Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Odvzdušnění spojky Škoda 1000 MB

Vytekla mi spojka, tak jsem dal nový pístek a gumičky. Nyní neteče, ale nejde mi odvzdušnit. Spojka jakoby nenasávala žádnou kapalinu z nádržky. Přitom když mám napojenou odvzdušňovací hadičku, tak nejprve trochu brzdovky vytlačila do hadičky, další už ale nejde a po chvilce, kdy jsou bublinky, už nejdou ani bublinky a nic se neděje. Jen když nechám brzdovku nasát zpátky do okruhu při puštění pedálu a poté začnu opět odvzdušňovat, tak vyletí pár bublinek a zhruba nasáté množství brzdovky (pouze malé množství, jen několik cm odvzdušňovací hadičky).

Mačkali jsme to už celkem několik hodin, ale nic to nedělá.

Kde je chyba?

Taky mi přijde, že něco dělám špatně, ale netuším co. Držel jsem se dílenské příručky. Zmáčknout spojku, povolit odvzdušňovák, počkat na odtlakování, přitáhnout odvzdušňovák, povolit spojku a tak pořád dokola. Zkoušel jsem i variantu že první povolím odvzdušňovák a pak zmáčknu spojku, odtlakuji, přitáhnu, povolím spojku. Bohužel stále nic.

Jinak brzdovku na jiných autech jsem již měnil několikrát, včetně odvzdušnění, a vždy bez problému.

Všechny gumičky ve válci jsem měnil, korozi jsem neviděl. Spojkový válec jsem měl rozebraný už třikrát, myslel jsem, že jsem dal třeba manžetu naopak, ale podle katalogu dílů jsem na nic nepřišel. Trubky si myslím, že by měly být taky ok, protože určité propojení se na začátku odvzdušňování projevovalo a lze nechat například nasát kapalinu odvzdušňovacím ventilem puštěním spojky.

A co tak zkusit odvzdušnit podtlakem? Plná nádobka, otevřený odvzdušňovák a přes něj hadička a odsávat.
Je na to udělátor, ale bylo by levnější si to půjčit.
Když to neproteče, je ucpáno, pokud půjdou stále bubliny, saješ vzduch přes netěsnost.
Možná by v nouzi posloužila i výplachová injekční stříkačka koupil jsem jí před pár lety v Č. B. v nemocniční lékárně za cca 50 kaček. Objem asi 200ml.

Já vím, kde je odvzdušňovací šroub, ale vždy jsem začínal u pedálu, odvzdušnit válec povolením dutého šroubu na očku trubky. Tím zjistíte, zdali hlavní spojkový válec pracuje, nebo máte špatně složený válec. Tak pomůže dát dlouhou hadičku na povolený odvzdušňovací šroub, přivázat jí na mřížku nad ním a šlapat na pedál. Ale za předpokladu, že PRACUJE správně hlavní spojkový válec.

Začína sa od najnižšieho miesta! Pri stlačení totiž vzduch má snahu stúpať na vyššie miesta.
Dobré je na odvzdušňovák nasadiť pomocnú hadičku, ponoriť do nádoby s kvapalinou (tá musí byť vyššie ako odvzdušňovák), povoliť odvzdušňovak a pumpovať pedálom (ale kontrolovať nádržku, aby nebola potom prázdna - dolievať). Za chvíľu tie bubliny kvapalina vytlačí. A nepotrebuješ na to ani pomocníka - spravíš to aj sám. Zatiahneš odvzdušňovák a spojkový je odvzdušnený. Potom to isté môžeš urobiť aj na hlavnom.
Takto som odvzdušňoval nielen spojku, ale aj brzdy - od najvzdialenejšej až po hlavný brzdový.
Výhoda: pokiaľ je dostatok kvapaliny, pri uvoľnení pedálu natiahne späť do systému len kvapalinu a nie vzduch.

Ale pre istotu - skontroluj si hlavný spojkový valec. Pokiaľ nič netlačí - tak pri zatlačení ti to prepúšťa práve tam (a žiadny tlak sa nevyvinie). Časté chyby - obrátená gumička, unavená gumička (teda prepúšťa a nedolieha k stenám), korózia, ryhy na stenách valca.

Jedním z důvodů, může být prasklá, nebo jinak nefunkční pružina, která vrací pedál do klidové polohy.
Potom je pedál vracen jen pružinou ve válci. Tím nedojde k úplnému uvolnění pístu ve válci a otevření sacího ventilku.
Při uvolnění pedálu musí být vůle mezi tlačným kolíkem pedálu a pístkem.
Dalším důvodem, zejména po výměně gumiček ve válci (nové mají větší tření), může být unavená a slabá pružina ve válci.
Opět nedojde k úplnému vrácení pístku a uvolnění ventilku. Pomůže výměna, pokud nová není, stačí natáhnout a síla se obnoví.
Při montáži válce je nutno stěny válce a gumičky zvlhčit kapalinou.
Pokud je vše v pořádku, stačí naplnit nádržku kapalinou a povolit odvzdušňovací šroub na spojkovém válci. Počkat asi pět minut.
Hlavní válec a část potrubí se naplní kapalinou samospádem, zásobní nádržka je nad válcem. Kapalina může volně protékat přes sací otevřený ventilek do válce a výtlačným otvorem dál do potrubí. Pokud auto postavíme tak, aby předek auta byl výš než zadek, naplní se celý systém samospádem. Potom stačí klasickým způsobem jen ověřit dokonalé odvzdušnění, zpravidla stačí několik našlápnutí. Mockrát jsem to tak dělal u Š 100 a Š120. Zcela sám, tak že jsem to dokončil vzadu u spojky a pedál ovládal tyčí. :puff::beer:

Nečítal som príspevky ,takže začnem podla seba .
Počítam ale s tým že všetko je v poriadku.
Do nádobky naliať kvapalinu a sústavne sledovať hladinu(valec nesmie chytiť vzduch).
Uvolniť spojkovú trubku na hl.spoj valci (na pedálovom) pri našlapávaní musí z uvolňeneho spoja ísť(tlačiť kvapalina).
Ak vytláča kvapalinu,tak trubku zatiahnuť .
V zadu na pomocnom spojkovom valci uvolniť vysokotlakú hadičku a sledovať či pri našlapávaní bude tlačiť kvapalinu.
Ak bude tlačiť dotiahnuť hadičku(stále sledovať hladinu kvap.v nádržke).
Potom zatlačiť pedál spojky na podlahu ,podržať a uvolniť odvzdušňovák na 2-3sekundy a dotiahnuť.
A znovu , 2-3x zošliapnuť pedál ,podržať,uvolniť odvzdušňovák a zatiahnuť odvzdušňovák.
Takto niekolko krát.
Vnútra valčekov piestiky gumičky musia byť v poriadku a správne zložené a odvzdušňovák musí byť priechodný.
Ak je všetko ok a aj tak to nepôjde tak potom by som vás chcel vidieť pri odvzdušňovaní aby som mohol povedať akú robíte chybu.
Nič v zlom.
(takto som to robil 24rokov v autoservise)

Bohužel stále nevím. Auto je zatím stále stojí v garáži, nemám na to momentálně čas. Vyměnil jsem prakticky celý vnitřek - nový pístek, manžety, pružiny a stále se to nepodařilo odvzdušnit. Rozebral jsem to už minimálně pětkrát. Přitom ve svěráku při zmáčknutí pedálu to kapalinu tlačilo.

U me to šlo krásně odvzdusnit, pedál byl parádně tuhý, pak jsem ještě potřeboval odpojit hadici od hlavního válce, tak jsem ji odpojil, vytryskla z toho kapalina, tak jsem hadici zase utahl, dolil kapalinu, ale pedál se propadl a od té doby prostě nic... ani vzduch ani kapalina... vůbec nic. Přece z niceho nic nemůže přestat funfovat hlavní válec ne. Je zrepasovaný cca půl roku a jelo se jednou s autem, pak se delala GO motoru a ted potrebuji odvzdusnit a bohužel....

Už jsem to psal výše, ale ještě jednou. Častá závada je, že praskne vratná pružina spojkového pedálu.
Pedál se musí vracet do horní polohy sám, i kdyby tam nebyl sp. válec. Pokud pružina pedál nevrací, tak je pedál zvedán jen vratnou pružinou ve válci. Ta je na to slabá a tím nedojde k úplnému uvolnění pístku a otevření sacího ventilku.
Pokud je tohle v pořádku, tak (za předpokldu, že je válec dobře složen), může být zesláblá vratná pružina uvnitř válce.
Tím se pístek také nevrací dostatečně. Stačí pružinu napružit natáhnutím.
Když se dají nové gumičky, pohybuje se píst dost těžko. Tím pružina nemá dost síly na vrácení do výchozí polohy.
Pokud po opravě je část válce před těsněním (od pedálu), tak se tam pístek také vrací neochotně. Někdy stačí vstříknout trochu kapaliny do vnější části válce (z prostoru od pedálu, pod manžetu válce, okolo vypínacího palce).
To jsou nejčastější důvody, proč si válec nenatáhne kapalinu. Pokud se pístek nevrátí zcela do výchozí polohy, neotevře se sací ventilek.