Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vyrovnání stěn pomocí sádrokartonu.

Zdar bando.
Chystám se nějakým způsobem vyrovnat nerovnosti stěn na starém baráku.
Nerovnost je dost velká i 2 centimetry.
Zkoušel jsem to pytlovanou maltou a udělal jsem kousek, protože to bych se nedoplatil.
Napadlo mě vyrovnat stěny pomocí SDK.
Vím že se lepí takzvaně na buchty lepidlem , nebo montážní pěnou.
Nedokážu si představit jak bych SDK srovnával při použití montážní pěny.
Díky za tip jak na to.

Otázka je, o jak velké plochy jde a za jakou cenu seženeš SDK. Já srovnával rovněž hódně nerovné stěny (i 3 cm, směsné kámen cihly), o ploše cca 70 m2 (suterén-sklep chata), ale klasickou vápennou omítkou. Písek + pytlové nehašené vápno. Vyhasil v 200 l plechovém sudu a druhý den míchal a nahazoval (srovnal terče + omítníky házené a pak hrubá omítka + fajnová). To si myslím že je sice pracnější, ale nejspíš nejlevnější.
Pokud by šlo, o Tebou uvažované použití SDK + buchty/lepidlo/pěna a jejich srovnání, tak bych asi řešil tak, že bych tou pytlovanou maltou naomítal v roztečích po cca 60/60 cm (vodorovně/svisle) od sebe (šířka SDK 125 cm) maltové terče (průměru cca 10-15 cm) , které by byly srovnané do roviny příčně i kolmo (pomocí delšího prkna a olovnice/dlouhé vodováhy-"klasika"). Po zaschnutí pak na ně, tenkovrstvě a bodově, lepil ty SDK. V místě napojování SDK směrem nahoru (pokud by výška SDK byla menší než výška stěn), rovněž terče z malty. Myslím, že takto by bylo vyrovnání a lepení SDK nejjednodušší, dokonalé a spotřeba lepidla nejmenší.
Ale třeba poradí někdo další jednodušší způsob. ;-)

Sádrošem to bude dost drahý. Předpoklad 6 místností/ v-2,7 m d - cca 4-5 m/ 1 místnost cca 50 m2/ 6 místností cca 300 m2. SDK po 50,- Kč/1 m2 (nejlevnější) - 15 000,- Kč. Malta + lepida + spoje SDK - odhad cca 5000,- Kč. A finál SDK (dobré "fládrování" spojů aby nepraskaly) také dosti pracné. To vše za předpokladu "samo domo sdělano".
Nebylo by lepší, rychlejší a možná i levnější sehnat (odhadem) cca 5-6 m3 písku, cca 5q vápna, 1q štuku a 2 zedníky a přidavače a nechat udělat (po provedení nutných instalací elektro, vody a topení) normální omítky?
My se synem, před 14- ti lety, stavěli jemu barák, docela velký, přízemní s obytným podkrovím, od základů po střechu vše sami (mimo krovy a střechu), instalace rovněž všechny sami. Ale když jsme začali omítky, tak jsme to vzdali. Sehnali partu 5 chlapů, 4 zedníci + 1 přidavač (měli jsme štěstí, perfektní parta, vše dělali sami, omítky na mm). Za práci vzali 50 000,- Kč, materiál zajistili my (písek, vápno, štuk, míchačka). A hotovi byli za cca 10 pracovních dní.
Po roce se nám přihlásili, zda nechceme udělat i vnější. Brali jsme "všemi deseti" a opět za 50 000,- Kč, kompletní hlazená, perfektní, sami si zajistili i lešení a provedli (v rámci této ceny) i bílý nátěr celé omítky a nátěry 1m přesahu sedlové střechy, okolo celého baráku. Opět rychle a výsledek perfektní.
Ono se někdy nevyplatí dělat vše.:-/

No, "střelil" jsem to "od boku". :-) Bude to asi trochu víc. Spíš tak 1,5 q na kubík písku. Ono také hodně záleží na písku. Pokud má větší obsah jílu, je spotřeba vápna menší. Pokud by šlo o čistější, pak větší. Vody pak cca 200-300 l na kubík. Viz odkaz.
https://dum-zahrada.okhelp.cz/forum/viewtopic.php?f=62&t=136
Nerozumím tomu - "kolik vody se vnese do baráku". Voda vyschne a obsah vody v omítce se pak pohybuje v závislosti na vnitřní relativní vlhkosti. A vápenná omítka hlavně neomezuje průchod vlhkosti zevnitř místnosti ven. Pokud tedy někdo "neobalí" barák do "polyše".;-)

Než voda vyschne, tak se nejprve rozprostře mezi stěny a vzduch v místnosti. A zase moc rychle nevyschne, bydlel jsem v mokrou cestou rekonstruovaném bytě a ta první zima byla hnus. Dělaly se tedy i podlahy, ale zase omítky se jen lehce přetáhly.
OK, beru to jako nástřel.

Desky musíte připevnit na vyrovnanou plochu. Vše je o penězích, buď vyrovnáte maltou jen plochu, na kterou nalepíte sádroš, nebo levnější je použít profily. Zvažte, zdali 27 mm na ubrání z prostoru je tak hodně.
Já jsem pro profil z CD

Upravil jsem v jedné místnosti profilem SDK, další místnost vylepil nařezaným Yzongem a zbatek doházel a oštukoval. Je lepší dorovnat maltou, nežli sádrošem. Alespoň pocitově.

A úplně je 90°, nebo až na zeď?
Můžeš udělat zrcátko, tedy rámeček odsunutý od zárubně, ale až na zeď je nedostaneš. Pro nás, majitele zdí 70 cm silných je to úplně normální. Pokud trváš na možnosti 180°, musíš posunout zárubně.