Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem rekonstrukce komínu

Dobrý den,

mám starý komín, který chci rekonstruovat abych si mohla pořídit krbová kamna. Budu topit jen dřevem, krbová kamna budou bez výměníku, jen k přitápění (cca 7 kw). Musí být komín s vložkou nebo stačí jen samotný cihlový komín? též mě zajímá, jaké cihly použít.

předem děkuji za odpověď.

Lenka

Dobrý den

U klasického jednovrstvého cihlového zděného komínu, pokud se dlouho nepoužíval, by se měl zrevidovat jeho stav,od paty až po střechu se prohlédne jeho vnější plášť není-li popraskaný, vydrolený, místy rozsypaný a děravý, dobře je nutné prohlédnout zejména v místech prostupu dřevěnými konstrukcemi, stropy, krovy,poškozená místa komína se opraví vyzdí zaomítají apod.,"dle stavu", lze i celý znovu zaomítat. Neporušený vnější plášť komína po celé délce případně (opravený) je základní podmínkou bezpečnosti jednovrstvého komína, rovněž se zkontrolují případně opraví vymění komínová dvířka, dole vybírací nahoře vymetací. Většinou bývá nejvíce poškozena nadstřešní část komínu "hlava" je-li pevná zaomítá se, je-li nepevná pak se rozebere většinou až ke střeše a znovu vyzdí. Pak je také dobré nechat zrevidovat komín zevnitř,dělají to kominické firmy, jde hlavně o to zda-li je komín zevnitř "pevný" a "neusýpá se". Opravený jednoplášťový komín bude bez problému fungovat i bez vložky.
Dnes Vám ale stejně doporučí vložkování,což zdůvodní "bezpečností",někdy
jde ale v závislosti na délce komínu i o nemalou investici.Je-li jednovrstvý komín vpořádku není nutné vložkovat. K opravě jednovrstvých komínů je nejvhodnější užít kvalitní plné (bez děr) pálené červené cihly, lze užít i zachovalé a pevné cihly z "bouraček" protože mezi těmito cihlami byly často velmi kvalitní kusy,zkušený zedník pozná....

Topení dřevem se považuje za "čisté a šetrné" jak ve vztahu k životnímu prostředí tak i komínu, to ovšem neplatí, topí-li se nedostatečně vyschlým dřevem (měkké cca rok na drobno sušené jinak se uvádí až 2 roky a tvrdé dřevo cca až i 3 roky v závislosti na druhu a velikosti, je nutné mít předzásobu + dostatečné skladovací prostory) Není-li možné mít dostatečnou zásobu dřeva pak je dobré pořídit kamna která umí vedle dřeva a dřevěných (dnes často předražených) briket i brikety hnědouhelné jež jsou určené k přímému přikládání neboť takto nekouří a jejich kvalita je konstantní.

(jen pro doplnění, čistě lze topit i hn. uhlím je třeba ovšem k tomu mít kamna nejlépe "násypná" topí se odhoříváním shora,takto lze topit taktéž čistě bez kouře a smradu a s minimální obsluhou.)

A ještě jsem zapomněl "pro úplnost" jedno palivo, sice dražší dnes opomíjený ale také dobrý "koks" (odplyněné černé uhlí) Jde o palivo s minimem těkavých látek, tudíž jej lze spalovat prostým "prohoříváním" a to kontinuálně, při prohořívání koksu se nevyvíjí žádný viditelný kouř ani saze které by zanášely komín nebo kouřovod, z ekologického hlediska jde o palivo jež je srovnatelné s plynem a dříve bylo velmi oblíbeno. Platí ale, že na každé palivo je dobré míti k tomu určená kamna a i v rámci jedněch kamen schopných spalovat více paliv (např. násypná) je třeba spalovat každé palivo "určitým způsobem", tak lze docílit čistého spalování jež chrání komín i okolí před zbytečnými dýmy a smrady ...ale to jen na okraj :-)

Stačí jen cihlový komín . Dobře ho prohlédněte , at není okolo něj žádný trám cca 5cm okolo volno . Měl by být natažený omítkou , uvidíte tak dobře praskliny. Nejlépe at se podívá na to kominík. Kamna doporučím s hlubokým topeništěm jako jotuly f 602 nebo podobná
http://krbova-kamna.heureka.cz/jotul-f-602-n-gd/re cenze/
http://www.plamen.hr/manuals/Uputa%20Trenk%2031-5- 2011.pdf , http://dom.bazar.sk/15682154-liatinova-pec-plamen- trenk
Tam dlouho drží žhavé a máte dlouhou dobu přikládky .Jsou dost usporné na nízké vykony.

P.S.
Ještě doplněk, až komín natáhnete omítkou natáhněte na hrubou i fajnovou a vymalujte CELÝ BÍLE,(zvláště v meziprostorech stropy krovy a v půdních prostorech) to je proto, že při každoročních kontrolách kominík ihned uvidí případné poruchy, ale jinak není třeba mít strach, když je komín od hlavy až k patě vyspraven a dobře zaomítán problém nebude.....

Zdravím

Pokud nikdo komín shora "nezasypal" nebo "nezalil" tzn. nezneprůchodnil, pak vše lze obnovit tzn.otvor na zděř ke kamnům,(se opět vyseká + nová zděř) i místo s komínovými dvířky (hlavně ve spodní části, vybírací)lze opět vysekat a znovu osadit novými dvířky + revidence a případná oprava viz. výše.....

Paní Lenko,doufám,že se nenecháte přesvědčit o tom,že zděný komín bez vyvložkování je vhodný k topení dřevem.

Kontrolní dotaz. Když je komín v dobrém stavu, proč bych ho měl nechat vložkovat? Nějak v tom nevidím smysl .. ale budu rád když mi to někdo osvětlí ..

Jen tak pro "zajímavost" vložkování není vždy tou nejlepší cestou může tahové podmínky zlepšit, někdy ale také zhoršit,což se také stalo, navíc životnost vložky není neomezená....
Jednovrstvé zděné komíny v dobrém stavu slouží s občasnými údržbami stovky let bez problému na všechna paliva!¨Navzdory dnešní reklamě patří klasické zděné komíny k velmi spolehlivým, síla stěny je bezmála patnáct centimetrů...
Posouzení zda vložku ano nebo ne nechť paní zkonzultuje s kominíkem,nejlépe ale ne s firmou která se přímo "specializuje na vložkování komínů"!

Nic proti dnešním technologiím ale mám doma jednovrstvý komín který slouží již cirka 125 let!!! A krásně funguje! Jsem zvědav zda-li tolik vydrží a tak snadno se budou opravovat i dnešní " moderní technologie" jinak ovšem nic proti vložce je-li to ovšem opodstatněné nezbytné.....

Základem pro dobrou funkci a bezpečnost jakéhokoliv komínu je v první řadě SPRÁVNÉ TOPENÍ, což znamená:
-dřevo užívat zásadně dobře vysušené
-pro každé palivo nejlépe mít k tomu určená kamna (byť jsou i kamna "univerzální")a vždy respektovat charakter každého paliva a kamen tzn.
- dřevo přikládáním, nebo odhoříváním zepředu dozadu apod. (dle typu kamen)
- uhelné brikety přikládáním za vyššího přívodu primárního vzduchu ideálně roštové ohniště.
- hnědé uhlí v jednošachtových kamnech zásadně odhoříváním shora
-koks tam je to úplně bez problémů pozvolným prohoříváním ze spod., ideální jsou historická šachtová kamna (jsou i "speciálky" tam se ale za kamna nedoplatíte)

Topíme-li správně,vývin kouře smradu a sazí je minimální většinou spíše nulový, čímž je zajištěno minimální zanášení spalinových cest což má 2 základní výhody, jednak nemusíte stále čistit komín a kouřovod (stačí cca 1x ročně mnohdy spíše preventivně) jednak eliminujete riziko zanášení komína vrstvou sazí a tím snižujete riziko zahoření sazí v komíně na úplné minimum, správným topením je havárie komína prakticky vyloučena. Další výhodou je že nezamořujete okolí dýmy a smrady, využití paliva je ekonomické neboť kouř je způsobený špatným spalováním obsahuje mnoho spalitelných látek které místo aby daly doma teplo "vyletí ven". To platí pro všechna paliva včetně hn. uhlí, i to lze spálit čistě bez kouře a smradu v podstatě jako plyn, navíc tedy ještě bez toho "chomáče" vodní páry u komína.....

Pokusím se zjednodušit. ´Moderní topidla mají vysokou účinnost cca: 80 % ,teplota zůstává více uvnitř,méně utíká komínem.Dřevo,i takzvaně suché má ve spalinách páru a látky,kterýma například udíme .Ty se vsáknou do zdiva! Jestli je komín vyvložkován,například nerezem,tyto látky při nedokonalém zahřátí komínu stékají dole,kde jsou jímány.A komínové těleso o tom neví. A nebo autu ,jedoucímu přede mnou kape voda z výfuku,a to tak že několik kilometrů. Není to nic neobvyklého,jen motor a vedení spalin není prohřáté.Je to naprosto normální.

Ano to chápu, kondenzace vlivem nižší teploty spalin neboť kamna mají dnes vyšší účinnost, ovšem záleží i na teplotě komína, je-li komín vnitřní navíc v obytném prostoru a dejme tomu že je obytné i podkroví pak je prakticky vyjma "hlavy" komín v teple celý, topí-li se navíc alespoň "chvíli" každý den, pak ještě + výborná akumulace tepla v plném cihelném zdivu, staří kominíci říkali KOMÍN SPRÁVNĚ NESMÍ VYCHLADNOUT, takže ani bez vložky být problém nemusí....
Velmi nízká teplota spalin a následná kondenzace byť vlivem vodní páry může být důvodem k vložkování proto jsem psal "v odůvodněných případech", tím dalším případem může být prostup komína hořlavými konstrukcemi v místech kde není možné určit zda je plášť celistvý případně je nepřístupný k opravě.
Dřívější topidla kamna dosahovala taktéž velmi vysoké účinnosti (to málokdo dnes ví) neboť se užívala kamna tahová kdy kouř odcházel do komína prakticky "studený", dosahovaná účinnost byla běžně 80 a i víc procent. Kupříkladu kamna na uhlí PRAGA SPECIAL cca 30 léta měla uvedenou účinnost až 91% !! Užívaly se výhradně jednovrstvé komíny a problémy s kondenzací prakticky nebyly o čemž svědčí i jejich zachovalý stav ( stačí drobné opravy a fungují dál)

Paní doporučuji pokud kominík z bezpečnostního hlediska povolí užít komín i bez vložky napřed zkusit komín užívat bez vložky zvláště bude-li v něm topit každodenně (trvalé bydlení) a až pak případně vložkovat, ledaže by chtěla topit mokrým dřevem a často čistit (problémy s tahem apod.) Neboť jak jsem uvedl jeden "kolega" si nechal na chalupě vyvložkovat komín a nyní lituje -tah se zhoršil, - hromada peněz. Takže vložkování ano ale v opodstatněných případech...,

Viz. fotografie
Jistě, ale takto "zaděláte" i zateplenou vložku, protože již dle fota vidím že zde se zásadně "topilo nevhodně " , pokud někdo topí mokrým dřevem v nevhodném topidle a nevhodným způsobem, zadělá jakoukoliv vložku velmi rychle bez problému oddělá jakýkoliv komín....
Základní zásada kterou se řídím je, že vyjma krátkého a velmi průhledného kouře při roztopení z komína nesmí jít žádný viditelný kouř (ani smrad)a to prosím topím hn. uhlím jež je považováno za krajně neekologické...:-)