Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vodní lázeň s regulací teploty

Ahoj,
nemáte tip na vhodnou vodní lázeň / ohřívač s plynulou regulací teploty řekněme např. od 30°C do 1xx°C. Jde o to že např. oleje pro natírání dřeva je dobré mít ohřáté na konkrétní teplotu, např. na 50°C. Takže by se hodilo mít nějaký ohčívač do terého se naleje voda / postavíte na něj hrnec s vodou/, nastaví se teplota např 50°C a on tuto teplotu bude neustále udržovat. Jak toto řešíte?

Našel jsem indukční vaařiče které umí regulovat od 60° ale s krokem po 20° což je nepoužitelné, případně potravinářské vodní lázně (zbytečně drahé - 5000 KČ) a nebo pro medicínu/výzkumnou činnost (desetitisíce). Člověk nepotřebuje nerez ani sterilitu, jen tu funkcionalitu.

PS: Na výrobu samodomo není čas, hledám hotové řešení.

Děkuji za odpověď. O přesnost zde ani tak nejde. Když to zjedoduším. Plotýnkový vařič vaří, já potřebuji ohřívat. Jestli olej v kastrolku ve vodní lázni bude mít 47 nebo 61° není podstatné. Podstatné je abych se neusel starat o to že ohřeju vodu, budu měřit a čekat až trochu schládne a tak pořád dokola. Potřebuji jen měnit kalíšky s olejem ve vodní lázni.

Varny hnizdo stoji novy majlant, ale v bazarech to tak hrozny neni: https://stroje.bazos.cz/inzerat/108837351/Topne-hnizdo-250ml-lths.php - napriklad... A obcas staci stat u spravny popelnice, kdyz se rusi laborka(ne, nevenuji ani neprodam:-p)
EDIT: hele, cinan jeste levnejsi a i s michadlem: https://www.ebay.com/itm/Laboratory-Lab-Magnetic-Stirrer-with-Heating-Plate-85-2-Hotplate-Mixer-220V-UK/352661789730?hash=item521c47dc22:g:JakAAOSwnItc1yqZ

Dobrý den,moc jste se nevyjádřil o množství které potřebujete ohřívat,píšete jen kalíšky?Nestačila by potom jen dětská ohřívačka na lahev?Mám s ohřívačkou kladnou zkušenost při dokrmování papoušků potřebuji stále necelých čtyřicet stupňů po celý den,mám v ohřívačce skleničku s ohřátou vodou do které kdykoli ponořím stříkačku s dokrmovací směsí,po pěti minutách je ohřátá na správnou teplotu.Ohřívačku zapnu najaře a napodzim vypínám,takže běží nonstop,jen spíná termostat.Slouží takto mnoho let,teplotní výkyv je minimální,pro jistotu mám zasunut laboratorní teploměr,protože přehřátí krmiva by mělo pro mládě fatální následky.:-)

Děkuji za reakci. To mě také napadlo ale sháním něco univerzálního. V tuto chvílu budu natírat větší množství dřeva přírodním olejem. V praxi mi na to postačí 2dc plechová hrnek který budu doplňovat (resp. budu mít 2 - jeden se bude s obsahem v danou chvíli ohřívat a z druhého budu natírat). Do budoucna to použiji na různé účely ale vždy řádově několik deci - max litr tekutiny. To čínské míchátko z ebay co sem postoval uživatel "bahno" sew zdá za 1100 Kč + DPH být pro mé účely ideální. Ohřívátka na mléko, vosk atd. mi přišly takové moc jednorázové, nerozová vodní gastro lázeň drahá a induknčí vařič za 1000 Kč není plynule regulovatelný (velké skoky 60,80, 100, 120).

Tak máme jasno,potřebujete to větší,znám ty laboratorní ohřívátka,možná mám i něco doma.Je na něm hliníková plotýnka asi velikosti cédéčka,otočný termostat a vypínač motorku na kterém je magnet,který se otáčí pod plotýnkou.Do kapaliny,kterou ohříváte vhodíte asi tři centimetry kulatinky tak asi průměr čtyři milimetry,spadne na dno,zapnete motorek a magnet kulatinku unáší a ta míchá kapalinu,aby byla všude stejně teplá,musí to však být ve skleněné nádobě,plechovka ten magnet vyruší.Znám tyto věci již z dětství,otec pracoval v různých laboratořích kde se tyto věci používaly.:-)

Jestli to pomůže, když jsem natíral dřevo, dal jsem starou žehličku vzhůru nohama, nastavil na hedvábí a položil na ní plechovku od chalupářského guláše, do které jsem nalil fermež. Jakou to mělo teplotu nevím, ale dopadlo to uspokojivě :-)

Olej na penetrovanie dreva náterom (ľanový, fermež, stolový, repkový z fritézy apod.) štetcom je možné zohrievať na 120°C po teplotu 180°C kvôli viskozite a hlavne kvôli neprepáleniu sa uhlovodíkov v oleji, aby olej roky nepáchol.

Kde si zobral akurát teplotu 50°C bez tolerancie +/- ? Však nebudeš oblizovať chlpatým jazykom prepálené tuky z chutných, šťavnatých, mastných hranolov?

Napríklad telegrafné stĺpy, neskoršie podvaly u železnice sa máčali v klávoch v asfalte pri tlaku 180 bar pri teplote 250°C, aby sa durch napenetrovali letokruhy masívu dreva.

Světlicový olej (saflorový, bodlákový) - je třeba jej ředit a nebo zhřát nad 50°C (může být víc, ale rozumně). Oproti lněnému nezbarví tolik dřevo do žluta. "Stolový, repkový z fritézy" bych nikdy na dřevo v interiéru nepoužil! Ideál je tungový a světlicový a míchat si dle potřeby zda chete tvrdost/odolnost nebo menší zežloutnutí. Do toho se hodí někdy přidat vosk (včelí nebo lépe karnaubský - nejtvrdší vosk). Člověk si může koupit předražené a kvalitní OSMO. Jenže když natíráte stovky m2 tak se to dost prodraží a stejného výsledku docíláte když víte co a namícháte si to sám. No a k tomu potřebuje lázeň s plynulou regulací teploty.

Žehličku jsem chtěl taky navrhnout, ale to už tu bylo. Já bych asi použil obyčejný vařič s plynulým termostatem. Na ten bych nádobu s olejem dal buď přímo, nebo případně přes nádobu s vodou (myslím zbytečné). Nějaké míchání se mi zdá zbytečné, jakmile olej teplotou zřídne, promíchá se sám termickým prouděním. Vhodné nastavení termostatu zkusmo, teplota myslím není nijak kritická.
https://www.datart.cz/varic-sencor-scp-1504bk-cerny.html?gclid=EAIaIQobChMIyLD7l-GS5QIVgc13Ch17Zgj0EAYYAyABEgIW_fD_BwE

Dobrý den,tak jsem nevydržel a šel hledat ten laboratorní ohřívač.Trošku jsem se sekl,termostat má na boku posuvný.Ale na minimální teplotu plotna hřeje hodně,měřeno selským rozumem,plivnutím na plotýnku to jen zasyčelo.
Možností bude více,podobné termostaty mají pečící pánve,také ho někde mám,pánev je sice KO,ale termostat zůstal.Nevím však jestli jeho rozsah odpovídá požadovaným parametrům.Tu pánev bych jako kutil bral nejlépe,není vratká,má plochu pro více plechovek s nátěrovou hmotou.
Osobně bych to řešil ošetřením laciným termostatem z ebay,používám je do líhní a rozsah by vyhovoval,hysteréze se dá nastavit s přesností jedné desetiny stupně.Prostě vařič rozebrat a pod plotýnku připevnit snímač-termistor,který je součástí termostatu a přerušit fázi,kterou by termostat spínal relátkem,které je dostačující.Vše pospojit bezpečně uvnitř vařiče.:-)