Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Autobaterie

Dobry den. Mam udajne "Bezudrzbovou" autobaterii Varta Silver Dinamic 52 Ah. Chapu to dobre pokud je bezudrzbova z elektrolitem tak ji nedolevam ani nemerim hustotu elektrolitu a jen ji obcas nabiju? A kdyz tedy je potreba nabit tak asi nikde neodelavam zatky jako u starsich typu baterii, ze ano? Omlouvam se za neznalost, neni to moje parketa:-)

Předmět Autor Datum
informace-faq
czcharlie 19.02.2015 23:38
czcharlie
Diky vsem za rady:-)
pospa65 25.02.2015 08:00
pospa65
Ano,jak píšete,jen kontrola,popřípadě dobít.
E250TD 20.02.2015 07:08
E250TD
jen ji obcas nabiju Pokud jezdíte jen do samoobsluhy a zpátky a nebo vám auto stojí třeba dva měsíc…
Moas 20.02.2015 08:49
Moas
Zdravim. Baterii uz mam rok a pul, puvodne byla va starem aute ktere je v likvidaci, makala jak Svic…
pospa65 20.02.2015 09:16
pospa65
Připojte k baterii voltmetr a změřte napětí na svorkách při běžicím motoru.Mělo by to být v rozmezí…
iconek 20.02.2015 09:43
iconek
To je právě ono.Stále mě štve denní svícení kdy za slunečného dne si zvyšuji nejen spotřebu a ničím…
dabac 20.02.2015 09:58
dabac
Když uvažuji velmi dlouhý start, v trvání 10 sekund a proud odebíraný startérem 400A (u benzińáku to…
Zerozero 20.02.2015 11:28
Zerozero
Vidím to stejně tak. Navíc aby někdo točil startérem 10 sekund - no neviděl jsem to ani nepamatuju.…
Moas 24.02.2015 06:07
Moas
Třeba taková nová Ochcávka se systémam stop&go má dvě baterie.Jednu normální a jednu zesílenou, nech…
iconek 24.02.2015 19:16
iconek
Ano. A určitě zvládne při běžném provozu nabíjet obě a není potřeba tu zesílenou dobíjet zvlášť.
Moas 25.02.2015 12:48
Moas
Jenže tyhle auta mají silnější alternátory.A k těm dlouhým startům....moje pětiválcový volvo v naftě…
iconek 25.02.2015 21:37
iconek
Jen aby ta druhá baterie nebyla náhodou "superkond" - to už se běžně používá - a je to nejlepší řeše… poslední
battery 13.07.2015 01:24
battery
ono sa im takto vraví,že bezudržbové,lebo destilovaná voda sa vyparuje a nasledne skondenzuje a steč…
Slavco31 20.02.2015 09:53
Slavco31
Jedná se o kalciový akumulátor. Dobíjecí napětí musí být trvale aspoň 14,4V, jinak se ničí. Optimáln…
Martin79 20.02.2015 22:10
Martin79
I když Varty jsou slušné baterie, tak ani bezúdržbové neuškodí (a hlavně když je to slyšet při start…
pepan60 20.02.2015 22:13
pepan60
Dekuji vsem za rady. Zmeril jsem a popripade nabil jsem velky kulovy. 3 pojistky me umreli v nabijec…
pospa65 20.02.2015 22:40
pospa65

jen ji obcas nabiju

Pokud jezdíte jen do samoobsluhy a zpátky a nebo vám auto stojí třeba dva měsíce venku bez ježdění tak tomu rozumím, nicméně pokud to člověk používá "normálně" (tj. nekoupil si auto proto, aby jím nejezdil), pak baterie nevyžaduje extra dobíjení. Pokud ano, je špatná elektroinstalace - špatně seřízené dobíjení nebo něco konstantně spotřebovává energii nebo je aku po smrti.

Zdravim. Baterii uz mam rok a pul, puvodne byla va starem aute ktere je v likvidaci, makala jak Svicary, zakoupil jsem jiny vuz ale posledni dobou po zime mam problem ze startem, starter neni 100% startuje strasne lenošne tak jako by unavene, sice nastartuji na poprve ale mam obavy aby se to nezhorsilo. Tak jsem si rikal jestli ji neni potreba dobit, samozrejme pricina muze byt i v elektrice auta. Musim to dnes promerit a popripade nabit. Je pravdou ze s autem jezdim denne max. 5 km mimo vikendu. Nevite nekdo nahodou jak nejednoduseji mimo mereni meraky poznat jestli auto dobiji? Jinak dekuji vsem za predesle rady:-)

Připojte k baterii voltmetr a změřte napětí na svorkách při běžicím motoru.Mělo by to být v rozmezí 14,2-14,8 voltů.Pokud máte méně, je v háji alternátor, respektive regulátor.Jeho součástí je i držák uhlíků.Repase alternátoru stojí podle typu kolem 2000 kč i s výměnou ložisek a přetočením komutátoru.
Dále na vozidle skontrolujte řádné dotažení kontaktů baterie, aby nedocházelo k přechodovému odporu, díky němuž může startér málo točit.A nebo může být v háji startér, možná jen jeho spínací cívka se silovými kontakty.Samozřejmě prověřte i samotné ukostření motoru s vozidlem.
5 km jízdy denně je málo na to, aby se baterie dostatečně dobila.Když si vezmete samotný odběr při startu a následovné rozsvícení světel, vyhřívání skla a ostatní spotřebiče, tak logicky se baterie nemůže dobít do plné kapacity.Budete muset dobíjet, jinak si baterku zanedlouho odděláte.

To je právě ono.Stále mě štve denní svícení kdy za slunečného dne si zvyšuji nejen spotřebu a ničím žárovky ale i ta baterie při krátkých jízdách dostává zabrat.Navíc kontrola bez údržbové baterie je problematická oproti baterie se zátkami kde se měřila hustota elektrolytu a podle toho se dobíjela.Dnes se to dá měřit jenom orientačně a nepřesně v domácích podmínkách takovým diodovým testerem ale to je velice hrubé měření stavu autobaterie.Daná kapacita se podle toho nezjistí.Jedině napětí na svorkách a to je málo.Nesporná výhoda těchto baterií je ta že odpadá opravdu ta údržba v kontrole hladiny elektrolytu a její životnost je dvojnásobná oproti starším typům.min.8 let,ale i více.

Když uvažuji velmi dlouhý start, v trvání 10 sekund
a proud odebíraný startérem 400A (u benzińáku to tolik ani není),
Tak spotřebovaná energie startérem je 4000As :3600 = 1,1 Ah.
To je jen zlomek kapacity akumulátoru.
Myslím, že nabíjecí soustava auta, by měla i po několika kilometrech
tuto energii doplnit.
Pokud je soustava a alternátor v pořádku, měl by pokrýt bez problémů
spotřebu všech spotřebičů a ještě by mělo zbýt na nabíjení.
Rozsvícení světel a podobně, by na dobíjení nemělo mít podstatný
vliv. Regulátor až do plného vytížení alternátoru udržuje správné napětí, takže pokud není alt. přetížen, k dobíjení dojde vždy.

Pokud se jedná o bezúdržbový akumulátor, tak i když má třeba nalévací
otvory, ale třeba zalepené nějakou nálepkou a podobně, není radno to otvírat. Akumulátory mají speciální složení, které redukuje plyny zpět na vodu. Jakýmkoliv zásahem, i doplněním vody, se tato funkce může narušit a baterie se stane "údržbovou".
Dřívější měření hustoty elektrolytu ztrácí na významu. Dá se tím zjistit stupeň nabití, ale kapacita stejně ne. Stejnou informaci zjistíme měřením napětí. (kvalitu jednotlivých článkú ale ne, ale pokud je nějaký článek poškozen, je baterie stejně na nic).
Pokud bychom chtěli zjistit skutečnou využitelnou kapacitu, nezjistíme to ani měřením napětí, ani hustoměrem.
Zjistíme to jen vybíjením konstantním proudem a měřením času, po který je baterie schopná proud dodávat do určitého poklesu napětí.
Tím zjistíme kapacitu, ale ještě ne startovací schopnost.
Tu zjistíme zatížením baterie proudem, potřebným pro startování a baterie jej musí bez značného poklesu napětí udržet alespoň po dobu potřebnou pro startování.
To co tady píšu platí pro amatérské hodnocení baterie.
Výrobci a zkušebny mají kritéria přesně stanovené podle typu baterie
a tak podobně.

Ještě můj názor. Pokud zjistíme nějaké problémy s baterií (pokud je dobíjení v pořádku), tak neřešit a koupit novou baterii.
V nákladech na provoz auta, vzhledem k životnosti baterie,
je její cena zcela zanedbatelná.

Vidím to stejně tak. Navíc aby někdo točil startérem 10 sekund - no neviděl jsem to ani nepamatuju.

Stejně tak nevím o tom, že by se musely dobíjet aku všech těch aut pekařů, PNS a obecně zásobování, které každé ráno projedou městem, stojí na každém rohu a neustále tak zapínají a vypínají motor. Stejně tak městská auta se systém stop&go, která na každém semaforu vypínají motor a znovu jej startují po dotyku na plynový pedál...

Jenže tyhle auta mají silnější alternátory.A k těm dlouhým startům....moje pětiválcový volvo v naftě potřebuje minimálně 5 sekund na start, než si jednotka vyhodnotí, že může startovat (tlak v CM, poloha pístu atd.)
Ani nevíme, o jakém autě se zde debatuje.

Jen aby ta druhá baterie nebyla náhodou "superkond" - to už se běžně používá - a je to nejlepší řešení. Při startování vlastně frekvenčním měničem / v brzdovém režimu se projeví jako altík/, právě na rychlé dobití toho superkondu, který bude mít vinutí a magnety integrovaný na a kolem setrváku motoru, není problém startovat 10x do minuty, navíc vyvážit vibrační síly druhého řádu - "Zklidnit" tak běh motoru. "Stop&Go" má v tomto uspořádání šanci (ale zkoušel jsem to u Tráboše s klasickým starterem už před 30ti lety, jezdil jsem do práce přes celou Phu, desítky křižovatek, a úspora denně 0.5L paliva za tři kačky...), jo v "hybridu" se to určitě vyplatí, hlavně rekuperace.
Ať se šetří energie, kde se dá, ale má to v celosvětovém měřítku vůbec smysl začínat někde u motorků 50-90kW (možná...), když ve světě běžej fabriky s energetickou účinností i jen 5%, ale s velkým výdělkem pro majitele...? A ekologii - potažmo u aut katalyzátory,ze kterejch jsou prachy, ale nic nevyřeší, tak to všechny zajímá! Protože kanceláře a management výrobních firem je v klídku v Jůesej, a ty komíny čuděj, a přírodní bohatsví se drancuje třeba v Indii - a za chvíli to bude tady... Všichni se těšme na novou Octávku se dvěma bateriema. Budu ji mít já 1.ní, než soused, a o to dnes jde... Tak se mějte fajn s tém pértinaxem... Alfi.

ono sa im takto vraví,že bezudržbové,lebo destilovaná voda sa vyparuje a nasledne skondenzuje a stečie naspäť,no ak hoci pod nálepkou sú nalievacie otvory a dajú sa otvoriť tak pri nabíjaní sa by mali pootvoriť,popripadne doliať destilovanou vodou.Toto mi vravel predajca Varty keď som kupoval pred rokom autobatériu.

I když Varty jsou slušné baterie, tak ani bezúdržbové neuškodí (a hlavně když je to slyšet při startování) jí občas dobít. I když je dobíjecí soustava v pořádku, tak v městském provozu nestačí při nízkých otáčkách ani pokrýt spotřebu všech spotřebičů a natož dobít co při startu ztratila.
Ze zkušenosti: FAbie při provozu - start - 2-5km - start - 2-5km - atd. celý den. Baterie na testu byla nabitá skoro vždy na 50%. V zimě samozřejmě problémy a dobíjení každý týden.
A bylo to u 8 z 10ti aut s nájezdem 0 až 60000.
Takže před zimou a když je to slyšet - nabít. Řídím se tím a Varty mi standartně vydrží 5 - 6 zim.

Dekuji vsem za rady. Zmeril jsem a popripade nabil jsem velky kulovy. 3 pojistky me umreli v nabijecce, hned jak jsem ji pridelal na kontakty zajiskrilo to a rupla pojistka a to na 3 pokusy. Mam ji od znameho a ten me na tento problem upozornil. Pristi tyden ji necham premerit profikama a dam vedet. Hezky vecer.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru