Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno instalace soustruhu

Snažím se instalovat starý soustruh do garáže. Dal jsem na 7,5kW elktromotor který tam je, jistič B 25A ale stále mi to padá a nejde to vůbec nahodit. Spadne to celé až k domovnímu jističi včetně. Poradíte mi co je špatně ?

Řešení:

Tak to by mohlo být ono. Ty tři plíšky vyndáte, dáte je na vodorovně na dolní šrouby (všechny tři přes sebe, aby se neztratily) a zbytek necháte zapojený jak je. Tím se to přepne do hvězdy, výkon bude třetinový a jistič přestane lítat.

Ale nedávám na to krk, motor je staršího typu a může to být i jinak - motor by v nejhorším mohl i shořet. Chtělo by to raději elektrikáře který by proměřil cívky a jistitl, jestli je to opravdu tak jak píšu.

Jo a jestli ty plíšky dáte na horní šrouby, tak vyletěj všechny jističe které máte a ještě nožovky před barákem :-)

Předpokládám, že u tak velkého soustruhu to je tak, že po zapnutí hlavním vypínačem motor běží trvale a vřeteno se roztáčí pomocí spojky.
U některých malých soustruhů se motor zapíná při každém roztočení vřetene. Tam by byl větší problém, jednalo by se pro časté starty.
Pokud ale motor běží stále, jedná se jen o počáteční start. Pokud má motor svorkovnici se šesti svorkami a je zapojen do trojúhelníku, řešení je celkem jednoduché. Doplní se to o přepínač hvězda trojúhelník. V klidu se přepínač nechá ve hvězdě a po zapnutí a rozběhu se přepne do trojúhelníku. Pokud se rozhodneš to dělat, doplním jaký přepínač a zapojení. Nebo seženeš nějakého elektrikáře, pro něj je to jednoduché.
Pak existuje ještě jedna možnost, ta ale záleží na tom, co budeš na soustruhu dělat. Motor je velmi výkonný, jedná se asi o velký výkonný soustruh. Pokud bys jej využíval jen na menší práce, soustružení na malých průměrech a podobně, motor by nebyl vytížen.
V tom případě by bylo možno motor přepojit do hvězdy a nechat tak. Motor bude mít menší výkon, ale může to stačit.
Ale také mě napadá jedna věc. Pokud není ve stroji uplatněn start hvězda - trojúhelník, není zcela běžné, že je motor pro 400V (dříve 380), v trojúhelníku. Většinou je motor 400/230 a zapojen do hvězdy. Jestli není, nějakým třeba omylem zapojen na 3x 230V. To by vysvětlovalo tak velký náběžný proud. Podívej se na štítek motoru. Bude tam uvedeno napětí. Pokud tam bude 380/220V, jedná se o tento případ. V tom případě jen přepojit do hvězdy. (předpokládám, že motor není spálený). Dost se mi tato myšlenka nabízí, protože start 7,5 kW motoru nemá většinou až tak velký záběr aby vypadl jistič 25A. I jistič řady B,má jisté zpoždění a do té doby se motor rozběhne.
Nejdříve tedy zkontroluj napětí na štítku motoru.

Ano jde o klasický soustruh tedy motor se nahodí a pak spojka atd. Nicméně problém je že ten motor ani nenahodím a už to spadne. Motor se přepíná z hvězdy do trojúhelníku...svorkovnice je zapojená 3 pásky resp. 3 kabely na každé straně. Nicméně na štítku je uvedeno 660/380 Proudově 23,1/14,5A). Jde sice o větší soustruh ale nějaké velké brutality se na tom dělat nebudou je to pro hobby a výrobu sportovních věciček pro děti. Motor jsem proměřil a je v pořádku...před stěhováním normálně fungoval, takže není pravděpodobné že by byl spálený. Na původním místě byl jistič 25A...bohužel jsem se zapomněl podívat jakého typu. Myslel jsem, že se stěhováním něco někde poškodilo ale prošel jsem už všechny dráty a další věci a vše je ok, tak jsem teď trochu bezradný

Mám tomu rozumět, že soustruh má automatické přepínání hvězda trojúhelník? Pokud ano, náběhový proud by nikdy nemohl jistič vyhodit.
Jak mám rozumět ""je zapojená 3 pásky resp. 3 kabely na každé straně. "" Pokud by stroj měl auto YD, povede ze svorkovnice šest vodičů, někam ke stykačům. Na svorkovnici nesmí být žádné propojovací pásky. Pokud by byla automatika a ve svorkovnici spojky, bude to vyrážet pojistky. Motor 660/380, odpovídá pro start YD. Upřesni jak to je ve svorkovnici. Také hlavní vypínač má jednu zapnutou polohu, nebo je tam dvoupolohový tedy ruční YD? (nebo je spínání motoru stykačem, tedy jen tlačítko start/stop).
Abych upřesnil. Rozběh může být realizován ručním přepínačem YD. Pak se zapíná do první polohy a po rozběhu do druhé.
Nebo může být rozběh YD automatický, tedy se hl. vypínačem jen zapne a přepínání dělá automatika. Určitě to vyřešíme.
Tedy zjisti: Hlavní vypínač, nebo vypínač motoru, jedna, nebo dvě polohy. (nebo tlačítka start/stop)?
Kolik drátů vede od motoru, jsou nějaké spojky ve svorkovnici?

Dle mého tam je automatické přepínání hvězda trojúhelník. Vypinač hlavní má pouze jednu polohu a na spuštění motoru samotného je tam spouštěcía vypínací tlačítko. Máš pravdu, že tam dva stykače jsou nicméně jeden je na spouštění čerpadla chladící kapaliny...ten funguje. Druhý stykač tam je na motor ale ten jsem v akci nikdy nestihl vidět neboť to vylítne ihned po stisku zmíněného tlačítka. Od motoru vedou 4 dráty...jeden zem, 2 do svorkovnice a jeden do nějakého zařízení, který na sobě ma nějaké kolečko na volbu amperáže....a je nastaveno na 16A...tedy předpokládám, že to jsou ampery. Jinak žádné spojky ani jiné "překážky mezi motorem a zmíněnou svorkovnicí nejsou

Když od motoru vedou jen 4 dráty tak tam přepínáni D/Y není. Ve svorkovnici motoru budou asi klemy (plíšky propojující dvojice svorek) spojené takto | | | . Motory schopné provozu ve hvězdě i trojúhelníku (na štítku je D/Y) se dají těmi klemami přepojit do režimu hvězda tak, že se dají klemy takhle _ _ _ . Ale než to začnete dělat, podívejte se na návod po víčkem svorkovnice motoru (bývá tam nalepené schéma jak to udělat). Nebo sem raději dejte fotky motoru, svorkovnice, víčka svorkovnice i té tepelné ochrany nebo co to je (to zařízení s kolečkem).

Vypadá to dobře, to by mělo fungovat.

Kdyby se ten motor točil obráceně, tak je potřeba přehodit dva fázové vodiče v přívodní šňůře (nebo na přívodní svorkovnici soustruhu), aby to bylo jednotně pro celý soustruh kvůli dalším motorům (čerpadlo chlazení apod.), ale to asi znáte.

Uspokoj sa s trošku menším výkonom a neprepínaj motor do trojuholníka. Motor zapoj trvale do hviezdy (vynechaj aj tak podozrivý prepínač hviezda - trojuholník). Zapojenie do hviezdy zrealizuješ na svorkovnici motora tak, že horné 3 svorky prepojíš pásikmi a na dolné tri svorky pripojíš fázové vodiče. Vypínač musí byť trojpólový. Zrealizuj ho pomocou spínača zabudovaného v sústruhu - bohužiaľ z tvojej otázky sa nedá usúdiť čo tam máš k dispozícii.

Podľa fotografií je motor trvale zapojený do trojuholníka a žiadne ďalšie zariadenie ho nedokáže prepnúť do hviezdy. To urob sám na svorkovnici motora. Naozaj by si nemal spúšťať 7kW motor v trojuholníku na ističi B25A. Postupuj tak, ako som ti napísal niekde vyššie. Je jedno, či spojíš pásikmi horné alebo dolné svorky, na tie zvyšné tri priveď napájanie - fungovať to bude rovnako. Pôvodný vypínač a stykač daj do poriadku ešte s odpojeným motorom, ak ti aj v takom prípade vyletia poistky, tak hľadaj skrat.
Mimochodom, motor vo hviezde je schopný dodať prakticky rovnaký výkon ako v trojuholníku, akurát má o niečo väčší sklz. A to ťa na sústruhu nemusí vôbec zaujímať.