Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Má smysl zateplení podlahy půdy ?

Dobrý den,

Hledám odborníka ohledně přizateplení u velmi starého domu. Pomůže mi reálně v mém případě zateplení podlahy u otevřené půdy volně loženou minerální vatou např Climowool DF 1 039 ?

Je to velmi starý dům(100 a více let), smíšené zdivo(cihla, kámen, vepřovice), 60cm tlusté zdi, nová okna a dveře, nezateplený strop ve skladbě(od bytu): omítka s rákosem, latě na trámech vzduchová mezera, latě na půdě a na tom nějaké stoleté dlaždice na pár cm hlíny a půda je otevřená.

Byt je komplet zrekonstruovaný(celý vnitřek vybouraný a vše nové: příčky, rozvody, omítky, podlahy...) a spokojenost, jenom mě trápí extrémní chladnutí místností - mám vytápění celého domu kamny s teplovodním výměníkem a když topím tak se barák vytopí rychle na "trenkovou teplotu" 20C a více, ale přes noc kdy je venku pod nulou během pouhých cca 7h klesne teplota klidně o 10C a více...

Domnívám se, že to je extrém kvůli nezateplenému stropu nad kterým je vymrzlá půda. Když dám na podlahu půdy skelnou vatu křížem 2x160mm, pomůže mi to ? Nebo mi to stejně bude tak chladnout skrze zdivo ? Nová fasáda a zateplení teď nepřipadá v úvahu(nejdříve chci ten barák zaplatit).

Tu izolaci by jsem položil BEZ paroizolace, protože mám teď vše prodyšné a nechci to nikde uzavírat, voda bude snad kondenzovat v té vatě, které to nevadí a na půdě se odvětrá ?

Děkuji za odpověď, zda mi takové zateplení pomůže a nebo je to zbytečné a hold si zvyknu a přítelkyně snad neuteče :))

Děkuji všem za rady !

Určitě tedy podlahu na půdě zateplím, na střeše máme fakt o něco méně sněhu a když jsem šel včera na půdu po celém dni topení a šáhl na ty staré dlaždice co tam jsou tak z vrchu nebyla vymrzlá jak by jsem čekal a ze spolu byla dlaždice dokonce mírně teplá :-)

Myslím, že ten citelný pokles během během noci bude fakt tím stropem...

Jak ale nejlépe zateplit ? Opravdu mě zaujal ten drcený polystyren - ani jsem nevěděl že se to dá koupit ! Vím o foukané izolaci, ale to se mi zdálo drahé páč do těch dutin to dostanu sám. Je tam 15cm vzduchová bublina, je to levné a určitě tomu pomůžu, nezkazím tím něco či je to blbý nápad ?

Ten drcený polystyren by měl být prodyšný, a neměla by tomu vadit vlhkost - měla by procházet, takže za mě ideální. Chápu k čemu slouží parozábrana a má určitě smysl ve většině zateplení, ale v mém případě se bojím, že když dám parozábranu nad strop v bytě, tak mi pod ní bude kondenzovat voda. Jsem zastáncem prodyšnosti(u starého baráku), takže by jsem rád kdyby barák dýchal i stropem, takže za mě asi: Vyplnit dutiny drceným polystyrénem a na to dát křížem těch 30cm vaty, bude to ok ? Nebo úplně bez vaty ?

Ještě jednou díky za rady, zrekonstruoval jsem si celý byt a trámy ve stropě jsou v pořádku, nerad by jsem na závěr něco totálně zkazil a je fakt že luftuju stropem bohu do oken :-)

Jen pro upřesnění 1m3 při ceně 80,-/240l nestojí 250,- ale 333,- :)

Není se čeho bát, kolem komínu prostě namotáte pruh vaty a k ní dosypete eps.

Drcený eps má 0,038 W/mk, takže prakticky stejně jako normální deska.
Ve svém domě mám aktuálně 170m3 této izolace, a celková spotřeba domu 125m2 při -10° je 1,3kW :)
[http://kutilska.poradna.net/file/view/4343-cam0005  1-jpg]
[http://kutilska.poradna.net/file/view/4344-cam0005  0-jpg]
[http://kutilska.poradna.net/file/view/4345-hyskov-  01011-jpg]
[http://kutilska.poradna.net/file/view/4346-hyskov-  01517-jpg]

Například....
Vzhledem k tomu, polystyren může rychle hořet, je izolace často samozhášecí hexabromcyklododekan (HBCD). "HBCD je jed na životní prostředí, který se silně hromadí v organismech, je nebezpečný a toxický pro reprodukci a je také velmi trvanlivý," uvedla Federální agentura pro životní prostředí (UBA). Od roku 2013 je celosvětově výroba a využití zakazána . Pouze pro použití v izolačních panelech se vztahuje výjimka . Tedy použití v uzavření ,ne prachová drť na volno .

PODOBNÉ ..bfr

http://www.toxicology.cz/modules.php?name=News&fil e=article&sid=74

http://odpady-online.cz/bromovane-zpomalovace-hore ni-a-jejich-rizika/

Tak což o to... ono se toho o HBCD píše spousta i na našich stránkách...
Největší problém EPS je kam s ním a jak ho po dosloužení ekologicky zlikvidovat aby se omezilo to hromadění HBCD v přírodě.

Samotný EPS je i na vzdory tomu že obsahuje HBCD zdraví neškodný, zvlášť když je schovaný v konstrukci.

Tady je trocha povídání:
stanovisko_EPS_CR.pdf

http://www.prumyslovaekologie.cz/Dokument/100005/p ribeh-latky-na-seznamu-xiv.aspx

BTW...toxická a nebezpečná je jakákoli látka, záleží hlavně na její koncentraci.