Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak zjistit parametry trafa?

Zdravím,
zakouřilo se v nabíječce autobaterky, a zjistil jsem že je spálené primární vinutí trafa. Jak zjistím jaké napětí původně trafo dávalo,
když vím jen že má příkon 50VA, to že nabíječka při nabíjení 12V dávala až 4A a sekundární vinutí má vyvedený střed pro přepínání nabíjení 6 nebo 12V?
Na boční straně je jen označení MAGO 9356, což google nenajde.
Já si myslím že by to výstupní napětí trafa mohlo být 2x9V, nebo se mýlím? :-/

Rozober plast/kryt a daj sem typ zo štítku nabíjačky, resp. na telese trafa zo spodu budú na plechu nalepené jeho hodnoty. Ak tam nemáš toroid.

Trafo pri starších výrobách nabíjačiek mohlo byť dvojcestné usmernené dvoma diódami. V tom prípade 230V/18V.
https://alzat.spseke.sk/zdroje/dvojcestny/dcusmsc.htm

alebo Graetzov mostík;
https://alzat.spseke.sk/zdroje/dvojcestny/graetzsc.htm

Lebo vidím, že máš echt starožitnosť, ak ti zlyhala ochrana pričom odišlo samotné trafo (čo si s ním zváral).

Ideálne je vybaviť/nacínovať priamo do telesa na výstupe nabíjačky bez poistiek na sekundárnom vinutí na kladnom póle do série okruhu jednu 12V autožiarovku (od 55W / H1 po 100W), ktorá bude slúžiť ako ochrana pred skratom na svorkách z nabíjačky. Zároveň lineárna charakteristika vlákna 12V žiarovky blahodárne pôsobí na vyrovnávacie prúdy počas dobíjania, ono sa nám mazná žeravé vlákno wolframu s Pb doskami baterky nežnejšie, ako procesorom riadený obvod.

Napríklad obvod s 12V žiarovkou, ktorá slúži ako ochrana nabíjačky: http://ix.sk/LQhdk