Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem názor na Dustera 4x4

začínám se porozhlížet po autě, vím že chci 4x4.

Mám zkušenost s Oktávkou 2, ta by mi stačila. Nová je však trošku víc drahá než bych si přál.
A navíc trošku tíhnu k novému autu, ojetina může být průšvih.

Co vy na nového Dustera 4x4, viz moje nástřelová konfigurace v příloze, za necelých 433tis.
Jezdíte s tím někdo?

na můj vkus je to za Dustíka už docela pálka, ale jinak jsi IMHO zvolil nejlepší dostupnou motorizaci.
Jel jsem tím jen jednou, asi jsem zpovykaný, ale přišlo mi to jako ne zrovna pohodlné auto, asi tak na úrovni škodovek, tj. špatné sedačky, divný posez.

4x4 ojetiny bývají jinak opravdu pastičky. Pokud vyloženě chceš 4x4, jdi do nového auta.

Za mírně větší peníze (řekněme do půl mega) se dá koupit ale o dost lepší NOVÉ auto. Ano, nebude mít 4x4, ale tuhle mánii nechápu, protože v ČR neexistuje, kromě lesních cest ve vyloženě vysokohorských oblastech, důvod kupovat 4x4. Tenhle pohon ocení lidi, co jezdí přes pole, nebo lesem (lesáci, energetici, plynaři,..), ale běžný člověk jezdící po silnicích (max. lesní cestou na chatu) tohle nikdy nevyužije.

Nie tak celkom. Toto je casty argument proti 4x4, ale...
Byvam na rovine, ale z domu na ulici vychadzam do mierneho kopca (do 5-10 stupnov cca).
Pred par rokmi po nastahovani som mal problem vyjst na cestu, kolesa sa na rozmocenej trave s hlinou preklzovali. Vysiel som po par pokusoch. Naniesol som tam strk, takze tento problem odpada.
Minuly rok som vsak regulerne zapadol v snehu...nahrnuty sneh od zhrnacov (byvam pri hlavnej ceste) sa roztapal a akonahle zapadli donho predne kolesa zostal som tam visiet. Trvalo to asi 10min kym som z toho vykluckoval.
Minuly rok sme sa boli lyzovat, cesta do kopca, zasnezena, odporucaju tam retaze, ale vysli by sme to, ale auto pred nami zastalo, museli sme aj my a rozbehnut sa uz neslo. Stvorkolka by to dala v pohode, bol to len sneh bez ladu.
Pred par tyzdnami suseda zapadla pred domom na rovine s Fabiou, zahrabala sa do hliny a ked som ju vytahoval takmer som zapadol aj ja.
Je to len par pripadov, ale neoplati sa 4x4 uz len vtedy ak to vyuzijes raz do roka?
Takto som si ja osobne sam pred sebou zdovodnil preco chcem stvorkolku aj ked pocuvam rovnake argumenty ako davas ty;o).

čtyřkolka ano, ale s uzávěrkou diferáku. Ne Duster s elektronicky řízeným připojováním druhé nápravy. To ti pomůže v zatáčkách (i na kluzkých površích), ale s rozjezdy na sněhu a ledu jen minimálně. Navíc v těch zatáčkách se sice posunuje okamžik kdy se to urve, ale pak už prostě letíš ven. A ty rozjezdy... je to jen o řidičovi. :-)

Hosi predtým nez budete niečo kecať nechcete si pozriet nejaké videa s Dusterom?
Napr o tom ako sa rozbieha do kopca dvojkolka vš stvorkolka na mokrom povrchu.
Na to, aby sú Duster pohol v kopci nepotrebuje uzávierku diferenciálu, ktorú navyše simuluje elektronika.
Btw ja som zapadol pred domom vždy prednou nápravou, zadné kolesá mali pevný podklad, takže mne by pomohlo len hlúpe rozdelenie medzi napravami.
Ak sa mi podarí hodím sem odkaz na to video, kde porovnávali 2wd a 4wd Dustre.

Mám cca 8000 km najeto s O2 Scout 4x4, tam je (byl) haldex, pokud se pamatuju správně. Jako rozjezd je nepochybně lepší než u 2x4, ale není to tak, že s 2x4 se nerozjedeš a se 4x4 ano. Pokud na to jen dupneš, tak chápu, že u 2x4 může být problém, ale to není o autu, ale o řidičovi. Daleko lepší výsledky má kvalitní neojetá zimní guma, než quasi-4x4. A pokud to video co zmiňuješ vypadá tak, že na jednom autě se zběsile protáčí přední kola a na druhém se o poznání méně zběsileji točí všechna čtyři, tak to je přesně to, o čem jsem psal.

Čili se dá říct, že pokud to nemá uzávěr diferenciálu, tak je to jen marketingová vějička, co nemá smysl?
Neprudím, ptám se. :)
Onehdy jsme se s kamarádem, co bydlí v kopcích, kam v zimě pluhy nejezdí, bavili, že si asi další auto bude muset koupit 4x4, protože jeho Fabia (nějaká starší HTP) se tam sotva vyškrábe a to i když má nové kvalitní zimní pneu. Tak abych ho varoval, že jsou to vyhozené peníze...

Napíšu to takto:
reálná 4x4 má žebřinový rám, uzávěrku diferáku, balónové pneumatiky s hrubým vzorkem a je permanentně zaliskaná od bláta.

Vše ostatní NENÍ auto do opravdového terénu, ale buď auto pro zpovykané (ne)řidiče pro použití na běžných lesních/šotolinových cestách, nebo rovnou sprostá imindžovka. S trochou snahy projedeš s normálním autem totéž, co s běžnou 4x4. V našich klimatických podmínkách a omezeních pro jízdu mimo zpevněné komunikace by mělo stačit většině řidičů klasické auto. Stavaři, lesáci, energetici apod. si koupí stejně něco jako Nivu nebo Toyotu LC. Duster je taková pocitově lepší Niva, ale do terénu je to rozhodně horší auto.

Poviem to takto...ak to 4x4 vyuzijem raz do roka tak sa mi ta stvorkolka kupit oplati. A podla toho, co sa mi deje s autom raz do roka to vzdy vyuzijem.
Dlho som zastaval nazor vacsiny, ze 4x4 je blbost a pred dvoma rokmi by som napisal presne to co ty.
Na odlahcenie...videl som prd nedavnom cs video, ze Niva vs Duster....Duster zapadol a Niva ho vytahovala. Z toho vypliva, ze Niva je lepsia.
Ale prva vec, co mi vsak udrela do oci boli rozdielne pneumatiky, Niva mala ciste traktorky, Duster mal obute obycajne, takze to video bolo silne tendencne.
Na druhej strane som videl realne testy v terene Duster vs Niva s porovnatelnymi gumami a ten tvoj zaver je nespravny...Duster pri rovnakom obuti nie je rozhodne horsie auto. Musis porovnavat rozne veci, priechodnost terenom, svetla vyska, najazdovy uhol, zjazdovy uhol, krizenie naprav, hmotnost, elektronika (ESP casto pomoze, Niva ho nema)...atd.
Daju sa najst naozaj celkom dobre testy a nie vzdy bola vitazom Niva.

Nivu nelze s Dusterem srovnávat. Niva je terénní auto. Duster je nesmysl v podstatě jako všechna SUVčka. Jinak 4kolka víc žere, je dražší na údržbu atd. Pokud nejezdím po lese a ve sněhu většinu roku, tak dvojkolka bohatě stačí. S Dokkerem jsem vyjel i na rozhlednu kam lidi tlačili horský kola pěšky. Ale chápu, že se to lidem líbí a chtějí to. Dnešek je super v tom, že si každej vybere.

Pokud je potřeba, i třeba občas, jet po horších vozovkách, neřku-li po lesních cestách a zejména v zimních podmínkách, je Duster vozidlo univerzálnější jak na silnici, tak i v těchto případech. Niva je určitě spíše do toho lesa, než na cestu Brno-Praha po dálnici. :-D
A s Dusterem je i takováto cesta bez problémů a v pohodě. Přepnu na dvojkolku a frčím i 150.
A s dvojkolkou a nízkým břichem po lesní cestě, případně po horší vozovce? Sebevražda. U nás, poměrně často, vidím na asfaltu, na špatné lesní cestě, olejové kaluže od urvaných zátek olejové vany.
Co se týče spotřeby, je sice o něco vyšší než silniční klasika (rozdíl do cca 3 l), ale při dnešní ceně benzínu a průměrných příjmech to není nic extrémního. Duster "prndačky" cca za 10-11 l/100 km, dlouhé jízdy do 9l/100 km. Údržba není o nic náročnější než klasika, nevím, proč by měla.

Cokoliv vyjede 4kola bez uzávěrek, zvládne i zadohrab (s průměrně silným motorem vzadu, ne bawor). Duster má výhodu jenom ve vyšším podvozku, což se dá nasimulovat podložkami a vyššími tlemiči na dorovnání komfortu. Proti Dacii nic nemám, dlouho jsem provozoval Dokra na stavební otročinu, ale nový Duster za ty prachy podle mě nestojí. Radši bych koupil starší Subaru (Forester nebo Outback) udělal kompletní generálku včetně předělávky na lpg a na spoustu let dopředu jsem vysmátý.

Cokoliv vyjede 4kola bez uzávěrek, zvládne i zadohrab (s průměrně silným motorem vzadu, ne bawor)

Úplně se v nabídce nových aut neorientuju, ale tahle éra snad skončila se stodvacítkami? Která nově prodávaná rodinná auta mají motor vzadu?

Cokoliv vyjede 4kola bez uzávěrek, zvládne i zadohrab

Pri jazde v terene, do kopca casto rozhoduje podklad. Naco mi je zadohrab, ked mam pohananu napravu v blate a hoci mam prednu na pevnom podklade nepohnem sa lebo mi zadna presmykuje. Chlopi kua sak nepopierajte fyziku, 4 je viac ako 2, takze take bohorovne vyhlasenia, ze zadohrab je to iste co 4kolka su trosku mimo.
Zaujimave su cisla.
Novy Duster je najpredavanejsie SUV u nas a zohnat dvojkoveho Dustera na inzerat sa takmer neda (u nas som ziadneho nenasiel). Pritom po skoro 2 rokoch predaja by uz clovek cakal, ze kopec ludi svoju kupu olutovalo a chcu sa ho zbavit.
Preco asi?
Ale suhlasim, ze ppekny Duster vo vybave (cize 19k) uz zdaleka nie je za ludovu cenu a mozno ma zmysel premyslat nad slusnou ojetinou za slusnu cenu.

Chlopi kua sak nepopierajte fyziku

Se nemusíš hned čílit, to o zadohrabu tu tvrdí jen jeden člověk, s těma podložkama nějaký příznivec tuzingu, co má představu o "dorovnání komfortu" podložkami a vyššími tlumiči. To snad nikdo nemůže brát vážně. :)

Ale nie je sam, opisal som par pripadov, ked som zapadol a viem, ze v kazdom pripade by mi 4x4 pomohlo, ale aj tak mi vykuk napise, ze prave na tieto pripady 4x4 nie je.
Dalsi napise, ze 4x4 je zbytocne, pretoze on kopec vyjde aj s jednou hnanou napravou, dalsi, ze 4x4 bez uzavierky diferaku je naprd, akoby zabudali, ze dnesne auta maju elektroniku, ktora vie vselico osidit...atd.
Zvysovat svetlu vysku podlozkami to ani nekomentujem.

Do lesa jsem používal škodu 125 s krátkou převodovkou, jediná nevýhoda byl nízký zadek. Později vyměnil za fiat pandu 4x4, vyměnil pružiny, tlemiče, prodloužil poloosy a zvedl ji o 12 cm. Sloužila spokojeně 5 let bez jediné opravy podvozku. Akorát nesměla na normální cestu. Nevím co je divného na podložkách, 2-3 cm navíc většinou vyřeší problém horší cesty, aniž by uživatel musel kupovat SUV. K příznivcům tuzingu se hrdě hlásím, téměř všechna svá auta jsem si upravil k obrazu svému. Větší zrcátka, pohodlnější sedačky, nezávislé topení, cyklovač na stěrače, ...