Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vlastní palírna

Osobne by som išiel do dvojplášťového kotla na el.špirálu ohrevu vody pod tlakom. Tu nie je nutné miešanie proti pripáleninám kvasu na dno. (ak máš možnosť fotovoltaiky na strechu (aspoň 10 kolektorov) je to výhoda tiež pre ohrev užitkovej vody pre domácnosť.

Ale aj tento xindel poslúži na sezónne pálenie kvasu.

Pálenie pri správnej teplote (cca max.89°C) je to najmenej riskantné, pravda, ak sa ti nezačne pripaľovať I. várka. Pachuti pripáleného kvasu sa nikdy nezbavíš, ani rozmočeným živočíšnym uhlím v pálenke, bentonitom a následnou filtráciou destilátu cez kremelinu.

Osobne kvas najprv vylisujem v 100l laťkovom preše na hrozno vystlaný hrubou ľanovou plachtou. Pálím iba mútnu tekutinu, prekvasené výlisky idú do kompostu.

Dôležité je vyrobiť správny kvas, tu je pes zakopaný. (Kvas musí okrem sladu, prípadne pridaného rafinovaného cukru na naštartovanie kvasu, obsahovať správne množstvo Ph (3.5-3.8), robí sa to pridaním Kyseliny citrónovej - dve kávové lyžičky na 10l kvasu pre zdravé kvasenie silných vínnych baktérií, ktoré tvoria 12% alkoholu v kvase. (Úprava kyslosti Ph na hranicu 3.2, likviduje kapustové, mliečne kvasenie, tzv. přiboudliny v kvase, ktoré prznia celkovú chuť výslednej pálenky).

Pre chuť pálenky zo zmesy všakovatého vykvaseného ovocia pozberaného počas letnej sezóny nahádzaného do suda, niekto dáva do II. pálenia napríklad zopár kvetov bazy čiernej (môže byť aj kvet bazy na jar nasušený). Pri II. pálení cca 56% alkoholu sa jemne zvýrazní chuť alkoholu po baze (nezasvätený nepozná, o čo ide). Ak robíš 89% horký absint, potom sušená palina pravá.

Reakce na odpověď

1 Zadajte svou přezdívku:
2 Napište svou odpověď:
3 Pokud chcete dostat ban, zadejte libovolný text:

Zpět do poradny