Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Topení - nastavení správného tlaku

Zdravím, nastěhovali jsme se do domku s uzavřenou topnou soustavou s expanzkou a oběžným čerpadlem. Nevím jaký je v expanzce poměr vody a vzduchu a jak je natlakovaná, ale manometr na potrubí (je mezi expanzkou a kotlem) ukazuje cca 0,7 bar. Různě jsem hledal v diskuzích správný postup, ale stejně, jistý si úplně nejsem...

Můžu postupovat podle tohoto návodu? Tento postup je bez kompletního vypuštění vody ze soustavy.

1) Vypneme topení a otevřeme odvzdušňovací šroub v nejvyšším místě - chvíli nám bude vytékat voda.
2) Natlakujeme expanzku pumpičkou o max. 0,3 baru více než je výška vodního sloupce - u mě je výška okolo 6 m, takže dotlakuju nebo upustím vzduch na cca 0,8 bar.
3) Začneme dopouštět vodu do soustavy do té doby, než začne vytékat v nejvyšším odvzdušňovacím místě (šroubu).
4) Zavřeme odvdušňovací šroub v nejvyšším místě.
5) Dopustíme systém vodou, aby manometr ukazoval tlak o 0,2-0,3 bar vyšší než je tlak expanzky. Takže u mě doplním vodou na cca 1 bar.
6) Odvzušníme radiátory.

K bodu 2) Když budu tlakovat expanzku, tak ten tlak 0,8 bar mi bude ukazovat manometr, kterým si budu měřit tlak v expanzce (nasadím si ho na ventilek a budu měřit) nebo se můžu orientovat i podle toho na potrubí?

Popsaný návod je špatný, operuje s výškou vodního stoupce, operuje s tlakem na expanzomatu, což je blbost protože autor návodu nemúže vedet kde je umísten expanzomat u Tebe.

Drž se logiky, tyto otrocké " jako návody " jsou obvykle blbosti

Expanzomat má jediný účel, má sloužit jako prostor kde se múže objem vody pri jejím ohrevu umístit/natlačit, voda totiž pri narustu její teploty zvetšuje objem.
Má tam být tolik vzduchu aby voda pri vychladném stavu topení byla témer vytlačena z expanzomatu, cca 80 % objemu by mel vyplňovat vzduch a tím pádem pri chodu topení je tam dost prostoru když začne voda zvetšovat objem. Jaké tlaky tam mají být je u každého rešení instalace topení mírne jiné.

Mnoho kotlú, hlavne plynových má dnes predepsát od výrobce nejakej minimálni pretlak, typicky cca 0,5 Barr, má to dúvod ten že voda za vyššího tlaku se varí pri vyšší teplote, což pro kotel je výhodné, snižuje to možnost vyvíjení páry uvnitr kotle. Moderní kotly tento minimálni pretlak kontrolují a odmítají se spustit pokud není dostatečný.

Pri správne naplneném expanzomatu vzduchem, je tlak vzduchu v expanzomatu nad membránou a tlak vody pod membránou identický, musí být, je to zákon fyzikálni který nejde nijak zrušit. Pokud tomu tak není, membrána už není membránou, prišla o možnost volne se pohybovat ....

... :puff:

Tlak v obežnej sústave značí nastavenie varného bodu na horákoch či špirálach z dôvodu, aby sa zbytočne nezavzdušňovala sústava (nad 70°C).

Stačí mať na najvyššom bode objemnú expanznú nádobu s voľným pretlakom v sústave. /expanzka s vankúšom predstavuje marketingový ťah dlhodobo neudržateľný, membrána spuchrie, rozpadne sa usw./

Ohrev v uzatvorenej sústave presahujúci atm. tlak 4 bar a viac je možný dosiahnuť 100° a viac (Papiňák) bez zavzdušnenia radiátorov.

uhhh, tak toto je sila:

tlak v obežnej sústave značí nastavenie varného bodu na horákoch či špirálach z dôvodu, aby sa zbytočne nezavzdušňovala sústava (nad 70°C)

membrána spuchrie, rozpadne sa usw

expanznú nádobu s voľným pretlakom v sústav

neuveriteľné

... :puff:

Tak teď tedy nevím. Potřeboval bych to správně nastavit a tak by se mi hodil nějaký konkrétní postup, protože jsme se s tím dřív nesetkal a nerozumím tomu.

Expanzomat mám v přízemí hned u kotle a jak jsem psal výška vodního sloupce je u mě cca těch 6 m.

Pokud máte u expanzomatu ventil z vypouštením tak ho zavřete odpuste tlak vody (pokud ne tak vypustit topení) a nafoukejte na na tech 0,6 nebo můžete i trošku víc. Pak dopuste topení nad 1 atmosféru 1,1 nebo 1,2. mělo by to normálne bežet´.

U expanzomatu žádný vypouštěcí ventil není, je tam jen ventilek na vzduch. Vypouštěcí ventil (zároveň i napouštěcí) je u kotle asi 1,5 m od expanzomatu. Jestli to chápu dobře, tak mám z toho vypouštěcího ventilu upustit trochu vodu tak, aby klesnul tlak a pak tím ventilkem na expanzomatu dofoukat na cca 0,6 a pak dopustit vypouštěcím ventilem vodu na cca 1,1 atm?

Zdá sa, že Tvoj popis takmer do bodky kopíruje situáciu u mňa...
Riešil som to nasledovne:
1. Komplet vypustiť systém
2. Natlakovanie expanzky na 1 bar (tie hodnoty tlaku o 0,2-0,3 bar sú v poriadku, ale v expanzke nemá byť tlak menší ako 1bar)
3. Napustenie systému vodou - tlak v manometri na kotli musí ukazovať 1,2 bar (za studena)
4. Odvzdušnenie celej sústavy (za studena všetky radiátory od hora až dole)
5. Kontrola tlaku v manometri na kotli (prípadne dopustenie vody na tlak 1,2 bar)
6. Zapnutie kotla (kotol sa nerozbehol - vadný automatický odvzdušňovací ventil - kúpa nového cca 6,- Eur a výmena)
7. Znovu zapnutie kotla - kotol krásne beží
8. Zohriatie vykurovacej vody na cca 90 st. - dôjde k tzv. "odplyneniu"
9. Kontrola radiátorov - prípadne odvzdušnenie

Keďže tomu prd rozumiem, môže byť môj postup nesprávny, ale "trápil" som sa s tým pekne dlho až to nakoniec funguje ako má...

Hmm, postup je vcelku podobný.

K bodu 1) Opravdu je nutné vypouštět celý systém? Nestačí jen lehce snížit tlak upuštěním trochu vody nebo otevřít ten odvzdušňovák v patře?

K bodu 4) Odvzušnění se přeci provádí při zapnutém topení. Opravdu odvzdušnit za studena? A je nutné všechny radiátory? Normálně odvzušňuji jenom v patře, v přízemí ne.

K bodu 8) Zahřátí na 90°C je nutné?

Díky :-)

K bodu 1) Keďže nemáš uzatvárací ventil na/pri expanzke - voda cez potrubie tlačí na membránu/vak a tlak vzduchu v expanzke nikdy presne nezmeriaš !!! Vieš odhadnúť koľko vody vypustiť?
K bodu 4) Pochopiteľne, že vzduch sa pri napúšťaní systému novou vodou dostane do potrubia a kde konkrétne ostane vzduchová bublina? To nevieš, preto odvzdušníš všade... Neveril som, ale je to tak.
K bodu 8) Neviem či je nutné - v popise k môjmu kotlu sa to tak píše (vraj aspoň hodinu) - áno dôjde k odplyneniu - následne odvzdušníš horné radiátory

Řeším podobný problém, čím víc o tom čtu, tím víc různých názorů. Volal jsem i do Prahy na bezplatnou poradetalenskou linku a tam mi řekli, kotel i expanzku natlakovat stejně
na 1,5 baru. Teď jsem ještě koukal na jeden článek byli online tak jsem se zeptal na tlak v expanzi a napsali mě že mám nastavit doporučený tlak na nádobě, mám 50l,
takže jsem kouknul na štítek a je tam přetlak plynu 150 kPa , max. přetlak 250 kPa. Takže to asi natlakuju na těch 1,5 bar.

Ber to logicky.
Potřebuje tvůj kotel nějaký minimální tlak aby fungoval?
V expanzní nádobě potřebuješ maximum místa pro rozpínající se vodu a minimální tlak.
Těsně u expanzní nádoby má být:
1. Vypouštěcí ventil.
2. Spoj pro demontáž ex. nádoby.
3. Uzavírací ventil vody do nádoby.

Odvzdušníš radiátory, uzavreš vodu z okruhu topeni do expanzní nádoby.
Z nádoby vypustíš vodu natlakuješ na minimální tlak na nádobě.
Otevřeš ventil do okruhu.
Toto vše při vypnutém kotli a studené vodě.