
Výběr multimetru
Zdravím, nevíte na co si dát pozor když vybírám multimetr? Potřebuju měřit hlavně volty, ampéry a ohmy, měření diod by se taky hodilo. Když jsem se díval na to co se prodává, tak mi nejvíc vadí že většina má rozsah jen do 10 nebo 20 ampérů, což je celkem málo. Existují nějaké za rozumnou cenu, co by měřily aspoň do 50 A?
Co je rozumná cena?
Chcete měřit i stejnosměrný?
Pokud to má být jen střídavý, tak klešťáky nejsou zase tak drahé, takový běžný je do 500 ( https://www.gme.cz/multimetr-klestovy-proskit-mt-3266 ), v asijské tržnici stejně vypadající 150.
Se stejnosměrným je to horší, ale i tak se do 2000 vejdete.
Tento https://www.gme.cz/multimetr-klestovy-cem-fc-33 se mi velmi osvědčil, ale rozsah do 2A je dost ovlivňovaný magnetickým polem Země (nutno před měřením vynulovat). Pro měření 5A a více je zcela v pohodě.
Pak ještě máme ve výbavě tento https://www.gme.cz/wattmetr-digitalni-klestovy-cem-dt-3348 ale ten má mizerné rozlišení (po 1A), aby bylo něco vidět, musí se kabel provléknout desetkrát (a pak proudy a výkony dělit deseti). Ale zase měří dobře kmitočet, neni to jako klasické multimetry, že ukáže 0.050 kHz ale ukáže třeba 49.99 Hz. Vlastně to měření kmitočtu je na něm jediné dobré, výkony nemaji potřebné rozlišení (klasický problém watmetru se stupnicí na plný rozsah (cosfíw=1)), napětí a odpor tím měřit lze, ale na to máme jiné přístroje, střídu měříme osciloskopem, pokud je třeba. Ale jestli se někdo pohybuje v desítkách nebo stovkách ampér, může to být dobré.
Oba máme v práci už velmi dlouho (5-10 let), možná že technika pokročila a nabízí se i jiné, poslední roky jsem po tom nepátral.
Chci měřit asi víc ten stejnosměrný. Klešťák asi ne, spíš normální s kabelama.
Ta cena, právě nevím, jestli má cenu si za něco připlácet. Když budu vědět že dražší bude mít větší rozsahy, kvalitnější provedení, rychlejší odezvy atd.
Dají se těmahle digitálníma multimetrama zkoušet třeba i potenciometry? Když ním budu pomalu otáčet, tak bude se hodnota na displeji plynule měnit? Nerad bych aby to přeskakovalo některé hodnoty. Takže když třeba údaj bude čtyřmístné číslo, a budu otáčet potenciometrem, tak aby ta poslední číslice skákala tak rychle že ani nebude čitelná. Někde jsem na videu viděl digitální multimetr, a tam ty čísla skákaly po velikých skocích, což by bylo špatné.
Multimetry mívají i grafické zobrazení, takže plynulost jde posuzovat podle toho a nemusí se sledovat číslice. Když budu měřit třeba logaritmický potenciometr, těžko z číslic něco poznám, ať už naskakují plynule nebo neplynule.
Měření velkého proudu akumulátoru klasickým multimetrem jsem pořád nepochopil.
No podle proudu se pozná jak je akumulátor nabitý. Volty může mít pořád skoro na maximu a přitom už může být skoro prázdný. Když měřím třeba tužkové baterky tak se to dá jedině podle ampérů nakrátko. Jo to grafické zobrazení se mi bude hodit.
Merit proud akumulatoru na kratko je "ponekud nestastne"(cti velka picovina).
Jen tak pro tvy info: 12V 40Ah baterka beckovyho vyrobce da cca 400A, 12V 80Ah baterka kvalitniho vyrobce bude vyrazne pres 1kA. To tavi medeny lana nemalyho prurezu, zapaluje veci okolo a dela dalsi, z vetsi vzdalenosti zajimave efekty, u kterejch ale nechces byt blizko.
Ale v zasade tva uvaha nejde spatnym smerem, je to prave vnitrni odpor akumulatoru, co urcuje jeho stav. To se ale meri tak, ze se baterie zatizi primerenym(byt vetsim) proudem a zmeri se ubytek napeti, nasledne se spocita vnitrni odpor. Ma to jeste nejaky otazky ohledne zdanlive vnitrni kapacity Cx, ale nebudeme zachazet do detailu. To, co pro takovy mereni potrebujes je stejnosmerna zatez, coz jde realizovat ruzne, od kyble odporu paraelne, nerezovejch desek ponorenejch do slany vody az po neco podobnyho: http://ok1uga.nagano.cz/ss_zatez.htm - tak jako tak, zadnej multimetr to neumi a chtit to po nem je nesmysl.
Vaše odpověď To přidej. Kvalitní 80Ah akumulátor dá do zkratu i 5 kA...
Kliešťový EMOS EM400-na velké prúdy ,EMOS EM 420B,EXTOL Premium 8831250.
Dohromady približne 2300 korún.Zmeráš tým všetko.