Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Halogenové žárovky v koupelně svítí málo

Najednou spadla intenzita bodovek v koupelně a větrák se točí pomalu. Určitě jsou nízkonapěťové. Odcházejí trafa často? Ani nevím kde je, budu muset rozbourat strop. A pokud je trafo špatné, nebylo by lepší dát LEDky a menší trafo? Původně jsou to 4x 35W plus větrák čili tak 150W trafo, s LED by stačilo 4x 5W čili max 30W.

Pánové, kdo nemáte co poradit, nepište raději nic. Tohle je poradna a ne vytahovací klub.
Začal jsem s mazáním nesmyslů v tomto tématu, takže pokud nechcete, aby se vám ztrácely příspěvky, držte se tématu.
Díky! (Kurt)

Zdravím pane … "rinovak"
Trochu se musím omluvit Administrátovi … asi jsem udělal, co jsem neměl … sorry

K vašemu "problému" … osvětlení v koupelně.
Vydržte, prosím, zpracuju Vám návrh a přidám JPG … (jsem z oboru) a pak doma jsem si to vyřešil na desítky let dopředu.
Trafa se dnes již nepoužívají, jen ojediněle … ekonomičtější jsou tzv. spínané zdroje (napěťové, proudové)
Zatímco u malých transformátorů se pohybuje účinnost od 30 do 55 %, u spínaných zdrojů je to kolem 70 až 96% obecně.
Konkrétně: Mám zhotovenou noční lampičku, příkon 5 VA a výkon 4W s plnou elektronikou řízení, LED-dioda + optika, která
zvýší světlo o 30% … a 4100°K = NEUTRÁL … oči o tohoto spektra nebolí, netrpí … (na čtení vyhovující)

* bohužel, Světem vládne ekonomika a dost "podvodů" …

Samo, že mám špičkové servisní vybavení a nehádám, protože to měřím (LUXmetr aj. přístroje)
Jedna 5W LED-dioda postačí zhruba na metr čtvereční ... takto to mám v koupelně, na chodbě ... a navíc mám automatiku,
jako intimní režim, kde ztlumení je kolem 1W a je to pro orientační osvětlení vyhovující ...
U zrcadla mám pouze 1-2 W … jsou to cílená osvětlení - účelová …
V celém bytě mám desítky metrů tzv. LED-diodový pásek … používám jen 4 druhy spektra bílé … a pak barevné, hlavně červenou.
Obecně LED-dioda má životnost 100000 hodin, tzn. že by musela svítit 11 let v režimu 24 hodin /den (to si pamatuj ještě ze školy)
Mám 100W na celý byt = osvětlení … rodinný domek (6+1) lze osvětlit s příkonem 600 VA … tohle tvrdím já !
* asi problém bude TRH, obchod ... já nakupuju ve světě a dostal jsem se na ~80-85 % špičku ledovce ... takže kupuju součástky.
Vydržte, prosím, udělám pár fotografií z bytu a pošlu jako inspiraci, že si to celé nevymýšlím ... a dám Vám námět, návrh do bytu.

Samozřejmě když říkám trafo míním tím spínaný zdroj. Už několik let kupuji součástky v Číně takže se mi doma povaluje několik spínaných zdrojů různých napětí a výkonu. Také už pár let mám celý svůj byt osvícený ledkami 4000K i když byly kdysi dost drahé za 12 W přes dvě stovky. Toto je byt u přítelkyně takže zde bojuji v koupelně z 12V halogeny které určitě vyměním za LEDky. Původně 4 x 35 W takže když se použije faktor 6 určitě bude stačit čtyřikrát pět nebo šest W Led. Takže 2A zdroj bude akorát.