Kondenzátor zacvakávací co je to
Otázka jasná, nevím co znamená kondenzátor zacvakávací? Prosím o radu. Koupil jsem 18 kusu 10000uF/50V a tak mě zajímá co to znamená zacvakávajicí?
Dodám tenhle https://www.distrelec.cz/cs/kondenzator-zacvakavaci-10000uf-50v-85-rnd-components-rnd-150elp103m50bc/p/30112224
Akorát já ho koupil pod 1 euro za kus, hned poté vrostla cena.
Znamena to, ze jej lze zacvaknout do konektoru, který odpovídá rozložení kontaktů na kondenzátoru. Nemusíš jej nutně letovat.
Ach tak, já budu letovat. Už se muj Rotel rb 971 těší. Dostane 180000uF navíc.
Jo a zapoměl jsem poděkovat, takže díky za informaci.
No ono to je tak nějak jinak. Žádný konektor, ten kondenzátor má "zalomené" kontakty, které se zasunou do otvoru v DPS. Ono "zalomení" pak kondenzáror fixuje mechanicky, ale připájet je stejně potřeba (viz nákrest v datasheet).
vždyť to tam i píšou:
A i teď tam vidím cenu 0,8445 euro bez DPH, tj. 1,02 euro s DPH.Kolik jsi tedy ušetřil centů na těch 18 kusech?
Celé mě to stálo 34.39 euro což je cca pod 1 tisíc korun, tedy 931 kč což je skvělá cena.
Určitě budou hutnější basy a jiskrnější výšky a zlepší se i předozadní a pravolevé rozlišení.
To mě popichuješ nebo co?
Jenom pro zajímavost i oplechování trafa má značný vliv na zvuk. A kondenzátory to je jiná třída.
Mám to již dvacet let ověřenou pravdu.
Stručně řečeno filtrace, proud, elektromagnetické záření.
Je to jako bych vlastnil tohle https://www.l-e.cz/accuphase-ps-1230
Síťová pračka! Jestli bych chtěl vidět schéma zapojení jediného zařízení na světě, tak by to bylo tady tohle.
Btw se divím že kupuješ kondenzátory RND, to je těžká čína... mezi kondenzátory jsou jiné pojmy, např. takový Nichicon, Panasonic, Rubycon...
RDN je v pohodě, co je Jamicon 10x co jsem měl v předchozím. Vím že jsou lepší značky, jenže vysoká cena.
Však je to jediná značka na světě co to vyrábí a ono to funguje. Ale bohužel značně vysoká cena.
ježuro, kdybys rozumněl tomu jak funguje graetz a filtrace, tak nic se nemá přehánět.
proud přes usměrňovací diody nejde do vyhlazovacího kondenzátoru celou kladnou půlperiodu, ale jen po dobu úhlu otevření = od růstu zvlněného červeného napětí na kondu ho dioda táhne kousek za maximum, kdy světlá sinusovka z usměňovače znovu padá pod vyfiltrované napětí.
během té úzké doby teče diodou velký špičkový dobíjecí proud do velkých kapacit, několikanásobek proti stejnosměrné odebírané hodnotě. čím je užší, tím vyšší harmonické s dost slušným výkonem produkuje. ty harmonické nevyfiltruješ žádným typem kondenzátoru, jen tlumivkou.
na obrázku má být proud to tmavomodré, úzké jen chvilku po dobu stoupajího červeného napětí na kondu - a o to větší špičku proti střednímu odběru musí mít.
zvyšováním filtračních kondů za nějakou mez - a věřím, že předtím to měl výrobce dobře ošetřené - nedosáhneš vylepšení, snížíš trochu úhel otevření a naopak se budou chovat jako větší zátěž během dobíjení, těchto harmonických na usměňovači se nezbavíš.
já jen, kdybys skoro 50letýma netopýříma ušima neslyšel žádný rozdíl.
jestli to máš jako náhradu původních kondenzátorů, koupě se dá pochopit, pokud věříš tomu že kondezátor stárne světlem apod.
samozřejně může stárnout i časem a zatížením střídavou složkou (harmonickými), pokud by rotel nekvalitně navržen a ty jako strojař víš, že ho vylepšíš.
Hifista pozná i obsah stříbra v pájce. Tady se jeden chce posunout v USB kabelu..
http://www.highendforum.cz/viewtopic.php?f=22&t=6678
Sonus Faber Olympica I, Meitner ma1, Copland CTA 408, Acrolink, Tellurium Q
Jeden z nich má tuhle sestavu, cca 1 milion korun, takže to asi má vliv na zvuk, když to píšou.
Jinak tzv stříbrnou pájku používá značka Audioquest, akorát že oni to bodují svářečkou. Pájet stříbro je blbost.
Stříbro se samozřejmě pájí, také mosaz. Existuje pájení na měko (pájka, olovo cín) a na tvrdo, to je případ stříbra.
Naštuduj si trochu teorie, když věříš nesmyslům o kondenzátorech a jejich kapacitě.
Jindra
Psal jsem jasně. že to bodují sříbrem. A do kondenzátoru mě nekecej sám tomu rozumíš jak koza petržely. Tyhle teoretici mě fakt serou! Já to narozdíl od tebe znám s praxe.
Víš o mě h...o, je mi tě líto. Ale neboj, dá se to léčit.
Tim spíš by měl poznat ty neúměrně vysoké proudové špičky dané malým úhlem otevření. Jejich vliv na stejnosměrné straně (DC) asi bude malý (velká kapacita je pohltí, očekávám tedy, že se zvlnění DC spíš sníží), ale je to střídavý proud a ten se bude vyzařovat. Navíc ten průběh je dost idealizovaný, ve skutečnosti dochází ke spínání, taže tam je daleko strmější nárůst i pokles proudu, při velkých kapacitách a malém zvlnění DC se to se zachováním přesnosti dá nahradit i obdélníkem (je to prakticky zkratový proud daný rozdílem DC a okamžité hodnoty AC omezený jenom odporem, co mu stojí v cestě; velký problém je to při zapnutí, kdy je na DC nula).
Pokud chce někdo zmenšovat zvlnění, ať si pořídí trojfázový zdroj, budou pak stačit menší špičky, protože budou šestkrát za periodu a ne jen dvakrát. Napájet aparatury motorovým proudem ještě žádného hifimaniaka nenapadlo (teda pokud vim, občas bývám překvapený). A k těm jejich výkonům by to rozhodně nebylo nijak neadekvátní, jako když jsem viděl někdy návrh zdroje pro nějaké nouzové osvětlení (řekněme řádově 10 W) - tam to ale zase mělo ten význam, že to mělo zůstat funkční i při výpadku jedné fáze.
Doufám, panové. že si uvědomujete, že ten zesilovač má toroidní trafo a spol, ne že se tady bavíme o spínanem trafu!
vypadá to, že některé samozřejmosti jsou u tebe objev. tu filtraci v graetzu jsem ti asi popisoval proč?
odsud to vypadá, že kromě vyhozených peněz víš kulové a nezbývá ti celý život než věřit a doufat. a číst podobné články.
Pánové klídek. Psal jsen jasně, že už to znám 20 let. Mě je jedno co se děje, ale že to zlepšuje zvuk vím už dávno. V předchozím RB 971 jsem měl 18x10000/50V a zvuk byl ne o jednu třídu lepší ale o výc.
Bohužel jsem o něj přišel. Puvodní myšlenku jsem tenkrát konzultoval s člověkem co si říkal elektronik (i měl takové zaměstnání). Říkal bacha na usměrnovací diody, já na to že mám diodové 4A mustky.
A on že to je v pohodě.
ježoure, kdybys nebyl líný nahlédnout do katalogu součástek, asi bys zjistil, že třeba usměrňovací diody pro typický If=1A mají uvedený Ifmax cca 8A.
částečně to respektuje ochlazení během každé druhé půlvlny, částečně výrobce počítá s tím dobíjením zátěže impulsní špičkou, kterou musí dioda vydržet.
proto dimenzování usměrňovače řešit nemusíš, to už za tebe udělal výrobce rotel aniž se tě ptal.
ale kvůli zahledění se na výkon nechápeš jiný jev, co by speciálně tebe a podobné tydlitysty měl zajímat asi 10x víc:
když si prohléhneš ten tmavomodrý průběh, který jak jsem psal je ve skutečnosti ještě výrazně nesymetričtější - mnohem užší výrazná špička proti široké pauze bez proudu diodou. tento průběh má stejnou plochu jako odebíraný proud, to znamená že ty špičky nohou mít i nízké desítky ampér. a právě tento silně neharmonický výkonový průběh je zdrojem parazitního rušení, které se výrobce snaží konstrukcí potlačit.
a ty mu to "vylepšíš" svými kondenzátory co se dobíjí neharmonickými proudy s ještě horším průběhem - když zároveň tvrdíš, že slyšíš rozdíly v kabelech (ti postižení dokonce v těch digitálních).
jako nežádoucí "bonus" mají tyto výkonové usměrňovače kvůli velké ploše chipu nezanedbatelnou kapacitu. ta se chová setrvačně při změně propustnosti (střídavé napětí z trafa před diodou vs napětí na dobíjeném kondenzátoru) hlavně v okamžich zavírání přechodu a chvilku propouští parazitní deformovaný průběh.
tyto záporné pidišpičky se u náročnějších zdrojů kdysi snažili vyrobci filtrovat paralelními keramikami k diodám, bohužel je to neúčinné. rozumnější je použít rychlé diody, jen nemají takové dovolené přetížení. můžeš se podívat do svého rotelu, jak to výrobce řešil.
no, asi sis všim, že vás věřící nazývám "hyfysti". víte prd a věříte jen naprostým hloupostem.
zaměstnání elektronik jsem měl i já, teď už to beru jen jako nárazový melouch. jak sis asi všim, takových lidí je na poradně víc a nevím jak jim, ale aspoň mě přinášejí tvé tvé laické hifi teorie jen úžas.
Ale uznej, že se královsky pobavíš když čteš co všechno "odborníci" s ušima o několik řádů překonávajícíma uši netopýrů dokážou vymyslet (a do krve obhajovat). A výrobci kabelů v hodnotách tisíců si mnou ruce . Kvalitní kabely dokážou z Ovčáků čtveráků natočených mobilem v koupelně udělat Verdiho v La Scale... A už vůbec neuvažuju co s tím udělají kondenzátory (z Číny i když i Číňani umí kvalitní elektrolyty).
Slepého testu se hifisti bojí jako čert kříže, může to dopadnout takhle:
http://matrixhifi.com/ENG_contenedor_ppec.htm
Jedna info za vsetko . . .
"Bloky výkonových zesilovačů jsou zcela paralelní a mají malý výkon."
Mam vykonovy zosilovac s malym vykonom . . . Co dodat . . .
Ale zase to v klidu žere 50W, co jsem se díval na netu. Bez milosti to pálí všechno rušení, které se v síti vyskytuje. :D
Připomíná mi to filtr jaderné energie do zásuvky.
Výkon je to poslední co mě zajímá. Moje bedny mají citlivost 91dB 4 ohmy, a to znamená, že při jednom watu to má akustický tlak 91dB. Takže 95W na kanál je až až.
Len mi to prosim Ta preloz do zrozumitelneho jazyka, co si mam pod tym predstavit. Ked ma vykonovy zesilovac maly vykon. Logicky je to nezmysel.
"Bloky výkonových zesilovačů jsou zcela paralelní a mají malý výkon."
Mužu se zeptat tebe, co je podle tebe malý výkon? Vzhledem k tomu, že jsem vlasnil RB 971 už od roku 2000, tak ti mužu napsat, že do místnosti 23 m to má výkonu až moc. Na nastavení 6 na regulátoru hlasitosti, se nedá v pokoji ani dýchat, jaké to má decibely. No a hlavně bydlím v paneláku, a co na to sousedi že...
Tak mam vtip pro dnesni den do radioklubu. Dik
Mě úplně fascinuje, jak někteří snobhifi vyznavači věří naprostým nesmyslům a jsou o tom skálopevně přesvědčeni.
Největší sranda je, že zázračnými úpravami zařízení jejich vlastnosti dokonce zpravidla i zhorší, jak například vysvětluje
ledníbrtník. Obrovskou kapacitu dobíjenou jen špičkami sinusovky dokonce v těch špičkách přetíží trafo, které v těch špičkách
silně deformuje průběh a vytvoří spíš rušení, než něco jiného.
Pračka sítě to je něco supr neuvěřitelného. Za tu cenu to snad dokáže udělat dokonalý zvuk i bez vstupního signálu.
Ale zázračné úpravy byly snad už všechny realizovány. Doporučil bych úpravu polovodičového přechodu výkonových tranzistorů.
Tyto přechody jsou od výrobců nedokonale vytvořeny a vyžadují úpravy z hlediska nelinearity.
Dokonalé úpravy zesilovacího řetězce, včetně kabelů k bednám, a dalšího, zde hovoříme již o milionech nákladů, způsobí, že zvuk je naprosto dokonalý. Například při poslechových zkouškách se ukáže, že poslech houslisty hrajícího naživo, je kvalitou nesrovnatelný s poslechem jeho umění z reprodukované nahrávky přes dokonalou soustavu.
Ale nejvíce se kvalita systému projeví, při nahrávkách stažených z internetu. Brilantní výšky a brutální basy nenechají žádného hifistu chladným. Samozřejmě kvalita se projeví nejlépe při poslechu v obýváku s výkonem 2x 80W, kdy se zvuk nádherně tříští mezi nábytkem, odráží od stěn a rozvibrovává skleničky ve skříni. Při mohutných basech se chvílemi zatajuje dech a ušní bubínky daleko za hranicí přebuzení už nestíhají ostatní zvuky vnímat. Ale vědomí, že zvuk jde do reproduktorů po stříbrných kabelech, všechno ostatní bohatě nahradí.
Tihle už hudbu přestali poslouchat a řeší jen zvuk, aby se někam posunuli. Je to výzva, výrobci šidítek je v tom pochopitelně podporují. Hifisti jsou důvěřiví jako děti.
Nahradí kabel, pračku i ženu.
http://www.audiodiy.cz/shop/cms.php?id_cms=11
Zázrak! To musím mít! Takový kondenzátor se ani penězi nedá zaplatit. Ten i ze zvuku hasičské sirény udělá neuvěřitelný umělecký zážitek.
Přechody mezi hlasitou sekvencí a tišší fází jsou doslova hmatatelné. Zejména hrany obdélníkového generátoru, jsou ostré a přitom jemné jak pohlazení. Siréna tak zní jemně, přitom s razantním zvukovým projevem, na který se dá doslova sáhnout.
Při použití těchto kondenzátorů na vstupu zesilovače, dojde k tak velkému kvalitativnímu zlepšení, které nelze jednoduše slovy popsat.
Posluchač se tak při poslechu dostává do zvláštního zvukového prostoru a nevnímá nic jiného, než fascinující extázi.
(odhadovaná výrobní cena výrobku cca 7,50,-, ale pssst!)
Je toho víc, bez čeho se správný hifista neobejde. Demagnetizátor optických disků a generátor Schumanovy frekvence mezi ně rozhodně patří. Prý jsou důchodci důvěřiví a naletí šmejdům na jejich řeči, tohle jsou jiný level.
http://www.hifi-studio.cz/vyrobce/acoustic-revive/
Správný hifista by si měl v první řadě pořídit spektrální analyzátor. Zvuk se nejlépe vnímá očima.
Demagnetizátor optických disků... Další nezbytná věc, o které jsem neslyšel a chybí mi. Mám doma DVD zmagnetované tak, že jsou nepoužitelné.
Někdy se mi zdá, že sice výrobci a prodejci takových věcí na tom neuvěřitelně rejžují a oblbují lidi, ale na druhou stranu, mají kousek svědomí ještě zachovanej.
Dají výrobku takový název, aby bylo zřejmé, že kdo si to přesto koupí, je naprostý debil. A v tom případě to nevadí.
Prodávají se i špalíčky pod reprokabely ze vzácného dřeva, snižující vibrace a zjasňující zvuk.
Doporučuji tazateli pořídit si seriál, který vyšel v časopise Praktická elektronika - Amatérské radio od pána, jehož jméno se nesmí vyslovit, určitě si s ním bude rozumět.