Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zapojení elektriny

Dobrý den. Ve dvou místnostech starého domu je nově zapojena elektřina na tři dráty a přivedena do rozvodné krabičky - venecku. Jinak je celý dům na dva dráty. Lze propojit nulu a zem ve venecku nebo se musí propojovat každá zásuvka zvlášť. Pouze teoreticky dotaz. Dekuji

Předmět Autor Datum
Záleží jak je zapojen rozvod od rozvodné skříně. Nouzově to lze připojit, ale dnes musí být obvody p…
Paron 01.08.2021 21:32
Paron
Ke skříni je starý rozvod na dva dráty. Proudový chránič tam není. V budoucnu by se mělo pokračovat…
mosurex 01.08.2021 21:39
mosurex
Dobrý den, chtěl jsem se se zeptat. Včera jsem na strop do sadrokartonu pridelaval led světla. Ovšem…
David2802 12.08.2021 08:04
David2802
Je to malá pravděpodobnost, že byste trefil právě kabel. Musel by ležet pevně v místě kde máte vrut…
Paron 12.08.2021 09:06
Paron
Po rozdělení na PE a N už nesmí být tyto vodiče spojeny. Tady je to vysvětleno podrobněji.
Prim 01.08.2021 22:38
Prim
Přečti si dotaz znovu. On nemá PE a N v začátku spojené, má tam jen dva vodiče. Předpokládám zelený…
Paron 02.08.2021 11:30
Paron
Přečti si dotaz znovu. Má tři dráty až do věnečku. Věneček bude bod rozdělení. Zelený a černý tam ur…
jirka44 02.08.2021 11:46
jirka44
Jestli to dobře chápu, tak ty tři dráty do věnečku mu vedou OD zásuvek, z rozvodny má postaru dvouží…
jatobyl 02.08.2021 12:22
jatobyl
Od elektrárny se ale vedou jen čtyři dráty (nad 10mm2CU nebo 16mm2AL se pořád používá PEN), rozdělen…
ml1 02.08.2021 15:00
ml1
Stále to nechápeš, po staru má dva vodiče (přívod od jištění), někam do krabice a z té krabice vedou…
Paron 02.08.2021 15:09
Paron
V zásuvkách zapojte 3 vodiče /po novu/, t.j. zem "žl.zel/ na kolíky, Fázi /černý/ vlevo, nulu /modrý…
vitovec 02.08.2021 15:57
vitovec
Chalupa je skolaudovaná, elektrikármi zapojená, teda nerieš pospájanie kabeláže v prípade nuláku a z…
Nuda 12.08.2021 17:10
Nuda
Ty se přímo vyžíváš v těch hovadinách. Že tě to baví. Nikoho to nezajímá.
Paron 12.08.2021 18:34
Paron
jo, jo, už sem se zapsal na kurzy a školení taky v CZ;; https://www.unit.cz/nabidka-vzdelavani/elekt… poslední
Nuda 12.08.2021 19:20
Nuda

Ke skříni je starý rozvod na dva dráty. Proudový chránič tam není. V budoucnu by se mělo pokračovat dál až k rozvodné skříni, ale teď než proběhne další rekonstrukce jestli je dostatecne spojení nuly a země ve venecku pro ten nový obvod.

Dobrý den, chtěl jsem se se zeptat.
Včera jsem na strop do sadrokartonu pridelaval led světla. Ovšem jsem v bytě kde nevím jak vede elektřina a bojím se, ze bych mohl šroubkem narušit kabel na světlo. Vše svítí a jistič nevyhazuje. Ale slyšel jsem ze muže být kabel lehce narušen a muže způsobit požár. Je tomu tak?
Děkuji za odpověď.

Proč cpeš svůj dotaz do cizího dotazu? :-? (host)

Přečti si dotaz znovu. On nemá PE a N v začátku spojené, má tam jen dva vodiče. Předpokládám zelený a černý. V těch daných místnostech už to má rozdělené nově. Takže ze zeleného potřebuje udělat selsky řečeno zelenožlutý a sv. modrý. Nespojuje, ale rozděluje.

Od elektrárny se ale vedou jen čtyři dráty (nad 10mm2CU nebo 16mm2AL se pořád používá PEN), rozdělení se dělá až někde v domovním rozvaděči (podle dnešního názvosloví krytu přístrojů, protože rozvaděč je specifický výrobek, který jistě doma nemá, ale to je na jiné mudrování). Takže to, co tam má, musí připojit někde před rozdělením PEN na ty dva vodiče.
Jinak jsem dotaz četl několikrát a nejsem schopný z toho pochopit, jestli má nový přívod nebo nové rozvody. Spíš to na ě působilo, že jsou dvě místnosti nové a připadá mu, že tam má moc drátů a na to už tu odpověď byla - PEN se po rozdělení nesmí spojovat, takže v jednom místě od žlutozeleného se oddělí modrý a dál povede samostatně. Toto místo by mělo být přizemněné, ale nevím nakolik se na tom trvá (přijde mi to neproveditelné ve vyšším patře paneláku, u domu obvykle neni problém zakopat do země zemnící pásek). Tohle ale bude vědět příslušný elektrikář.

V zásuvkách zapojte 3 vodiče /po novu/, t.j. zem "žl.zel/ na kolíky, Fázi /černý/ vlevo, nulu /modrý/ vpravo. Jako dočasné řešení do dokončení rekonstrukce v tom "věnečku" zapojte fázi /černý/ na přívod fáze z rozvaděče. Nulu/ modrý/ a zem /žl.zel./ spojte a zapojte na přívod PEN / pravděpod. šedý/ z rozvaděče. Oba vodiče z rozvaděče před zásahem prověřte zkoušečkou /Vadas/. Barvy nemusí vždy souhlasit. Po prověření vodičů vypněte jističem v rozvaděči a vypnutý stav ověřte měřením, zapojte a po zapojení ověřte správnost zapojení měřením v zásuvkách.

Chalupa je skolaudovaná, elektrikármi zapojená, teda nerieš pospájanie kabeláže v prípade nuláku a zeme ak nie sú tieto zemniace prípoje priamo v prívode z IS (stĺp v zemi) načisto preseknuté.

Zem by si bol následne nútený k fázi ťahať zo zemniacej dosky zakopaného hromozvodu prepojenej ako bonus na vodovodnú armatúru či ústredného kúrenia. (Ako mukli v komunistických lágroch a väzbách ťahali zo stropnej lampy fázu 220V, umne zvinutú vodivým káblikom vyrobený z obalu Al zubných pást, smerom do ponoráku vyrobený z dvoch žiletiek oddelené medzi sebou sirkami, napojené kostrou k radiátoru ÚK).

Za zlatých komunistov sa ťahali pod omietkami výhradne dva káble do zásuviek z rozvodov a sme tu, zdraví, pri sile, vzdelaní, poslušní, eštébákmi prevychovaní, poctiví, pracovití intelektuáli aj bez amerického, kapitalistického, západného Lega. Stačili nám hračky vyrobené starými rodičmi zo šúpolia - po našom "bábky zo šúpolia", no a tí ešte chudobnejší, boľševikmi, udavačmi okradnutí, sa do sýtosti vyhrali v kúte s dreveným polienkom.

Hustýýý.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru