Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Má smysl zateplení podlahy půdy ?

Dobrý den,

Hledám odborníka ohledně přizateplení u velmi starého domu. Pomůže mi reálně v mém případě zateplení podlahy u otevřené půdy volně loženou minerální vatou např Climowool DF 1 039 ?

Je to velmi starý dům(100 a více let), smíšené zdivo(cihla, kámen, vepřovice), 60cm tlusté zdi, nová okna a dveře, nezateplený strop ve skladbě(od bytu): omítka s rákosem, latě na trámech vzduchová mezera, latě na půdě a na tom nějaké stoleté dlaždice na pár cm hlíny a půda je otevřená.

Byt je komplet zrekonstruovaný(celý vnitřek vybouraný a vše nové: příčky, rozvody, omítky, podlahy...) a spokojenost, jenom mě trápí extrémní chladnutí místností - mám vytápění celého domu kamny s teplovodním výměníkem a když topím tak se barák vytopí rychle na "trenkovou teplotu" 20C a více, ale přes noc kdy je venku pod nulou během pouhých cca 7h klesne teplota klidně o 10C a více...

Domnívám se, že to je extrém kvůli nezateplenému stropu nad kterým je vymrzlá půda. Když dám na podlahu půdy skelnou vatu křížem 2x160mm, pomůže mi to ? Nebo mi to stejně bude tak chladnout skrze zdivo ? Nová fasáda a zateplení teď nepřipadá v úvahu(nejdříve chci ten barák zaplatit).

Tu izolaci by jsem položil BEZ paroizolace, protože mám teď vše prodyšné a nechci to nikde uzavírat, voda bude snad kondenzovat v té vatě, které to nevadí a na půdě se odvětrá ?

Děkuji za odpověď, zda mi takové zateplení pomůže a nebo je to zbytečné a hold si zvyknu a přítelkyně snad neuteče :))

Jak poznáte odborníka, který Vám (ne)radí dobře?
Neznám Váíš barák, ale podle popisu jen obecně:
Barák máte jako cedník, všude Vám utíká teplo. Nejdříve ucpětě (podle peněz) velké díry, pak to drobné. každý návrh si musíte ověřit a nikomu slepě nevěřit.
Spočíjte si, jaký má tepelný odpor strop teď, jaký bude po dadání tepené izolace 2x16cm. Ucpete více jak poloviny cedníku. Pak se pustíte do oken, obvodových zdí a cedník bude z 80-90% utěsněný.

(ne)použití parozábrany musíte nastudovat, proč se musí použít, nikoliv že to bude prodyšné. Kondenzace v konstrukci je a bude, to je prostě fyzika. Vy musíte co nejméně vlhkosti pustit do izolace, aby se právě kondenzace přes léto dostala pryč. Takže při síle 2x 16 cm parotěska určitě, ale nezakrývat.
na přesné postupy je třeba znát mnoho podrobností, po intenetu nelze radit konkrétně, ale jen obecně.

Vaše vytápění a akumulace teplé vody taky potřebuje asi dořešit.

Děkuji za odpověď,

Vaše příspěvky jsem četl na internetu dost často a vážím si vašeho názoru. Vše se právě snažím hodně ověřit a načíst, jelikož jsem si až na elektriku udělal vše udělal sám a mám se co učit :-)

Dveře a okna jsou nová plastová(dvojskla), špalety jsem udělal z extrudovaného polystyrénu + apu lišty a všude to myslím těsní dobře - nikde netáhne. Podlahy nejsou zateplené(jen mirelon a plovoučka, případně dlažba) - v bytě jsou nízké stropy a ve sklepě je klenba tak jsem zateplení podlah neřešil.

Očekávám, že s přerušovaným vytápěním mi bude teplota klesat, ale o víc jak 10C za pár hodin jsem nečekal :-( Se zateplením podlahy půdy rozhodně zvýším tepelný odpor, ale jde mi o to jestli mi to stejně neuteče skrz zdi nemám spíš investovat do silnějších krbovek s výměníkem a akumulační nádoby :-)

Když zateplím půdu tou minerální vatou o tl. 2x16cm, tak tedy dosáhnu pomalejšího poklesu teploty, nebo tomu reálně moc nepomůžu kvůli nezateplenému smíšenému zdivu ? A mám také komplet nové vápennocementové omítky, kvůli těm asi zdi teď také neakumulují, protože jsou ještě vlhké ?

S vytápěním krbovkama s výměníkem jsem spokojen, ale ideální by byli kamna s vyšším výkonem do vody a akumulační nádoba :-)

Děkuji mockrát...

Půdu určitě zateplete. Rozdíl bude citelný. Teplo stoupá nahoru a jestli je strop nezateplený, také tudy budou nejvyšší úniky. Obvodové zdivo vyřešíte dodatečně.

Stěny máte nově omítlé jak dlouho a vlhké viditelně? Viditelná vlhkost se projevila dříve nebo až teď s poklesem teplot?

Když jsem dům kupoval tak mimo jiné protože je byt nad terénem a byť tam 3 roky nikdo nebydlel, tak žádná plíseň, zatuchlina a relativní vlhkost na jaře po koupi cca 35%.

Celý vnitřek jsem udělal nový včetně omítek Weber dur RS1 (zvýšený podíl vápna kvůli prodyšnosti). Půlku baráku omítky cca srpen, druhá půlka teď říjen-listopad. Byť topíme v kamnech s teplovodním výměníkem, musíme hodně větrat aby jsme měli vlhkost pod 60%, když přes noc nevětrám a vyhasnou kamna, tak relativní vlhkost vyleze na 60-80% a teplota o 10C dolů. Když jsem teď vrtal do omítek co jsem dělal v tom srpnu tak prach z toho je pocitově ještě vlhký - co jsem četl tak na starém baráku je to normální a schnout to může alespoň rok, proto možná také zdi dobře neakumulují.... ?

Aha. Tak to bude nejspíš zbytková vlkost v omítkách a celé je to zřejmě umocněné povrchovou kondenzací. Vlhké zdivo akumuluje lépe než suché, ale má to ssebou obrovskou nevýhodu že také daleko lépe vede teplo. Takže zdivo snáze prostydne a pak máme to srážení vzdušné vlhkosti na vnitřním povrchu zdiva.
Taková moje selská úvaha, tak snad jsem se moc nesekl a neurval si z ostudy kabát. :)

Děkuji všem za rady !

Určitě tedy podlahu na půdě zateplím, na střeše máme fakt o něco méně sněhu a když jsem šel včera na půdu po celém dni topení a šáhl na ty staré dlaždice co tam jsou tak z vrchu nebyla vymrzlá jak by jsem čekal a ze spolu byla dlaždice dokonce mírně teplá :-)

Myslím, že ten citelný pokles během během noci bude fakt tím stropem...

Jak ale nejlépe zateplit ? Opravdu mě zaujal ten drcený polystyren - ani jsem nevěděl že se to dá koupit ! Vím o foukané izolaci, ale to se mi zdálo drahé páč do těch dutin to dostanu sám. Je tam 15cm vzduchová bublina, je to levné a určitě tomu pomůžu, nezkazím tím něco či je to blbý nápad ?

Ten drcený polystyren by měl být prodyšný, a neměla by tomu vadit vlhkost - měla by procházet, takže za mě ideální. Chápu k čemu slouží parozábrana a má určitě smysl ve většině zateplení, ale v mém případě se bojím, že když dám parozábranu nad strop v bytě, tak mi pod ní bude kondenzovat voda. Jsem zastáncem prodyšnosti(u starého baráku), takže by jsem rád kdyby barák dýchal i stropem, takže za mě asi: Vyplnit dutiny drceným polystyrénem a na to dát křížem těch 30cm vaty, bude to ok ? Nebo úplně bez vaty ?

Ještě jednou díky za rady, zrekonstruoval jsem si celý byt a trámy ve stropě jsou v pořádku, nerad by jsem na závěr něco totálně zkazil a je fakt že luftuju stropem bohu do oken :-)

Jen pro upřesnění 1m3 při ceně 80,-/240l nestojí 250,- ale 333,- :)

Není se čeho bát, kolem komínu prostě namotáte pruh vaty a k ní dosypete eps.

Drcený eps má 0,038 W/mk, takže prakticky stejně jako normální deska.
Ve svém domě mám aktuálně 170m3 této izolace, a celková spotřeba domu 125m2 při -10° je 1,3kW :)
[http://kutilska.poradna.net/file/view/4343-cam0005  1-jpg]
[http://kutilska.poradna.net/file/view/4344-cam0005  0-jpg]
[http://kutilska.poradna.net/file/view/4345-hyskov-  01011-jpg]
[http://kutilska.poradna.net/file/view/4346-hyskov-  01517-jpg]

Například....
Vzhledem k tomu, polystyren může rychle hořet, je izolace často samozhášecí hexabromcyklododekan (HBCD). "HBCD je jed na životní prostředí, který se silně hromadí v organismech, je nebezpečný a toxický pro reprodukci a je také velmi trvanlivý," uvedla Federální agentura pro životní prostředí (UBA). Od roku 2013 je celosvětově výroba a využití zakazána . Pouze pro použití v izolačních panelech se vztahuje výjimka . Tedy použití v uzavření ,ne prachová drť na volno .

PODOBNÉ ..bfr

http://www.toxicology.cz/modules.php?name=News&fil e=article&sid=74

http://odpady-online.cz/bromovane-zpomalovace-hore ni-a-jejich-rizika/

Tak což o to... ono se toho o HBCD píše spousta i na našich stránkách...
Největší problém EPS je kam s ním a jak ho po dosloužení ekologicky zlikvidovat aby se omezilo to hromadění HBCD v přírodě.

Samotný EPS je i na vzdory tomu že obsahuje HBCD zdraví neškodný, zvlášť když je schovaný v konstrukci.

Tady je trocha povídání:
stanovisko_EPS_CR.pdf

http://www.prumyslovaekologie.cz/Dokument/100005/p ribeh-latky-na-seznamu-xiv.aspx

BTW...toxická a nebezpečná je jakákoli látka, záleží hlavně na její koncentraci.