě od žlutozeleného se oddělí modrý a dál povede samostatně. Toto místo by mělo být přizemněné, ale nevím nakolik se na tom trvá (přijde mi to neproveditelné ve vyšším patře paneláku, u domu obvykle neni problém zakopat do země zemnící pásek). Tohle ale bude vědět příslušný elektrikář.

V zásuvkách zapojte 3 vodiče /po novu/, t.j. zem "žl.zel/ na kolíky, Fázi /černý/ vlevo, nulu /modrý/ vpravo. Jako dočasné řešení do dokončení rekonstrukce v tom "věnečku" zapojte fázi /černý/ na přívod fáze z rozvaděče. Nulu/ modrý/ a zem /žl.zel./ spojte a zapojte na přívod PEN / pravděpod. šedý/ z rozvaděče. Oba vodiče z rozvaděče před zásahem prověřte zkoušečkou /Vadas/. Barvy nemusí vždy souhlasit. Po prověření vodičů vypněte jističem v rozvaděči a vypnutý stav ověřte měřením, zapojte a po zapojení ověřte správnost zapojení měřením v zásuvkách.