Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Čerpadlo

Dobrý den,

Mám čerpadlo pro čističku vody ,

P1 = 0,39 kW. 230V
P2= 0,20kW 40C
I= 1,95A 50Hz

Kde odešel kondenzátor (čerpadlo se nechtělo ani rozběhnout)
6 μF+-10% PO

Nahradil jsem ho větším dle doporučení v obchodě
12 μF+-5%

Čerpadlo 10 min jelo a posléze se vypnuli.

Dle výpočtu co jsem se koukal je max 12 μF

Má. Rozběhový kondenzátor má za úkol posunutí fáze a tím umožnění rozběhu motoru. Po jeho rozběhnutí pak musí být odpojen. To se děje tzv. odstředivým kontaktem - při dosažení určitých otáček rotoru dojde k sepnutí kontaktu a tím odpojení kondenzátoru. Pokud je to tedy tak, že vám motor zmrtvil ten kondenzátor, bude problém pravděpodobně v onom odstředivém kontaktu.

V takýchto prípadoch je dôležité vymieňať vadné súčiastky za dobré s ekvivalentnými hodnotami ako boli pôvodné. Dvojnásobná kapacita znamená hodne vyšší prúd a teda hodne vyššie oteplenie. Podľa toho rozmazaného čohosi v schéme vľavo dole má motor pravdepodobne tepelnú poistku. Tá môže byť tavná, alebo bimetálová. Ak je bimetálová, tak sa dá zapnúť ručne, ak je tavná, tak ju treba vymeniť. V krajnej núdzi ju môžeš vyskratovať - tým ale stratíš tepelnú ochranu. Na základe tohoto pokecu teda hľadaj tepelnú poistku. Ak ju nenájdeš, tak asi budeš musieť motor vyhodiť. Mimochodom ak by bolo spálené vinutie, tak to cítiš nosom. Je to výdatný smrad.

A je tam opravdu jen na rozjezd?

Jinak je to tak, že jednofázový proud dovede vytvořit jen pulzující pole. Toto pole se dá podle teorie souměrných složek rozdělit na dvě točivá. A tato dvě točivá pole působí proti sobě stejnou silou (jen při nulových otáčkách). Kondenzátor (používají se i jiné způsoby) má za úkol tuto symetrii narušit tak, aby jedno točivé pole zvítězilo a motor se roztočil. Pak už není potřeba. U malých motorů (a jaké jiné než malé se připojují na jednu fázi) se někdy ta pomocná fáze nechává připojená trvale. Tak jsem to taky běžně viděl, s odstředivým spínačem jsem se setkal jen jednou.
Jde o to, co se přehřálo. Větší kondenzátor vám pustí větší proud a větší proud znamená větší výkon (víc tepla).

Ostatně můžete zkusit ho tam připojit jen na rozjezd ručně, ale pokud nemá motor nějaký machanizmus odpojení (odstředivý nebo časový vypínač) neměl by s tím mít problém.

A co vlastní čistička?
Jaký má kroutící odpor?
Nebylo by dobré otevřít s zkontrolovat?
Pokud něco najdeš co vypadá na mírně přidržení tak opravit, vyčistit, namazat a až poté dát kondenzátor s původní hodnotou.
Jen hádám, čističku jsem ještě nekuchal ?

6 μF /230V / 50Hz je prepísaný, never predajcovi.

Motor sa drhne(?), nie je to kosačka s voľnobežnými obrátkami bez záberu určená napríklad na trávu.

Kontrola::::
Ložiská, ucpávka, odstredivé lopatky čerpadla či poškodený, vyosený lamelový kotúč.

Podle Tvých dodatečných informací bych typoval, že ve vinutí (což vizuelně nezjistíš) je vestavěná tepelná vratná ochrana-pojistka, která, v případě delšího přetížení čerpadla, vypne obvod napájení motoru čerpadla. Po schládnutí opět motor běží. Chyba nebude v rozběhovém kondíku, ale v zatížení čerpadla. Takže zkontrolovat jak snadno se otáčí a zda není problém s čerpadlem, těsněními a případně s ložisky.
V případě osazení kondenzátoru s vyšší kapacitou pak dojde zřejmě k většímu záběrovému momentu a motor se rozběhne, ale po krátké době opět tepelná ochrana vypne.

Žádnou tepelnou ochranu jsem nenašel tak fakt nevím.

Nicméně zítra na dílně otestují ten kondenzátor zda je proražený či nikoliv. Jelikož se čerpadlo točí hladce i při zátěži tak už opravdu nevím..