Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Halogenové žárovky v koupelně svítí málo

Najednou spadla intenzita bodovek v koupelně a větrák se točí pomalu. Určitě jsou nízkonapěťové. Odcházejí trafa často? Ani nevím kde je, budu muset rozbourat strop. A pokud je trafo špatné, nebylo by lepší dát LEDky a menší trafo? Původně jsou to 4x 35W plus větrák čili tak 150W trafo, s LED by stačilo 4x 5W čili max 30W.

Pánové, kdo nemáte co poradit, nepište raději nic. Tohle je poradna a ne vytahovací klub.
Začal jsem s mazáním nesmyslů v tomto tématu, takže pokud nechcete, aby se vám ztrácely příspěvky, držte se tématu.
Díky! (Kurt)

Zdravím pane … "rinovak"
Trochu se musím omluvit Administrátovi … asi jsem udělal, co jsem neměl … sorry

K vašemu "problému" … osvětlení v koupelně.
Vydržte, prosím, zpracuju Vám návrh a přidám JPG … (jsem z oboru) a pak doma jsem si to vyřešil na desítky let dopředu.
Trafa se dnes již nepoužívají, jen ojediněle … ekonomičtější jsou tzv. spínané zdroje (napěťové, proudové)
Zatímco u malých transformátorů se pohybuje účinnost od 30 do 55 %, u spínaných zdrojů je to kolem 70 až 96% obecně.
Konkrétně: Mám zhotovenou noční lampičku, příkon 5 VA a výkon 4W s plnou elektronikou řízení, LED-dioda + optika, která
zvýší světlo o 30% … a 4100°K = NEUTRÁL … oči o tohoto spektra nebolí, netrpí … (na čtení vyhovující)

* bohužel, Světem vládne ekonomika a dost "podvodů" …

Samo, že mám špičkové servisní vybavení a nehádám, protože to měřím (LUXmetr aj. přístroje)
Jedna 5W LED-dioda postačí zhruba na metr čtvereční ... takto to mám v koupelně, na chodbě ... a navíc mám automatiku,
jako intimní režim, kde ztlumení je kolem 1W a je to pro orientační osvětlení vyhovující ...
U zrcadla mám pouze 1-2 W … jsou to cílená osvětlení - účelová …
V celém bytě mám desítky metrů tzv. LED-diodový pásek … používám jen 4 druhy spektra bílé … a pak barevné, hlavně červenou.
Obecně LED-dioda má životnost 100000 hodin, tzn. že by musela svítit 11 let v režimu 24 hodin /den (to si pamatuj ještě ze školy)
Mám 100W na celý byt = osvětlení … rodinný domek (6+1) lze osvětlit s příkonem 600 VA … tohle tvrdím já !
* asi problém bude TRH, obchod ... já nakupuju ve světě a dostal jsem se na ~80-85 % špičku ledovce ... takže kupuju součástky.
Vydržte, prosím, udělám pár fotografií z bytu a pošlu jako inspiraci, že si to celé nevymýšlím ... a dám Vám námět, návrh do bytu.

Já už se musím smát. Ty jsi opravdu "objevil Ameriku". Je dobré, že jsi nám dal vědět že jsou výhodnější spínané zdroje, to jistě nikdo nevěděl. Taktéž LED pásky ještě nikdo nezná, jsi opravdový průkopník.
""Jedna 5W LED-dioda postačí zhruba na metr čtvereční""
Tedy na místnost 20m2, to je 20 pětiwattových LED. To je 100W LED. To je zhruba ekvivalent cca 800W v klasických žárovkách. To jsi doma ve svářečských brýlích?
"" domek (6+1) lze osvětlit s příkonem 600 VA … tohle tvrdím já"
Nebudeš tomu věřít, ale já ti to věřím. Aby to nedokázal výkon skoro pět kilowatt v klasických žárovkách.
LED má životnost 100000hodin. Hmmm, já zase věřím na mimozemšťany.
Klasická žárovka má teoretickou životnost 10000 hodin. A už jsi takovou někdy viděl? Už kdysi dávno se výrobci žárovek domluvili, že se sníží životnost na průměrných 1000 hodin. A s LED to nebude jiné.
Napiš, co jsi ještě geniálního vymyslel. 8-)

Samozřejmě když říkám trafo míním tím spínaný zdroj. Už několik let kupuji součástky v Číně takže se mi doma povaluje několik spínaných zdrojů různých napětí a výkonu. Také už pár let mám celý svůj byt osvícený ledkami 4000K i když byly kdysi dost drahé za 12 W přes dvě stovky. Toto je byt u přítelkyně takže zde bojuji v koupelně z 12V halogeny které určitě vyměním za LEDky. Původně 4 x 35 W takže když se použije faktor 6 určitě bude stačit čtyřikrát pět nebo šest W Led. Takže 2A zdroj bude akorát.