Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vymena stareho kotla za kondezacny

Caute planujem vymenit stary kotol za kondenzacny mam dvojpodlazny dom plus garaz a dom je klasicka kocka, v dome su vsade plechenne radiatory stare 25 rocne tak sa chcem spytat ci je lepsie ich nechat a dat len kondezacny alebo cela rekonstrukcia, nemam moc financi tak chcem vedoet ze keby robim takuto rekonstrukciu na dva krat kolko by som prerobil, ze keby teraz len kotol a o par rokov radiatory zas. Dakujem

Steré potrubí můžeš nechat, ale musíš počítat s větší spotřebou. Staré vedení je počítáno na jiný teplotní spád (máš moc vody v rozvodu). Kondenzační kotel šetří hlavně při nižších teplotách topného média. Plechové radiátory jsou lepší na přesnou regulaci v místnosti ( radiátor nemá setrvačnost).
Nezapomeň hlavně že u kondenzačního kotle musíš odvést kondenzát do kanalizace bud samospádem, nebo malou přečerpávací stanicí

Určitě více platit nebudete. Zda máte 25 let starý plynový kotel (nepíšete jaký máte), tak spotřeba u kondenzačního bude nižší. V průměru to bývá kolem 1/3. Každý dům je ale jiný a přesně to nikdo kepředu nedokáže říci. Někde jsou to stokoruny, jinde několik tisíc. Záleží také na stylu topení. Hlavně netopit s novým kotlem nárazově. Doporučuji i rovnou nahradit nynější plynový bojler. U něj skoro půlka tepla pro ohřev vody jde přímo do komína. Je strašně neúsporný. Zda máte nyní bojler svedený do stejného průduchu komína výměně se stejně nevyhnete. Nový bojler propojí topenář s kotlem. I pro kotel je toto řešení lepší, že bude trochu pracovat i mimo topné období a částečně také ušetříte při ohřevu vody.
Se starší topnou soustavou bude vše fungovat bez problémů. Samozřejmě máte v radiátorech trochu více vody, kterou budete muset ohřívat, ale není to až takový problém. Oproti deskovým radiátorům s měděným rozvodem bude spotřeba mírně vyšší, ale nic zásadního. Stejně počítáte s rekonstrukcí, tak v pohodě. Plno lidí si myslí (i někteří topenáři straší) , že musí být kondenzační kotel jen s novou soustavou, ale není to tak.

Ok dakujem za odpoved znacka je modran. Ano bojler je plynovy ale nie az tak stary mozno 15 rocny johny wood ale tak vymenim aj to. Takze ak necham staru sustavu radiatorov tak novy bojler a kotol a vyvlozkovanie komina kolko to asi bude stat 4000€? A jaky kondenzacny kotol doporucujete? Ide mi najma o bezpecnost

Už se na toto téma zde vedla diskuze několikrát. Z ní vyšlo, že nejlépe je vzít kotel na který budeš mít co nejrychlejší a nejlevnější servis. Můžeš mít jakýkoliv kotel ale když se porouchá a nemáš servis tak budeš nahranej a v chladu. Bezpečnost kotlů je na stejné úrovni, jelikož musí splňovat bezpečnostní předpisy dané normou. Vyvložkování komína pro kondenzační kotel se děje plastovým potrubím (jako je kanalizační) a jeho cena je podstatně nižší než nerezové potrubí. Pokud nebudeš předělávat potrubí a radiátory tak by to mohlo být do 3000 Euro. Jak už ti tady psali vezmi kotel s vestavěným zásobníkem na ohřev vody.

Kdysi jsem četl, že kondenzační kotle jsou vhodné se svou vyšší účinností proti těm běžným při ohřívání vody do 50 st. C., nad tuto teplotu jsou stejně účinné, a že se tak hodí především pro podlahové vytápění, kde je teplota vody nižší. Potřebují nové vyvložkování komína, což pro staré křivé komíny může být problém. Mám vyhlédnutý kotel Destila - jeden používáme 27 let bez větších potíží (ještě plamínkový), k těm novým (ne-kondenzačním) se dá připojit i bojler na teplou vodu. Poohlédl bych se i tam...

U křivých komínů není vložkování vůbec žádný problém. Použije se případně ohebná vložka, je to běžné.
I když jede kondenzační kotel do 60°c bude vždy úspornější než starší druhy kotlů.
Jeden z nejhorších kotlů na spotřebu je právě Destila a její podobní příbuzní. Několik let kolikrát zákazníky na toto upozornuji, často nevěří a myslí si že chceme jen další kšeft. Po výměně a prvním vyúčtování kolikrát sami říkají, že už to měli udělat dávno. Někdy se jim náklady vrátí za 5-6 let. Každý dům je ale jiný a záleží i na stylu topení.
V dnešní době bych vůbec nedoporučil jiný typ než kondenzační i z důvodu dostupnosti náhradních dílů na zastaralé druhy kotlů. Za několik tet náhradní díly prostě nebudou. Dost firem nebude chtít zřejmě ani zastaralý kotel instalovat.
Nejlepší je koupit závěsný kotel a pod něj připojit bojler.
Kotle s vestavěným zásobníkem dost často po několika letech začnou zlobit a jsou i dražší případné opravy. Součástky jsou z důvodu prostoru menší(dražší při případné výměně), více se zatěžují a proto méně vydrží.
Jak už bylo popsáno výše, vybírat kotel podle toho, jaké značky kotlů v místě servisují. Dost záleší také jak kvalitně dude firma kotel servisovat. Podívat se třeba na reference. I nedostatečným servisem se dá docela rychle kotel zničit.
Nevybírat hlavně z nejlevnějších značek, je to investice na cca 15let.

Vím jen z doslechu, jak bylo vyvložkování našeho komína problematické - že se muselo kdesi i bourat, aby ohebná hliníková vložka prošla. U místního kominíka jsem si to zjišťoval, o něčem takto pružném nevěděl. Chápu, že jsi praktik, ale kondenzační kotel je pro mne obyčejný kotel s přídavným výměníkem ve spalinové cestě navíc. A tam se podle jakéhosi grafu doohřev vody nad 50 st. C. neuplatní. Nové kotly mohou mít lepší materiály, lepší tepelné izolace, proměnlivý výkon, bezplamínkové provedení (které si myslím také dost plynu ušetří), ale jinak (jako laik) nechápu, v čem je Destila obecně horší. Přece snad má stejné vylepšení jako jiné kotly.

Destila je kotel založený na technologii 40let staré. S minimálními úpravami, aby vůbec v dnešní době mohl být nabízen. Soudný člověk vůbec o tomto brontosaurovi ani uvažovat nebude.
Je to úplně stejné, jako si dnes koupit MB1000, místo Fabie. Obě mají čtyři kola, sedačky a motor, budou ale jezdit stejně?
S ohledem co doma provádíš s dalším plynovým zařízením popisovaným v jiném zdejším vlákně, nebudeš zřejmě potřebovat za chvíli žádný kotel, jelikož nebudeš mít ani kam ho nainstalovat.
Nemá cenu se k tomu dál vyjadřovat.

Jak jsem psal v jiném vlákně, s plynem si nehraju, jen s vodou. Ohledně plynu CO vždy při použití ohřívače větráme a máme otevřené dveře do další místnosti. Plus hlásič CO Honeywell. Opravdu by mne ty pružné vložky do komína zajímaly.

Mnozí ti tu radí, jak je kondenzační kotel super a kolik ušetříš a že současné radiátory není třeba měnit atd.
Ale ona to není tak úplně pravda. Rozhodující pro volbu správného řešení tvé situace ja to, jaké tepelné ztráty tvůj domek má, tedy je-li zateplený atd.
Výměnou plynového kotle "obyčejného" za kondenzační ve starších domech bez zateplení a s velkými tepelnými ztrátami, nelze ušetřit za plyn téměř nic, protože kotel bude muset stejně neustále pracovat ve standardním "starém" nekondenzačním topném režimu, s ohřevem vody v soustavě na vyšší teplotu, aby bylo vůbec možné dům vytopit, protože s vodou na 50°C v radiátorech by byl dům stále studený. A ještě s tím souvisí druhá věc, a to jsou ty původní radiátory, které také dokáží ten dům vytopit jen s vodou v nich o vyšší teplotě, protože nemají dostatečně velkou plochu, aby to dokázali vytopit s 50°vodou v nich.
Aby bylo možné s kondenzačním kotlem opravdu ušetřit, musí být domek zateplený a radiátory musí mít dostatečnou topnou plochu. Vymění-li se jen kotel za kondenzační, neušetří se na plynu prakticky nic, jen je daleko větší investice do toho kotle.
Před několika lety jsme právě toto na našem rodinném domku řešili a stačilo několik výpočtů, abychom měli jasno, že jen montáží sebelepšího kondenzačního kotle neušetříme za plyn prakticky nic.
Chceš-li mít jistotu, že se rozhodneš správně, obrať se na někoho, kdo ti topnou soustavu spočítá, nedokážeš-li to alespoň orientačně sám.

V podstatě jiný kotel než kondenzační už od nětšiny zavedených výrobců ani nejde koupit. Již se jiné nevyrábí. Jedině zda by měli montážní firmy ještě nějaký na skladu. O tom ale velice pochybuju. Sám jsem dříve obvolával několik dodavatelů v mém okolí a nikde nic není a to bylo min. před rokem.
Na internetu se něco nabízí, ale i z mé zkušenosti to nedoporučuji.
Několikrát se mi stalo, že kotel neměl vůbec homologaci pro EU. Byl třeba z ruska a vnitřní vybavení neodpovídalo zdejším dílům, které zde nikde neseženete. Při závadě kotel tedy končí. Ani uvedení do provozu tedy nepřipadalo v úvahu. Většina firem nebude chtít ani kotel servisovat.
Také jsem se setkal s tím , že zákazníkovi přišel kotel objednaný přes internet nekompletní. Jednomu bez čerpadla, dalším zase bez elektroniky. Zákazníci se nikde dedovolali, reklamace vždy odmítnuta.
Nehledě na to, když si koupupíte kotel sám, tak drtivá většina firem ho nenamontuje. Přistoupí na to většinou pochybné firmy, kterým je to jedno a také to pak vypadá. Musíte mít také před uvedením do provozu revize odkouření a plynu i když byste dával úplně stejný kotel co máte nyní. Bez oficiálního UDP není samozřejmě také záruka na výrobek.
To vše bude vyžadovat pojišťovna při případné pojistné události. Nedoložíte, pojišťovna nebude plnit.

Nezáleží na tom, jetli je kotel kondenzační, turbo, nebo zastaralý atmosferický brontosaurus. Revizi musíte mít u každého zařízení. Všichni výrobci udávají každý rok. Jedná se o plynové zařízení a jde hlavně o bezpečnost.
Můj osobní názor je ten, že kotel při běžném provozu vydrží dva roky a poté je již ale nutné udělat revizi.
Oficiáně musím doporučovat samozřejmě každý rok. Na spolehlivosti, spotřebě i bezpečnosti provozu je to v dlouhodobém horizontu každopádně znát.
Ještě ohledně teploty topné vody. Většinu provozních hodin kotle vůbec nepotřebjete při vytápění domu vyšší teplotu než 55°C, při které ještě funguje kondenzační schopnost kotle. Platí to pro 90% domů. Při správně použité regulaci a režimu vytápění objektu se topná voda po prvotním natopení i v radiátorech pohybuje většinou kolem 40-45°C. Kotel si podle vratné vody sám šníží výkon, když elektronika vyhodnotí nepotřebnost vyšších teplot.
Tato schopnost u starších modelů není.
Jaký kotel si necháte nakonec nainstalovat a jak často necháte kotel servisovat je samozřejmě na vás.
Vy jste majitel a provozovatel zařízení.
Proč se ale v dnešní době zabývat 40let starou technologií, když existují mnohem lepší možnosti.

Junkers https://www.junkersplus.cz/NEKONDENZACNI-KOTLE-c22_0_1.htm

Baxi https://www.baxi.cz/atmosfericke-plynove-kotle/

Destila https://www.destila.cz/plynove-teplovodni-kotle-destila

Přesně to, co píše Gloton1 jsem už četl xkrát a dává to logiku. čechy se mi to snažil vyvrátit, a těžko se debatuje se zjevným profesionálem když vím jen to, co jsem si přečetl. Vím, že minimálně ty zatracované Destily technici montují, loni ho měnila sousedka.