Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem už je čas stříhat švestky?

Dobrý den, prosím vás kdy se stříhají "peckoviny" konkrétně švestky,slivoňě
Máme na chalupě, roky jsme je nestříhali, ale jsou tak prorostlé že skoro není vidět, loni nám totálně sežrali vše mšice
děkuji za rady

Švestka je peckovina, jablko jádrovina. Věřit nudovi je cesta do pekel, mšice na peckoviny jdou a hodně. Zbytek jeho výtvoru nečtu, i kdyby psal něco dobře. U jabloní se rozlišuje proč se řeže, cílem je menší koruna s plodonosným obrostem. Jablko snáší řez dobře.U švestky mi vždycky stačilo jen tvarování - aby se nezahušťovala koruna a nekřížily větve. Pokud je problém pilatka, je nutné stříkat po odkvětu zhruba 1/3 květů. Ale člověk je rád, když to stihne v dobrém počasí bez větru a deště.

Chceš-li mocí mermo dělat řez na jaře, počkej až budou pupeny. Pamatuj, že správný zahrádkář, když dělá řez, má víc na zemi, než na stromě. Zásada je taky dělat řez do starého dřeva, zkrátíš-li jen letorost, rozvětví se to tam což je nežádoucí. Proto také pryč s "vidličkama" od starého špatného řezu. Též odstranit všechny "stojáčky", tam nkdy nebudou květy. Křížící větve dáme fuč, pakli hrozí, že by se větrem o sebe drbaly. A nehledej v tom vědu - v každém případě si příroda vždycky nějak pomůže.