Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Izolace starého domu

Dobrý den, přečetla jsem si na Vašem servu vše o izolaci domu. Prosím o radu p. Cukráře. Chystám se letos odizolovat dům, podotýkám že jsem na to sama ženská. A vzhledem k tomu, že každý říká něco jiného nastudovala jsem si pár materiálů. Nafotila jsem dům ze dvou stran. Jsme na kopci, ale v okolí je spoustu spodní vody. Tatínek před lety odkopal zeminu, lapepil IPU a udělal betonové chodníky, což vidím jako největsí problém. V domě jsou dva sklepy, ale zvlášntní že kolem sklepu omítka a cihly nevlhnou. Vlhnou především na rohu domu... tomu moc nerozumím. Podle mě jsou základy z kamene, potom cihla a vlhkost vzlíná po cihle nahoru. Otec se snazil odvetrat cokly husímy krky, ale učínnost žádná. Dále nerozumím pojmu úroveň spodní vody... to zjistím jak?
Jinak chápu správně systém nopovka, geotextílie, odvodňovací trubka, drenáž v systému obrácený filtr. Nevím jak vložit fotky poraďte?
Děkuji a přeji hezký den Iveta Jančálková

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Těmhle lidem nerozumím, ať si paninka napíše do Googlu "sanace vlhkého zdiva" apod, a je vyřešeno. S…
pc 01.04.2016 18:59
pc
Dobrý den p. Cukrář, omlouvám se, že jsem se již neozvala. Tak ta paninka jak píše pc si na netu pře…
Iveta Jančálková 07.04.2016 09:58
Iveta Jančálková
vodorovná izolace je OK, ale jaké vstřiky do zdí? Jako že si vezmete deštník, ale pro jistotu ještě…
milan.cukrar 07.04.2016 19:59
milan.cukrar
Zdravím pane Milane, asi má na mysli vodorovnou izolaci chemickou cestou viz například : watch watch…
docent 08.04.2016 01:48
docent
docente, souhlasím s Vámi ohledně dýchání. Tazatelka píše, vodorovná izolace a vstřiky...proto se pt…
milan.cukrar 08.04.2016 06:27
milan.cukrar
Dobrý den p. Cukrář, tak se u mě vystřídalo asi pět firem a nejsem o moc chytřejší. Vzhledem k tomu,…
Iveta Jančálková 22.04.2016 12:52
Iveta Jančálková
Sice nejsem výše uvedený odborník, ale snad nebudu mlít nesmysly: Chemická izolace - opravdu dočasné…
leo 22.04.2016 13:19
leo
Nemám jedinou připomínku k postupu kolegy Leovi a naprosto s ním souhlasím. nový
milan.cukrar 25.04.2016 06:37
milan.cukrar
Dobrý den.Využil bych bud nerozové či pozinkové plechy a nabouchal je do základu. Žádná voda či vlhk…
888 23.04.2016 14:09
888
Pozink určitě ne... nový
milan.cukrar 25.04.2016 06:38
milan.cukrar
Z těch fotek to zdivo nevypadá nějak strašně vlhké. Co to nahodit nějakou sanační omítkou a smířit s… nový
pc 26.04.2016 12:39
pc
Dobrý den pánové a rádci. Tak si snad mohu říct hotovo...odstranili jsme betonový chodník, pod ním ž… poslední
Iveta Jančálková 11.05.2016 13:09
Iveta Jančálková

Dobrý den p. Cukrář, omlouvám se, že jsem se již neozvala. Tak ta paninka jak píše pc si na netu přečetla kde co a stejně to nestačilo. Takže jsem si pozvala odborníka, a měl jste pravdu svislá izolace opravdu v mém případě stačit nebude. Domluvili jsme se na vodorovné izolaci s odborníkem a vstřiky do zvlhlé omítky. Zřejmě za všechno může spodní voda a povrchová voda, ktera se dostává pod dům z druhé strany, a tam ta izolace svislá bude nutná. Všem děkuji za rady, a až bude hotovo určitě pošlu fotky jak se "panince" dařilo i nedařilo! hezký den všem I.J.

Zdravím pane Milane, asi má na mysli vodorovnou izolaci chemickou cestou viz například :
watch
watch
Chemická izolace má dvě úskalí, její účinnost oproti zarážení nerezových plechů není nikdy stoprocentní. Další nevýhoda je, že její životnost není neomezená. Vlhnutí se může objevit znovu třeba po čtyřech, pěti letech, někdy i později a je potřeba znovu aplikovat. Cenou se už nebudu zaobírat.
Četl jsem taky polemiku o dýchání a nedýchání zdí. Mám dojem, že se tady tak trochu pletou pojmy. Nejde o dýchání, ale o prostupnost vodní páry jednotlivými materiály. Součinitel této prostupnosti je samozřejmě pro každý mateiál jiný a taky pro jejich kombinace. Je jasné, že třeba izolace z ovčí vlny bude pro vodní páru prostupnější než pro fasádní polystyren. Viz tabulky.

Dobrý den p. Cukrář,
tak se u mě vystřídalo asi pět firem a nejsem o moc chytřejší. Vzhledem k tomu, že dům je přístupný jen z venkovní strany (na druhé straně koupelna nová), podřezání pilou nepřipadá v úvahu. Všichni mi vnucují chemickou izolaci, což je krátkodobé řešení. Dalším možným postupem je zarážení plechů, ovšem bez záruky co se stane s dlažbou a obklady v koupeně, nehledě na to, že tato metoda je poměrně drahá. Soused mi říká, co z toho děláš vědu,vybourej po metru vždy dvě řady cihel, nalep IPU a zazdi (nebo případně polož nerez plech a dozdi). Vím, že je to pod úrovní podlahy, ale i tak co to udělá s obklady a dlažbou, co sedání domu a praskliny. Nerezový plech jen položit,jak? je tam kamenný základ nerovný, nalepit, nebo položit ipu a na to nerezový plech?
s pozdravem
Iveta Jančálková

Sice nejsem výše uvedený odborník, ale snad nebudu mlít nesmysly: Chemická izolace - opravdu dočasné a ne úplně spolehlivé řešení.
Další postupy mají jedno společné - aby dobře fungovaly, musí se izolace vložit po celé tlouštce zdi. Bohužel zachování obkladů v koupelně je značně nejisté i u zarážení plechů (dělá se nástrojem podobným funkcí sbíječce). Jinak sám nerezový plech (jsou to desky s přesahem něco jako pero a drážka ) jsou samy o sobě izolační, Ipa se už nedává. U tohoto způsobu ale nedochází k sesedání zdiva. Podřezání, vybourání - tam vždycky vznikne mezera, která se musí vyplnit maltou nebo vyklínovat spec. klínky z plastu. Vyplnění mezery při tlouštce zdi dejme tomu 45 cm z jedné strany je už značně problematické až nemožné. Pokud je to pod úrovní podlahy, opět problém - izolace by měla být napojena na izolaci podlahy. Samotné ruční vybourávání - velmi nepříjemná a pracná záležitost. V tomhle případě by asi nejlepší metoda byla opravdu strojní zarážení plechů (stačí přístup z jedné strany, je to rychlá strojní metoda, ale bohužel asi nejdražší.

Dobrý den.Využil bych bud nerozové či pozinkové plechy a nabouchal je do základu. Žádná voda či vlhkost už se přes plechy nedostane.Co se týče vašich sklepů,suché určitě budou protože kámen není savý a cihla bohužel se chová jako houba.Ale pokud by se nabouchaly plechy nad kamený základ,bude te mít po problémech na dlouhou dobu. Pokud by vám to dělala firma,vychází to na 1000Kč m. Ale zvládne to i samouk. pozink nemá tak dlouhou životnost ale 0,55mm by vám na 20-30 let jistě vidržel a cena není vysoká.

Z těch fotek to zdivo nevypadá nějak strašně vlhké. Co to nahodit nějakou sanační omítkou a smířit se s tím, že každých 5 let to budete muset místy opravit. A napojení zdiva na terén upravit tak, aby tam nezatékala dešťová voda (nevím jestli máte okapy) a vyspádovat od domu ...

Dobrý den pánové a rádci. Tak si snad mohu říct hotovo...odstranili jsme betonový chodník, pod ním žádný šterk, pouze velké kameny a hlína. Pod betonovým chodníkem jestě dvě řady cihel, které natahovaly ze zeminy vlhkost. Odstranili jsme dalších 30 cm zeminy. Za dva dny se začal objevovat mokry flek na rohu domu. Po odkopání jsme zjistili, že odpadní trubka je prasklá a voda prosakuje do země a zdi. To byl zřejmě zdroj vlhkosti. Vlhká zeď je zbavená brizolitu, cokly betonové omítky, vše dýchá a doufám schne. Provedli jsme svislou izolaci a nyní se uvidí... vodorovná izolace (šířka zdi 80 a 90cm) by vyšla 12 metrů na 40. tisíc!

IJ.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru