Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Autobaterie - nabíjení + jakou koupit

Dobrý den,
Mám felicii 1.3 a ted v zimě začíná být problém se samovolným vybíjením baterie. (Jezdíme hlavně v létě, přes zimu jen málo a krátké trasy)
Barterka je tam cca 6let, předpokládám že už to má za sebou a budu muset koupit novou, ale zatím na to není čas, tak s ní budu muset ještě nějakou dobu vydržet...

Je při nabíjení důležitá teplota baterie? Pokud ji v zimě přinesu zvenku, mám raději počkat než ji začnu nabíjet? To samé po nabití, je lepší nechat ji "odpočinout" nebo můžu rovnou vyrazit?

A druhý dotaz ke koupi nové, jakou značku bych měl vzít? (Teď tam je Varta 52Ah)
Jaký typ ? Bezúdržbová jako tam mám doteď?

Děkuji předem všem co si udělají čas a poradí mi.

https://autobaterie.heureka.sk/autopart-12v-88-ah-800a-a88/specifikace/#section

Kapacita baterky nikdy nie je dosť, preto ber vždy maximum, aká sa vlezie rozmerovo do kastlíka, znie moja objektívna rada. Za tých pár korún navyše to stojí za srandu.

Postup: Skontroluj v kastlíku voľné miesto na dĺžku od hadíc kúrenia. Povoľ súčastnú baterku, fest ju rukou pritlač smerom k hadiciam kúrenia a následne skontroluj uvoľnený priestor voľného miesta od záhybu vnútorného, pravého blatníka. Výška a šírka rozmerov baterky zaručene sedí, ak ma pamäť neklame.

Ak bude miesto v celku 275mm (27,5cm) pre baterku na šírku, potom ber tento xindel, lebo: 12V 88Ah/800A zabezpečí štart pri -40°C "aj v chládku" odparkovaného vozdila so spustenými spotrebičmi na plné gule. Dokonca môžeš štartovacími káblami zároveň nakopnúť susedov MB AMG 8Vbitturbo, ak mu bude skapínať jeho vymlátená baterka.

Momentálne sú na trhu najkvalitnejšie baterky zn.: Bosch, majú predimenzované Pb články na rozdiel od konkurencie "fluspapierov". Hlavne Poľské šmejdy v pofidérnej licencii.

---

Nabíjanie je ideálne pri teplote 15-20°C, ale nevadí mu nižšia teplota. Ak nie je baterka vymlátená pod 12V, smelo ju dobi pri 0°C priamo vo vozidle so zaplojenými svorkami.

Vyraziť môžeš hneď po nabití.

Ak chceš vydržať s dobrou kondíciou, pred každým štartom motora najprv 2x blikni diaľkovými svetlami, aby sa baterka "zobudila".

----

Ak chceš 100% istotu čo sa týka rozmerov a kvality, ber tento xindel:
https://autobaterie.heureka.sk/bosch-s4-12v-60-ah-540a-0-092-s40-040/specifikace/#section

Cituji: Ak chceš vydržať s dobrou kondíciou, pred každým štartom motora najprv 2x blikni diaľkovými svetlami, aby sa baterka "zobudila".

Lze toto doporučení nějak důvěryhodně vysvětlit a podložit jeho oprávněnost?
Mimochodem, nepropálí pak více v žárovkách, než ušetří na autobaterii?

Co na to vystudovaní slaboprodaři, automechanici ...?

Já jezdím už jedenáctý rok thalií 1,2l. Baterku jsem nikdy nemusel dobíjet a taky jezdím v zimě hlavně do hyperqelbů, pravda auto je garážované. Po osmi letech baterka zčistajasna přestala fungovat, musel jsem se nechat odtáhnout. Jestli musíš baterku nabíjet, máš v pořádku autoelektriku?

Podle mě je samovybíjení problém všech felicií, bez ohledu na odpojené rádio. Měl jsem už tři felicie a když jsem kteroukoli nechal 3 týdny a víc bez pohybu se zapojenu baterkou, tak jsem nenastartoval. Takže teď když vím že dýl jak týden nepojedu, odpojím - kontakt aby to nic nežralo

Když jsme měli wartburga, tak se občas stávalo, že čerstvě nabitá baterka auto nastartovala nebo když jsme někde zastavili a chtěli se rozjet, tak to taky šlo, ale studený motor s baterkou co nebyla čerstvě z nabíječky to nenastartovalo. A byl problém ve startéru, snad nějaké přerušené vinutí, že startér by se sice točil, ale krouticí moment na roztočení studeného motoru nestačil, pomohla oprava startéru v dílně. Tak bych až tak jistě neprohlašoval, že autoelektrika je v pořádku.

Jakým způsobem mohu poznat, že už je baterka špatná? Neudrží si kapacitu po nabití? Včera jsem ji dobíjel, krátce po odpojení měla 12,8 V a cca po 24 hod od nabití mi to ukazuje 12,49 V. Baterie byla v odpojená a v pokojové teplotě. Zdá se mi to jako velký rozdíl, nebo je to v pořádku?

To je v poriadku. Každá bateria (akumulátor)má po nabití väčšie napetie ktoré po čase klesne.12,5v je v poriadku.
Ak chceš nabíjať akumulátor ,nečakaj nabíjaj hneď.Ak ho chceš dať do auta a štartovať ,kludne štartuj hneď.
A pripájam sa k tej odpovedi že ráno je dobré oživiť akumulátor nejakými desiatimi sekundami zapnutia stretávacích svetiel pre oživenie akumulátora.
Čo sa týka kúpi nového akumulátora súhlasím s názorom čo najviac amperhodín ale aby sa zmestila do "sedla" ,kde má sedieť.
Žiadne obavy alternátor si nabíjanie akumulatora postráži.
Tak na okraj-po šiestich rokoch akumulátoru nič nevyčítaj.

I keď s oneskorením, ale máš veľmi správny postreh. V štatréri môže byť tiež chyba. Alebo zoxidovaná kostra, bežne zo spodku k bloku medeného pletenca z kastne do agregátu..

Osobne vrelo odporučím každému od Favorit po Felície a Fábie zn.: Bosch S4 s kapacitou, ktorá sa vlezie na širku do kastlíka. Tj. 70A/630Ah/12V
Napríklad:
http://www.najlacnejsieautobaterie.sk/kategoria/autobaterie/startovacia-bateria-akumulator-bosch-0-092-s40-260/

Pecka baterka na 15 rokov štartov bez akejkoľvek starosti je Bosch S5
http://www.najlacnejsieautobaterie.sk/kategoria/autobaterie/autobateria-bosch-s5-12v-61ah-600a-0092s50040/

Za tie prachy sa oplatí investovať do tejto značky.

Ešte jeden postreh:

V týchto ľudových, lacných vozítkach je problém s umiestnením a prehrievaním baterky v lete, na Slnku, hlavne pri krátkych presúšacích jazdách na poludňajšom Slnku po meste, križovatkách a častom štartovaní, lebo sú baterky situované takmer nad výfukovým potrubím, tesne vedľa hadíc od kúrenia radiátora. Navyše, Slnko pečie takmer kolmo, priamo na prednú kapotu, kde je tesne, hore, pod plechom situovaná baterka, a ak sa zapne vetrák chladiča, ženie horúci vzduch priamo z chladiča, okolo motora, výfuku na baterku.

Baterka stráca 50% svojej kapacity, ak sa zohreje nad teplotu 45°C komplet elektrolyt, a tiež sa prestane takto prehriata baterka nabíjať. Teplota je pre baterku horšia, ako sú tuhé mrazy pre novú baterku v silnej kondícii, ak je nabitá na plných 98%.

Správne by mali byť baterky oddelené v tepelne izolovaných, metalových kastlíkoch a prievanom odvetrané. Ideálne v kastlíku pod zadným batožinovým preistorom apod., o.i. už kvôli vyváženosti vozidla.

Vhodné je tepelne odizolovať po stranách baterku v troch vrstvách alobalom oddelenými medzi jednotlivými vrstvami papierom, na záver napríklad stiahnutých samolepiacou páskou na hornej a spodnej hrane baterky kolom dokola po obvode. (Pre kutilov - zabaliť posranú baterku, ako batoľa do plienok).

rokator, 17.02.2018 12:43 #11 Jak není čas?... Nemáš čas jí jenom někde koupit a doma prohodit?...

Já jsem v autě (typ viz výše) baterku měnil sám - samozřejmě po poradě v servisu, jestli tu starou baterku mohu jen tak odpojit, u některých aut nabitých elektronikou mohou nastat problémy. V nových autech bývá jen vercajk na přehození kola na disku a to ještě kdo ví jestli. Ale ani s vercajkem co se dodával do starších aut by to nešlo. Naštěstí jsem se dříve zásobil vercajkem co byl k té výměně baterky potřeba, konkrétně k odšroubováním matice utopené hodně hluboko, kam bych se obyčejným klíčem nedostal.

Tak vyndat baterku a napojit na nabíječku je tak asi na 5min. Jenže když nechci tahat baterku autobusem, tak potřebuju aby původní byla nabitá a auto nastartovalo. Vzhledem k tomu že přes zimu jezdím minimálně tak se to většinou nepovede načasovat tak, abych sednul do auta a někam dojel jí koupit.
Ale určitě to zvládnu až bude opravdu potřeba. :-)