už je čas stříhat švestky?
Dobrý den, prosím vás kdy se stříhají "peckoviny" konkrétně švestky,slivoňě
Máme na chalupě, roky jsme je nestříhali, ale jsou tak prorostlé že skoro není vidět, loni nám totálně sežrali vše mšice
děkuji za rady
Dobrý den, prosím vás kdy se stříhají "peckoviny" konkrétně švestky,slivoňě
Máme na chalupě, roky jsme je nestříhali, ale jsou tak prorostlé že skoro není vidět, loni nám totálně sežrali vše mšice
děkuji za rady
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
Jak stříhat? Na havla nebo na blbečka? Řez peckovin dělám po sklizni.
Řez švestek můžeme hned z jara, po vykouknutí prvních pupenů. Řez švestky na jaře totiž nekomplikují listy a lépe je tak vidět, co by se mělo jít pryč. Určitě ne v zimě nebo v únoru.
Též můžeme až koncem června nebo jak já, až po sklizni. Výrazně lépe švestka zvládá řez v průběhu vegetace.
OK
Tento týden má ještě mrznout, možná o víkendu tam pojedu přece na být tepleji
Peckoviny se řežou v míze, teď je to nepříliš šťastné. Na mšice je potřeba polep kmenu a postřik, řezem se to nesrovná. I když vloni to bylo blbé, navíc už nejde koupit Pirimor a Calypso...
Polep jsem koupil, už je ale nejvyšší čas ho použít, nebo ještě počkat? A co se týká postřiku, tady by jste doporučili co prosím? Babička má 3 jabloně a právě tu svestku. Děkuji
Můžete už kmen natřít, ale mravenci ještě nelezou. Zkuste nějaký prostředek proti přezimujícím škůdcům.
Na Bartošovou. A to je jak? Mašinkou....
Peckoviny se řežou po sklizni.
Slivky vošky nežerú, ale piliarka a obaľovače napádajú plody.
Na jar budeš musieť voskom ošetriť rezné rany lebo ti slivku napadnú drevné hubové choroby.
Jejda, tak to jsem dostal mylné informace, že prý jadroviny na podzim a peckoviny z jara.
Takže raději vůbec nestrihat?
Na jar hrozí glejotok, navyše hrozí infekčný tlak spór drevokazných húb a plesní, rana sa nestíha zahojiť, ešte máš čas, lebo mrzne. Dvoj a viac ročné rezy hrubších konárov a halúz musíš na reznej strane ošetriť, zapatlať živicou, voskom alebo pred voskom ešte ako bonus pretrieť reznú ranu štetcom omočený v čistom roztoku nejakého systémového fungicídu (práškový, kontaktný Syllit 1:2 riedený vodou je na kôstkoviny alebo trebárs sa šikne fungicíd určený na vinič /ProfilerWG, Previcur, Cabrio, zinočnaté..../ či fungicídy na jadroviny), Chémia proti hubám zakročí takmer každá než sa rezy zahoja.
Tiež je vhodná Sulka, sírovápno, SíraSK 520 na rany, len s modrou skalicou opatrne, peckovinám síce neškodí ale bacha na vlhké, hmlisté podnebie, modrá skalica nesmie dlhodobo pôsobiť na drevo v oblasti rezu.
Slivkám sa robí iba výchovný rez v II., prípadne III. roku po výsadbe okamžite po zbere zrelej úrody, ešte ak neopadalo všetko lístie, následne sa do rastu nezasahuje. Kôstkoviny trpia na hubové chronty, ktoré prerastajú drevom, dostávajú sa do miazgy a roznášajú sa glejom od koreňov po celom habituse stromu. Obzvlášť u marhulí, nektáriniek, broskýň či šľachtených sliviek naštepené na nesprávnom podpníku.
No ty brdo, netušil jsem že je tolik práce kolem ovocných stromů. Co umřel děda, tak na chalupě zůstal 3x jabloň a ta švestka. Jenže ta švestka je tak prorostla těma mladýma větvičkama, že je z ní pomalu keř. Je toho mraky spousta větviček se křižuji.
Předloni bylo švestek strašně moc až nám to Polanski dvě obrovské asi hlavní větve, za to loni nebyla žádná ale těch msic, no hrůza
V prípade sliviek to nie je až tak náročné, ak sa spraví výchovný rez, je slivka takmer bez údržby. Ba práve radikálne rezy kôstkovinám velice škodia, pohoršujú ich kondícii.
Okamžite po opade okvetných, bielych lístkov je nutné postriekať celú slivku insekcitídom, hlavne nasmerovať postrek na blizne a piestiky so zmáčadlom (cvrknúť malú lyžičku tekutého Jar, Pur na riad do rozrobenej tekutiny).
Postrek proti piliarke sa za sedem dní nutne zopakuje. Ideálne systémový, Mospilan (sivomodrý prášok). Nemusíš sa báť silnejšej koncentrácie, Mospilan nespáli listy ani drobné plody.
Týmto včasným ošetrením po odkvete proti piliarkam sa zároveň zbavíš aj mšíc, vošiek či iného žravého hmyzu. Na jar je silný tlak veškerého hmyzu, ak ho zanedbáš, amen tma, nezbavíš sa žravého hmyzu lebo stihne naklásť vajíčka na ktoré moderné postreky povolené EÚ, neúčinkujú. (Posledný s účinkom na nakladené vajíčka na trhu skončil Actara).
Neskorší postrek proti obaľovačovi nemusíš robiť ak máš slivky na kvas, do suda. Tam drobné červy nevadia. Vlastne nevadia ani na konzum bežným občanom, ktorí sa na svet nevykotili z grófskej, šľachtičskej, óbr fajnovej riti, ako keď zbohatnú Cigáni, táto brikiet_čvarga konzumentov nevie, čo by si do svojich papúľ najfajnovejšie nacpala či na seba nahodila komplet Versače, Guči, Benetone, všetko v zlate prešívané.
Piliarky na mladých plodoch robia škody, spôsobia silný opad plodíkov, ešte drobné zasychajú ak sú zelené.
Svestky chceme jen ke konzumu(jen tak kompot, knedlíky...) na slivovici je ten strom málo
Já švestky nestříhám vůbec, nakládám je do sudu celé.
,, že prý jadroviny na podzim a peckoviny z jara.,, Je to přesně naopak
No ty brdo, tak snad se něco úrodi, loni jsem je stříhal
Švestka je peckovina, jablko jádrovina. Věřit nudovi je cesta do pekel, mšice na peckoviny jdou a hodně. Zbytek jeho výtvoru nečtu, i kdyby psal něco dobře. U jabloní se rozlišuje proč se řeže, cílem je menší koruna s plodonosným obrostem. Jablko snáší řez dobře.U švestky mi vždycky stačilo jen tvarování - aby se nezahušťovala koruna a nekřížily větve. Pokud je problém pilatka, je nutné stříkat po odkvětu zhruba 1/3 květů. Ale člověk je rád, když to stihne v dobrém počasí bez větru a deště.
Dobrá, děkuji za další odpověď. Ale ty větvičky, kterých je opravdu moc, mohu teda sestříhat ať se nekříží? Koupil jsem i nějaký balzám v tubě co mi doporučili v krámku, tady
Omlouvám se za pozdní odpověď, pokud vás svrbí ruce tak můžete malé větvičky ostříhat.
Dobr, děkuji. A kdy je ideální nalepit na kmen ty polepy proti lezoucimu hmyzu? Můžu už teď, nebo až bude venku teplo?
A čo se týká msic, v případě když už je na stromu uvidím, je na ně volné dostupná chemie?
Díky
Chceš-li mocí mermo dělat řez na jaře, počkej až budou pupeny. Pamatuj, že správný zahrádkář, když dělá řez, má víc na zemi, než na stromě. Zásada je taky dělat řez do starého dřeva, zkrátíš-li jen letorost, rozvětví se to tam což je nežádoucí. Proto také pryč s "vidličkama" od starého špatného řezu. Též odstranit všechny "stojáčky", tam nkdy nebudou květy. Křížící větve dáme fuč, pakli hrozí, že by se větrem o sebe drbaly. A nehledej v tom vědu - v každém případě si příroda vždycky nějak pomůže.
zajel jsem na chalupu a pokusil se o foto těch spoustů vetviček