

Kondenzátor zacvakávací co je to
Otázka jasná, nevím co znamená kondenzátor zacvakávací? Prosím o radu. Koupil jsem 18 kusu 10000uF/50V a tak mě zajímá co to znamená zacvakávajicí?
Dodám tenhle https://www.distrelec.cz/cs/kondenzator-zacvakavaci-10000uf-50v-85-rnd-components-rnd-150elp103m50bc/p/30112224
Akorát já ho koupil pod 1 euro za kus, hned poté vrostla cena.
vždyť to tam i píšou:
A i teď tam vidím cenu 0,8445 euro bez DPH, tj. 1,02 euro s DPH.Kolik jsi tedy ušetřil centů na těch 18 kusech?
Celé mě to stálo 34.39 euro což je cca pod 1 tisíc korun, tedy 931 kč což je skvělá cena.
Určitě budou hutnější basy a jiskrnější výšky a zlepší se i předozadní a pravolevé rozlišení.
To mě popichuješ nebo co?
Jenom pro zajímavost i oplechování trafa má značný vliv na zvuk. A kondenzátory to je jiná třída.
Mám to již dvacet let ověřenou pravdu.
Stručně řečeno filtrace, proud, elektromagnetické záření.
Je to jako bych vlastnil tohle https://www.l-e.cz/accuphase-ps-1230
ježuro, kdybys rozumněl tomu jak funguje graetz a filtrace, tak nic se nemá přehánět.
![[15-4.png]](https://www.mylms.cz/wp-content/uploads/2012/01/15-4.png)
proud přes usměrňovací diody nejde do vyhlazovacího kondenzátoru celou kladnou půlperiodu, ale jen po dobu úhlu otevření = od růstu zvlněného červeného napětí na kondu ho dioda táhne kousek za maximum, kdy světlá sinusovka z usměňovače znovu padá pod vyfiltrované napětí.
během té úzké doby teče diodou velký špičkový dobíjecí proud do velkých kapacit, několikanásobek proti stejnosměrné odebírané hodnotě. čím je užší, tím vyšší harmonické s dost slušným výkonem produkuje. ty harmonické nevyfiltruješ žádným typem kondenzátoru, jen tlumivkou.
na obrázku má být proud to tmavomodré, úzké jen chvilku po dobu stoupajího červeného napětí na kondu - a o to větší špičku proti střednímu odběru musí mít.
zvyšováním filtračních kondů za nějakou mez - a věřím, že předtím to měl výrobce dobře ošetřené - nedosáhneš vylepšení, snížíš trochu úhel otevření a naopak se budou chovat jako větší zátěž během dobíjení, těchto harmonických na usměňovači se nezbavíš.
já jen, kdybys skoro 50letýma netopýříma ušima neslyšel žádný rozdíl.
jestli to máš jako náhradu původních kondenzátorů, koupě se dá pochopit, pokud věříš tomu že kondezátor stárne světlem apod.
samozřejně může stárnout i časem a zatížením střídavou složkou (harmonickými), pokud by rotel nekvalitně navržen a ty jako strojař víš, že ho vylepšíš.
Pánové klídek. Psal jsen jasně, že už to znám 20 let. Mě je jedno co se děje, ale že to zlepšuje zvuk vím už dávno. V předchozím RB 971 jsem měl 18x10000/50V a zvuk byl ne o jednu třídu lepší ale o výc.
Bohužel jsem o něj přišel. Puvodní myšlenku jsem tenkrát konzultoval s člověkem co si říkal elektronik (i měl takové zaměstnání). Říkal bacha na usměrnovací diody, já na to že mám diodové 4A mustky.
A on že to je v pohodě.
ježoure, kdybys nebyl líný nahlédnout do katalogu součástek, asi bys zjistil, že třeba usměrňovací diody pro typický If=1A mají uvedený Ifmax cca 8A.
částečně to respektuje ochlazení během každé druhé půlvlny, částečně výrobce počítá s tím dobíjením zátěže impulsní špičkou, kterou musí dioda vydržet.
proto dimenzování usměrňovače řešit nemusíš, to už za tebe udělal výrobce rotel aniž se tě ptal.
ale kvůli zahledění se na výkon nechápeš jiný jev, co by speciálně tebe a podobné tydlitysty měl zajímat asi 10x víc:
když si prohléhneš ten tmavomodrý průběh, který jak jsem psal je ve skutečnosti ještě výrazně nesymetričtější - mnohem užší výrazná špička proti široké pauze bez proudu diodou. tento průběh má stejnou plochu jako odebíraný proud, to znamená že ty špičky nohou mít i nízké desítky ampér. a právě tento silně neharmonický výkonový průběh je zdrojem parazitního rušení, které se výrobce snaží konstrukcí potlačit.
a ty mu to "vylepšíš" svými kondenzátory co se dobíjí neharmonickými proudy s ještě horším průběhem - když zároveň tvrdíš, že slyšíš rozdíly v kabelech (ti postižení dokonce v těch digitálních).
jako nežádoucí "bonus" mají tyto výkonové usměrňovače kvůli velké ploše chipu nezanedbatelnou kapacitu. ta se chová setrvačně při změně propustnosti (střídavé napětí z trafa před diodou vs napětí na dobíjeném kondenzátoru) hlavně v okamžich zavírání přechodu a chvilku propouští parazitní deformovaný průběh.
tyto záporné pidišpičky se u náročnějších zdrojů kdysi snažili vyrobci filtrovat paralelními keramikami k diodám, bohužel je to neúčinné. rozumnější je použít rychlé diody, jen nemají takové dovolené přetížení. můžeš se podívat do svého rotelu, jak to výrobce řešil.
no, asi sis všim, že vás věřící nazývám "hyfysti". víte prd a věříte jen naprostým hloupostem.
zaměstnání elektronik jsem měl i já, teď už to beru jen jako nárazový melouch. jak sis asi všim, takových lidí je na poradně víc a nevím jak jim, ale aspoň mě přinášejí tvé tvé laické hifi teorie jen úžas.
Ale uznej, že se královsky pobavíš když čteš co všechno "odborníci" s ušima o několik řádů překonávajícíma uši netopýrů dokážou vymyslet (a do krve obhajovat). A výrobci kabelů v hodnotách tisíců si mnou ruce
. Kvalitní kabely dokážou z Ovčáků čtveráků natočených mobilem v koupelně udělat Verdiho v La Scale... 

A už vůbec neuvažuju co s tím udělají kondenzátory (z Číny i když i Číňani umí kvalitní elektrolyty).
Slepého testu se hifisti bojí jako čert kříže, může to dopadnout takhle:
http://matrixhifi.com/ENG_contenedor_ppec.htm