Digitální počitadlo času pro měření času délky připojení el.spotřebiče
Prosím o radu, kde sehnat schéma jednoduchého zapojení (ochotné případně o jeho návrh), na elektronické digitální počítadlo času, které po připojení na síťové napětí 230V AC počítá čas.
Požadavky:
Napětí, které počitadlo inicializuje: 230V AC
Délka měřeného času: 0-99 minut
Display prosvícený
Funkce: bez napětí display nesvítí a čas neběží, po připojení napětí se rozsvítí display a počne počítání času, po vypnutí napětí dojde k automatickému vynulování a zhasnutí displaye. Po novém zapnutí se cyklus opakuje.
Po připojení tohoto počitadla na časovanou zásuvku 230V AC pro spotřebič, toto počitadlo má sledovat čas připojení spotřebiče.
Různá zapojení digitálních hodin, nebo minutek nevyhovují, neboť je vždy požadavek na mechanický start.
Děkuji za reakce a rady.
Šlo by to postavit, ovšem poslední dobou radši objednám od číňana a případně upravím. Takže bych zkusil koupit toto a dodělat k tomu jednoduchý nulovací obvod (dioda, kondík, relé).
EDIT: možná by vyhověly i obyčejné digitální hodiny, některé se chovají tak jak požaduješ, nutno vyzkoušet.
jirko44 - Díky. Koukl jsem, název by odpovídal, ale nějak mi nesedí (podle překladu) použití, spíš mi to připomíná časové relé.
Není tu žádné schema připojení, ani popis, ze kterého by šlo detailněji zjistit funkci. Zejména, jak se chová při připojení napětí a odpojení.
Myslíš, že čítání času začne po zapojení? A reset se používá, v případě, že se chce, bez odpojení napětí, počítat znova od nuly? Pak by mohlo k vynulování dojít i po odpojení napětí. Nebo si myslíš, že by zůstala hodnota času v paměti čítače? Myslím, že asi ne. Co si myslíš Ty?
Na obrázku je vidět pouze 2 svorky vstup a 2 svorky reset a jaksi z toho nejsem chytrý.
A pokud by tedy šlo tedy opravdu o počítadlo času, jak by jsi tedy řešil ten reset, pokud by k němu nedošlo při odpojení napětí?
Překlad skromných informací z nabídky:
220V digitální kumulativní počítadlo času Resetable Timer počet hodin práce .....(to by asi odpovídalo)
Popis položky z nabídky:
Široce se používá pro řízení časového zpoždění v systému průmyslové automatizace a mechanických zařízeních. Počáteční časový interval by měl být větší než 0,5 m. Název produktu: Digitální kumulativní čítač (deska); číslo modelu: ZYL03-1 ;......(to spíše jako časové relé)
Rozsah odporového čítače: 99999,9h; Typ resetování: resetování tlačítka / terminálu; ..(vzadu asi svorky pro vnější reset-jak jej provést ?)
Ono u číňana občas popis trochu nesouhlasí se skutečností, takže pokud to stojí pár korun jako třeba tohle, tak to nejdřív koupím a pak zjišťuju, co to dovede. Na internetu se k tomu typu dá najít hafo návodů, jeden třeba tady.Zatím to chápu tak, že to jede z vnitřní baterie, spustí se počítání času buďto kontaktem nebo přivedením nějakého napětí a nulování je buďto tlačítkem, nebo spínacím kontaktem. Tam bych dal to relátko, které udělá při přivedení napětí krátký impuls.
Díky za rychlou reakci. Asi to koupím a vyzkouším. Ale spíš se mi ten typ, v původní nabídce, jeví, oproti popisu z Tvého nového odkazu, že má místo startovacího kontaktu (input) spíše vstup (na obrázku se mi zdá, že je tam output). Tak uvidím. Ještě jednou děkuju.
No, já bych se nejdřív poohlédl po nějakejch těch digitálních hodinách. Nevím, na co to potřebuješ a jak to má být hezký, ale určitě se mi někde válí hodiny s teploměrem do auta, který začnou po přivedení napětí vždycky od nuly a možná i nějaký další bych vyhrabal na mojom "sběrným dvoře".
Počítadlo provozních hodin jsem někde viděl (myslím že to měl mezi konstrukcemi vasilij seradisis ale asi neni jediný). Dnes už musím končit, ale podívám se po něm. Jediné, čím to bude potřeba doplnit je nějaký převod z 230 na 5V což sice neni jednoduché, ale ani složité. Předpokládám, že pokud byste chtěl jednoduché řešení bez práce, tak si v nejbližším elektru počítadlo koupíte.
Tak ne, tak jsem to viděl jinde, tento má počítadlo čehokoliv http://www.serasidis.gr/circuits/lcd_counter/lcd_counter.htm změnou programu (a historického AVR za nějaké současně dostupné) by se dalo upravit na požadovanou funkci, ale určitě jsem někde viděl počítadlo hodin + počtu zapnutí na stejném principu (počítání po dobu napájení, uchování stavu v eeprom).
Jestli jsem tazatele dobře pochopil, tak chce aby se to nulovalo při každém zapnutí. To počítadla provozních hodin nedělají.
Ano, aby při připojení napětí 230V AC začal "běžet" čas a při jeho odpojení došlo k vynulování a při dalším cyklu opět počítání od nuly. Vlastně "stopky", spouštěné připojením a odpojením napájecího napětí. Ano, bez paměti předchozího údaje, jako mají počítadla provozních hodin. Zatím ale, žádné digitální hodiny, ani jiná zařízení (o kterých vím) tuto funkci nesplňují.
Možná blbost.
Napadlo mne použít digitální hodiny nebo budík. Do zařízení co se má takhle sledovat dát do napájení za vypínač relátko a jeho kontaktem zapínat napájení budíku.
čo takto nejaký "merač spotreby" ten je síce na meranie koľko spotrebič ktorý je v ňom zapojený spotrebuje energie ale zároveň aj meria čas zapojenia spotrebiča akurát že ten čas je v pamäti a pri ďalšom zapnutí sa priráta
Jak pise Yarda,toto umi kazde hodiny nebo radio rizene siti a to rele ani nepotrebujes.
Některé hodiny řízené sítí mohou mít v sobě baterku a při při výpadku sítě si časový údaj zapamatují nebo i přepnou na vnitřní generátor hodin.
Nebo mohou být hodiny co časový údaj chytají z éteru a při zapnutí začnou ukazovat aktuální čas.
Ale ten budík co mne budil do práce to neměl, když jsem měnil baterku, tak jsem musel všechno nastavovat.
Kluci, děkuju za nápady, ale ty hodiny jsou moc velké. Já to potřebuju k jednoduchému elektronickému časovači (vlastní konstrukce) pro časování provozu el.vařiče a el.trouby, který je vybavený možností časování do 100 minut, má světelnou signalizaci zapnutého stavu a zvukovou signalizaci po ukončení časování (vypnutí spotřebiče) a je vestavěný do vyšší "panelové" elektroinstalační krabice ( 8x8x4 cm), umístěné na zdi nad linkou a chci jej doplnit ještě identifikací průběhu času. A ten budík by byl větší, než celý časovač. Zatím nejlepší nápad je ta "Čína", co navrhuje jirka44 v úvodu. Pokud by se to nějak upravilo. Snad by to šlo.
Nejoptimálnější by byla elektronická digitální "minutka" o velikosti 5,5x7x0,8 cm (kterou mám), ale když ona potřebuje k nastartování stisk tlačítka "start" a k resetu současný stisk tlačítek "min" + "sec". A ve "střevech" se nevyznám, schéma není a nějaká úprava by byla asi problematická.
Toliko k upřesnění, o co jde a jak velké by to mělo být. Možná asi budu muset "zalovit" v materiálech o číslicových a časovacích obvodech a něco jednoduchého vymyslet a zkonstruovat. Pokud by se ozval někdo z bastlířů v elektronice, jenž se v této problematice vyzná, docela bych to přivítal. Ale pokud možno, pouze na bázi IO, ne na programovatelných jednotkách.
Ještě jednou všem děkuju za snahu.
Kupim si nejaky atmel kontroller za 1euro a naprogramujem si ho. To co chces je tak na pol dna max roboty. Kto nevie programovat uC tak to ma blbe. Ale ja zas nepestujem spenat.
(tip: mohol by to zvladnut aj sikovny student IT fakulty (sikovny znamena tak jeden z 50), alebo su aj sukromnici na uC ktori si uctuju janeviem zo 10 eur za hodinu)
P.S. mozes skusit arduino to je uz hotovy HW a programuje sa jednoduchsie cez USB a je k tomu kopec kniznic. Ale musis to vediet naprogramovat.
... ale mnoho lacnych hodin na 230V s LED displayom ked ich strcis do elektriky tak zacnu na 12:00 alebo 0:00 takze to je presne to co chces
(mam na mysli taketo kramy https://aukro.cz/kompaktni-budik-xonix-digitalni-alarm-snooze-6710275512 ale neviem ci tento konkretny zacne hned pocitat cas, alebo len blika 12:00, mozes sa opytat predajcu)
Snad každé levné digitální hodinky od Vietnamců, co jsem měl v ruce, tak po připojení baterie začaly počítat od nuly.
Po odpojení baterie údaj zapoměly. Zrovna tak nepřeberné množství různých digitálních budíčků. Neviděl jsem ani jedny, které by si údaj po odpojení baterie pamatovaly. Jen některé po připojení baterie blikají, aby upozornily na nutnost seřízení, ale i tak čas bězel. Není problém při nákupu vyzkoušet. Není nutno, aby byly na síťové napájení. Odpojení a připojení baterie obstará malé relátko. Nač vymýšlet něco, co se dá koupit za stovku? Je i možno třeba z náramkových hodinek vybrat vnitřek a umístit do zařízení tak aby displej zapadl do panelu. V autě mám napřiklad hodiny z tržnice za 80,- Po odpojení a připojení se chovají přesně tak. Display cca 1.8 x 4 cm, celě pouzdro asi o půl cm větší na každou sreanu. Tloušťka asi 8 mm. Ale ty nejsou podsvícené.
Jo, to ještě vyzkouším. Tak to mně nenapadlo. Klasické digitálky už nemám, všechny pouze s ručičkami. Ale pokud fungují jak říkáš, tak to by mohlo být ono. Ty budíčky jsou většinou moc velké. Zítra zaběhnu k Vietnamcům. Děkuju.
Ale pozor,pokud se najdou nějaký zapadly mohou byt vadne.Jsou to zbytky,uz leta se nedistributuji?
Jo, díky za upozornění. Ale mám dojem, že u těch co u nich občas nakupuju, ještě nějaké mají. Bez problémů u nich odzkouším.
A není jednodušší zabudovat přímo spínačky na troubu s ukazatelem? Mora euroline počítala po přívodu napětí vždycky od nuly.
Pro všechny, kteří by měli můj požadavek, uvádím konečné řešení. Použit způsob který navrhl Yarda, relé, které ale nespíná elektronický budík, ale napájení elektronické "minutky", u které jsem minišroubkem zaaretoval tlačítko start/stop v zapnuté poloze.
V "minutce" odizolován přelepením, samolepící páskou, spodní kontakt a vytažen na vodič k ralátku a druhý vodič k relátku položen na tuto izolaci a na něj přitlačen kontakt baterie "minutky". Po sepnutí relé zapne display "minutky" a běží čas, po rozepnutí display zhasne. Po novém sepnutí relé opět běží čas od nuly.