zazdění záchodu
Dobrý den,
Měl bych otázku , v podkroví v koupelce potřebuji zazdít závěsný záchod.
Bohužel střecha je šikmá a v zazdění mi překáží betonový věnec.
Jedná se o 2.2m širokou zeď která je nosná a je vnitřní, takže není v celé své šířce sešikmená kvůli střeše.
Tudíž blíže k šikmé střeše bude záchod (jakoby vlevo) a vpravo bude sprchový kout.
Napadlo mě tedy , že bych záchod namontoval na zeď a potom vyzdil jakoby další celou zeď (před tu nosnou), což by bylo lepší i kvůli tahání odpadu a vody.
Nevím ale z čeho to vyzdít, vzhledem k tomu že u té zdi bude stát sprchový kout.
děkuji
Na priečky je ideálne Ytong. Reže sa ako maslo pilkou na drevo, lepí sa hotovým lepidlom s plastiufikátormi prípadne suchou maltou rozrobenou s vodou určenou na lepenie obkladačiek..
https://www.ytong.sk/priecky.php
https://www.ytong.sk/ytong-presne-tvarnice-pre-nenosne-steny.php
Pozn.: Posledne sa moji dvaja chlapi (trénovali karate roky) stavili, že dokážu rozkopnúť 5cm hrubú priečku z Ytong, z oboch strán omietnutú, vymurovanú od podlahy až po strop. Ani si kopmi s rozbehom neprdli (skúšali dvaja naraz), priečka odolala všetkým pokusom.
Solitérna priečka bez ukotvenia je krehká, zlomí sa pod váhou na ťah pri závesnom WC. Musela by mať priečka hrúbku aspoň 35cm.
Závesné WC udrží hrúbka Ytongu 7,5cm v pohode do 250kg váhy uchytené na podlepených hmoždínkach alebo na podlepených kotvách v prípade, ak sa priečka ukotví do strán priľahlého muriva roxorom o priemere 6mm preložené v každom šáre (stačí nasekať roxory na dĺžku 30cm), prípadne sa vymuruje priečka až po strop čím sa posilní závesný ťah na priečku v ohybe.
Prípadne použi na priečku tehlu voštínku, nie lepenú lícom na kant, ale dierami k sebe. Voštíny lep lepidlom na obkladačky, stačí spoje líznuť max.1mm hrúbka lepidla.
http://www.cihelnapolom.cz/cs/cihla-vostinova-cv14
Teď nevím zda jsem Vás pochopil dobře, ten záchod bude ukotvený na vnitřní nosné zdi (má tloušťku 30cm) ta už je postavená.
Mohl bych obezdít jenom ten záchod , ale to by nevypadalo hezky vzhledem k tomu že hned vedle bude sprchový kout a také by byl problém s natažením odpadu k záchodu (původně byl myšlen jinde), takže ten záchod potřebuji jakoby zazdít celou tu zeď a to zprava doleva od spodku až ke stropu , souběžně vedle té nosné. Když dejme tomu má mechanizmus závěsného záchodu tloušťku 15cm tak před tou nosnou zdí potřebuji postavit souběžně další zeď která bude stát 15cm od té nosné zdi. Kde do toho prostoru mezi těmi stěnami schovám mechanizmus záchodu a potrubí (odpad, voda).
Otázka je z čeho.
Jak píšete to kotvení do protějších zdí, tak když sem dělal příčky tak sem je kotvil pomocí 8mm závitové tyče a to do nosné zdi na chemickou kotvu v příčce do spáry do malty, dělal sem to tak v každé spáře.
Vzhledem k tomu že toto je v podkroví tak na jedné straně zdi kterou potřebuji vystavět je šikmá střecha, tak že kotvit mohu jen do výšky pěti řad cihel (1,25m) pak je věnec a pozednice, na druhé straně je 11,5cm příčka.
děkuji
Obrázek by napověděl víc, ale…
Byl by tak velký problém přikotvit konstrukci závěsného WC na tu nosnou zeď, a potom na tloušťku konstrukce toho záchoda to dozdít, eventuálně obložit sádrošem v celé ploše té nosné zdi (čímž se "předsadí" i ten sprcháč, a do toho "přizdění" se schovají přívody a odpady od obojího…).
Ano, přesně takto to mám na mysli, přesně tak jak píšete , omlouvám se špatně jsem to asi v otázce formuloval, otázka je z čeho tu zeď postavit, nevím zda ten sádro-karton je vhodný , když na něm bude sprchový kout, chci ho obložit kachličkami a nevím zda sádro-karton dokáže odolat takovému namáhání vodou a také se stane že občas při sprchování loktem udeříte do zdi tak aby se sádro-karton nějak neprohýbal a nepopraskal.
děkuji
Sádrokarton se používá i pro koupelny a kouty, jen se musí dodržet pravidla hydroizolace. A ta platí i pro ten porobeton. Do sádrokartonové konstrukce snáze schováš trubky, s porobetonem se mi lépe zdí.
Než se řezat se sádrošem, to bych v tomhle případě asi volil ten Ytong (nebo ekvivalent) - možná o něco pracnější, ale ten pocit plné zdi má něco do sebe…
sádrokarton sem ještě nedělal tak bych osobně také volil ytong nebo něco jiného ?
ostatní zdi jsou vyzděné z cihel heluz
A jakou tloušťku zdi mám zvolit ?
u heluzu a porothermu je nejtenčí 8cm , ytong má 5cm a 7,5cm
A nezatížím tím moc strop, tam kde mám původní příčky podle projektu, tak tam mi heluz dal v návodě skladby stropu vždy dva miakonosníky, tady v tomto případě by zeď stála jakoby na miakovložkách, nosník je asi 0,5m od zdi a to souběžně.
Tloušťku zvolte podle konstrukce záchoda (a průměru odpadních trubek - podle toho, co bude větší), a o zatížení stropu bych se asi taky moc nebál - bude to přece usazené hned u nosné zdi (pokud konstrukci toho záchoda ukotvíte na tu nosnou zeď, tak ta "přizdívka", do které tu konstrukci pak chcete schovat, se dá k té nosné zdi přilepit taky, nebo se pletu, a chcete to mít od té nosné zdi odsazené? Pak bych se ptal, proč to dělat tak složitě?)…
Ano konstrukce záchodu bude ukotvená na nosnou zeď.
Tu zeď jsem chtěl právě odsadit od nosné zdi, aby tam vznikla mezera pro odpad k záchodu a natažení vody. pokud bych tam dal celou cihlu na tloušťku odsazení , tak by ta zeď byla prakticky celá ve vzduchu, jelikož odpad je vyvedený v pravém rohu kde bude sprchový kout a potřebuji ten odpad natáhnout až k záchodu , což je doleva, takže skoro po celé délce zdi bych musel zasekat odpad a tím by byla zeď jakoby ve vzduchu.
Proto sem psal že bych to vyzdil něčím tenkým, mám ale obavy že by ta zeď nebyla "stabilní", tak mě napadlo že bych ji kotvil přes distanční sloupky do té nosné zdi, třeba závitovou tyč na chemickou kotvu do nosné zdi a druhý konec zazdil do ytonku nebo cihly. tak by se ta zeď "netřásla".
…a až se něco po(kazí), tak tu předsazenou zeď stejně budete muset celou zbourat (když to "podkopete", vršek se může utrhnout).
Konstrukce závesného záchoda (hloubka rámu) bývá okolo 12 - 15 cm. Osobně bych osadil rám záchoda, obezdil 15 cm ytongem (klidně na pěnu a lepit i k té nosné zdi za tím), drážkovačkou (nebo i ručně, nebude to nic těžkého v tom ytongu) vysekl šlicy pro vodu a odpad, zapojil, obložil (s ohledem na sprcháč i s nezbytnou hydroizolací), a když se časem bude muset něco opravovat, nebudu mít strach, že mi půlka příčky skočí na hlavu…
Dobrý den,
Tak jsem nad tím přemýšlel a udělám to tak jak jste mi poradil, bude to určitě lepší jak píšete, akorát ji nebudu lepit k té nosné zdi, vzhledem k tomu že je s jiného materiálu a je tam i betonový věnec tak by se stejně odtrhla , ukotvím ji na stranách, akorát nevím jak, na jedné straně je obvodová nosná zeď (venkovní 44STI) a na druhé je jen příčka (11,5) k té obvodové zdi bych ten ytong mohl kotvit stejně jak sem kotvil příčky, závitová tyč na chemickou kotvu a do ytongu na maltu (mohu kotvit jen do výšky 1m pak už je skosení střechy), problém je že na druhé straně je příčka (tady mohu kotvit po celé výšce) , a ta je kotvená tímto způsobem a tak se už do ni nezavrtám jelikož bych narazil na tu závitovou tyč, takže jak to kotvit, nemám s ytongem zkušenosti.
díky
Toho lepení v celé ploše bych se fakt nebál, a k té příčce z ytongu - dělají se i kotvicí pásky (tady je to dobře vidět: http://www.stavebniny-rychle.cz/zdeni-pricek-z-tvarnic-ytong-a-napojovani-na-ostatni-konstrukce.html), ale to je pro zdění na lepidlo (pěna je rychlejší, lepidlo "tradičnější").Koneckonců by se daly ty pásky použít pro přikotvení k té nosné zdi - na několika místech vložit, a neupadne to ani při zemětřesení…