Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výběr multimetru

Zdravím, nevíte na co si dát pozor když vybírám multimetr? Potřebuju měřit hlavně volty, ampéry a ohmy, měření diod by se taky hodilo. Když jsem se díval na to co se prodává, tak mi nejvíc vadí že většina má rozsah jen do 10 nebo 20 ampérů, což je celkem málo. Existují nějaké za rozumnou cenu, co by měřily aspoň do 50 A?

Ještě pro úplnost, existují také stejnosměrné klešťové ampérmetry, například
https://www.tipa.eu/cz/klestovy-multimetr-uni-t-ut210e/d-144592/?gclid=CjwKCAjwkenqBRBgEiwA-bZVtg_WLKdba0hnmyM24qi4Qh6P7ov8BvOXZqUGRh0Uqj9I7KgzIqAT6hoCta8QAvD_BwE
Těmi "kleštěmi" se obejme drát kterým teče proud. Přesnost měření není v tomhle režimu nic extra, ale do 5 % se vejde vždycky. Obvykle je to kombinované s jednoduchým multimetrem. Při výběru pozor, klešťových ampérmetrů je spousta, ale ty jsou střídavé. Stejnosměrné jsou méně běžné.

Záleží na tom, co chceš na baterce měřit. Myslím, že se dá měřit napětí, to dokáže každý multimetr a případně proud, který teče z, nebo do baterie. Na to by stačil klešťák z odkazu bohatě.
Například bys chtěl vědět, kolik teče proudu z baterie při startování. Kleštěmi obepneš kabel od baterie a startuješ. Klešťák to ukáže. Nebo dobíjecí proud. Postup stejný při chodu motoru. Pokud chceš měřit napětí, použješ přiložené hroty a měřák přepneš na měření napětí. Moc víc se na akumulátoru měřit nedá. Třeba zkoušet kolik dá baterie do zkratu není dobré zkoušet, to hrozí poškození akumulátoru i měřáku.
Jinak se mi zdá ten klešťák z odkazu docela šikovný a nestojí moc. Stejnosměrné klešťáky nebývají moc levné.
Jako bonus umí napětí, odpor, AC i DC a kapacitu.

Já jsem vždycky měřil obyčejné baterky (tužkové atd.) ampérmetrem nakrátko, protože to je jediné co spolehlivě ukáže, kolik je ještě baterka schopná dát. A už vím, že když dá baterka pod 0,2 A, tak je na vyhození, a když dá nad 1A, tak je plná. Tak mě napadlo jestli by to stejné nešlo i u autobaterie, kdybych měl ampérmetr co by to zvládl.

Navíc velké proudy se opravdu neměří tak, že obvod rozpojíš, vložíš tam multimetr a zase spojíš. Je to dost nepraktické, protože dráty, kterými protéká 50A jsou už docela silné (řádově několik mm v průměru). A ty spoje bys tomu musel přizpůsobit - velké svorky na multimetru apod.
Na to jsou právě vhodné ty klešťové ampérmetry, kterými měříš bez nutnosti obvod rozpojovat.

Já jsem jednou omylem jen blbě brnknul kabelama od multimetru o baterku a měřák měl nějak přepnutý na proud, či už nevím, ale stačil dotyk a v kabelech od mulťáku se protavily jednotlivý drátky skrze izolaci, že jsem to musel okamžitě vyhodit. A to jsem jen ťuknul.

Myslím, že pro práci na malém napětí vyhl. 50 mít nemusí:-). S tím měřením na špatném rozsahu nejste sami :-).
Mě se už podařilo takto odpravit měřáky dva. Nejdřív PU110, tu jsem přípojil do zásuvky na ohmy. Jen to lehce prsklo a uhořel uvniř odpor a kus tišťáku. Potom levný digitál. Ten pro změnu šel do sítě na rozsahu asi desítek miliampér.
Měřák jsem držel v ruce. Ozvalo se takové duté buf. V dlani jsem ucítil lehké teplo. Když jsem měřák otevřel, divil jsem se kolik sazí se dokáže vytvořit z kusu shořelého tišťáku :-D

Tazatel evidentně nemá s elektrotechnikou velké zkušenosti, ani neví jak přesně funguje ampérmetr, ale to přeci není důvod proč bych mu nemohl poradit? Na blbnutí s baterkama padesátku nepotřebuje, že zkratovat baterku ampérmetrem je hloupost se už dozvěděl (i když já myslel, že chce měřit startovací proudy nebo tak :-)), tak není myslím nutné rýpat :-)

Co je rozumná cena?
Chcete měřit i stejnosměrný?

Pokud to má být jen střídavý, tak klešťáky nejsou zase tak drahé, takový běžný je do 500 ( https://www.gme.cz/multimetr-klestovy-proskit-mt-3266 ), v asijské tržnici stejně vypadající 150.
Se stejnosměrným je to horší, ale i tak se do 2000 vejdete.

Tento https://www.gme.cz/multimetr-klestovy-cem-fc-33 se mi velmi osvědčil, ale rozsah do 2A je dost ovlivňovaný magnetickým polem Země (nutno před měřením vynulovat). Pro měření 5A a více je zcela v pohodě.
Pak ještě máme ve výbavě tento https://www.gme.cz/wattmetr-digitalni-klestovy-cem-dt-3348 ale ten má mizerné rozlišení (po 1A), aby bylo něco vidět, musí se kabel provléknout desetkrát (a pak proudy a výkony dělit deseti). Ale zase měří dobře kmitočet, neni to jako klasické multimetry, že ukáže 0.050 kHz ale ukáže třeba 49.99 Hz. Vlastně to měření kmitočtu je na něm jediné dobré, výkony nemaji potřebné rozlišení (klasický problém watmetru se stupnicí na plný rozsah (cosfíw=1)), napětí a odpor tím měřit lze, ale na to máme jiné přístroje, střídu měříme osciloskopem, pokud je třeba. Ale jestli se někdo pohybuje v desítkách nebo stovkách ampér, může to být dobré.

Oba máme v práci už velmi dlouho (5-10 let), možná že technika pokročila a nabízí se i jiné, poslední roky jsem po tom nepátral.

Chci měřit asi víc ten stejnosměrný. Klešťák asi ne, spíš normální s kabelama.
Ta cena, právě nevím, jestli má cenu si za něco připlácet. Když budu vědět že dražší bude mít větší rozsahy, kvalitnější provedení, rychlejší odezvy atd.
Dají se těmahle digitálníma multimetrama zkoušet třeba i potenciometry? Když ním budu pomalu otáčet, tak bude se hodnota na displeji plynule měnit? Nerad bych aby to přeskakovalo některé hodnoty. Takže když třeba údaj bude čtyřmístné číslo, a budu otáčet potenciometrem, tak aby ta poslední číslice skákala tak rychle že ani nebude čitelná. Někde jsem na videu viděl digitální multimetr, a tam ty čísla skákaly po velikých skocích, což by bylo špatné.

Aha, tohle jste prvně nezmínil, to bych spíš doporučil sehnat klasický ručkový měřák :-) (třeba klasický stařičký Avomet, nebo něco nového z Číny) U digitálního měřáku za pár stovek ta čísla budou skákat třeba 3x za vteřinu (tomu se říká vzorkovací frekvence a je to jeden z parametrů kvality měřáku). Čím dražší měřák tím bude mj. rychlejší, drahé multimetry (několik tisíc) měří třeba 10x za vteřinu a dá se přepínat jestli chcete vyšší rychlost a nižší přesnost nebo naopak. Samozřejmě se dají sehnat multimetry (stolní - laboratorní provedení) které měří třeba 10,000 krát za vteřinu (i rychleji), ale tam je cena ještě někde jinde (jakože úplně jinde).

Multimetry mívají i grafické zobrazení, takže plynulost jde posuzovat podle toho a nemusí se sledovat číslice. Když budu měřit třeba logaritmický potenciometr, těžko z číslic něco poznám, ať už naskakují plynule nebo neplynule.
Měření velkého proudu akumulátoru klasickým multimetrem jsem pořád nepochopil.

No podle proudu se pozná jak je akumulátor nabitý. Volty může mít pořád skoro na maximu a přitom už může být skoro prázdný. Když měřím třeba tužkové baterky tak se to dá jedině podle ampérů nakrátko. Jo to grafické zobrazení se mi bude hodit.

Merit proud akumulatoru na kratko je "ponekud nestastne"(cti velka picovina).
Jen tak pro tvy info: 12V 40Ah baterka beckovyho vyrobce da cca 400A, 12V 80Ah baterka kvalitniho vyrobce bude vyrazne pres 1kA. To tavi medeny lana nemalyho prurezu, zapaluje veci okolo a dela dalsi, z vetsi vzdalenosti zajimave efekty, u kterejch ale nechces byt blizko.
Ale v zasade tva uvaha nejde spatnym smerem, je to prave vnitrni odpor akumulatoru, co urcuje jeho stav. To se ale meri tak, ze se baterie zatizi primerenym(byt vetsim) proudem a zmeri se ubytek napeti, nasledne se spocita vnitrni odpor. Ma to jeste nejaky otazky ohledne zdanlive vnitrni kapacity Cx, ale nebudeme zachazet do detailu. To, co pro takovy mereni potrebujes je stejnosmerna zatez, coz jde realizovat ruzne, od kyble odporu paraelne, nerezovejch desek ponorenejch do slany vody az po neco podobnyho: http://ok1uga.nagano.cz/ss_zatez.htm - tak jako tak, zadnej multimetr to neumi a chtit to po nem je nesmysl.

jo taky jsem viděl že jsou multimetry s automatickýma rozsahama, ale tohle mi přijde přehlednější. Doteď jsem používal ručičkový multimetr který to měl taky.
Já mám pocit že v tom automatickém by se špatně orientovalo, když to ukáže nějaké číslo, tak jak poznám na jaký rozsah se to přepnulo? jestli ukazuje volty nebo milivolty apod.

Záleží na účelu, ono to přepnutí nějakou dobu trvá a pokud to skáče furt tam a zpátky, je těžké se zorientovat, pak zjistíte, že měříte milivolty a ne volty (což se mi už reálně párkrát stalo). Jinak bývá zvykem, že tyto přístroje indikují i jednotky, ale jestliže očekávám 300 V a číselník ukáže 312 mV (třeba proto, že šahám jinam) je jednoduché podlehnout iluzi a přehlédnout že je výsledek v mV.
Automatická volba rozsahu se dá i vypnout (zatímco u multimetru jím nevybaveném se zapnout nedá). Když vím, že očekávám 300-600 V tak je zbytečné prodlužovat měření tím, že to bude měřák zkoušet, než se trefí, prostě rovnou volim nejvyšší rozsah. Na něco význam má, nejvíc asi na měření odporů (hlavně při měření, když držím oběma rukama měřicí kabely), ale že bych si kupoval dražší multimetr jen kvůli tomu, z toho jsem už vyrostl (ano mám jich ve výbavě několik, ale to prostě proto, že u lepších a dražších se to prostě dělá, můj základní požadavek byl vždy propojení s PC nějakým zdokumentovaným protokolem, abych mohl naměřené veličiny dále zpracovávat).

12V akumulátor ti roztaví sedmnáctku klíč, když ho položíš na kontakty.
Představ si, co to udělá s multimetrem.
Jestli chceš měřit baterku v autě v zátěži, tak měř její napětí a přitom protoč startér. U studenýho motoru je zátěž akumulátoru nějakých 150 - 300 A, podle motoru a jeho teploty. Podle toho uvidíš, kam až klesá napětí. A nemusíš to zkratovat multimetrem, proboha už na to zapomeň.

I maličký 6 V / 5 Ah akumulátor dal do zkratu (ten zkrat tvořil 1.5 mm^2 delší přívod a "pojistka" z jednoho drátku z licny v pouzdře trubičkové pojistky) proud asi 75 A. To jsem zjistil, když jsem zkoušel, jestli mě ta pojistka ochrání před zkratem napájení, bylo to ještě před rozšířením powerbank pro napájení jedné konstrukce a rozhodně jsem nechtěl, aby mi vzplál batoh ve kterém ji nesu a vyloučit vznik zkratu nešlo. A to byl maličký akumulátor (ani tak bych si to bez pojistky nedovolil zkoušet), kolik dá větší ani nechci domýšlet. Zkusim ten oscilogram vyhledat, už to bude nějaký rok, takže to asi bude v archivu a na nějakém starším PC.

Přikládám slíbené obrázky měření, které jsem provedl před skoro přesně 7 lety (červenec 2013). První je obrazovka osciloskopu, druhý obsahuje zpracovaná data a je trochu čitelnější, třetí potom výřez zhruba od místa, kde si myslím, že se přetavil drátek do zhasnutí oblouku (při 12V ještě nevzniká stabilní oblouk, ale něco tam po krátkou dobu bylo), čtvrtý potom nějaké matematické zpracování. Napěťová sonda byla přímo na kontaktech baterie.
Je vidět, že jak se drátek v pojistce zaříval (předpokládám, že většina ze 400W šla do něj), proud mírně klesal, po necelých 6 ms se drátek přetavil a po asi 10-15 mikrosekundách od té doby se proud přerušil. Jen nevím, jak si vysvětlit ty kmity na samém konci, možná si je prodová sonda vymyslela, má zaručené pásmo jen do 15 kHz a tohle je o řád víc. Taky je vidět, že z hlediska vybití byla tato událost pro akumulátor nepodstatná, ubylo z něj 0.06 Ah.
Na základě těchto zjištění jsem tehdy ten akumulátor zabudoval do krabičky s pojistkou s tím, že když venku vznikne zkrat, nic se neděje, jenom budu muset vyměnit pojistku. Ale dělal jsem to právě proto, že jsem nevěděl, jestli to trubičková pojistka vydrží. Byl to akumulátor 12V / 5Ah, šestivoltový jsem použil na něco jiného později a tam už jsem takové měření nedělal.
Je zajímavý, že jsem sice počítal výkon a energii, ale nespočítal jsem vnitřní odpor, nebo pokud ano, tak se nezachoval (asi někde na papíře, protokol jsem z toho měření nedělal). Nebo jsem se spokojil s tím, že od oka to vypadá na 100 miliohmů.

Vyser se na měření akumulátoru zkratovým proudem, je-li ti zdraví a majetek milý. Nejen, že riskuješ zničení přísroje, ale též požár, nebo i výbuch akumulátoru, protože při tom svařovacím proudu se ti to může celej obvod přivařit a než ho stihneš odpojit/utrhnout/ustřihnout, tak BUM, BLAF!
Potkal jsem hodně hloupých lidí, ale nejhorší jsou ti zatvrzelí.

Meril jsem... Li-ion 650V jmenovity, 88Ah, do elektrobusu(je jich tam 5 paraelne). Zkrat byl <25mOhm, cilem bylo overit, ze pojistka co umi vypnout 8.5kA to vypne. Velmi zabavny mereni, meli jsme otevreny dvere a kazdej mel svou pripravenou cestu ven ze zkusebny. Klaplo to, vypnula to, ale nikdo z nas nemel uplne dobrej pocit. BTW 6.8kA jsme domerili...