Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vlastní palírna

Dobrý den, chtěl bych si pořídit vlastní palírnu. Nemáte nějaký tip? Každý rok mám cca 10-15 beček (50l). Máte z tím někdo zkušennost? Není potřeba dlouholetá praxe? Je to opravdu tak snadné, že koupím něco takového a jdu pálit?
Díky

Předmět Autor Datum
Osobne by som išiel do dvojplášťového kotla na el.špirálu ohrevu vody pod tlakom. Tu nie je nutné mi…
Nuda 09.07.2018 11:20
Nuda
Otázka je, jak to bude jednoduché pro Celní správu. Není to totiž legální.
martas38 09.07.2018 19:21
martas38
kromě toho že je to nelegální je to i životu nebezpečné
cca 10.07.2018 15:25
cca
Pokud vím tak za posledních deset let nikdo z domácí pálenky neumřel ale z té kupované jich byli des…
nerady 10.07.2018 21:13
nerady
Pokud dodrží určité zásady pro destilaci ovocných kořalek tak nic na tom nebezpečného není.No a poku…
kap.dabač 11.07.2018 09:28
kap.dabač
Soudruzi to respektovali,ale tihle nejsou jako ONI. :-):-
kolemjsoucí 11.07.2018 09:58
kolemjsoucí
prave ze tihle zakon jeste od cisare pana, kde to bylo trestano odnetim svobody, zrusili. Nyni je to…
Prezdika 11.07.2018 11:22
Prezdika
Když koupíte něco takového, tak je to skutečně tak snadné. Jen to chce elektrické míchadlo, ovocný k…
Kiksfix 20.07.2018 22:55
Kiksfix
Vlastní pálírna má hodně úskalí. Prvním problémem je legálnost. Pálení sice není trestný čin, ale př… poslední
PaveJan 23.07.2018 11:50
PaveJan

Osobne by som išiel do dvojplášťového kotla na el.špirálu ohrevu vody pod tlakom. Tu nie je nutné miešanie proti pripáleninám kvasu na dno. (ak máš možnosť fotovoltaiky na strechu (aspoň 10 kolektorov) je to výhoda tiež pre ohrev užitkovej vody pre domácnosť.

Ale aj tento xindel poslúži na sezónne pálenie kvasu.

Pálenie pri správnej teplote (cca max.89°C) je to najmenej riskantné, pravda, ak sa ti nezačne pripaľovať I. várka. Pachuti pripáleného kvasu sa nikdy nezbavíš, ani rozmočeným živočíšnym uhlím v pálenke, bentonitom a následnou filtráciou destilátu cez kremelinu.

Osobne kvas najprv vylisujem v 100l laťkovom preše na hrozno vystlaný hrubou ľanovou plachtou. Pálím iba mútnu tekutinu, prekvasené výlisky idú do kompostu.

Dôležité je vyrobiť správny kvas, tu je pes zakopaný. (Kvas musí okrem sladu, prípadne pridaného rafinovaného cukru na naštartovanie kvasu, obsahovať správne množstvo Ph (3.5-3.8), robí sa to pridaním Kyseliny citrónovej - dve kávové lyžičky na 10l kvasu pre zdravé kvasenie silných vínnych baktérií, ktoré tvoria 12% alkoholu v kvase. (Úprava kyslosti Ph na hranicu 3.2, likviduje kapustové, mliečne kvasenie, tzv. přiboudliny v kvase, ktoré prznia celkovú chuť výslednej pálenky).

Pre chuť pálenky zo zmesy všakovatého vykvaseného ovocia pozberaného počas letnej sezóny nahádzaného do suda, niekto dáva do II. pálenia napríklad zopár kvetov bazy čiernej (môže byť aj kvet bazy na jar nasušený). Pri II. pálení cca 56% alkoholu sa jemne zvýrazní chuť alkoholu po baze (nezasvätený nepozná, o čo ide). Ak robíš 89% horký absint, potom sušená palina pravá.

Pokud dodrží určité zásady pro destilaci ovocných kořalek tak nic na tom nebezpečného není.No a pokud pálí pro sebe tak to také není proti zákonu.Pokud toho dělá víc a něco prodá tak pokud není žalobce tak není soudce.Dříve za minulého režimu bylo trestné byť jenom vlastnit destilační přístroj.Dříve i za komančů se na každé vesnici pálilo o stošest.Z komínu se hulilo z každého baráku.Akorát z kostela ne.I ti soudruzi toto respektovali.

Když koupíte něco takového, tak je to skutečně tak snadné. Jen to chce elektrické míchadlo, ovocný kvas je dobře míchat a dobře je míchat jakýkoliv kvas. Aby se celý objem prohříval pomalu a v celém objemu. Všechny postupy jsou na netu..

Vlastní pálírna má hodně úskalí. Prvním problémem je legálnost. Pálení sice není trestný čin, ale přestupek stále ano. Pokud by jste to nekomu prodal, byť i jednu lahev, krátíte daň a to je trestný čin. Udat vás může kdokoliv a nečekaně. Čili minimálně tomu druhému se určitě vyhněte obloukem. Ke kvalitě - pokud pálíte na kvalitu a ne na kvantitu, tak vás výsledek domácí pálenky asi zklame. Zařízení z odkazu je taková hračka. Pěstitelské pálení mají velmi dobře řízenou teplotu, kvalitní kolonu, katalyzátor, atd. Obecně mají i lepší výtěžnost. Pokud máte 15 beček, tak počítejte se značným kvantem výpalků. Nehezky smrdí, je toho hodně, a taky se někdo může zajímat jak jste k tomu přišel. Otravy se bát nemusíte. Ovocné kvasy obsahují methanolu málo. Domácí pálení osobně nedoporučuji.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru