Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Topení - nastavení správného tlaku

Zdravím, nastěhovali jsme se do domku s uzavřenou topnou soustavou s expanzkou a oběžným čerpadlem. Nevím jaký je v expanzce poměr vody a vzduchu a jak je natlakovaná, ale manometr na potrubí (je mezi expanzkou a kotlem) ukazuje cca 0,7 bar. Různě jsem hledal v diskuzích správný postup, ale stejně, jistý si úplně nejsem...

Můžu postupovat podle tohoto návodu? Tento postup je bez kompletního vypuštění vody ze soustavy.

1) Vypneme topení a otevřeme odvzdušňovací šroub v nejvyšším místě - chvíli nám bude vytékat voda.
2) Natlakujeme expanzku pumpičkou o max. 0,3 baru více než je výška vodního sloupce - u mě je výška okolo 6 m, takže dotlakuju nebo upustím vzduch na cca 0,8 bar.
3) Začneme dopouštět vodu do soustavy do té doby, než začne vytékat v nejvyšším odvzdušňovacím místě (šroubu).
4) Zavřeme odvdušňovací šroub v nejvyšším místě.
5) Dopustíme systém vodou, aby manometr ukazoval tlak o 0,2-0,3 bar vyšší než je tlak expanzky. Takže u mě doplním vodou na cca 1 bar.
6) Odvzušníme radiátory.

K bodu 2) Když budu tlakovat expanzku, tak ten tlak 0,8 bar mi bude ukazovat manometr, kterým si budu měřit tlak v expanzce (nasadím si ho na ventilek a budu měřit) nebo se můžu orientovat i podle toho na potrubí?

Zdá sa, že Tvoj popis takmer do bodky kopíruje situáciu u mňa...
Riešil som to nasledovne:
1. Komplet vypustiť systém
2. Natlakovanie expanzky na 1 bar (tie hodnoty tlaku o 0,2-0,3 bar sú v poriadku, ale v expanzke nemá byť tlak menší ako 1bar)
3. Napustenie systému vodou - tlak v manometri na kotli musí ukazovať 1,2 bar (za studena)
4. Odvzdušnenie celej sústavy (za studena všetky radiátory od hora až dole)
5. Kontrola tlaku v manometri na kotli (prípadne dopustenie vody na tlak 1,2 bar)
6. Zapnutie kotla (kotol sa nerozbehol - vadný automatický odvzdušňovací ventil - kúpa nového cca 6,- Eur a výmena)
7. Znovu zapnutie kotla - kotol krásne beží
8. Zohriatie vykurovacej vody na cca 90 st. - dôjde k tzv. "odplyneniu"
9. Kontrola radiátorov - prípadne odvzdušnenie

Keďže tomu prd rozumiem, môže byť môj postup nesprávny, ale "trápil" som sa s tým pekne dlho až to nakoniec funguje ako má...

Hmm, postup je vcelku podobný.

K bodu 1) Opravdu je nutné vypouštět celý systém? Nestačí jen lehce snížit tlak upuštěním trochu vody nebo otevřít ten odvzdušňovák v patře?

K bodu 4) Odvzušnění se přeci provádí při zapnutém topení. Opravdu odvzdušnit za studena? A je nutné všechny radiátory? Normálně odvzušňuji jenom v patře, v přízemí ne.

K bodu 8) Zahřátí na 90°C je nutné?

Díky :-)

K bodu 1) Keďže nemáš uzatvárací ventil na/pri expanzke - voda cez potrubie tlačí na membránu/vak a tlak vzduchu v expanzke nikdy presne nezmeriaš !!! Vieš odhadnúť koľko vody vypustiť?
K bodu 4) Pochopiteľne, že vzduch sa pri napúšťaní systému novou vodou dostane do potrubia a kde konkrétne ostane vzduchová bublina? To nevieš, preto odvzdušníš všade... Neveril som, ale je to tak.
K bodu 8) Neviem či je nutné - v popise k môjmu kotlu sa to tak píše (vraj aspoň hodinu) - áno dôjde k odplyneniu - následne odvzdušníš horné radiátory

Řeším podobný problém, čím víc o tom čtu, tím víc různých názorů. Volal jsem i do Prahy na bezplatnou poradetalenskou linku a tam mi řekli, kotel i expanzku natlakovat stejně
na 1,5 baru. Teď jsem ještě koukal na jeden článek byli online tak jsem se zeptal na tlak v expanzi a napsali mě že mám nastavit doporučený tlak na nádobě, mám 50l,
takže jsem kouknul na štítek a je tam přetlak plynu 150 kPa , max. přetlak 250 kPa. Takže to asi natlakuju na těch 1,5 bar.

Ber to logicky.
Potřebuje tvůj kotel nějaký minimální tlak aby fungoval?
V expanzní nádobě potřebuješ maximum místa pro rozpínající se vodu a minimální tlak.
Těsně u expanzní nádoby má být:
1. Vypouštěcí ventil.
2. Spoj pro demontáž ex. nádoby.
3. Uzavírací ventil vody do nádoby.

Odvzdušníš radiátory, uzavreš vodu z okruhu topeni do expanzní nádoby.
Z nádoby vypustíš vodu natlakuješ na minimální tlak na nádobě.
Otevřeš ventil do okruhu.
Toto vše při vypnutém kotli a studené vodě.