Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Halogenové žárovky v koupelně svítí málo

Najednou spadla intenzita bodovek v koupelně a větrák se točí pomalu. Určitě jsou nízkonapěťové. Odcházejí trafa často? Ani nevím kde je, budu muset rozbourat strop. A pokud je trafo špatné, nebylo by lepší dát LEDky a menší trafo? Původně jsou to 4x 35W plus větrák čili tak 150W trafo, s LED by stačilo 4x 5W čili max 30W.

Pánové, kdo nemáte co poradit, nepište raději nic. Tohle je poradna a ne vytahovací klub.
Začal jsem s mazáním nesmyslů v tomto tématu, takže pokud nechcete, aby se vám ztrácely příspěvky, držte se tématu.
Díky! (Kurt)

Je to lepší. A nemusíte ani bourat strop, trafa pro bodovky se schválně dělají úzká aby se dala vytáhnout dírou po tom svítidle. V nejhorším ho odpojíte, necháte tam ležet a použijete bodovky na 230, ty se také dělají.

Ten větrák máš taky na malé napětí a zapojený na to trafo bodovek? O tom pochybuji. Ty jsou většinou na síťové 230V. A pokud ty bodovky svítí pouze méně intenzivně, typoval bych to spíše na pokles napětí v obvodu napájení 230V pro ten ventilátor, který je společný i pro trafo bodovek. Pokud trafo "odejde", tak bodovky nesvítí vůbec. V případě poškození i většinou vyrazí jistič příslušného okruhu. Ale co by mohlo způsobit snížení napětí v tomto okruhu, možností může být víc (přechodové odpory ve spojích, případně odpojený nulový vodič v 3 fázovém přívodu rozvaděče(ů) a bylo by nutno proměřit a vše zkontrolovat. Doporučuji spíše pozvat elektrikáře.
Jinak vyměnit halogenové bodovky za LEDkové, každopádně výhodnější. A jsou i bodové LEDky na napětí přímo 230V a není nutné trafo. A trafo pro halogenky nemusí být vždy pro LEDky vhodné a je jej nutné někdy vyměnit.

Bodovky i větrák jsou přímo ve sprše nebo půl metru od ní takže musí být nízkovoltové (nevím jestli 12 nebo 24). A v porovnání s větrákem na záchodě se větrák ve sprše sotva točí tak bych řekl že je na stejném trafu jako skomírající halogeny

Jen poznámka. Jak se tu napsalo, vyměnit za LED na 230V nelze s ohledem na umístění. Pokud je to blízko sprchy proto tam jsou nízkovoltové. Ale podle tvé reakce to víš. Bude to nejspíš 12V. Pravděpodobně tam bude elektronické trafo. U něj je možné že nějakou poruchou sníží napětí a přesto funguje. Klasické trafo by shořelo. Napájecí trafo pro tyto obvody musí být mimo chráněné zóny. Proto bude někde dál od sprchy, dokonce může být i mimo koupelnu. Myslím si, že by mělo být umístěné tak, aby se kvůli výměně nemuselo nic bourat. Zkus hledat, může být i ve větší instalační krabici, i mimo koupelnu. Ale pokud trafo napájí jak bodovky tak větrák, je potřeba zjistit, na jaké napětí jsou, jestli střídavé nebo stejnosměrné. Halogenům je to jedno ale jedná se o větrák. Může být na AC nebo DC. Pak při výměně trafa je nutno to zachovat. LED bodovky existují na DC i na AC. Pokud jsou na AC, fungují normálně i na DC. Pokud by větrák byl na DC, šlo by použít nějaký zdroj pro LED odpovídajícího výkonu.

V tomto případě má pravdu jednoznačně zerozero. Na jaké napětí jsou bodovky je možno zjistit na původních žárovkách (ale nejspíš 12 V). Pak je tedy nutno dohledat to trafo.. Pokud se nepovede a nebo by bylo nutno něco moc bourat, tak případně najít bod napájení 230V (třeba u stropu nad vypínačem a vývod k původnímu trafu odpojit), instalovat někde poblíž (v koupelně pozor na umístění mimo prostory "zón", viz odkaz) přístupněji nový napaječ pro led žárovky a napojit někde nejblíž na některou stávající bodovku. Jsou zapojeny paraleně, takže je jedno kde. Pak u bodovky, kde je předpoklad přívodu od původního trafa (asi nutno prozvonit propoje mezi bodovkami-možné u bodovek), to původní trafo odpojit. A u napaječe počítat i s příkonem toho ventilátoru, pokud bude rovněž na shodné napětí (DC/AC) jako bodovky, který bude rovněž zřejmě připojen na obvod 12V paraleně k bodovkám.
Poznámka k odkazu. Možná se už, oproti odkazu, zase něco málo změnilo, ale základ by snad měl platit.:-/
https://elektrika.cz/data/clanky/znok030708

Zdravím všechny příznivce žárovek …
Je mi z toho tak trochu smutno, když to celé čtu … :.(
Já jsem si to v bytě vyřešil tak, že dalších 150 let nemusím už nic dělat !
Nemusím malovat, nemusím měnit žárovky, vypínače, natahovat hodiny [UTC] … atd.
Posuďte sami :[https://obrazem.rajce.idnes.cz/Moje_kolo_..._Videt_a_byt_viden/]
Možná něco připravím ve fotografii a dám všem k dispozici, jak se to dělá, nebo by se to mělo dělat !

Děkuji za konstruktivní připomínky. Nejdříve musím najít trafo, myslím že je v sádrokartonovém stropě. Po čtení ČSN se zdá že prostor uvnitř stropu je vlastně i mimo zónu 3 takže tam trafo může být. Asi to chce zrcátko a světlo ho najít. Instalace je jen 6 let stará a tak to možná bude elektronický zdroj kde se otevřela jedna vstupní dioda a funguje jen na jednu půlvlnu. Budu pokračovat zítra. Díky George63 za odkaz na ČSN33.2000

Zdravím pane … "rinovak"
Trochu se musím omluvit Administrátovi … asi jsem udělal, co jsem neměl … sorry

K vašemu "problému" … osvětlení v koupelně.
Vydržte, prosím, zpracuju Vám návrh a přidám JPG … (jsem z oboru) a pak doma jsem si to vyřešil na desítky let dopředu.
Trafa se dnes již nepoužívají, jen ojediněle … ekonomičtější jsou tzv. spínané zdroje (napěťové, proudové)
Zatímco u malých transformátorů se pohybuje účinnost od 30 do 55 %, u spínaných zdrojů je to kolem 70 až 96% obecně.
Konkrétně: Mám zhotovenou noční lampičku, příkon 5 VA a výkon 4W s plnou elektronikou řízení, LED-dioda + optika, která
zvýší světlo o 30% … a 4100°K = NEUTRÁL … oči o tohoto spektra nebolí, netrpí … (na čtení vyhovující)

* bohužel, Světem vládne ekonomika a dost "podvodů" …

Samo, že mám špičkové servisní vybavení a nehádám, protože to měřím (LUXmetr aj. přístroje)
Jedna 5W LED-dioda postačí zhruba na metr čtvereční ... takto to mám v koupelně, na chodbě ... a navíc mám automatiku,
jako intimní režim, kde ztlumení je kolem 1W a je to pro orientační osvětlení vyhovující ...
U zrcadla mám pouze 1-2 W … jsou to cílená osvětlení - účelová …
V celém bytě mám desítky metrů tzv. LED-diodový pásek … používám jen 4 druhy spektra bílé … a pak barevné, hlavně červenou.
Obecně LED-dioda má životnost 100000 hodin, tzn. že by musela svítit 11 let v režimu 24 hodin /den (to si pamatuj ještě ze školy)
Mám 100W na celý byt = osvětlení … rodinný domek (6+1) lze osvětlit s příkonem 600 VA … tohle tvrdím já !
* asi problém bude TRH, obchod ... já nakupuju ve světě a dostal jsem se na ~80-85 % špičku ledovce ... takže kupuju součástky.
Vydržte, prosím, udělám pár fotografií z bytu a pošlu jako inspiraci, že si to celé nevymýšlím ... a dám Vám námět, návrh do bytu.

Já už se musím smát. Ty jsi opravdu "objevil Ameriku". Je dobré, že jsi nám dal vědět že jsou výhodnější spínané zdroje, to jistě nikdo nevěděl. Taktéž LED pásky ještě nikdo nezná, jsi opravdový průkopník.
""Jedna 5W LED-dioda postačí zhruba na metr čtvereční""
Tedy na místnost 20m2, to je 20 pětiwattových LED. To je 100W LED. To je zhruba ekvivalent cca 800W v klasických žárovkách. To jsi doma ve svářečských brýlích?
"" domek (6+1) lze osvětlit s příkonem 600 VA … tohle tvrdím já"
Nebudeš tomu věřít, ale já ti to věřím. Aby to nedokázal výkon skoro pět kilowatt v klasických žárovkách.
LED má životnost 100000hodin. Hmmm, já zase věřím na mimozemšťany.
Klasická žárovka má teoretickou životnost 10000 hodin. A už jsi takovou někdy viděl? Už kdysi dávno se výrobci žárovek domluvili, že se sníží životnost na průměrných 1000 hodin. A s LED to nebude jiné.
Napiš, co jsi ještě geniálního vymyslel. 8-)

Samozřejmě když říkám trafo míním tím spínaný zdroj. Už několik let kupuji součástky v Číně takže se mi doma povaluje několik spínaných zdrojů různých napětí a výkonu. Také už pár let mám celý svůj byt osvícený ledkami 4000K i když byly kdysi dost drahé za 12 W přes dvě stovky. Toto je byt u přítelkyně takže zde bojuji v koupelně z 12V halogeny které určitě vyměním za LEDky. Původně 4 x 35 W takže když se použije faktor 6 určitě bude stačit čtyřikrát pět nebo šest W Led. Takže 2A zdroj bude akorát.