Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak zjistit parametry trafa?

Zdravím,
zakouřilo se v nabíječce autobaterky, a zjistil jsem že je spálené primární vinutí trafa. Jak zjistím jaké napětí původně trafo dávalo,
když vím jen že má příkon 50VA, to že nabíječka při nabíjení 12V dávala až 4A a sekundární vinutí má vyvedený střed pro přepínání nabíjení 6 nebo 12V?
Na boční straně je jen označení MAGO 9356, což google nenajde.
Já si myslím že by to výstupní napětí trafa mohlo být 2x9V, nebo se mýlím? :-/

2x9V to nebude
každé trafo má napětí naprázdno a při zatížení. Aby dobře nabíjelo neměla by výstupní hodnota při nabití 12V baterie překročit 15V při malém proudu. Takže pokud dává trafo naprázdno nějakých 15,5 až 16V je to v pohodě. Při prázdné baterce toto napětí opadne na nějakých 11V při proudu cca 4A a proud bude postupně klesat a anapětí stoupat.
Podobně je to u 6V odbočky
Takže bych se nebál vzít trafo opravdu 6 + 6V

Právě, si myslím že 2x 6V je málo že by se po všech těch úbytcich napětí na diodovem můstku a tak dále nakonec na výstup nedostalo těch požadovaných 12V, na internetu jsem nejblíže po 2x6V našel 2x9V, což =18V, to už by mohlo vyjít, ale ještě zapátrám, třeba se zeptat na stránkách výrobce jak poradil první kolega

S trafom 2x6V alebo 12V na výstupe by nedobil 12V baterku, jedine ak 6V motocyklovú.

Už 15V na sekundáre je na hrane dobíjania autobatérií.

Dnešné bezúdržbové Pb baterky s pevnými víčkami znesú napätie do 17V po zapojení (merané) na svorkách v obvode s nabíjačkou pri jej plnom nabití. Nad 17V začnú plynovať pri vysokom prúde, tj. nad 2A.

Pri 99% nabití tvorí 2,76V na článok, čo činí 16,5 V merané na svorkách celého akumulátoru (s pripojeným nabíjacím zdrojom). Nad tieto hodnoty začne baterka nadmerne plynovať v prípade, ak sa do nej tlačí konštantný prúd, nabíjanie sa minie účinkom, začnú sa poškodzovať panely.

Ale pri hodnote 17V-18V s max.udržiavacím prúdom cca do hodnoty 100mA, je možné pulzným prúdom (iba osekaná vrchná amplitúda sínusoidy 50Hz) dlhodobejšie nechať baterku pod napájaním. Stačí zraziť v obvode vhodnou žiarovkou zapojenou do série, napr. s hodnotou 12V/5W-10W. Na výkone trafa nezáleží, môže byť trebárs 230A/18V "zváracie trafo" vybavené na sekundáre jednou výkonnostnou diódou pre zváranie oblúkom. Baterka si zoberie iba nutné minimum ak je v sérii za diódou zapojená 12V/5W žiarovka.

Rozober plast/kryt a daj sem typ zo štítku nabíjačky, resp. na telese trafa zo spodu budú na plechu nalepené jeho hodnoty. Ak tam nemáš toroid.

Trafo pri starších výrobách nabíjačiek mohlo byť dvojcestné usmernené dvoma diódami. V tom prípade 230V/18V.
https://alzat.spseke.sk/zdroje/dvojcestny/dcusmsc.htm

alebo Graetzov mostík;
https://alzat.spseke.sk/zdroje/dvojcestny/graetzsc.htm

Lebo vidím, že máš echt starožitnosť, ak ti zlyhala ochrana pričom odišlo samotné trafo (čo si s ním zváral).

Ideálne je vybaviť/nacínovať priamo do telesa na výstupe nabíjačky bez poistiek na sekundárnom vinutí na kladnom póle do série okruhu jednu 12V autožiarovku (od 55W / H1 po 100W), ktorá bude slúžiť ako ochrana pred skratom na svorkách z nabíjačky. Zároveň lineárna charakteristika vlákna 12V žiarovky blahodárne pôsobí na vyrovnávacie prúdy počas dobíjania, ono sa nám mazná žeravé vlákno wolframu s Pb doskami baterky nežnejšie, ako procesorom riadený obvod.

Napríklad obvod s 12V žiarovkou, ktorá slúži ako ochrana nabíjačky: http://ix.sk/LQhdk

Rozober dekel, detto z príchytných skrutiek odním aj trafo, malo by mať štítok zo spodku. Zrejme sekundár bude 9V/18V si dovolím tvrdiť na 99,9%.

Ako si došiel na skutočnosť, že odišlo niektoré vinutie trafa? Však je riadne dimenzované. Navyše má ochrannú poistku na výstupe (Jedine, že si ju nahradil "klincom", aj tak by sa skôr odpálila riadiaca jednotka až po mostík, než by odišlo samotné trafo).

Osobne by som za tento šunt nedal ani korunu. Však sú na trhu inteligentné nabíjačky riadené procesorom vybavené desulfatizátorom s presne stanoveným VF kmitočntom.

Ak je v poriadku trafo u tvojej nabíjačky, ale odišla elektronika, vyraz tie črevá a jednoduchým obvodom s jedinou shootky diodou, napr: 20A/70V si vyrob zo žiaroviek tento obvod: http://ix.sk/GSu3E

24V/15W žiarovka prepojená paralelene s diódou má za úlohu skratovať spodnú sínusoidu, čím sa vo frekvencii 50Hz skratuje (vybíja) záporným pulzovaním baterka, čo má blahodárny vplyv na mierne desulfatovanie (oživenie) starších, funkčných bateriek, ktoré strácajú štartovací prúd pritom si držia napätie nad 12,5V. Táto žiarovka musí mať príkon napätia 24V, aby neprdlo vlákno lebo cez ňu prechádza súčet dvoch napäti in/out 12V+12V.

Ak si zručný, viacpolohovým prepínačom môžeš spojiť do série obvodu hodnoty viacero žiaroviek, napr. hodnoty: 12V/21W; 12V/55W; 12V/100W, záleží od kapacity 12V baterky, od 45Ah po 80Ah.

Žiarovka 12V/21W v obvode by slúžila na dlhodobé, udržovacie napájanie s miernym nabíjaním (cca 150mA) pri ktorom môže byť plne nabitá baterka pripojená niekoľko dní bez plynovania alebo deformovania dosiek. Takéto viacdňové nabíjanie zároveň odúra sulfát z dosiek.

Z mojej skúsenosti viem, že dokonca baterky priamo z predajní sú niekedy dlhodobo podbité, čím aj na týchto funglovkách je sulfát, ktorý treba odbúrať. Baterku nabiť a nechať aspoň 48 na desulfátore. Až potom jazdiť či spustiť na fotovoltaiku.

Jediná nevýhoda je osvit blbých žiaroviek, vykurovanie vlákien smerom do luftu. Pri odbere plne nažvejknutej baterky ťa spotreba nejakých 20W nebude tankovať.

Na trafu opravdu nic není, jedine pod tim krytem to se podívám večer jak budu doma, a že je spálené primární vinutí trafa jsem zjistil tak že je prostě vidět spálený pruh a přepálené drátky které vypadly z trafa po rozdelani nabíječky.
Pojistka tam je ale na vstupu trafa, a je pořád dobrá

Pokud je to staré klasické trafo, můžete zkusit počítat.

Uvedl jste příkon 50 VA a podle toho můžete vypočítat používanou plochu středního sloupku jako odmocnina z výkonu, tedy ve vašem případě asi tak 7 až 7,2 cm čtverečného. Pro kontrolu můžete změřit šířku a tloušťku středního sloupku a vypočítat skutečnou plochu středního sloupku S.

Podle upraveného zjednodušeného vzorečku si můžete vypočítat počet závitů na jeden volt , n/1V = 45 / S ve vašem případě =45/7 což je asi tak 6,5 závitů na jeden volt. No a když odvinete sekundární vinutí a spočítáte závity, můžete vypočítat, jak velké asi bylo napětí na sekundáru vašeho trafa.

Například spočítáte 100 závitů a když je podělíte počtem závitů na jeden volt, tedy například 100/6,5 = 15,3 V. ASI... protože vzoreček je upravený, číslo 45 může být podle vlastností jádra, sycení a dalších okolností a podle různých návodů a učebnic od 35 do asi těch 45.

Tak zjistíte přibližné napětí, které trafo mohlo na sekundáru dávat. Nemusíte odmotat celý sekundár, pokud tam máte odbočku na 6V, stačí toto vinutí odmotat, spočítat závity, vypočítat jaké napětí asi na tomto sekundáru mohlo být.