No on Paul zas takové blbosti nekecá. Mám téměř nový notebook ASUS.
Teď právě jsem si to oměřil. Nevěřím, že mám vadný zdroj.
Naměřil jsem mezi přívodní šňůrou, tedy ochraným kolíkem a GND odpor
asi 10 kohm.
U staršího notebooku jsem měl přívod pouze dvoužilový. Ale nové evropské
normy u těchto spotřebičů nařizují třížilové napájecí kabely, kvůli elektromagnetické
kompatiblitě. Počítače a jejich spínané zdroje jsou totiž zdrojem rušení.
Ochranný vodič v tomto případě neslouží k ochraně, zdroj má stejně dvojitou
izolaci, ale slouží k odrušení zdroje i počítače. Odrušení vlastního počítače je realizováno právě propojením GND přes jistý odpor na uzemnění.
Tedy pokud chcete o někom psát, že píše blbosti, seznamte se nejdříve
s příslušnými normami. Asi tak.
Pro tazatele: Pokud nemáš v úmyslu v bytě bydlet delší dobu, nedělej si s tím
velké starosti. Dvouvodičové vedení je stále ještě zcela normální a pro běžné použití vyhovuje. Je to síť TNC, která se stále ještě používá.
Pouze by bylo vhodné, projít včechny spoje, u jističe i ve všech krabičkách ve zdech a dotáhnout. Zejména zkontrolovat propojení nulovacího kolíku s pravou zdířkou.
Pomocí doutnavkové zkoušečky ověřit, zda je fáze opravdu na levé zdířce, aby omylem nedošlo k propojení kolíku s fází (!!).
Samostatný přívod pro notebook, nebo jinou běžnou elektroniku bych asi nedělal, použil bych prodlužovák. Spotřeba notebooku je okolo 50W a to je jak střední žárovka. To každá zásuvka unese bez problémů.
Pouze v domácnosti budeš muset dávat pozor na současné použití více výkonných spotřebičů, jako vařič, rychlovarka a podobně. Spíš pro tyto spotřebiče by bylo vhodné vyvést nový vývod na samostatný jistič.
Jemné brnění notebooku může znamenat úbytek napětí na ochranném vodiči, může se zmenšit uvedeným dotažením spojů. Může ale vznikat i mimo byt. Ale není to nebezpečné,tedy pokud je zdroj v pořádku. Ale probití primáru na sekundár u notebookových zdrojů je velmi málo pravděpodobné, jsou konstruovány s dvojitou izolací.