Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Dávkovač zrní pro slepice

Zdravím kutíly.
Možná někoho něco napadne a poradí.

Mám 2 kousky OSB 15 cm široke.
Do obou jsem vyvrtal 7 dír 70 mm.

Do každe díry dal novodurovou trubku pruměr 70 mm.
Jedna OSB dole, druha nýhoře.

Potřbují pod každou trubku vymyslet automaticke otviraní.
Nějake vičko a elektromagnet?

Nebo nějaký čina elektromotorek?
https://www.aliexpress.com/item/33004652774.html

Uplně mi postači, když dam pod to z každe strany L profil a plastu nebo plech, který se každý den o kousek vysune a tak uvolní jeden otvor.

Myslím, že se jedná o dávkovač asi týdenní, tedy by nášlapný nefungoval. Jde asi o to, aby každý den v týdnu se otevřela jedna trubka a vysypal se denní obsah krmiva.
V tom případě bych asi použil motorek se závitovou tyčí (odkaz), ta by ale musela mít délku pro celou délku dávkovače.
Pak bych pod trubky udělal clonu, zakrývající všechny otvory, nějakém vedení. Clona by byla ovládaná tou závitovou tyčí.
Posunem clony by se postupně odkrývaly otvory.
Pak je třeba vyřešit, aby se pohon vždy vypnul po odkrytí otvorů. To by šlo realizovat koncovými spínači, ovládanými jezdcem na záv. tyči. Ty by byly rozmístěny tak, aby se příslušný spínač vypnul po otevření příslušného otvoru. Všechny spínače sériově. Motorek zapojen přes sérii koncáků na motorek.
Potom použít týdenní časový spínač a naprogramovat tak aby každý den dal jeden impuls, třeba ráno. Impuls musí být kratší, než posuv dojede na další stupeň, aby to nepřejelo dva. Časovým spínačem přemostit všechny koncáky v sérii.
Funkce: Systém ve výchozí poloze. Všechny stupně jsou zavřené. Je aktivován první koncák před řetězcem. Tím posun neběží. Např. pondělí ráno, dá spínač impuls a přemostí koncáky. Motorek se rozběhne. Než jezdec dosáhne dalšího koncáku, impuls musí pominout.
Jezdec dosáhne druhého koncáku (blokování prvního stupně), a motor se zastaví. Další den dá časovač impuls, překlene koncáky a motor se rozběhne. Dodáhne třetího spínače (blokování druhého stupně) atd.
Po vyprázdnění celého zásobníku se systém zastaví. Ale aby došlo k zastavení na konci, je nutno překlemování koncových spínačů časovačem připojit PŘED poslední spínač. Tím nedojde k aktivaci časovačem na konci procesu. Poslední koncák systém vypne a nebude překlenován případným dalším impulsem.
Pro návrat do výchozího režimu a naplnění zásobníků, je potřeba udělat ještě ruční ovládání, kdy se změnou polarity přepínačem obrátí směr otáčení a najede se zpět na začátek. Aby se při zpětném pohybu neaktivovaly koncáky, je možno paralelně k časovači dát třeba tlačítko a držet, než se jezdec vrátí do výchozí polohy.
I návrat do výchozí polohy by šel udělat automatický. Tak že by posun měl ještě jednu polohu navíc. Ta by byla opatřena reverzačním koncákem. Ovládací poslední impuls by byl třeba několik minut po vyprázdnění posledního stupně. Ten by způsobil dojezd na reverzační spínač a jezdec by jel zpět. Pak je možnost to mechanicky udělat tak, aby nebyly aktivovány řetězové koncáky při zpětném chodu, nebo vratný impuls naprogramovat tak dlouhý, aby překlenul přejezd přes všechny koncáky mimo prvního výchozího. Tam by se zpětný posun zastavil. Pro jednoduchost zapojení, bych jako poslední reverzační spínač použil třeba páčkový šestivývodový přepínač. Na ten by jezdec najel a přepnul. Po návratu do výchozí polohy zaktivovat funkci ručním přepnutím páčk. spínače pro pohyb vpřed.
No snažil jsem se to popsat nějak polopaticky, takže to vypadá ukrutně složitě :-) Ale ve skutečnosti to je jen udělat posun clony s pohonem závit. tyčí a vhodně umístit koncové spínače a zapojit. Doplnit o koupený digitální časovač. Při pochopení funkce dost jednoduché na konstrukci.
Jen pro doplnění. Pokud by pohon byl konstantní rychlostí, třeba synchronním motorkem, šlo by i řadu koncáků vynechat a použít pouze poslední reverzační. Pak by šlo přesným nastavením časů sepnutí pohonu načasovat pojezd od jednoho k dalšímu stupni jen dobou sepnutí časovače. Ale to by časovač musel mít možnost nastavení v přesnosti sekund.
Je to jedna z možností, jak to udělat v podstatě jen mechanicky, bez nějakých složitých obvodů. Určitě existuje množství jiných řešení.:puff:

Tady by si šlo krásně vyhrát a Arduinem a použít magnetické spínače. :-) Samotný šnek bych si nechal vytisknout na 3D tiskárně a tělo násypky vyrobil z odpadní trubky. Motor by šel použít 12V od stěračů, takže napájení stejnosměrným napětím z baterie, která by byla dobíjena buď solárním článkem na střeše kurníku nebo klasicky přivedenou prodlužkou a nabíječkou. Tady by si šlo neuvěřitelně vyhrát. :-)

Zerozero: Myslíš to dobře, pěkně si se rozepsal, ale tvůj text je strašně dlouhý a nejlíp ho pochopíš asi jen ty. Platí jedna skvělá věta: Jeden obrázek vydá za 1000 slov... :-)

@dejv111 nejsem doma, dost často jezdim na služebky, proto take řešim to krmení.

Nepotřebují zdvíh, zvedat vičko budu až když bude trubka prazdna.
Stači když to bude mít silu udržet to vičko.
Otevřit to určitě zvladne a i tiha zrní tomu pomuže.

5 dratu by bylo lepší pro kontrolu zda se otevřelo, ale nemají.
Ale toto postači.
https://www.hadex.cz/t811-servo-pro-centralni-zamykani-2vodicovel140mm/
Oblikam a valim jedno koupit :-)

Dobrý den,dle mého názoru to máte moc složité.Stačí jedna trubka,její obsah denní dávka,tu připevníte k desce,která bude obdélníkového tvaru.Vodítka budou na delších stranách.Tato deska s trubkou bude suvně jezdit pod vrchní deskou ve které bude otvor pro nasypání zrna,celé to pozdejí připevníte pod soudek .Deska s trubkou se nasune pod otvor ve vrchní desce,ze zásobníku do ní nateče obilí,dole bude trubka na plné desce,po sepnutí motor bude desku s trubkou posouvat ,trubka se začne vzdalovat od násypného otvoru,který postupně uzavře vodící deska a trubka dole na spodní desce najede na výsypný otvor,denní dávka je venku.Opakování procesů řídí časovač.Převod posunu řešte šroubem a maticí,zrno se někdy skřípne a chce to sílu.
Vše musí být přesné,lépe z plechu,ten nebobtná,ty OSB mohou nabývat a bude se něco zadrhávat.:-)

Tak ono by bylo ještě lepši si sehnat plastový sud.
Dole udělat díru a dat tam šneka.
Jednou za den by se šnek třeba na minutu spustil a vysypalo se určite množství zrní.
Kde ale sehnat šneka?

A co když se něco posmoli.
Na tu ESP32 mám přistup odkudkoliv, takže když se trubka neotevře, muže ESP32 otevřit další, nebo se ja nalogovat do ní a otevřit ručně.

Dobrý den,včera večer jsem zavzpomínal na podobná udělátka,jsem kluk z venkova celoživotní chovatel zvířátek.Podobně přes časovač a převodovku mám vyrobeno otáčení vajec v líhních.
Ale vždy je nejjednodušší spolehlivé řešení.Vzpoměl jsem na otvírání foliáků z automobilových tlumičů,velká síla přes pákový mechanizmus,kterou Vy potřebujete,jen bych válec tlumiče omotal topným kabelem a časový spínač s koncáky by dořešil další operace.Nikdo zde nevěřte,že to půjde servíčkem do zamykání auta.Desítky let jsem dělal údržbáře ve velké výrobně směsných krmiv pro zvířata.Podobný lamelový podavač,který uved dejv111 byl poháněn pětikilowatovým motorem a převod dopomala.Když se přicpal vhkým šrotem,který tam přes výkend zatvrdl,tak obrovská přesilovka to rozchodit,autogenem ohřát celý zalepený blok,dvoumetrovou trubku pod lopatku a páčit.A to byl výrobek přímo na to,velice těsný přesně obroben.
Proto opět zdůrazňuji, raději kovové,minimální vůle,aby nikam nic nezateklo,dřevo se postupně omele ,zadře se to a je konec ,jedině osobní kontakt mechanika to rozchodí.:-)

Ano, máte pravdu, zrní by muselo být suché a celá sestava nejlépe někde pod střechou. Dávat by se do toho muselo fakt jen zrní, nic jiného, vlhkého, co by vytvořilo pevnou hroudu. Motor ze stěračů do pomala už prakticky je, takže má sílu. Násypka by nebyla nějak extra velká. Lopatky bych asi udělal z 3 mm plechu a napadlo mě, že konce (cca 2 cm) by mohly být ohebné, třeba z gumy, takže by zadrhnutí nemělo hrozit. Ale prakticky to ověřené nemám, takže čistá spekulace. :-)

Použi na to elektrický mlynček na mäso, z ktorého odoberieš nožíky a mriežku. Na vstupný otvor narazíš nejakú bandasku ako zásobník zrna. Na napájanie použiješ programovateľné spínacie hodiny (napr. HT-343). Minimálny impulz ktorý vygenerujú tieto hodiny je asi pre tvoje potreby príliš dlhý, takže ho skrátiš časovým relé (napr. časové relé multifunkčné 600XU). A keby si tieto komponenty musel kupovať nové, tak ťa to vyjde na cca 50€ (mlynček, časovač a časové relé). Na druhej strane máš maximálnu spoľahlivosť a bezpečnosť.

Dobrý den,řešení v jádru OK,ale na přísunu musí být takzvaný čechrač,násypka je úzká a tam dojde k nahromadění a zůstane zrno viset.Čechrače jsou všude,ať je to v potravinářství,nebo výrobě briket.Ono to vše vypadá po logické stránce snadné ,ale praktická je jiná.:-)

Ono zas nemůžeš mít jistotu, že když se tam postaví slepice, a otevře se to, že tam zrovna nepřiletí nějaký pták s tou ptačí chřipkou.
Od té doby co to tu řadí krmím je jen uvnitř a i vodu tam mají.

Ono, když se krmi slepice, naši předkové volali na, pata pata :-)
Mám odzkoušený obyčejný klaksobek z ali a slepice pochopili, když zahouká, mají v kurníku žradlo.

Jinak jsem zjistil, že nej jsou odpadni trubky 110/50
A toto dat dovnitř trubky a přišroubovat na zadní stranu.
https://www.hadex.cz/t811-servo-pro-centralni-zamykani-2vodicovel140mm/

Tak ono i to koleno nemusi byt, stačila by obyč trubka třeba 10 cm od dna, ale take by se muselo pořešit automaticke otviraní, jnak se potvory ráno nažerou zrní a už na zahradu hrabat nepujdou.
A mýšaci budou mít rej.

To dokrmovaní ?
Třeba přes léto jím nedávám skoro nic.Občas trochu sypnu.
Ale mám obrovskou zahradu a za ní ještě spoustu státního.
A zima.
Vždy večer a aby to sezobali a pokud odejdou a zůstane, další dny už dostanou míň.:-)