Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vyrovnání stěn pomocí sádrokartonu.

Zdar bando.
Chystám se nějakým způsobem vyrovnat nerovnosti stěn na starém baráku.
Nerovnost je dost velká i 2 centimetry.
Zkoušel jsem to pytlovanou maltou a udělal jsem kousek, protože to bych se nedoplatil.
Napadlo mě vyrovnat stěny pomocí SDK.
Vím že se lepí takzvaně na buchty lepidlem , nebo montážní pěnou.
Nedokážu si představit jak bych SDK srovnával při použití montážní pěny.
Díky za tip jak na to.

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Otázka je, o jak velké plochy jde a za jakou cenu seženeš SDK. Já srovnával rovněž hódně nerovné stě…
George63 02.02.2019 18:55
George63
Jde o celý barák, 6 místnosí. Ten nápad se mi líbí s těma terčema. :beer:
Cat 02.02.2019 19:00
Cat
Sádrošem to bude dost drahý. Předpoklad 6 místností/ v-2,7 m d - cca 4-5 m/ 1 místnost cca 50 m2/ 6…
George63 03.02.2019 11:05
George63
Docela by mne zajímalo, kolik vody se v tom kubíku vnese do baráku. A i toho vápna mi na ten písek p… nový
kejki 04.02.2019 22:59
kejki
No, "střelil" jsem to "od boku". :-) Bude to asi trochu víc. Spíš tak 1,5 q na kubík písku. Ono také… nový
George63 05.02.2019 19:29
George63
Než voda vyschne, tak se nejprve rozprostře mezi stěny a vzduch v místnosti. A zase moc rychle nevys… nový
kejki 06.02.2019 22:58
kejki
Desky musíte připevnit na vyrovnanou plochu. Vše je o penězích, buď vyrovnáte maltou jen plochu, na…
milan.cukrar 03.02.2019 09:50
milan.cukrar
Jak to mám udělat kolem dveří? Sádroš bude kolem futer vyčuhovat a tím pádem nepůjdou dveře úplně ot… nový
Cat 29.10.2019 05:27
Cat
A úplně je 90°, nebo až na zeď? Můžeš udělat zrcátko, tedy rámeček odsunutý od zárubně, ale až na ze… nový
kejki 29.10.2019 09:32
kejki
No budu muset posunount futra jinak to nejde. poslední
Cat 29.10.2019 20:34
Cat
Hlasuji pro klasiku, pro omítku. Stovky let prověřený proces. Novinky, jako nedejbože penetrace a pe…
Rce 04.02.2019 17:46
Rce
Rce, mám dlouhou stěnu, stejně křivou, ze smíšeného zdiva. Jednu část obloženou sádrošem, druhou vyl…
milan.cukrar 04.02.2019 19:48
milan.cukrar
Byses divil, co si tam dokážou natahat. Když jsme kdesi bourali takový sádroš, bylo za něm několik m… nový
Rce 04.02.2019 21:51
Rce
Pod to se podepíšu vším, co mám. Když jsme kdysi koupili barák, byl vnitřek vyrovnaný právě sádrošam… nový
Moas 04.02.2019 21:46
Moas
Bratránek měl taky problém, ale tomu se prohrabávaly buchtama zvenku a když sundal venkovní polystyr… nový
kejki 04.02.2019 22:56
kejki

Otázka je, o jak velké plochy jde a za jakou cenu seženeš SDK. Já srovnával rovněž hódně nerovné stěny (i 3 cm, směsné kámen cihly), o ploše cca 70 m2 (suterén-sklep chata), ale klasickou vápennou omítkou. Písek + pytlové nehašené vápno. Vyhasil v 200 l plechovém sudu a druhý den míchal a nahazoval (srovnal terče + omítníky házené a pak hrubá omítka + fajnová). To si myslím že je sice pracnější, ale nejspíš nejlevnější.
Pokud by šlo, o Tebou uvažované použití SDK + buchty/lepidlo/pěna a jejich srovnání, tak bych asi řešil tak, že bych tou pytlovanou maltou naomítal v roztečích po cca 60/60 cm (vodorovně/svisle) od sebe (šířka SDK 125 cm) maltové terče (průměru cca 10-15 cm) , které by byly srovnané do roviny příčně i kolmo (pomocí delšího prkna a olovnice/dlouhé vodováhy-"klasika"). Po zaschnutí pak na ně, tenkovrstvě a bodově, lepil ty SDK. V místě napojování SDK směrem nahoru (pokud by výška SDK byla menší než výška stěn), rovněž terče z malty. Myslím, že takto by bylo vyrovnání a lepení SDK nejjednodušší, dokonalé a spotřeba lepidla nejmenší.
Ale třeba poradí někdo další jednodušší způsob. ;-)

Sádrošem to bude dost drahý. Předpoklad 6 místností/ v-2,7 m d - cca 4-5 m/ 1 místnost cca 50 m2/ 6 místností cca 300 m2. SDK po 50,- Kč/1 m2 (nejlevnější) - 15 000,- Kč. Malta + lepida + spoje SDK - odhad cca 5000,- Kč. A finál SDK (dobré "fládrování" spojů aby nepraskaly) také dosti pracné. To vše za předpokladu "samo domo sdělano".
Nebylo by lepší, rychlejší a možná i levnější sehnat (odhadem) cca 5-6 m3 písku, cca 5q vápna, 1q štuku a 2 zedníky a přidavače a nechat udělat (po provedení nutných instalací elektro, vody a topení) normální omítky?
My se synem, před 14- ti lety, stavěli jemu barák, docela velký, přízemní s obytným podkrovím, od základů po střechu vše sami (mimo krovy a střechu), instalace rovněž všechny sami. Ale když jsme začali omítky, tak jsme to vzdali. Sehnali partu 5 chlapů, 4 zedníci + 1 přidavač (měli jsme štěstí, perfektní parta, vše dělali sami, omítky na mm). Za práci vzali 50 000,- Kč, materiál zajistili my (písek, vápno, štuk, míchačka). A hotovi byli za cca 10 pracovních dní.
Po roce se nám přihlásili, zda nechceme udělat i vnější. Brali jsme "všemi deseti" a opět za 50 000,- Kč, kompletní hlazená, perfektní, sami si zajistili i lešení a provedli (v rámci této ceny) i bílý nátěr celé omítky a nátěry 1m přesahu sedlové střechy, okolo celého baráku. Opět rychle a výsledek perfektní.
Ono se někdy nevyplatí dělat vše.:-/

No, "střelil" jsem to "od boku". :-) Bude to asi trochu víc. Spíš tak 1,5 q na kubík písku. Ono také hodně záleží na písku. Pokud má větší obsah jílu, je spotřeba vápna menší. Pokud by šlo o čistější, pak větší. Vody pak cca 200-300 l na kubík. Viz odkaz.
https://dum-zahrada.okhelp.cz/forum/viewtopic.php?f=62&t=136
Nerozumím tomu - "kolik vody se vnese do baráku". Voda vyschne a obsah vody v omítce se pak pohybuje v závislosti na vnitřní relativní vlhkosti. A vápenná omítka hlavně neomezuje průchod vlhkosti zevnitř místnosti ven. Pokud tedy někdo "neobalí" barák do "polyše".;-)

Než voda vyschne, tak se nejprve rozprostře mezi stěny a vzduch v místnosti. A zase moc rychle nevyschne, bydlel jsem v mokrou cestou rekonstruovaném bytě a ta první zima byla hnus. Dělaly se tedy i podlahy, ale zase omítky se jen lehce přetáhly.
OK, beru to jako nástřel.

Desky musíte připevnit na vyrovnanou plochu. Vše je o penězích, buď vyrovnáte maltou jen plochu, na kterou nalepíte sádroš, nebo levnější je použít profily. Zvažte, zdali 27 mm na ubrání z prostoru je tak hodně.
Já jsem pro profil z CD

Upravil jsem v jedné místnosti profilem SDK, další místnost vylepil nařezaným Yzongem a zbatek doházel a oštukoval. Je lepší dorovnat maltou, nežli sádrošem. Alespoň pocitově.

A úplně je 90°, nebo až na zeď?
Můžeš udělat zrcátko, tedy rámeček odsunutý od zárubně, ale až na zeď je nedostaneš. Pro nás, majitele zdí 70 cm silných je to úplně normální. Pokud trváš na možnosti 180°, musíš posunout zárubně.

Hlasuji pro klasiku, pro omítku. Stovky let prověřený proces. Novinky, jako nedejbože penetrace a perlinka, lepidla a nebo sádroš jsou drahé a módní věci, ničím neopodstatněné a hlavně zbytečně nákladné. Naučit se házet omítku máš za chvilku a tato zkušenost se ti moc hodí na domku. Když máš dost peněz na sádroš, je lepší si za ty peníze najmout v hospodě nějakého fušera, co to naplácá omítkou. Ono sádroš bude mít velmi zákeřný problém. Může to za tím vlhnout, být mokrá stěna (při špatném zateplení a posunu rosného bodu do vnitřku zdi), neuvidíš to a jednoho dne bude moc zle. Také se ve stěnách za sádrošem s chutí drží myši, pavouci a různá havěť, za kterou se ti manželka móóóc poděkuje. A myši za sádrošem se velmi špatně přemlouvají, aby odešly jinam.

Pod to se podepíšu vším, co mám.
Když jsme kdysi koupili barák, byl vnitřek vyrovnaný právě sádrošama. Co mám povídat, zalíbilo se tam myším, čůraly tam, smrdělo to po celém domě, strašné... Co tam žraly nevim, ale prosperovaly. Z pastiček jsme obden tahali myši ale přírůstky těch hajzlíků hravě dorovnávaly úbytky a najít primární průsak verbeže zvenku se nedařilo... Tak jsme z přízemních místností nechali sádroš vymlátit a udělat normální omítku na cihly (a nerovnost 2 cm je sranda, my tu měli rozdíly i 5 cm). Myšipuch pochopitelně zmizel, dostavil se příjemný pocit bydlení v solidním baráku a ne v popundeklu a trvá už pár let.

Bratránek měl taky problém, ale tomu se prohrabávaly buchtama zvenku a když sundal venkovní polystyren, tak to bylo podtunelované. Byl jsem zvědavý na svůj kousek sundaného, ale jediné poškození bylo od slepic, žádné myši. Asi ty chlupaté koule kočičí mají nějaký význam.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru