Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Rozdíl mezi voskováním a leštěním auta

Ahoj,

jaký je rozdíl, pokud auto po umytí pouze navoskuji nebo použiji leštěnku?

Jde mi o zjištění toho, jestli leštěnka na auto může odstranit hologramy/jemné škrábance.
Když jsem si zjišťoval, jak se leští a voskuje auto - mám z voskování strach (kvůli tvrdnutí vosku a celodenní práci). Ale použití leštěnky se mi zdá blbuvzdorné.

Pokud to vezmu zjednodušeně:
Leštění - odstranění mikroskopické vrstvy (starého) laku. Leštěnka obsahuje abrazivní částice různé hrubosti (podle zvoleného druhu).
Voskování by se dalo přirovnat k impregnaci. Vosk vyplňuje mikroskopické nerovnosti laku a zabraňuje ulpívání nečistot.

Leštěnka odebere vrstvu, při častém a neopatrném použití může dojít v krajním případě až k proleštění laku (při ruční aplikaci téměř nereálné). Dochází k obrušování povrchu - zarovnání vlasových škrábanců, obroušení zoxidovaného laku.
Vosk je nová vrstva - vytvoří ochranu.
Po leštění (obroušení) je nutné auto navoskovat - nahradit leštěnkou seškrábanou ochrannou vrstvu. Pro představu je to nějako jako lakování dřevěného plotu. Lazura na dřevo je vosk, smirkový papír je leštěnka. Když auto vyleštím, bude hladké a hezké (hezké vybroušené latě plotu), ale zároveň tím odstraním i ochranu, takže musím znovu nějakou nanést (novou vrstvu lazury = vosk).

A přimlouvám se ke kvalitní kosmetice, leštěnka za 80 korun z hypermarketu bude v lepším případě téměř neúčinná, v horším může napáchat víc škody, než užitku. Levný vosk vydrží na autě pár mytí.
Nanášet a leštit aplikátory, používat mikrovláknové utěrky. Než použít houbičku na nádobí a starý ručník, je lepší nedělat nic.
Při mytí levným autošamponem, nebo dokonce saponátem na nádobí (už i to jsem viděl) dochází k rychlému smytí voskové vrstvy, o myčce radši ani nemluvím.

Po leštění je vhodné lak navoskovat. Po strojním bez výjimky, ruční je méně účinné, nesundavá tak znatelnou vrstvu laku, ale i tak bude bez ochrany rychleji stárnout, bude hůř odolávat nečistotám, záření, bude se snadněji škrábat.
Vosk slouží jako ochrana podkladu, pouze vyleštěné auto bude vypadat krásně, ale po několika umytích a pár týdnech venku na sluníčku se přestane tak lesknout.
Sonax je slušná značka. U kombinace leštěnky s voskem bych čekal menší účinnost v leštění, ale nebude potřeba kupovat samostatně vosk.
Ještě k vosku na wapce, stačí pár dešťů a zmizí z auta. Po leštění bych navoskoval auto ručně, na následnou údržbu ochranné vrstvy už může stačit.

Je nutné, aby umytí před leštěním bylo ruční? Je možné to provést tak, že zajedu na wapku, pak 2 km domů, kde auto utřu (protože wapka nesmyje všechno) a pak nanesu leštěnku/vosk? Případně to stejné, jen bych zajel do myčky (předmytí, bez vosku)? Je nutné odstranit veškerý asfalt/rez z auta? Neočekávám perfektní výsledky. Od leštění očekávám jako první, že nic nezkazim a až potom, že zahladit malinko jemné škrábance.
Leštil bych ručně.

Jaké mytí je nutné záleží na odolnosti špíny. Před leštěním je potřeba, aby bylo auto co nejčistší, ideálně bez jediného smítka. Když člověk při leštění chytne zrníčko písku a projede se s ním po laku, není výsledek zrovna hezký.
Asfalt a rez bych se pokusil odstranit, protože po převoskování (případně použití té leštěnky s obsahem vosku) zůstane asfalt a rez pod voskem.

Když jsem si pořídil nově focuse, tak jsem se rozhodl, že ho trochu vyleštím. O průběh jsem se podělil na fóru http://www.ford-focus.cz/forum/viewtopic.php?f=97&t=28510. Kdyby to nešlo, tak níže je kopie.

*****

Tak jsem si řekl, že takové pěkné auto si zaslouží pořádně umýt. Doma jsem byl 14 za blázna, protože jsem si pročítal jen o mytí a leštění aut. Nakonec jsem si na http://detailing-obchod.cz/ objednal tuhle soupravičku:

[80841-detail-jpg]

Původně jsem si řekl, že víc jak 2000,- do toho dát nechci. To se ukázalo jako nereálný požadavek, takže konečná cena byla necelých 3200,-.

Včera jsem přijel z noční, pošťačka přinesla balík a ve 12:00 jsem začal. Mytí, clay, mytí, osušení, lime prime, 20 minut pauza na kafe, leštění, voskování, leštění. Skončil jsem v 18:20 a chvíli potom zase mazal na noční. Utahanej jako kotě a bolelo mě všechno.

Mytí - s rukavicí šlo úplně krásně, jen rukavice trochu pouští chlupy. Doufám, že je to jen ze začátku.
Clay - vzal jsem si asi 40g a udělal jsem 3/4 auta, potom začal být clay jakoby rozmáčený, jako stará žvýkačka, tak jsem ho odložil, vzal jsem dalších 40g. Přes noc oba kusy zase docela vyschly, takže budou ještě na další použití a ani nejsou moc špinavé ve srovnání s některými fotkami, co jsem tu viděl. Jako lubrikant jsem použil šampón.
Osušení - v rámci úspor jsem v koupelně zabavil obyčejný froté ručník, vybral jsem ten nejjemnější a šlo to s ním výborně.
Lime prime - nanesení molitanovým aplikátorem bylo v pohodě, ubylo hrozně málo.
Kafe - rozpustné s mlékem :)
Leštění - mikrovláknem to šlo krásně, ale ruce bolely.
Voskování - mám vosk 30 ml a sdělal jsem přes půlku, to mě docela zarazilo, každý tu psal, jak vosk skoro neubývá, a fakt mi nepřišlo, že bych ho tam patlal nějak silnou vrstvu.
Leštění - opět mikrovláknem, tím samým jako po lime prime, asi by bylo lepší mít ještě jedno.

Hned při prvním mytí jsem zjistil, že jsem neměl kupovat kartáč na kola, neb je dle mého úplně na prd - středový drát je hrozně měkký a ohýbá se. Takže jsem ho asi po minutě odložil a kola jsem umyl starým hadrem a šlo to výborně. Místo tohoto kartáče jsem měl vzít ještě jednu mikrovláknovou utěrku, kterou bych měl na leštění po voskování.

Jinak jsem byl překvapen, jak lehce šly dolů asfaltové skvrny a hmyzáci. Jen by ten focus mohl být poloviční...

*****

A takhle by se mělo mýt, leštit a voskovat auto 8-)

Vítej v klubu, já už ani nechci počítat, kolik peněz jsem do detailingu dal, přes 10 000 určitě, možná k 20. Jak jednou člověk začne, už se špatně končí. Kartáč na kola jsem ani nezkoušel, na jednom autě mám leštěné čelní plochy, černě leskle lakované vnitřky, na druhém autě celoleštěné disky.

Děkuji za odpobědi. Na jaře pro jednoduchost zkusim SONAX s voskem a leštěnkou v jednom. Když mám na autě mapy/hologramy od mytí, považuje se to za jaké poškození laku? Jemne?
Je aplikační houbička od Sonaxu na nanesení dobrá? Na jak velkou část auta mám nanášet vosk/leštěnku? Mohu to pak stírat mikrovláknovou utěrkou od Sonaxu? Případně na nějaká místa levnou od Sheronu, která pouští chlupy?

Přesně na mapy a hologramy je leštěnka ideální, jen je potřeba počítat s tím, že pro pěkné výsledky na tom člověk nechá ruce. Pokud od myčky, tak to už je spíš střední poškození.
Aplikační houbička určitě dobrá bude, sám používám houbičky z Číny, vychází kolem 40 korun za balení 12 kusů, mikrovláknové utěrky kupuju v hypermarketech v oddělení domácnosti, vyjdou na 20 korun kus a bohatě stačí.

12pcs Car Waxing Polish Foam

Těžko hádat, záleží na množství a odolnosti asfaltu. Voskování je otázka maximálně hodiny, když je člověk pečlivý, leštění závisí na poškození a očekávaném výsledku.
Ideální je leštit po menších částech, cca 50×50 cm, potom vyleštit mikrovláknovou utěrkou. Při příliš rychlém setření zbytečně nedojde k zavadnutí vosku, takže ho utěrka setře víc, než by mohlo na laku zůstat (= slabší vrstva, menší ochrana). Když moc pozdě, dá stírání zbytečně moc práce. Ve správnou chvíli už bude vosk na laku na pohled zavadlý, ale pod utěrkou se ještě nebude trhat na uschlé kusy.

Je nějak možné zbavit se hologramů na sklech a zpětném zrcátku? Navštívil jsem tragickou, zcela neudržovanou myčku (zrezlé mycí zařízení, zápach odpadní vody, ještě klasické kartáče zcela roztřepené) a mám poškrábaná skla. Je možné i na sklech rozleštit lehké škrábance?
Na zpětných zrcátkách jsem si škrábance způsobil sám, jen nevím moc jak. Asi bude lepší nepoužívat na nános prachu/bláta sheron mikrovláknovou utěrku na sklo, ale univerzální, která má vlákna.

S odstraňováním poškození skel nemám zkušenosti. Zkusil bych na malém kousku u spolujezdce, jestli by s tím něco neudělala leštěnka na lak. Koukal jsem, že existuje i něco jako brusná leštěnka na sklo.
Na odstranění prachu je hlavně potřeba něco, co ten prach obalí a sundá, ideálně třeba voda s autošamponem a mycí rukavice, případně v nouzi alespoň něco jiného mokrého. Prach je pěkně brusný a zrcátka škrábe, to samé na laku.

Já vždycky na zpětná zrcátka stříkal sprej na autoskla. Nejspíš jsem ho vzal málo, nebo jsem moc drhnul...

Koukal jsem se na brusné pasty, a Sonax ji prodává taky, ani ne za 200 kč. Tu si nejspíš přibalim taky a zkusím.

Možná leštění i broušení skel nejdřív zkusím na 21 leté Octavii, které chybí půlka laku... :))

Ten vůl jsem Já :-)
Vadí mi posun nikam. Dělal jsem to poprvé, takže trochu zmatky a žádné zkušenosti, ty jsem teprve získal.
Přijde mi, že leštěnka s vlasovými škrábanci moc nepohla (používal jsem Sonax leštěnku s voskem, verze s nejvyšším podílem brusných složek).
Zdá se mi, že jsem to snad poškrábal ještě víc. Hlavně lak na kapotě motoru, jenže tam to chápu. Kvůli vychladnutí jsem to tam leště skoro naposled, a když jsem neviděl velké výsledky na skoro celém zbytku auta, tak jsem to tam leštil 2x - 3x po sobě a trochu jsem tlačit. Což byla chyba a škrábance jsou tam nejspíš kvůli tomu.
Na ostatních částech auta se mi to jinak zdá trochu mírnější, ale zahlazení jsem čekal větší. Přijde mi, že škrábance jsou jen o malinko menší. Až na ty u motoru... tam jsem to tím drhnutím pokazil.