Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kolísavé napětí

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli z vás nikdo nemá zkušenosti s kolísáním napětí.
Bydlím v šestém patře panelového bytu, a žárovky mi někdy blikají docela výrazně. Dokonce se mi stalo že mi to vypnulo pračku.
Ale druhý den šla úplně normální.
A sousedi na patře nic nepozoruji je to jenom můj problém.
A nikdo s tím nechci nic mít.
Tak bych se chtěl zeptat jestli nemáte tušení nebo nějakou zkušenost co by mohlo být špatně.
Moc děkuji za odpovědi.

Předmět Autor Datum
Vypnout hlavní jistič a poutahovat všechny šroubky v krabicích a zásuvkách.Hlavně jestli jsou rozvod…
Karel04 12.12.2019 06:31
Karel04
"A nikdo s tím nechci nic mít." (?!?) Nekaj tak, časom sa usadí, odpočinie si, bo striedavá elektri…
Nuda 12.12.2019 07:40
Nuda
Sousedi s tím nic mít nebudou, buď správce, nebo majitel bytu. Nejjednodušší je pozvat si elektrikář…
kejki 12.12.2019 08:45
kejki
Základní otázky 1/jak starý je panelák? 2/jsou rozvody v hliníku nebo v mědi? 3/dotahoval někdo někd…
jirka44 12.12.2019 10:04
jirka44
Kolísání napětí a nejen to, kvalita elektrické energie vůbec mě prakticky živí, takže zkušenosti min…
ml1 13.12.2019 14:43
ml1
Dobrý den, děkuji za odpověď, hodně nám to pomohlo.
fstary 14.12.2019 08:29
fstary
Revizní technik elektro nemusí dělat celou revizi, včetně protokolů - to je zbytečně drahé. Zavolejt…
mirektatra 14.12.2019 06:50
mirektatra
Dobrý den, děkuji za odpověď to je dobrý nápad. Výše odpověď nám pomohla.
fstary 14.12.2019 08:30
fstary
Pokud by nepomohly rady předchozích rádců (kontrola a poutahování vodičů), může jít i o občasné přet…
George63 15.12.2019 20:29
George63
1) Viditelné kolísání je běžným voltmetrem nezjistitelné - tazatel dokládá výpadkem elektronických z…
mirektatra 17.12.2019 06:19
mirektatra
Mirku, ad.1 - ale pokud mu napětí kolísá tak, že mu žárovky pohasínají, tak se to i běžným voltmetre… poslední
George63 17.12.2019 10:32
George63
A taky je běžné, že kolísá napětí v síti a mnohdy a mnohde brutálně. Prostě přímo od dodavatele. Tak…
Kiksfix 17.12.2019 00:02
Kiksfix

Vypnout hlavní jistič a poutahovat všechny šroubky v krabicích a zásuvkách.Hlavně jestli jsou rozvody ještě hliníkovými vodiči.Bytovými jističi to asi nebude,pračka by měla mít vlastní.Případně si na to zavolat nějakého elektrikáře,ten spíš závadu najde.

Základní otázky
1/jak starý je panelák?
2/jsou rozvody v hliníku nebo v mědi?
3/dotahoval někdo někdy šroubky v rozvaděči a krabicích?

Jenom pro zajímavost: barák kde bydlím, koupil nedávno nový majitel. A protože nechce, aby mu vyhořel, nechal udělat revizi elektriky. Přišel maník, otevřel rozvaděč, nafotil, dotáhnul co bylo potřeba, přeměřil zásuvky a šel do dalšího bytu.

Kolísání napětí a nejen to, kvalita elektrické energie vůbec mě prakticky živí, takže zkušenosti minimálně teoretické mám.

Pokud sousedi nic nepozorujou (zvlášť jestli mají ještě klasické žárovky), bude to problém opravdu jen u Vás. Když už to způsobí i poruchu připojeného zařízení (nějak se to klasifikovalo, tohle je předposlední stupeň tedy zařízení vypoví funkci, ale po resetu jde, poslední stupeň je už nevratná porucha). Co třeba žárovky na společné chodbě, ty jsou OK?
Při takových projevech už by muselo postižené místo být žhavé, tedy bych osahal a očichal všechny krabice a další místa. Jestli to zasahuje víc okruhů, pak to bude buď více poruch nebo bych hledal na vyšší úrovni, tedy v bytovém rozvaděči. Případně bych očichal i ten společný, ale do něj bych nelezl, to ať si zařídí správce. Měli jsme třeba v paneláku jeden požár právě od hlavního jističe jedné partaje. Teda nebylo to nic vážného, hořelo opravdu jen v tom rozvaděči kromě očouzeného okénka u elektroměru které je tam dodnes se to navenek nijak nepozná. TZaky se to někdy hledalo s rozhlasovým přijímačem na středních vlnách, protože jestli někde něco jiskří, tak to bude dost rušit a možná nejen rádio.

Kdyby to měli i sousedi, tak to řeší energetika, je potřeba si ztěžovat na flikr (blikání) ne na kolísání napětí (kolísání znamená, že máte chvíli 220 a jindy 240 ale stabilní), oni potom provedou měření a možná zjednají nápravu (ta náprava spočívá v posílení vedení (odpojení neposlušného odběru, který flikr způsobuje je prý téměř nemožné), proto to neni hned, ale všichni se dušují, že to řeší při nejbližší příležitosti). Ale toto zřejmě neni váš případ.

Revizní technik elektro nemusí dělat celou revizi, včetně protokolů - to je zbytečně drahé. Zavolejte revizáka, který provede měření impedance a tak vcelku snadno zjistí vadný spoj, nebo narušený drát. Zaplatíte pár stovek a ušetříte za čas elektrikáře, který bude složitě a náhodně hledat problém.
Jsou i elektrikáři, kteří mají starší revizní měřák bez potřebných a drahých cejchování a atestů pro provádění revizí...

Pokud by nepomohly rady předchozích rádců (kontrola a poutahování vodičů), může jít i o občasné přetěžování jedné fáze ve stupačce paneláku. Byty v panelových domech mají původně většinou jednofázový přívod a na něj je pak zapojena celá el.instalace bytu. Takže na Vašem patře mohou být sousedi napojeni na jinou fázi než Vy a proto se u nich tato závada nevyskytuje.
V současné době provádí mnoho uživatelů bytů rekonstrukci el.instalace bytu a vzhledem k tomu, že požadavek na vyšší instalovaný výkon v bytě (pračky, sušičky, el.trouby, el.sporáky, grily, várné konvice, a.t.d.) si u bytů zřizují i 3 fázové napojení a tak celkově "vytěžují" stávající stoupačkový rozvod, který na to není dimenzován. Pak, zejména tedy ve večerní době, kdy je největší zátěž, může zapnutí a zapínání energeticky náročných spotřebičů způsobovat velký, t.zv. úbytek napětí, jenž je dán průřezem a délkou domovního (stoupačkového) vedení a pak dochází k velkému kolísání napětí u Vás. A může k tomuto docházet i pouze v jedné fázi, na kterou jste napojen zrovna Vy. Pokud by šlo o toto, doporučuji, v době kdy se toto kolísání vyskytuje, použít nějaký voltmetr s rozsahem 230 V AC (střídavých), což mají všechny běžné multimetry a proměřovat průběžně napětí na některé zásuvce a jeho hodnoty, v souvislosti s časem a hodnoty a čas zapsat. Na tomto základě pak urgovat majitele (správce) objektu a ten je povinen tento problém řešit.

1) Viditelné kolísání je běžným voltmetrem nezjistitelné - tazatel dokládá výpadkem elektronických zařízení a není proč mu nevěřit
2) Třífázové připojení bytu rozloží zatížení mezi všechny fáze a nemá vliv na jednofázové přípojky vyšší, než byl před tím. Odběratel nemůže svévolně zvýšit zatížení sítě před elektroměrem - je limitován přívodním jističem a vyjádřením distributora. Pokud odběratelé nově "vytěžují" stávající stoupačkový rozvod, který na to není dimenzován , je to na distributorovi. Reklamaci lze doložit zprávou RT a distributor pak může provést vlastní kontrolní záznamové měření...

Mirku,
ad.1 - ale pokud mu napětí kolísá tak, že mu žárovky pohasínají, tak se to i běžným voltmetrem zjistit dá, zejména analogem. Toť má dlouholetá zkušenost. Zřejmě nejde o pouhé blikání, které by mohl krátkodobě vyvolávat rozběh nějakého výkonnějšího spotřebiče (třeba skokové zapnutí vysavače s velkým příkonem). Spíše předpokládám, že jde opravdu o vysokou soudobost spotřeby u větší části bytů v inkriminované době.
ad.2 - pochopitelně že třífázové zatížení bytu rozloží zatížení, ale jde o to, že měl-li původně přívod jednofáz a 20A jistič před elměrem (což bylo u paneláků původně typizovaně) a pro tehdejší příkon mu to stačilo a mohl tedy čerpat pouze do těch 20A , nyní, protože si byt "zrekonstruoval" a vybavil podstatně větším množstvím spotřebičů a osadil na přívod třeba i 3 fáz 25A (i to už jsem v některých bytech v panelácích viděl), protože vyměnil třeba i plynový sporák za elektrický a i dalších spotřebičů s vyšším příkonem má pak rovněž plno, tak nyní vytěžuje i další fáze, ze kterých předtím čerpali pouze byty ostatní. A vvo to jde.;-)
Je pravda, že je to věc distributora (spíše jako "správce" sítí) který by měl toto mít "pod palcem", ale pokud jde o skutečnost, zase zkušenost, často se setkávám s výše uvedeným problémem, že distributor zřejmě nefunguje adekvátně (nebo "úplatně":-D) a k tomuto přetěžování domovního rozvodu, kdy je pak způsoben pokles napětí, vlivem úbytku v závislosti na zatížení a průřezu HDV, dochází. Zejména pak, pochopitelně, ve vyšších patrech.
A vzhledem k tomu, že tazatel, pokud se nepletu, píše že jde o 6 patro, dost bych to typoval. A řešení bývá někdy poměrně složité. Majitelé domů (družstva, případně "družstvo" majitelů bytů, s byty koupenými) na celkovou rekonstrukci rozvodů nemá peníze, tak je pak velký problém.
Ale třeba konkrétní případ. U mé švagrové, bydlící v 8-mi patrovém paneláku, se nakonec přece jen domluvili (družstvo majitelů bytů) a budou nyní investovat do celkové rekonstrukce HDV (stupaček) celého paneláku. Což je jedinné možné řešení tohoto problému.
Mají tu výhodu, že v létě byla totiž i provedena rekonstrukce síťových kabelových rozvodů distributora, mezi trafostanicí a paneláky, takže mají zajištěno i dostatečné navýšení příkonu pro celý "barák". Což pochopitelně pak opět "podmiňuje" možnosti i navýšení odběrů v jednotlivých bytech, bez, v dotazu uvedených, negativních vlivů.:puff:

A taky je běžné, že kolísá napětí v síti a mnohdy a mnohde brutálně. Prostě přímo od dodavatele. Takže můžete mít v baráku všechno ok a vy někde na kraji nějaké větve a při poklesu napětí v síti se toto u vás projeví nejvíce. Přičemž v baráku je i třeba všechno OK.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru