Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Izolace starého domu

Dobrý den, přečetla jsem si na Vašem servu vše o izolaci domu. Prosím o radu p. Cukráře. Chystám se letos odizolovat dům, podotýkám že jsem na to sama ženská. A vzhledem k tomu, že každý říká něco jiného nastudovala jsem si pár materiálů. Nafotila jsem dům ze dvou stran. Jsme na kopci, ale v okolí je spoustu spodní vody. Tatínek před lety odkopal zeminu, lapepil IPU a udělal betonové chodníky, což vidím jako největsí problém. V domě jsou dva sklepy, ale zvlášntní že kolem sklepu omítka a cihly nevlhnou. Vlhnou především na rohu domu... tomu moc nerozumím. Podle mě jsou základy z kamene, potom cihla a vlhkost vzlíná po cihle nahoru. Otec se snazil odvetrat cokly husímy krky, ale učínnost žádná. Dále nerozumím pojmu úroveň spodní vody... to zjistím jak?
Jinak chápu správně systém nopovka, geotextílie, odvodňovací trubka, drenáž v systému obrácený filtr. Nevím jak vložit fotky poraďte?
Děkuji a přeji hezký den Iveta Jančálková

Paní Iveto, fotky jsem dostal, ale asi jsou jiné, nežli jste zamýšlela, páč na nich není stavba, ale předměty.

Spodní voda je prevít, klidně i na kopci.

Tatínek před lety odkopal zeminu, nalepil IPU......kam jí nalepil?

a udělal betonové chodníky, což vidím jako největsí problém
.... v čem konkrétně vidíte problém.

Nevím jak udělal "Otec se snazil odvetrat cokly husímy krky, ale učínnost žádná" ,ale někdy to funguje.

"Jinak chápu správně systém nopovka, geotextílie, odvodňovací trubka, drenáž v systému obrácený filtr."

Nejspíše by pomohlo, kdyby přišel odborník na místo, provedl místní šetření a navrhl opravu. Odkud jste?

Dobré ráno,
omlouvám se za ty fotky snad ted to bude lepší.
Pohled na přední část domu http://ivetajancalkova.rajce.idnes.cz/dum#DSCN9118 .jpg -
jdou videt okenka, kde mam sklep. Tatínek jak jsem již zmiňovala nalepil IPU na odkopane zaklady, jde to i malinko vidět.
http://ivetajancalkova.rajce.idnes.cz/dum#DSCN9117 .jpg

Na rohu domu už vlhne a vzlíná vlhkost:
http://ivetajancalkova.rajce.idnes.cz/dum#DSCN9116 .jpg
http://ivetajancalkova.rajce.idnes.cz/dum#DSCN9114 .jpg
Na té druhé fotce, jde vidět i jak tatínek se snazil dat husí krky, ale nic vzlínání vody nezastavilo.
Horsí strana domu je od zahrady
http://ivetajancalkova.rajce.idnes.cz/dum#DSCN9113 .jpg
tm se mi nepodařilo zjistit ani přítomnost IPY.

Odborník by pomohl, jen u nás na vesnici jsou všichni odborníci a každý říká něco jiného. Bydlím v Jeseníku nad Odrou.
Hezký den IVETA

Vidím kousek husího krku, takto nemůže dělat vůbec nic,
To že tam není vložená žádná hydroizolace (IPA) je hlavní příčina problému s vlhkostí.
Když máte tolika odborníků ve vsi, určitě někdo i zdůvodnil svoje řešení. Nic jiného nepomůže, nežli vložit hydroizolaci.
Zkuste sdělit, c vše Vám radí.
Nopovka u baráku nepomůže, to je jak s husím krkem.

Ještě jeden dotaz.
Proč mi zdivo vlhne v místě kde není sklep?

PS: sklepy jsou suché, nikdy nebyly vlhke... omlouvám se, jestli jsem otravná s těmi otázkami, ale
opravdu bych chtěla řešit problém komplexně a ne jen na pár let!

Děkuji za odpovědi
Iveta Jančálková

Proč dělá něco na Vaší stavbě netuším, páč to bych musel vidět.
Tak jsem z toho jelen... :-) Všichni rádoby odborníci říkali, že IPA je už dávno přežitek,

Ano Ipa je přežitek, ale asfaltové pásy určitě ne.

nopovka řeší vše. Tomu snad nevěříte.

Takže postup je odkopat očistit zdivo a napleti IPU - hydroizolaci. špatný postup

A co provést s tou mokrou cihlou? vložit vodorovnou hydroizolaci

Můžu Vám zavolat?

Dobrý den, pane Cukráři, chtěl bych se zeptat, jaký materiál byste doporučil na vodorovnou izolaci při podřezávání starého cihlového domku - kdysi se dávala IPA, ale o té mi někdo říkal, že má malou životnost (?), ani nevím jestli se IPA ještě dělá, nebo jestli nejmenuje nějak jinak, po jakém materiálu se mám pídit? Děkuji.

Děkuji velice. Chystám se na to sice jako chudej král do boje, ale nevyhne se mi to. Za tu dobu, co tady čtu Vaše rady, už jsem pochopil, že mě nic jiného než vodorovná izolace nezachrání :-) Ještě prosím, jak se tam v amatérských podmínkách dá nacapat malta po vložení izolece a zaklínkování?

Zdravím, nedávno (nevím zda tady) jsem četl o "udělátku" ala domácí vstřikolis na maltu a další pasty. Na hrubou práci, resp. natlačení směsi do spáry by to bylo ideální. Tuším, že to kutilový dělaly z novodorové (odpadní) trubky a dalších tvarovek.:-)

Dobrý den p. Cukrář, omlouvám se, že jsem se již neozvala. Tak ta paninka jak píše pc si na netu přečetla kde co a stejně to nestačilo. Takže jsem si pozvala odborníka, a měl jste pravdu svislá izolace opravdu v mém případě stačit nebude. Domluvili jsme se na vodorovné izolaci s odborníkem a vstřiky do zvlhlé omítky. Zřejmě za všechno může spodní voda a povrchová voda, ktera se dostává pod dům z druhé strany, a tam ta izolace svislá bude nutná. Všem děkuji za rady, a až bude hotovo určitě pošlu fotky jak se "panince" dařilo i nedařilo! hezký den všem I.J.

Zdravím pane Milane, asi má na mysli vodorovnou izolaci chemickou cestou viz například :
watch
Chemická izolace má dvě úskalí, její účinnost oproti zarážení nerezových plechů není nikdy stoprocentní. Další nevýhoda je, že její životnost není neomezená. Vlhnutí se může objevit znovu třeba po čtyřech, pěti letech, někdy i později a je potřeba znovu aplikovat. Cenou se už nebudu zaobírat.
Četl jsem taky polemiku o dýchání a nedýchání zdí. Mám dojem, že se tady tak trochu pletou pojmy. Nejde o dýchání, ale o prostupnost vodní páry jednotlivými materiály. Součinitel této prostupnosti je samozřejmě pro každý mateiál jiný a taky pro jejich kombinace. Je jasné, že třeba izolace z ovčí vlny bude pro vodní páru prostupnější než pro fasádní polystyren. Viz tabulky.

Dobrý den p. Cukrář,
tak se u mě vystřídalo asi pět firem a nejsem o moc chytřejší. Vzhledem k tomu, že dům je přístupný jen z venkovní strany (na druhé straně koupelna nová), podřezání pilou nepřipadá v úvahu. Všichni mi vnucují chemickou izolaci, což je krátkodobé řešení. Dalším možným postupem je zarážení plechů, ovšem bez záruky co se stane s dlažbou a obklady v koupeně, nehledě na to, že tato metoda je poměrně drahá. Soused mi říká, co z toho děláš vědu,vybourej po metru vždy dvě řady cihel, nalep IPU a zazdi (nebo případně polož nerez plech a dozdi). Vím, že je to pod úrovní podlahy, ale i tak co to udělá s obklady a dlažbou, co sedání domu a praskliny. Nerezový plech jen položit,jak? je tam kamenný základ nerovný, nalepit, nebo položit ipu a na to nerezový plech?
s pozdravem
Iveta Jančálková

Sice nejsem výše uvedený odborník, ale snad nebudu mlít nesmysly: Chemická izolace - opravdu dočasné a ne úplně spolehlivé řešení.
Další postupy mají jedno společné - aby dobře fungovaly, musí se izolace vložit po celé tlouštce zdi. Bohužel zachování obkladů v koupelně je značně nejisté i u zarážení plechů (dělá se nástrojem podobným funkcí sbíječce). Jinak sám nerezový plech (jsou to desky s přesahem něco jako pero a drážka ) jsou samy o sobě izolační, Ipa se už nedává. U tohoto způsobu ale nedochází k sesedání zdiva. Podřezání, vybourání - tam vždycky vznikne mezera, která se musí vyplnit maltou nebo vyklínovat spec. klínky z plastu. Vyplnění mezery při tlouštce zdi dejme tomu 45 cm z jedné strany je už značně problematické až nemožné. Pokud je to pod úrovní podlahy, opět problém - izolace by měla být napojena na izolaci podlahy. Samotné ruční vybourávání - velmi nepříjemná a pracná záležitost. V tomhle případě by asi nejlepší metoda byla opravdu strojní zarážení plechů (stačí přístup z jedné strany, je to rychlá strojní metoda, ale bohužel asi nejdražší.

Dobrý den.Využil bych bud nerozové či pozinkové plechy a nabouchal je do základu. Žádná voda či vlhkost už se přes plechy nedostane.Co se týče vašich sklepů,suché určitě budou protože kámen není savý a cihla bohužel se chová jako houba.Ale pokud by se nabouchaly plechy nad kamený základ,bude te mít po problémech na dlouhou dobu. Pokud by vám to dělala firma,vychází to na 1000Kč m. Ale zvládne to i samouk. pozink nemá tak dlouhou životnost ale 0,55mm by vám na 20-30 let jistě vidržel a cena není vysoká.

Z těch fotek to zdivo nevypadá nějak strašně vlhké. Co to nahodit nějakou sanační omítkou a smířit se s tím, že každých 5 let to budete muset místy opravit. A napojení zdiva na terén upravit tak, aby tam nezatékala dešťová voda (nevím jestli máte okapy) a vyspádovat od domu ...

Dobrý den pánové a rádci. Tak si snad mohu říct hotovo...odstranili jsme betonový chodník, pod ním žádný šterk, pouze velké kameny a hlína. Pod betonovým chodníkem jestě dvě řady cihel, které natahovaly ze zeminy vlhkost. Odstranili jsme dalších 30 cm zeminy. Za dva dny se začal objevovat mokry flek na rohu domu. Po odkopání jsme zjistili, že odpadní trubka je prasklá a voda prosakuje do země a zdi. To byl zřejmě zdroj vlhkosti. Vlhká zeď je zbavená brizolitu, cokly betonové omítky, vše dýchá a doufám schne. Provedli jsme svislou izolaci a nyní se uvidí... vodorovná izolace (šířka zdi 80 a 90cm) by vyšla 12 metrů na 40. tisíc!

IJ.