Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Staré elektro rozvody v bytě

Dobrý den. Prosím o radu ohledně rozvodů elektřiny.

Nastěhoval jsem se do nájemního bytu, jsem tu měsíc.
Postupně jsem zjistil, že jsou trochu zvláštní rozvody elektřiny. Mluvil jsem s majitelem, ten říkal, že předchozí nájemník si na nic nestěžoval
a že to řešit nebude, ale jestli chci, tak můžu udělat změny na své náklady. To se mi moc nechce, budu tady bydlet tak 2 roky, pak se s přítelkyní
stěhujeme do svého. Takže mě jde o to nějak vydržet.:-)
Ono tedy všechno základní funguje, ale mám trochu strach připojit PC a notebook. Pračku ani další velké spotřebiče neplánuju, maximem připojených
spotřebičů bude vysavač, lednice a pak právě PC a notebook. No a světla, ta jsou jasná.

Problém, který mě vystrašil - měl jsem notebook na nabíječce a po několika hodinách používání jsem náhodou zjistil (sáhnul jsem si), že horní
hliníkové (nebo nějaká slitina) víko s displejem lehce probíjí, při doteku tam "něco" bylo, takové lehké brnění. Hned jsem ho vypnul a už nikdy
do zásuvky nezapínal. Notebook normálně fungoval, nabil se. Nabíječka má koncovku tříkolíkovou - fáze, nula, zem.
Co tomohlo způsobit? Dalo by se to nějak změřit? Měřák mám.

Udělal jsem důkladnou prohlídku a zjistil následující:
1. Všechny vnitřní rozvody jsou v hliníku a jen dvoulinka, všechny zásuvky a světla jsou na jednom jističovém okruhu. Prý se to takhle kdysi dělalo,
předělávat to nehodlám, to by byla spousta kopání a stálo by to hodně. Jističů mám sice šest, ale zapojený je jen jeden.
2. Zásuvky jsou zapojené správně, tedy nulák propojený se zemí.
3. Propojení jističe se skříní na chodbě, kde je hlavní jistič a elektroměr, je v mědi, ale zřejmě též dvojlinkou. Skříň na chodbě je takový všelijaký
slepenec drátů, zbytků starých keramických pojistek, něco je pod plombama, moc z toho nevyčtu. Zajímavé je, že asi před 2 týdny mi ČEZ vyměnil elektroměr
za digitální, když jsem podepisoval nájemní smlouvu, tak jsem měl ještě takový ten starý s kolečkem. Takže teď máme všechny tři byty na patře digitální
elektroměr. A evidentně ČEZu na zapojení ve skříni nestandartního nic nepřišlo. Nebo oni to asi moc neřeší, což?
4. Moje jističe uvnitř bytu a skříň s elektroměrem a hlavním jističem na chodbě jsou od sebe kousíček, je to hned na druhé straně zdi, odhadem tak 2 metry kabelu.

Chtěl bych normálně fungovat a nechci do toho moc investovat.

Napadlo mě náledující:
Světla neřeším, ty fungujou, ponechal bych i zásuvky, kam budu maximálně zapojovat nabíječku k mobilu nebo lampičku, to je dvojkolíková zástrčka.
Nechal bych si přidat vlastní zásuvku, měděná (dvoj)trojlinka k ní by vedla v liště, celkem by to bylo asi šest metrů, to bych investoval, do téhle zásuvky
bych si dával PC a notebook, případně další citlivé spotřebiče.
Jističe by se nechaly asi stávající, ta nová zásuvka by se zapojila na jeden volný jistič.

Moc se mi nelíbí dvojlinka mezi jističema v bytě a skříní na chodbě, ale to asi nemá cenu měnit, dvojlinka bude asi pokračovat i dál až na patu domu, což?

Děkuju moc za podněty.

Těžko cokoli radit když se nechce investovat. Vytáhni si tu zásuvku a buď spokojen. Samozřejmě ju táhni v Cyky 3*2,5. To brnění může mít mnoho příčin ale je to nestandardní. Bylo by vhodné pročistit zásuvky a podotahovat šroubky. Potřeba si při tom dotahování dát pozor na pár věcí:

1) Vypnout si jističe pro vastní bezpečnost.
2) S hliníkovými vodiči pracovat opatrně, neohýbat je.

Hliníkové vodiče mají tendenci se lámat a drolit. Ve věčině případů mají dávno po životnosti. Pokud by to situace dovolila tak je možno udělat klemu mezi kolíkem a střeďákem z Cu2,5. V tom případě ale pozor, ten měděný drát by měl být pod vlastním šroubkem a neměl by přijít do přímého kontaktu s hliníkovým vedením (způsobuje to chemické reakce, korozi a další problémy). V praxi by to tedy vypadalo tak že do zásuvky přicházejí 2 dráty , fázový je pod šroubkem na fázi (Stávající hliník) a žlutozelený samozřejmě na kolíku (Stávající hliník). Z druhého šroubku na druhém konci zásuvky je přišroubován měděný vodič a ten je proklemován na šroubek pro středový vodič (nahradí starý hliníkový kterým byla provedena klema).

Tipuju, že v nějaké zásuvce nebo krabici je uvolněný "nulovací" vodič a přes nějaký zapnutý spotřebič se fáze dostává na kostru ostatních zařízení. Měli jsme to v paneláku taky, živě si vybavuju, jak jsem onehdá vyměňoval zásuvku, jako "zkušený" elektrikář samozřejmě pod proudem a poté, co jsem izolovaným nářadím připojil fázi, "bezpečný" nulák jsem nakrucoval holou rukou - no ještě že jsem trénovaný a moje kůže má dostatečně velký odpor - takže když mi srdce přestalo bušit - raději jsem to dodělal už zase nářadím a následovala revize všech zásuvek a utahování šroubků.

rozvod dvema vodiči ... problém je možné rešit alespoň částečne, pomerne jednoduchou a lacinou úpravou.

Jak bylo zmíneno základem vzniku poruch je hliník a jeho tendence prerušit se. Místa kde se tak deje jsou témer vždy místa ohrevu, tedy zásuvky. Jednak se zásuvkou mírne pohybuje pri nedobrém mechanickém upevnení v instalační krabici, pri zasouváni vidlice síťové šnúry, jednak pokud vzniká ohrev pri odberu spotrebiče, témer vždy je ohrev nejvyšší na vidlici.

Rešením alespoň částečným, je propojovat okruh mimo míst ohrevu, vložit instalační krabice s venečkem namísto zásuvky, na venečku propojít okruh a z venečku vyvést dráty do zásuvky která se nove umísti do bezprostrední blízkosti. To je vše.

Rešení je to laciné, potreba neco sekat je jenom v bezprostrední blízkosti zásuvky a nestojí v podstate za reč, vysprávky jsou malého rozsahu.

Bezpečnost instalace se zvýši i když hlavní problém, chybejíci ochranný vodič v rozvodu, zustane bez zmeny. S tím ale bez totálni rekonstrukce rozvodu nelze nic delat.

k tomuto

měl jsem notebook na nabíječce a po několika hodinách používání jsem náhodou zjistil (sáhnul jsem si), že horní
hliníkové (nebo nějaká slitina) víko s displejem lehce probíjí, při doteku tam "něco" bylo, takové lehké brnění.

i když šnúra od napaječe má 3 dutinky, v napaječi samotném se používají jenom fáze a nula, ochranný vodič se užíva snad jenom na propojení nejake ochranné krytky jadra transformátorku meniče ve vnitru, mám obavu ale že se neužíva nikde, vúbec.

Ve vnitru je celá tíha izolace na plastové kostričce transformátorku a funguje to velice spolehlive, v počtech mnoha miliard výrobkú po celém svete. Aby se objevilo síťové napetí na sekundárni strane muselo by dojít k poruše napaječe. Pokud jsi tedy cítil zbytky síťového napetí na notebooku, není to problém rozvodu elektriny v byte ale problém napaječe notebooku. Okamžite se zbav, znič ho, roztluč, zahoď a kup nový.

.... :puff:

Aby se objevilo síťové napetí na sekundárni strane muselo by dojít k poruše napaječe.
Omyl,nekteré napaječe mají propojeno ukostření na - zdroje...takže napaječ nemusí být na vině. Zdaje to propojeno zjistí změřením..nebo baterkou a žárovkou, ve vypnutém stavu nabíječe..

Joseph má pravdu, PE(N) a GND se nespojuje. PE(N) v napaječích pro notebooky slouží k odrušení, hlavně tím je odrušen hl. transformátor a síťové napětí, určitě znáš ty dva kondíky spojeny sériově a připojeny mezi vstupní svorky, jejich střed je uzemněn. Paule, doporučuji nastudovat EMI filtry a odrušení.

Jinak k problému tazatele, ano stará dvoužilová elektrika je pěkná svině a to z důvodu vzniku napětí na nulovacím vodiči a protože nulovací vodič je spojen s kolíkem (PEN), tak se toto napětí dostane i na kryt spotřebiče /u toho notebooku je to divné/. Ještě doplnění, napětí na nulovacím vodiči je naprosto normální, protože i tento vodič má odpor (v řádu mR) a pokud jím prochází proud vzniká na něm napětí (viz Ohmův zákon), toto napětí je proti zemi a může se vyšplhat až k 90V (!!!). Pokud mi nevěříte, vezměte třeba varnou konvici, píchněte do zásuvky a zapněte, následně změřte napětí mezi nulákem/kolíkem a něčím dobře uzemněným třeba topením (to by mělo být dobře uzemněné) a nestačíte se divit. A toto napětí se dostane až na kovové části spotřebiče, které jsou běžně dostupné.

Já vlastně zapomněl, vy důchodci musíte lítat po slevách v obchoďákách, ale především buzerovat normální lidi. Nevím, proč jsme skouzli na nějaký důchodce, když by se tu měla řešit elektrika, takže pokud nemáš nic k problému, buď zticha, to co jsi napsal byla stejně kravina největšího kalibru, stejně to co jsi napsal vedle ve vlákně k tomu starému motoru, taky blbost jako kráva.

Dva adaptery nahodne po ruce:
Acer docela novy 1Mohm sekundar vuci zemnimu
Compaq blahe pameti (stale funkcni) primo propojene (0,3Ohmu ukazuje merak)

Takze blbosti tady blafe Antibalda.
(Uz mas zrejme pocit ze si strasne chytrej, a zrejme podobne jak jin prechazi rovnou zase v jang, tak tvoje uzasna chytrost prechazi v ...)

Tak mi ty napaječe nedali, poohlídnul jsem kolem a promeril PEN GND:

IBM nemeritelné, více než 20 M Ohm
Asus 1 K Ohm
Dell 1 K Ohm
jinej Asus 1 K Ohm
jinej Dell 1 K Ohm
HP nemeritelné, více než 20 M Ohm
jiné HP, nemeritelné více než 20 M Ohm

vypadá to tak, že každej si to delá jak ho napadne

vzorka je to rúznorodá, neco je z úplne nových strojú, nic není starší než 5 let

poznámka: 1 M Ohm je podivná hodnota, v daném prípade jde o bezpečnost uživatele,

tedy napaječ má buď perfektní izolační stav, výrobce dúveruje své technologii, nebo výrobce se jistí a prípadné dotykové napetí "svede" na PEN pres rezistenci, hodnota resistoru by pak mela být taková aby pripadnej prúraz spúsobil tok proudu který spolehlive vybaví proudovej chránič, cca 40-50 miliampéru, 1 K Ohm této požadavce vyhovuje 1 M Ohm né. Tedy neexistuje dúvod proč by melo být mezi GND a PEN 1 M Ohm. No treba zas neco nevím ...

.... :puff:

Předpokládám. že měříš mezi kolíkem a kostrou připojeného notebooku (třeba plášť VGA konektoru). Tak u notebooků, které nemají žádné vodivé propojení (dvoukolíková zástrčka) na kostře notebooku naměříš proti kolíku v zásuvce měkkých 80-100V, které ovšem stačí na to, aby tě to brnělo(nebo aby to při troše štěstí odpálilo LPT port-vlastní zkušenost). Ten 1Mohm stačí bohatě na to, aby tohle napětí (které tam leze přes nějaké odrušovací kondy) bylo svedeno na zem. Kdysi jsem sem dával i naměřené hodnoty proudu, které tečou ochranným vodičem, třeba to ještě najdu. U jednoho NEC notebůů, to bylo docela dost.

nereším víc, rúzne potenciály "zeme" u rozvodú nízkeho napetí 220V v budovách jsou problém trvajíci od dob elektrifikace, více než 100 let, byly jedním z dúvodu pro které u elektroakustických systému standardne užívaly linkové izolační a zároveň symetrizažní transformátorky, dnes problém reší optika

beru to tak, problém je, pro absolutní vetšinu lidí není významný, nebo o nem ani netuší, není potreba mu venovat další pozornost

.... :puff:

jasně pane, proudový chránič na dvoulince... hmm kolik takových rozvodů na dva dráty (nulováním) ještě existuje tipnul bych si tak 50% všechny staré paneláky bytovky kdo by se stím sral a dělal novou elektriku když to funguje pak 80% všech starých rodiných domů kdy rozvody pamatují hitlera prostě s tímto má výrobce počítat a né vyrobit krám který pak pouští fázi na kostru jeho výrobku, apropo hledám proč mi probíjí skříň elektroměru ve které je umístěn hlavní jistič a elektroměr tato skříň kope a to tak jako hodně, skříň elektroměru je na zdi domu na ulici a když jdu do hospody tak abych neztratil klíče od domu tak je vložím do té skříně, večer když jsem odcházel to nekopalo a v noci když jsem se vracel tak jsem dostal takovou ránu že jsem byl v momentě střízliv, dnes tu byl elektrikář zjistil že jde tvrdá fáze? na kostru skříně ale jelikož je vše zaplombované tak mě nepomohl jenom doufám že se té skříně nechytně někdo kolemjdoucí než to zase přestane kopat, před měsícem mi zde měnili elektroměr starý analog s kolečkem za moderní digitální tak máme podezření že je po něm hov-- protože se mi zdá že dokonce ani neměří zapnu cirkuli mikrovlnku rychlovarnou konvici rožnu všechny světla, půlhodiny zapnuto a na číselníku je pořád stejné číslo, tak co se to dnes vyrábí za ksindl který ohrožuje na životě to se pořád mele o jakési bezpečnosti konkrétně v elektrice musí být třívodičový rozvod a chránič a pičovič a kokotič a nesmí se v elektrice hrabat laik musí zapojovat osoba s orazítkovaným papírem s paragrafy a nakonec mě zabije zaplombovaný elektroměr? přitom na starém baráku kde žila moje babička měli rozvod po zdech dvěma holými drátky na skleněných izolátorech přitlučených hřebíky na dřevěnou zeď a byla tu do 96let děda bohužel jenom do 55 umřel na rakovinu, chaloupka už taky neexistuje asi před deseti lety spadla ale do té doby ta dvoudrátová elektrika tam fungovala

No on Paul zas takové blbosti nekecá. Mám téměř nový notebook ASUS.
Teď právě jsem si to oměřil. Nevěřím, že mám vadný zdroj.
Naměřil jsem mezi přívodní šňůrou, tedy ochraným kolíkem a GND odpor
asi 10 kohm.
U staršího notebooku jsem měl přívod pouze dvoužilový. Ale nové evropské
normy u těchto spotřebičů nařizují třížilové napájecí kabely, kvůli elektromagnetické
kompatiblitě. Počítače a jejich spínané zdroje jsou totiž zdrojem rušení.
Ochranný vodič v tomto případě neslouží k ochraně, zdroj má stejně dvojitou
izolaci, ale slouží k odrušení zdroje i počítače. Odrušení vlastního počítače je realizováno právě propojením GND přes jistý odpor na uzemnění.
Tedy pokud chcete o někom psát, že píše blbosti, seznamte se nejdříve
s příslušnými normami. Asi tak.8-)

Pro tazatele: Pokud nemáš v úmyslu v bytě bydlet delší dobu, nedělej si s tím
velké starosti. Dvouvodičové vedení je stále ještě zcela normální a pro běžné použití vyhovuje. Je to síť TNC, která se stále ještě používá.
Pouze by bylo vhodné, projít včechny spoje, u jističe i ve všech krabičkách ve zdech a dotáhnout. Zejména zkontrolovat propojení nulovacího kolíku s pravou zdířkou.
Pomocí doutnavkové zkoušečky ověřit, zda je fáze opravdu na levé zdířce, aby omylem nedošlo k propojení kolíku s fází (!!).
Samostatný přívod pro notebook, nebo jinou běžnou elektroniku bych asi nedělal, použil bych prodlužovák. Spotřeba notebooku je okolo 50W a to je jak střední žárovka. To každá zásuvka unese bez problémů.
Pouze v domácnosti budeš muset dávat pozor na současné použití více výkonných spotřebičů, jako vařič, rychlovarka a podobně. Spíš pro tyto spotřebiče by bylo vhodné vyvést nový vývod na samostatný jistič.
Jemné brnění notebooku může znamenat úbytek napětí na ochranném vodiči, může se zmenšit uvedeným dotažením spojů. Může ale vznikat i mimo byt. Ale není to nebezpečné,tedy pokud je zdroj v pořádku. Ale probití primáru na sekundár u notebookových zdrojů je velmi málo pravděpodobné, jsou konstruovány s dvojitou izolací.

Zdravím, k tomu napíšu asi toto:

1.)Pozvat si elektrikáře, pokud tomu nerozumím je základ.
2.) Pokud tomu rozumím, tak si alespoň vypnout jističe při práci (ideálně celý byt-hl. jistič).
3.) Nešetřit, pokud je někde chyba, tak informovat majitele, pokud majitele nic nechce slyšet, tak se odstěhovat či si to dát dopořádku, abyste se vůbec nevého bytu dožili. No, 230 (240-250V) prý moc nezabíjí, ale slabší jedinec to většinou nerozdejchá. Pak je to ještě riziko požáru.
4.) Nejsem sice plnohodnotný elektrikář, mám jen nižší paragrafy vyhlášky 50, ale klema v případě sítě TN-C (fr. Combiné-2 vodiče-fáze a PEN) je dělá z jednoho kusu. To jest nejprve vedeme kabel na kolík a pak na zdířku (vše je vodičem v jednom kuse, bez spojů).
5.) Cu a Al je vražedná kombinace. Reakci nezastovíte ani spojováním odděleně, jedině využít vhodné svorky pro toto aplikaci.
6.) I když si zřídíte zásuvku dle požadavků, zapojte tam raději nějaký filtr-přepěťovku apod.

ale přímo nahoru do světla

a nejenom to. Někdy třeba z toho světla pokračuje dál k zásuvce na protější zdi. Ale alespoň jednu zásadu dřív ctili: všechno tahané buďto vodorovně nebo svisle. Tuhle jsem hledal kam zatlouct hřebík pro obraz a svítilo mi na čuchačce, že je ve zdi drát pod napětím. Nedávno rekonstruovanej kvartýr a dráty tažený šikmo ve zdi, kde bych je nepředpokládal.