Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pampeliška- Kdy roste ?

Zdravím :) Měl bych dotaz.
Do kdy rostou pampelišky na med ? Kdy končí "sezóna" růstu květů pampelišky.
Děláme med a já bych rád věděl kdy už nebudu moct pampelišky sbírat protože jednoduše neporostou ty žluté květy :) Děkuji

Pampelišky jsou právě v květu. Já bydlím v polabí a je jich tady plno. Ale zeptám se, už jste ten med zkoušel, nebo to je poprvé? Já ho totiž také jednou dělala a musela jsem tam dát strašně moc cukru, aby to zhoustlo. No a nakonec to byla jenom strašně sladká hmota. Nic jiného z toho nebylo cítit. Ani jsem to pak nejedla, asi dva roky se mi to válelo ve sklepě a nakonec jsem to vylila. Ale možná máte nějaký bezva recept.

Já med dělám každoročně a jednou se mi nepovedl - hrozně ztuhnul ... jinak dělám ho tak, že si do velkého hrnce natrhám květy, zaleju to litrem vody a do toho naplátky citron ... to přivedu k varu a vařím cca 20min ... pak nechám vychladnout a dám do sklepa kde je chladno do druhého dne ... směs druhej den přecedím přes plínu a ceďák (kdyby náhodou) a vymačkám z toho co se dá (letos mačkal manžel :-) ) ... dávám to opět do většího hrnce protože se zdá že toho je málo ale ono to nabyde ... pak to dám opět na plotnu vařit, přisypu kilo cukru krystal + trošku kyseliny citrónové a cca hoďku a půl vařím ... jestli je hotovej poznám tak, že si pár kapek nakapu na talíř a koukám zda netuhne - podobně jak se to dělá u marmelády ... když je hotovo hned to přeleju do skleniček a hned uzavírám ... z tohodle je cca 4-5 menších skleniček ...

No já osobně ho nedělám. Spíše ho dělá otec.
Ale trháme květy. Zalijeme vodou cca 1,5l na 1 várku + 2 citróny (šťávu i dužinu). Hodinu povaříme. Cca 800 květů na jednu várku.
pak necháme vylouhovat třeba přes noc.
druhý den přecedíme přes plínku (pořádně protočit) a ceďák.
přivedeme k varu. Cukru se dává cca 3,5kg když se to přivede k varu, ale postupně né hned najednou ale rozmícháváme a přidáváme postupně při míchání.
pak se to vaří při nízké teplotě cca 3-4 hodiny do zhoustnutí. Pak normálně do sklenic s víčkem. Pořádně utáhnout a otočit vzhůru nohama a nechat vychladnout. Pak to schováme před mlsnými jazýčky :))

Med je řídký. Většinou zhoustne třeba když až vychladne a dá se do ledničky. Záleží kolik se dá cukru (když se dá moc tak zcukernatí a pak je dobrý tak možná do čaje ale neupřednostňujeme) . Jak dlouho se to vaří apod.
Med máme už několik let co dělá otec a pořád výborný :) Když není z ledničky tak je většinou řídký. Dobré do čaje například :) nebo na ovesnou kaši.
Jinak co vás napadne.

No, já bych možná jeden smysluplný recept měl, jak jsem to slyšel od pana Peška ve filmu Adéla ještě nevečeřela. "Již od mládí piji pampeliškové víno. Srdce jako zvon a játra jako kámen!" To jen tak pro legraci, jestli se to tady vůbec nosí...

Pampeliškový med je svinstvo. Normální med jsou, narozdíl od pampeliškového, jednoduché cukry. A to vůbec neberu v potaz další příznivé účinky včelího medu, které pampeliškový med nemá...
Teplota nad cca 50 stupňů likviduje biologicky aktivní látky z pampelišek (enzymy atp.). Takže si vyrobíte "voňavý kyt", kterým si leccos osladíte a ovoníte, ale ze zdravotního hlediska si spíš ublížíte.