Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno parapet na předsazený kamenný sokl?

Dobrý den,
máme na chalupě kamenný předsazený sokl, na kterém stojí obvodové zdi (viz přílohy). Mezi soklem a stěnou není žádná hydroizolace. Na horní straně soklu je natažená omítka a asi pod tím byl dřív i nějaký pás lepenky. Už se to dost drolí, tak to potřebuju nějak opravit a chtěl bych se zeptat, jestli je dobrý nápad nechat na to třeba udělat od klempíře nějaký parapet kolem dokola, nebo to osekat a dát tam nějaký asfaltový pás a na to omítku nebo jak to nejlépe izolovat (jen hydoizolace mě zajímá). Předpokládám, že nějaká izolace té vodorovné plochy by tam být měla ne? Nebo se to dělá nějak jinak?
Předem díky
Filip

Řešení:

Už Vás chápu, jen Vás lituji o těch povodních. Ale již jste si zvykl.
Každopádně předsazený sokl v takové ploše je nebezpečí držení vlhkosti v rohu zdiva. Je dobé dát oplechování. Jenže, aby to bylo OK, musí být přesah 3 cm, vznikne zase nebezpečí, že oplechování bude ohrožovat chození okolo domu. Kalhoty lehce roztrnete. Lepší je horní hranu soklu natřít nepropustnou fasádná barvou, třeba ozdobný pruh.

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Nepochopil jsem, oč Vám primárně jde. Jen doplním odpověď Ahasver Chamachir Prácne podpiľovanie muri…
milan.cukrar 03.04.2018 20:11
milan.cukrar
Dobrý den pane Cukrář, děkuji za odpověď. Pokusím se obšírněji vysvětlit o co mi jde. Ten dům je cha…
filuna 03.04.2018 23:17
filuna
Lepenie nikam nevedie, zži sa s týmto stavom, lebo nemá význam izolovať stavbu v prípade záplavovej…
Nuda 04.04.2018 07:00
Nuda
Nuda. Vy jako odborník proříznete spáru pilou. Spára má 5-8mm? Do spáry vložíte řídkou maltu a zatlu… nový
milan.cukrar 04.04.2018 19:56
milan.cukrar
Pánové, děkuji Vám všem za Vaše odpovědi a čas, který jste s tím strávili. Sice se úplně neshodujete… poslední
filuna 06.04.2018 08:55
filuna

Nepochopil jsem, oč Vám primárně jde. Jen doplním odpověď Ahasver Chamachir
Prácne podpiľovanie muriva, po častiach, s vkladaním do štrbiny po pile pevný asfaltový izloačný pás vnútri armovaný sklenými vláknami - sklobit. ...a nechat barák spadnout o několik milimetrů dolů, bez svařování lepenky k sobě. Špatný návrh.

Dobrý den pane Cukrář,
děkuji za odpověď. Pokusím se obšírněji vysvětlit o co mi jde.
Ten dům je chata, kterou jsem zdědil po rodičích. Bohužel je v záplavové oblasti a čas od času se tam prožene Berounka. Nejlepší by pochopitelně bylo to celé zbourat a postavit něco jiného, ještě lépe i někde jinde, ale na to teď bohužel nemáme prostředky, ani čas a navíc se nám tady líbí. Nechci se tedy teď pouštět do nějakých rozsáhlých rekonstrukcí, spíš se to snažím udržovat při životě.

Za těch cca 70 let co ten dům stojí prošel přes určitě víc než 15 povodní a všechny je přežil i když některé byly opravdu velké (jen v nedávné minulosti to bylo 170cm a 130 cm). Zatím to celé drží pohromadě a díky poměrně propracovanému systému evakuačních opatření máme i při takto velkých povodních naprosto minimální škody, nicméně bych měl přeci jen obavu do něčeho nějak radikálně zasahovat, neboť všechny ty materiály tím zcela určitě museli dost utrpět. Situace je navíc technicky komplikovaná v tom, že v případě, že je voda venku, tak je pochopitelně dobré dům izolovat co to jde, pokud je ale voda uvnitř, tak je zase dobré, aby to nebylo celé obalené v izolaci, protože je potřeba, aby to vysychalo.

V tuto chvíli to tedy spíš tak nějak bastlím a při drobných opravách koukám po relativně jednoduchých řešení, která třeba mohou něčemu pomoci (například odvodu dešťové vody) a neuškodit (umožnit vysychání zdiva mokrého z povodně). Ta omítka na tom vrchu soklu se odroluje, tak jsem to na pár místech vyspravil, ale pak mi došlo, že třeba tenhle detail může mít nějaký větší vliv (protože je to vodorovné), tak jestli by se třeba tahle vodorovná plocha neměla oplechovat (pochopitelně by se tam obouchala omítka až ke zdi, aby ten parapet byl přidělaný k samotné zdi a tím pádem by voda stékající po fasádě nezasakovala do soklu (a nebo třeba spárou mezi soklem a stěnou dovnitř). Jenže jsem to nikde moc neviděl (parapet na soklu) a tak vlastně nevím, jestli jsem si nevymyslel hloupost. Třeba mi řeknete, že sáknutí dešťové vody omítkou je u takhle malé vodorvné plochy zanedbatelné a nemá smysl se tím zabývat.
Tak snad jsem to alespoň trochu osvětlil.
Děkuji

Lepenie nikam nevedie, zži sa s týmto stavom, lebo nemá význam izolovať stavbu v prípade záplavovej lokality. Murivo nasiakne z interiéru, chalupa nie je čln, ktorý kopíruje vzdutie výšky hladiny.
---------
Ale, bolo by vhodné v budúcnosti vykopať tesne okolo chalupy ryhu aspoň 30cm hlboko do pôdy, pred kamenný sokel priložiť do výkopu a tesne pred sokel, až po hranu, na mieru urezanú kari rohož s okami 10x10cm/roxor 0,6mm (armatúra), zašalovať debnenie do výšky sokla, zaliať vzniknutú spáru vibrovaným betónom (drvený kremeň s gritom 0,3mm so silným cementom) s prímesou plastifikátorov (modrý Duvilax).

Plastifikátory primiešané v betóne dôkladne nahradia izoláciu proti vlhkosti. Tlakovej vode síce nezabránia, ale bežná kapilárna elevácia, stekanie, prskanie vody na murivo obmedzia na nulu s dobrým výsledkom.

Hrúbka tohoto predsadeného, armovaného betónu, stačí 6cm. Betón následne po odšalovaní obložiť replikou lámeného kameňa, aby sokel zapadol do pôvodnej architektúry. Dnes sú na trhu dostať aj prírodné obklady, prípadne umelé so vzorom kameňa, kyklopského muriva apod.

Obvodové murivo nad soklom z vonku zatepli fasádnym materiálom, tvrdený nobasil s vrchnou omietkou, aby finálna fasáda svojou hrúbkou mierne prekryla odskočený sokel. Vypadá na hrúbku zateplenia fasády cca 12cm. Zrážková voda, sneh, sa nebude držať na výstupku predsadeného sokla.

Nemusíš riešiť oplechovanie hrany vystúpeného sokla.

(Predpokladám, že máš obvod sedlovej strechy ukončený kolom dookola riadnymi okapmi (rínami) po celom obvode strechy, že ti zrážky neflákajú priamo zo strechy na murivo, a teda aj na problematický sokel.
---------------

Podrezanie muriva s vkladaním izolačných pásov sa bežne robí. Len je nutné zasúvať (zaklepávať) pevné izloačné pásy do pálenej, riedkej, cementovej malty, na tesno. Následne je nutné dodatočne maltou zaplniť prípadné vzduchové medzery medzi izolačným pásom a murivom po oboch stranách muriva, aby podrezané murivo nesadlo. Pásy sa vzájomne na spojoch prekrývajú (stačí 5cm), nemusia sa tepelne zlepovať do jedného kusa.
-----------------------
M.Cukrár je teoretický mudrlant. Som od roku 1994 vlastníkom stavebnej spoločnosti so 150 zamestnancami s trvalým pracovným pomerom.

Nuda.
Vy jako odborník proříznete spáru pilou. Spára má 5-8mm? Do spáry vložíte řídkou maltu a zatlučete Sklobit o síle 3-4mm do hloubky zdiva 60-70cm? Čím to tam tlučete? Jak svaříte pásy k sobě?
Děkuji za vysvětlení.
Souhlasím s Vámi, že nemá cenu řešit problémek se soklem, když je dům často zaplavován.

Pánové, děkuji Vám všem za Vaše odpovědi a čas, který jste s tím strávili. Sice se úplně neshodujete, ale alespoň jsem získal různé pohledy na věc. Prozatím asi zůstanu asi buď u toho oplechování nebo u nějakého nátěru. Ještě jednou díky.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru