Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zavěšení dětské houpačky

Dobrý den,
Našel by se tu někdo, kdo by mi mohl poradit jak a čím upevnit houpačkový hák v bytě na dětskou houpačku?
Do stropu to nejde, je tu sadrokartonovy podhled, další plán do zárubně zřejmě nejde , ale potřebuji s tím poradit.
Jde o to, že máme pouze dřevěné obložení , tudíž asi vrut do dřeva nestačí, dá se provrtat až do zdi a hák upevnit až tam, případně čím zajistit? Asi se tam ani nedá pořádně dostat, aniž bych musela do obložení vyříznout díru.
Je dobrý nápad navrtat vrut s hákem a karabinou kolmo nad zárubeň ? Obložení přesahuje asi 2cm zeď .
Moc poprosím o radu , pokud se někdo vyzná, máme kvalitní docela dráhou houpačku a byla bych nerada , kdyby zůstala ležet

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Nějak se mi zdá, že se řeší závěs houpačky pro stodvacetikilovýho chlapa, nebo dítě? Na hmoždinku 10…
Zerozero 26.11.2019 01:04
Zerozero
Protože jestli jsem to správně pochopil, tak tam musí být nosníky s několikacentimetrovým vyložením,…
umfa 26.11.2019 11:23
umfa
Myslím, že vyložení nebude potřeba. Předpokládám, že na zhotovený závěs se doprostřed zavěsí třeba k…
Zerozero 26.11.2019 12:36
Zerozero
Souhlas, za standardních podmínek je to všechno mnohem jednodušší a ta houpačka je pak neutrhnutelná… poslední
umfa 26.11.2019 14:15
umfa

Nějak se mi zdá, že se řeší závěs houpačky pro stodvacetikilovýho chlapa, nebo dítě?
Na hmoždinku 10mm zavrtanou do zdi se klidně pověsím.
Ty zárubně jsou kovové s dřevěnými obložkami, nebo celodřevěné? Pokud celodřevěné z masívu, tak hrazdička vzepřená mezi boční strany futer udrží chlapa při cvičení. Pro větší bezpečnost je možnost ještě pojistit vrutem. Hrazdička se dá myslím koupit ve sportovních potřebách, někde jsem to viděl.
Závěs nad futry je také možný, ale nade dveřmi také může být překlad ze železobetonu. I tam ale lze otvory vyvrtat.
V tom případě bych vyvrtal otvory asi pro dvanáctku hmoždinku z obou stran dveří. Do nich odpovídající šroub, ale ten nechat vyčnívat asi deset mm přes futro. Pak někde nechat z pásoviny ohnout tvar U na šířku futer a na koncích otvory s bočním proříznutím, aby se to dalo snadno zavěsit na šrouby a sundat, aby šly i zavřít dveře, když to není potřeba. Na to zavěsit houpačku. Pokud by bylo potřeba houpačku zavěsit dvoubodově, tak to udělat dvakrát. Kovový závěs by bylo možno nahradit vhodným úvazkem z lana.
Zavěšení přímo nad zárubně z jedné strany není vhodné, lano houpačky pak při houpání naráží na futro a houpání je tlumené a nepravidelné. Ale i to mi připadá zbytečně složité a pro váhu dítěte moc bytelné.
Myslím, že hrazdička mezi strany by pro danou váhu šla upevnit i v případě kovových zárubní obložených dřevem. Pojistit šroubem zkrz obložení až do kovových zárubní. Dveřních hrazdiček je na trhu velké množství https://www.insportline.cz/6840/hrazda-do-dveri-insportline-rk100

Protože jestli jsem to správně pochopil, tak tam musí být nosníky s několikacentimetrovým vyložením, aby obešly obložkové futro a dřevěné obložení stěny (které, je-li správně provedené, na tu stěnu přímo nedosedá) a to i v krajní úvrati houpačky. Druhá věc je, že je na houpačce dynamické namáhání a dřív nebo později se na to nějaký ten stokilový chlap pověsí, protože chlapi jsou hračičkové. Fakt je, že tam by nevadilo, že to při tom spadne :-)

Myslím, že vyložení nebude potřeba. Předpokládám, že na zhotovený závěs se doprostřed zavěsí třeba kovový hák a ke kývání houpačky se bude dít na tom háku. Závěs na šroubech se pouze utáhne přes obložení a nebude se nijak pohybovat.
Kdyby přesto byla obava o poškození obložení by se dalo mezi úvazek a obložení navíc vložit nějakou tlumící podložku, která tlak rozloží, třeba jen několikrát přeložený hadr, nebo silnější filc.
Nevěřím tomu, že by to stokilový chlap utrhnul. Například horolezec spadne a zachytí se při pádu na skobě, několik cm, jen zatlučené do spáry skály. Skoba, nebo v tomto případě šroub, je namáhán ne na vytažení ale na střih a drží jen páčením a třením ve skále. Když skobu dále potřebuje, tak se dá vytáhnout. A namáháním v tomto případě na střih a částečně na ohyb, třeba 6mm šroub vydrží opravdu dost. Když si představím šestku šroub dobře utažený v hmoždince a vyčnívající jen jeden cm, na který zavěsím lano a zatížím kolmo dolů, tak si myslím, že udrží toho chlapa i když na tom bude poskakovat.
Měl jsem na zdi zavěšený asi pětikilový obraz, na zatlučeném obyčejném špendlíku zatlučeném do omítky. Hlavička špendlíku vyčnívala asi jeden mm a na tom plechový háček. :-)

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru