Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem traktorový nabíječ NB22A

Našel jsem odhozený tento nabíječ, byl bez krytu, trafo uvnitř (jeho vinutí) bylo zvenku trochu pomlácené (někdo tam ten nabíječ mezi ostatní železné krámy nešetrně mrsknul, což při jeho váze není divu:-). Kryt jsem později našel kousek vedle.

Když jsem to pomocí auta přitáhl domů, manželka spráskla ruce nadšením :-). Zkusil jsem ho zapnout do sítě, a na výstupu bylo asi 14V - hurá funguje to!
Rychle jsem ovšem vychladl, protože nešlo otáčet šnekem, který má posunovat soustrojím s dvěma uhlíkovými "korály" po obnaženém vinutí trafa a tím měnit výstupní napětí. Šnekové soustrojí bylo totálně zatuhlé, ani dvě hodiny přesvědčování pomocí WD40 mu nedomluvilo, nakonec jsem použil hrubou sílu na osu pomocí sykovek, a to pomohlo - sláva, už můžu měnit výstupní napětí!

Tím jsem objevil že nefunguje ani jeden z budíků :-(
Volmetru jsem sundal víčko, a byl naštěstí jen přepálený jakýsi vinutý odpor navinutý na malé cívečce opředeným odporovým drátem - nahradil jsem 1% nízkowatážním rezistorem. Ampérmetr po sundání víčka a odšroubování mechanismu měl přepálený přívod od svorky měřidla k depréz systému, byl naštěstí taky provedený podobným/stejným opředeným tenoučkým odporovým drátkem, takže k poškození měřidla nedošlo. Drátek jsem znovu připálel a ampérmetr taky funguje!

Dále se zjistilo, že nefunguje poloha přepínače 48V/10A! Po chvíli laborování jsem začal přepínač "léčit" kontaktolem a divokým cvakáním přes všechny polohy tam a zpátky, a taky se nakonec povedlo, a přepínač funguje ve všech polohách!

Poslední problém, což je vlastně moje otázka, je, že se netočí synchronní motorek časového spínače. Moje teorie je (oba budíky měly přepálené předřadníky!) že se nějaký "mistr" s touhle nabíječkou pokusil nastartovat multikáru, a ono to moc nefungovalo, tak to připojil na 380V/400V aby trochu přidal šťávu :-).
Nefotil jsem zatím, ale ten synchronní motorek vypadá jako jeden z těch na přiloženém obrázku (z internetu-omlouvám se autorovi), má jen dva žluté přívody skrze černý plastový díl jako u těch na obrázku. Vnitřní stejnosměrný odpor motorku je asi 6800 Ohmů, a napětí na něm je 230V a přesto se netočí. Neměl jste někdo ten motorek rozebraný? Asi musí mít uvnitř nějaký kondenzátor, aby se rozběhl, ne? A ten se těma 380Voltama asi odpálil? Nebo taky může zatuhnout/zareznout osička ve vlhké a nevytápěné garáži - můžu do něj fouknout WD40 ?

Nemáte někdo s tím zkušenost? Rád bych tu nabíječku rozchodil komplet, když už jsem jí věnoval tolik času, i když jí asi normálně nevyužiju.

Předmět Autor Datum
Vypadá krabica na dvojcestný kremíkový usmerňovač. To ti stačí, zaleží od veľkosti dobíjacieho prúdu…
Nuda 03.04.2017 10:37
Nuda
Usměrňovače jsou dva (dvě vinutí, přepínač je přepne buď paralelně - poloha 24V/20A, nebo sériově -…
lk 03.04.2017 13:33
lk
Na tom motorku bude určitě něco napsané. SM375 se stále vyrábí. http://www.elektromotory-bor.cz/cz/s…
jirka44 03.04.2017 11:54
jirka44
Trafíko je dost na mezizávitové zkraty zvyklé, ty korálky jak po tom jezdí, tak občas dva závity vez…
lk 03.04.2017 13:18
lk
V motorku žádný kondenzátor není.
miroslav 03.04.2017 14:26
miroslav
Myslím si to už taky - ale proč se teda roztočí? Resp. proč se ten můj asi neroztočí? Dokážu něco b…
lk1 03.04.2017 14:49
lk1
V tom motorku je pouze a jenom cívka. Točí se protože má tzv. kotvu nakrátko, tam se nemá co rozbít.…
jirka44 03.04.2017 15:11
jirka44
Děkuju, to jsem potřeboval slyšet. Vinutí má ohmetrem 6800 Ohmů, je to tak cca OK? Píšou příkon 3,…
lk1 03.04.2017 15:29
lk1
WD40 bych rozhodně nepoužíval! Už mnoho let to nemá s prapůvodním WD40 nic společného, mimo názvu. J…
ms_vysirac 03.04.2017 17:45
ms_vysirac
- "traktorový", protože jsem googlil co jsem to vlastně přitáhl domů, a na jednom odkazu bylo trakto…
lk 04.04.2017 09:28
lk
Zdravím, mohu prosím vědět kam je připojena fáze na hlavním spínači? dostal jsem to napadené kutilem… poslední
raptor320d 01.09.2022 21:07
raptor320d
Navzdory rozšířenému omylu, WD40 není mazivo! wd-40
jirka44 04.04.2017 08:40
jirka44

Vypadá krabica na dvojcestný kremíkový usmerňovač. To ti stačí, zaleží od veľkosti dobíjacieho prúdu pri napätí 12-17V pre autobaterky.

Ak nie je skratovaný lak na vinutí statora potom je motor iba "zarastený" koróziou, však s oskou otoč manuálne.

Motorček použi nejaký zo starého el.sporáku (trúby) určený na otáčanie grilu 230V, má v sebe integrovanú prevodovku.

Usměrňovače jsou dva (dvě vinutí, přepínač je přepne buď paralelně - poloha 24V/20A, nebo sériově - poloha 48V/10A), jakési staré selenové, obrovské, zabírají půlku skříně.

Lak na pobouchaném vinutí není, tahle vinutí po kterých jezdí (měďuhlíkové) korálky jsou navinutá z (opředeného tkaninou) měděného pásku naštorc.

Motorek bych nejraděj spravil, jestli mě někdo povzbudí..

Trafíko je dost na mezizávitové zkraty zvyklé, ty korálky jak po tom jezdí, tak občas dva závity vezmou dohromady :))
Je to navinuté z opředeného měděného pásku na štorc, a navíc to trafíko dá dost proudu, celej ten krám váží odhadem 30kg, takže případný mezizáviťák po úderu se v nejtenčím místě teplem odpaří myslím.
Žádný zkrat se zatím asi nekoná, napětí jde plynule nahoru, napětí naprázdno v poloze 48V/10A je 70V, a např. v poloze přepínače 24V/20A při nastavení napětí naprázdno 7V a zkratu výstupních svorek šroubovákem to dá bez problémů 40A (budík naplno, a ověřeno i klešťákem) a nic se moc nehřeje, kromě toho šroubováku teda ;-)

Motorek: zatím jsem ho nesundaval z toho zajímavého soukolí ovládaného tlačítkama a točítkem, ale z těch stran které vidím není vidět typ, jen 220V a nějaké číslíčka.
Vypadá velmi podobně jako ten na tvém odkazu, akorát po "modernizaci" asi dali modré drátky :-)

Nechci zrovna kupovat nový motorek, tu nabíječku asi stejně uskladním na "co kdyby", a i bez časového spínače normálně nabíjení funguje, zajímalo mě pouze zda se dají ty motorky nějak opravovat, když nejsou spálené úplně na troud.
Zkusil bych ho otevřít a nahradit kondenzátor? Dělal jste to někdo už?
Vidím že je snýtovaný, potom nahradit šroubkama?
Nerozpadne se to nějak blbě, kuličky nevypadnou?
Je dost tenký, vejde se tam vůbec nějaký kondenzátor, ale musí tam být, že jo, když má jen dva přívody? Nebo je jedno vinutí z odporového drátu kvůli posunu mag.toku?

Prostě mě zajímá jestli takovýhle motorek už někdo zdejší otevřel abych nevymýšlel kolo...

Děkuju, to jsem potřeboval slyšet.

Vinutí má ohmetrem 6800 Ohmů, je to tak cca OK?

Píšou příkon 3,5W , takže když má vinutí ss odpor 6800 Ohm, pak střídavý odpor bude větší.
Zadrhnutý stojící motorek tedy má spotřebu 230*230/6800=cca 7,8W - tedy běžící bude mít mnohem menší, třeba poloviční, což by mohlo být.

Odpoledne zkusím změřit proud jakej do toho teče, jestli nebude něco naléhavějšího.
Pak bych motorek zkusil rozpohybovat, jenom asi nepoužiju sikovky jako minule, protože jsou tam všude kolem taková tenoučká hodinová kolečka a pružinky jako v budíku, celková kovařina toho stroje končí pod krytem časového spínače.

WD40 bych rozhodně nepoužíval! Už mnoho let to nemá s prapůvodním WD40 nic společného, mimo názvu. Jednak ta věc se jmenuje regulační autotransformátor a k tomu je ještě "oddělovací" transformátor s poměrně velkým rozptylem magnetického jádra. Některé typy ten rozptyl měly regulovatelný. Kupodivu se to dokonce ještě vyrábí.
Proč jste k tomu dal přídomek "traktorový"?

- "traktorový", protože jsem googlil co jsem to vlastně přitáhl domů, a na jednom odkazu bylo traktorový (asi to mělo naznačit že to je silnější nabíječka určená do zemědělských provozů) :-)

- wd40 používám jako mazivo a funguje - zámky které jsou u vrátek na dešti to rozpohybuje báječně, a i tady to pomohlo. Asi to není jen mazivo, ale tam kam jsem to dosud nastříkal se to jako mazivo vždycky chovalo.

- včera jsem teda pracoval na tom synchronním motorku, šíleně jste mi pomohli, že podle vás uvnitř motorku není nic co by se mohlo rozbít a že se teda musí točit když do něj proud teče. Ověřil jsem klešťáčkem (mimochodem bezva hračka pro ss i střídavé proudy s rozlišením 1mA - UNI-T UT210e - http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_sacat=0& _nkw=ut210e&_sop=12) proud stojícím motorkem na 22mA. Pak jsem sirkou zezadu dírama v krytu zkoušel pootočit rotorem a šlo to, trochu ztuha zpočátku, a pořád volněji a volněji. Po zapnutí stroje motorek začal šustit - sláva! Bohužel po chvilce vrz vrz vrz VRZ a zastavil se zase. Tak WD40 přišel na řadu :-) a motorek teď spokojeně vrní jako malé koťátko a časový spínač bezvadně funguje.

Pár obrázků jsem udělal- na jedné cívce jsou z dřívějška vidět dvě vyhřátá (tmavší) místa po mezizávitovém zkratu způsobeném nejspíš sběracím korálkem, na druhé cívce jedno takové místo. Ale nezdá se že by to něčemu vadilo.

Jsem moc spokojenej, nabíječka funguje komplet jako nová z továrny. Teď jí uložím na "co kdyby".
Děkuju ještě jednou za pomoc - vyřešeno.

A proč říkám "na co kdyby": protože jsem před časem zakoupil od číňana tuhle spínanou krásu CPS-1660 https://www.aliexpress.com/wholesale?catId=0&initi ative_id=SB_20170403234633&SearchText=cps-1660, se kterou se dá vyřádit dostatečně tam kde člověk chce konat pokusy s větším proudem než je u laboratorních zdrojů obvyklé.

Zdravím,
mohu prosím vědět kam je připojena fáze na hlavním spínači?
dostal jsem to napadené kutilem - vyměnili jističe - ale nevšimli si že jim tam "uhnilá" zezelená/oxidovaná fáze okoli klinká.
a nevím jistě kam měla být připojená

Děkuji za případné odpovědi nebo schémeta
Petr

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru