Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vhodné baterie pro solární systém

Dobrý den. Mám ostrovní solární systém (100W, 40W a 10W 12V panely zapojené paralelně na MPPT regulátor Victron Energy BlueSolar 75/15) a potřebuju k němu nějaké baterie. Do teď jsem používal dvě paralelně zapojené autobaterie, které odešly. Hledám něco s co nejlepším poměrem cena/kapacita. Napadá někoho něco?

Pokud chces levné, pak olověné baterie, které jsou dělané na solary - AGM nebo gelové baterie s hlubokým vybíjením. O olověné baterie je třeba se starat - nevybijet je nadoraz a používat desulfator. Baterie předimenzuj. Tím nebudeš muset při vybíjení jít moc hluboko a výsledkem bude mnohem víc cyklů.

Mnohem lepší je LiFePo4 technologie, ale také mnohem dražší.

Záleží, jaká kapacita je požadovaná. Tohle bude lepší než autobaterie. Ta je stavěná na jiný provoz, než dlouhé postupné vybíjení.

Ten desulfator stačí jakykoliv. Cokoliv je lepší než nic.

U olověných aku nevybijet pod 30% kapacity, pro delší životnost pod 40%.
Takže s tou 100Ah je k dispozici asi 800Ah. Stačí to?

Myslel jsem Wh, omlouvám se. S měničem je potřeba to nasobit min. x0,9 - účinnost měniče.
Vyhodou je, že můžeš v budoucnu přidat další baterku paralelně. Olověné aku jsou v tomto docela pružné, pokud nebude jeden už 2 roky starý...

Těch 800Wh máš tak na 15h provozu notobooku.

Já bych nejradši vzal dvě. Problém je rozpočet. Už jsem se i ptal, doprava u tam těch baterií by byla 200Kč. Takže 7400Kč. To je o něco víc, než jsem plánoval utratit. Asi tím pádem koupím jenom jednu. Jinak u většiny těch desulfátorů není napsané, pro jakou kapacitu baterií jsou určené. Koupím ten nejlevnější a budu doufat, že bude fungovat. A když bych měl dvě baterie zapojené paralelně, tak by stačil jeden desulfátor, že? A nevíte o nějakém obchodu nebo e-shopu, ve kterém by se ty baterie daly koupit levněji? 100Ah za 3500 je zatím to nejlepší co jsem našel.

Jedine trakčné Pb, kde je húúústý matroš bohatstva olova na doskách.

V inom prípade stačia obyčajné zn. Exide, licencia U.S.A., tie sú momentálne NoI na trhu za lacný peňáz s najlepšou a najdlhšou výdržou životnosti bez straty "štartovacieho" prúdu.

Fotovoltaika ak nie je upravená na pulzné dobíjacie napätie DC/AC na výstupe 16,5V, vyslovene likviduje všetky baterky, aj gelové. V prípade kvalitnej dobíjačky /s meničom/ nepotrebuješ desulfátor. Lebo desulfátor je slabá náplasť, je to vyslovene placebo efekt pri zdroji DC 12V z fotovoltaiky. Baterky sú nonstop podbité, ničia sa.

V prípade 12V Pb bateriek je ideálne pulzné napätie medzi 16V až max. 16,5V v prípade 100% dobitia, kedy sa baterka neprebíja, neničí, neplynuje. Merané 16,5V na svorkách 12V baterky pri zapojenom zdroji ako strop pri nízkom dobíjacom prúde hraničiac so samovoľným vybíjaním nezapojenej baterky (čo je individuálny úbytok v mA, samozrejme podľa kapacity baterky v Ah).

Psal, že používá Victron, ten má v sobě i nabíječku (inteligentní) na různé typy batetek a navíc konfigurovatelnou.
Různé technologie olověných aku mají trochu jiná napětí, takže ani univerzální pulzní nabíječka, u které nemůžeš nastavit o jaké olověné akumulátory jde ti nepomůže.
A že je desulfator placebo bych si tvrdit ze zkušenosti s fotovoltaikou a olověnými akumulátory tvrdit nedovolil.

Jestli gelové nebo mokré záleží na okolnostech. Mokré potřebuji pravidelnou údržbu - dolevani destilky, odvětrávání vodíku... Nemůžeš je nechat na chatě bez dozoru.

Mozno by bolo riesenie aj cestou cinskych LiFePO. Vyskladat serioparalelnu kombinaciu.
Na nejakych forach zameranych na elektrobicykle a podobne veci som nasiel,ze su s nimi aj celkom spokojni. Naprikald tieto clanky: https://www.aliexpress.com/item/33000694193.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.61da4c4dABY4YU&fbclid=IwAR2t82wUDgEKnjAQfrHSYVBpRqRCbClgzA9K-4e6QlPDrwHRptOZx8luhW8
K tomu je potrebny BMS - balancer, napriklad: https://www.aliexpress.com/item/33015143887.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.2c676ffbxDFjvd&algo_pvid=eb3d4b0b-0c45-4197-a060-2f695f5c7324&algo_expid=eb3d4b0b-0c45-4197-a060-2f695f5c7324-1&btsid=0be3769015885858289303521ec026&ws_ab_test=searchweb0_0%2Csearchweb201602_%2Csearchweb201603_&fbclid=IwAR1mpC_b7u0kmHOZYJMnYu8DoQU60e5obwYwN6F4xuWvIizSBu_xMRhh1Ag
Ale konkretny typ samozrejme podla zapojenia baterii.
Ak by si objednaval po menej kusov, mozno by to ani nestopli na colnici a celkova cena by mohla byt celkom zaujimava. Nie lepsia ko olovo, ale zo zivotnostou si niekde uplne inde. Zvlast aks a pouzije kvalitny balancer.

Mozno aj to co ste poslali vo videu je dobra cesta. Dal som to len ako napad, ze mozno by to slo aj vyskladat. Ale treba najst spolahliveho dodavatela clankov, lebo na alicku su aj uplne hovadiny.
Ak by som ja chcel solarny system, tak asi by som siel touto cestou, ale to hlavne z toho dovodu,ze sa proste "rad sprtam v kablikoch". Niekomu vyhovuje skor moznost napojit a hotovo a nebude spajat xy clankov s balancerom a davat do do nejakej krabice.

LiFePo4 je určitě lepší řešení. Nekolik tisíc cyklů ve srovnání se stovkami u olověné baterie.
Aktivní BMS je nutnost, správně nastavené nabíjení také. Vybitím pod limit se LiOn (včetně LiFePo4) články zničí.
Přebytim naopak může dojit k nafouknuti - poškození článku. Zkrat = možný ohňostroj a špatně se to hasí.

Protože jde o serioparalelní zapojení (sériové určitě) je nutné větve aktivně vyvazovat (vyvazovat odlišná napětí článků). BMS pro větší proudy už není nejlevnější záležitost.

PCB se pak bude starat o to, aby nedošlo k vybití článku pod spodní hranici a tím k jeho zničení a naopak odpojí nabíjení v okamžiku, kdy je baterie nabitá, aby se zabránilo prebyti.

Ve srovnání s olověným aku bude mnohem lepší využití energie, víc cyklů (delší životnost) , vyšší nabíjecí i vybijecí proudy. To vše za nekolikanasobek ceny. Takže je třeba posoudit, zda do toho jit nebo ne.

Pokud bych řešil provoz rádia a notebooku, pak olověné bezudrzbové aku budou mít lepší poměr výkon / cena. Na domácí fotovoltaiku bych zase zvolil LiFePo4, které budou aktivně komunikovat s měničem.

Krome BMS potrebujes i PCB. To soucasti tohoto maleho BMS nebude urcite.
Ty proudy pri nabijeni a vybijeni LiFePo4 mohou byt docela velke.
Nevim, jak je schopny ten Victron nastavovat omezeni nabijeni a vybijeni аle LiFePo4 (nebo lion) nemůžeš vybít pod bezpečnou spodní hranici, zničil bys je. Umi to ten Victron?

Tak použiju toto BMS: https://www.aliexpress.com/item/33042894738.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.5fa77ef9scnAA4&algo_pvid=61039e71-521c-47c2-9b70-f882c0f4b970&algo_expid=61039e71-521c-47c2-9b70-f882c0f4b970-7&btsid=0ab6d69515887857483193657e6d84&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_ . Proud nabíjení velký nebude (max. tak 10A). Proud vybíjení bude max. 300W (se ztrátama na měniči by to bylo do 30A). To BMS má ochranu proti přebití, převybití a zkratu. To by podle mě mohlo stačit.

Dulezity je prurez. 5mm x 0.1mm = 0.5mm2, pro ten 10mm siroky je průřez 1mm2

Pro 1mm2 pocitej asi s 15A.
Ty budes mit nějakých 18 baterek paralelne.
Pokud das model 3x6 - vzdy spojis paskem 6 baterii, das je vedle sebe a pak je vzajemne propojis nekolika pasky (min 3), pak to bude dostatecne, aby to zvladlo s prehledem 40A. Tyhle bloky pak zapojis dostatečně tlustymi vodiči sériově a pripojis k BMS.

"Spatne se to hasi" je vcelku slaby popis skutecnosti, realne je to temer neuhasitelny. Ale tak to je vedlejsi.
Spis k ty BMS: ty balancovaci proudy nemusi byt zas tak velky. 1% C je vcelku luxus, da se zit i s 0.2% C, v zasade nizky stovky mA balancovaciho proudu staci pro 100Ah baterku vcelku v pohode - je to samozrejme otazka SW reseni balancovani, nektery(vetsina) balancujou pouze v uplne horni casti nabijeci charakteristiky, ty inteligentni si zapamatujou, kolik odbalancovat a balancujou i behem vybijeni, resp. obecne doby po kterou se balancuje - i hloupejsi reseni umi ubalancovat velkou baterku, pokud na to ma cas. Taky spoluprace balanceru s nabijeckou je vcelku zasadni. No delam v tom posledni 3 roky, takze bych mohl povidat dlouho.
Kdyby se nekdo chtel realizovat, LTC ma super BMS svaby resici 90% problemu, isoSPI, meri teplotu... BMS se da i postavit, byt to chce vcelku dost znalosti.