Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Krbová kamna-dilema- která?

Zdravím
Chtěl bych poprosit o subjektivní i objektivní posouzení těchto dvou krbových kamen.
Jedná se o http://www.nejlevnejsikrby.cz/index.php?sekce=deta il&id_zbozi=113129 (musgrave princess) a http://www.krbova-kamna.com/horse-flame-hf-317-art emis-p.html (horse flame - 317artemis).

Obě ceny akceptuji. Účinnost je podobná, rozměr skla je obdobný, výkon a vše je podobné.
Artemis se mi obecně líbí více. Princess pozřou delší polena(36cm vs. 25cm artemisky).
Topit se v nich bude párkrát za zimu při mrazech, popř.při výpadku proudu. Nebo jako
V mezidobí plánuji odstavit kamna od komínu a ten zacpat vatou(kvůli úniku tepla).

Pálit budu papír, dřevo, nějaké dřevěné zbytky ze stavby. Uhlí nee. Odpadky taky ne.
Máte někdo zkušenosti s těmito? Děkuji

Já spíše doporučuji kamna na delší polena jako
http://dum.bazos.cz/inzerat/39308794/kamna-JOTUL.p hp
http://www.krbova-kamna-krby.cz/litinova-krbova-ka mna-dovre/dovre-40-cb-litinova-krbova-kamna
http://www.krbova-kamna-krby.cz/litinova-kamna-pla men/upland-27-litinova-kamna
http://kamnakrbylevne.cz/cz-detail-968062-plamen-t renk-litinova-kamna-krbova.html
Kamna dokáží hořet odpředu do zadu na vcelku malý vykon , ale když potřebujete tak jedou :-)
Tady je pěkná diskuse o krbovkách http://www.poradte.cz/domacnost-a-bydleni/27514-te plovzdusna-krbova-kamna.html
Na učinnost se moc nedívejte , ta se testuje na hodinový ohen a když uděláte velký plášt kamen(vyměník) hodně ochladíte spaliny - zvýšíte učinost. Stejnou věc uděláte , když dáte dlouhý kouřovod v interiéru viz. zde watch

Vše co jsem dával odkazy jsou kamna litinová a cca 5-6kw (60m2) . Kamínek kde musíte řezat malé polínka, tak těch jsem se hodně rychle zbavil :-)
Počítejte s tím že jestliže budete chtít vidět pěkný ohen , tak pojedete na velký vykon . Doporučuji tedy větší prostor , at se neugrilujete :-)
Když to řeknu názorně , tak aby vám krbovky pěkně hodinku hořely , tak tam dáte cca 3 až 4 polínka (3kg dřeva) a to vám dá cca 9kw . Pokud tam dáte mín počítejte s menší dobou hoření nebo dehtováním.
watch
Určitě si dovedete představit kolik má radiátor ve vašem pokoji (cca 1kw) a kolik vám tedy dají ty kamna na plný vykon . Nedoporučuji ani takto vytápět , protože to neodejdete ani od kamen :-)

co se týče výkonu. TZ domu máme asi 2-3kW při -15°C..... Z toho vyplývá, že jakékoliv kamna jsou naddimenzovány. Proto si při té zvláštní chvíli otevřeme v obývaku okno :)) . Většina si asi řekne, že je to rozmařilost, nebo nelogičnost topit a pouštět teplo ven oknem. Přestože nemám zkušenost, dovedu si představit, že když zatopím při 22°C a vyleze to na 30°, tak se nezbláznime. 3 dny pak potrvá, než bude znovu 22°C :) Ale to topení v KK budeme provozovat asi častěji jen letos, než spálíme stavební dřevo co zbylo. Máme TČ. A topit dřevem je tudiž dražší. Nehledě na pracnost. A ono plýtvání tím otevřením okna... Proto ani tolik nelpíme na kamnech s 40cm poleny. Ty princess mají 36cm a ty druhé 25cm. Těch 25cm je ale málo-to souhlasím. Ty Artemisky se mi zdají zase hezčí.

Prostor, který budou KK vytápět je asi 40 m2. 35m2 přímo a 5m2 přilehlá chodba. No a větrákem si představuji, že to teplo nafoukám do pokojů vzadu. Popř. natáhnu sonoglex(mám) a větrákem z PC(mám) to tam budu foukat nuceně :))) Toho horka se fakt nebojím...

Ono tam nebude asi tak velké teplo . Musíte připočíst akumulaci stěn , podlahy a stropu . Beton je velký akumulátor a uložíte tam hodně energie . Ale pokud nebudete topit v budouctnosti (tepelné čerpadlo) asi bych si vubec rozmýšlel kupovat krbovky.A dřevo venku spálit když budete dělat špekáčky :-)

ty krbovky chceme jako náhradní zdroj, pro případ výpadku proudu, nebo poruchy podlahovky. Budu mít klidnější spaní s nimi. A taky při tuhších mrazech, abych nemusel honit TČ celý den. Když bylo -12, TČ jelo 14h.... Teplota v domě stoupala, ale dost pomalu(1,5°C/14h). A nešlo ani tak o to, že by se budova ochlazovala tak rychle(máme 30cm izolace-NED), ale spíše to TČ už v tom mrazu nestíhalo být tak silné. Takhle by ráno stačilo zatopit pár polínek, teplota by vyletěla a TČ by mohlo jen v klidu spočívat :)))

jestli ještě nejste rozhodnutý , a myslíte to s topením krbovkami na delší dobu . Tak se podívejte na jotulky f 100
http://dum.bazos.cz/inzerat/38364623/Prodam-kamna- Jotul.php
Trochu očistit , přestříkat a jsou pěkný. Umí pomalu hořet (EPA test) . To znamená rozběhnout na cca 200 stupnu na plotně , přivřít primár a ubírat oplach skla. Pak regulovat .Maximálku těch 350°c na plotně . Zkontrolovat vzduchotěsnost a deflektor .Kamínak nemají šamot , ale vcelku pěkné sklo na takové mrnousy.
watch

Tyto kamna jsou taky hodně pěkná. Měli jsme je zařazeny do výběru. ALE! Mají min.tah komínu 12Pa. Máme kratší komín a kominík řekl, že máme s ohledem vybrat kamna s 10Pa. Docela jsem se, po shlédnutí obrázku z bazoše, znovu nadchl pro ně. Pak jsem si procházel požadavky a bohužel jsem musel znovu vychladnout. Popravdě, mít komín delší, tak tyto budou žhavými kandidáty....

Jak jsem psal a dal ty odkazy - tak američani testují na vyšku komína 4,6m od země . U nás musí byt minimální vyška komína 5 m . Je to zpusobeno tím , že amíci mají hodně bungalovu - nízké komíny.
Já mám komín 5m a vyšku od kouřovodu cca 3,5m . Pruměr komínu 150mm . Na energoportálu mě spočítaly tah komína 17 pa. Pokud tedy máte moderní třísložkový komín jako já jste bezproblému. Musím mít klapku , jinak to táhne jak prase :-)
Pokud samozřejmě máte starý komín z cihel a čtveratým pruduchem , tak situace je jiná.

hmmm. To je jiná. Mám ovšem komín asi ještě kratší. Tedy tu část od kouřovodu nahoru... Celková výška je pod 5m(mam bungalov... ) A výška sopouchu(střed) je 1.6m Účinná délke bude mezi 3 - 3.3m (fakt nevím přesnou výšku). Průměr komínu 150mm. Je to nový komín shiedel

Ještě bych se zeptal, jestli lze regulovat klapkou na rouře tah sekundáru? U těch Princess výrobce v návodu píše, že nemají páčku na sekundár, který je regulován automaticky(spolu s tercialem) a sekund.hoření se reguluje kouřovodní klapkou. Mě se to nezdá jako šťastné řešení. Principálně by to asi fungovat mohlo.Ale zdá se mi to přitažené za vlasy to takto regulovat

děkuji

Pokud je to nový komín , tam myslím to bude bezproblému. Pokud jste byl někdy na vystavě, tak tam měly ty kanadská kamna v přívěsu a měly tam tak komínek cca metr nad střechou přívěsu a žadny problém. Jotulky cb mají stejné atesty.

U těch princesek to bude fungovat dobře. Měl jsem jotule f 602cb a ty to mají stejně. To znamená primár ručně, oplach skla je napevno jen taková mezírka nad sklem a sekundární předehřátý vzduch je taky napevno nastaven . Pokud zavřete klapku v kouřovodu , snížíte tím rychlost proudění spalin - rychlost hoření a tím i výkon.Zde záleží jak to vyrobce s oplachem skla myslel . Zda si s tím pohrál a udělal to kvalitně.
Jiná věc je zda princezky mají izolované topeniště. To znamená jestli jsou to čistě litinová kamna bez izolace , tak budou velice předávat teplo z topeniště(velky vykon) . Pokud pojedete na nominál(8kw) , tak bude v topeništi dosti vysoká teplota a sklo bude čisté , pokud ho ale budete chtít regulovat (meně vzduchu - menší vykon) , v topeništi nebude dostatečná teplota a sklo bude černat. Jotulky s cb mají mezi litinovými pláty minerální izolaci a tak méně předávají teplo pláštěm(méně topí) .Budou mít tedy dostatečnou teplotu v topeništi na pomalejší hoření(nižší vykony okolo cca 3-4kw) a sklo bude stále čisté (i komín).Nemyslete si že jotulky netopí :-) . Hodně tepla jde přes sklo a horní plotnu , a litina pěkně vede teplo , takže celý kamna se taky pěkně zahřejou . Je to prostě jinak stavěné než čistě litinová kamna bez izolace.
Tady opravuje 602 a je tam vydět mezi pláty ta izolace watch

jasně, děkuji ja objasnění.
Ještě se zeptám, co se stane s výkonem či oplachem, když do kamen, které mají jmenovitý výkon třeba 10kw, a tudíž mají větší ohniště, naložím méně dřeva?
Je jasné, že do většího ohniště se vleze více dřeva. A více dřeva spolu s dostatkem vzduchu = větší teplo. Pokud zachovám dostatek vzduchu a uberu dřeva, výkon musí nutně poklesnout, neboť povrchová plocha odkud se uvolňuje teplo se zákonitě zmenší.
Je to tedy tak, jak předpokládám? Mohu si objednat KK s klidem i o větším nom.výkonu, a s tím, že budu přikládat méně, a tím regulovat výkon?

děkuji ještě jednou

Jinač včera jsem se dověděl, že ty Princess se už nevyrábí. Ebchody je mají furt v nabídkách, je to tedy čerstvá skutečnost. Zdálo by se, že tím ten výběr vyhrají Horse Flame Artemis. Ale po diskuzi zde, a po přečtení ještě dalších, začínám více lpět na délce polen. 25cm je nic moc. I 30cm je výrazně lepších než 25cm. Dostal jsem nabídku na Musgrave King za stejnou cenu jako byly princess. Jenže výkon Kingu je min.4kW, jmenovitý 10kW. Tepelná ztráta domu je 2-3kW.... při -15°....Je mi jasné, že budu při zatopu otvírat okno,ať se trochu dům ochladí, ale toto má své limity. Není moc příjemné, když mi z jedné strany těla fučí zima a z druhé nelze vydržet kvůli výkonu. Proto mne napadlo ve větších kamnech přikládat méně a zeptat se tady na to.
K těmto Kingům mám ovšem jednu výhradu. Už nejsou tak pěkná jako Princess nebo Artemis. Takže můžeme zahrnout větší výběr. A to zaizolované ohniště není špatné. Artemis jej takto má. Ale polínka jsou malá. King zaizolované nemá.... Ale má větší polena. Ty jotulky jsou hodně hluboké. Krásné, dlouhé polena, izolované ohniště, ale příliš hluboké(Trčelo by to v obýváku příliš do prostoru) a navíc malý průzor na romantické sledování plápolání ohně. .

S velkými kamny budete mít studené topeniště . Provozovat asi jedině s přebytkem vzduchu . Přirovnal bych to k otevřenému krbu . Když otevřu dvířka a nechám takto hořet , tak to pěkně hoří , a kamna hodně ztratí teplotu (cca na 1/2) . Teploměr na kouřovodu co je cca 0,5m nad kamny je hluboko v dehtovacím pásmu. Je to zpusobeno tím , že komín nasává velké množství vzduchu a ten se nezučastnuje hoření , ale jen se prohřeje. Učinnost bude asi kolem 15-20% možná o trochu větší.
Ještě je možnost takzvaně udělat ohen shora dolu . To znamená dolu dát velká polena , pak menší a na to podpal a třísky a zapálit shora. Ohen bude hořet pomalu od shora až k velkým polenum.Bude to relativně dlouhý ohen a pak ho necháte vyhořet.
Máte to vcelku těžký :-) Takhle si zateplit dum :-) Já už mám čtvrtá kamna než jsem zjistil co mě vyhovuje. Taky jsem toho hodně přečetl a vyzkoušel než jsem poznal co mě vyhovuje

Ještě dodám , že jsem neněl na mysly ty 602cb pro vás . Jen jsem našel video kde byla ta izolace . Vy jste chtěl ty 100cb . Ty už jsou široké a mají sklo na koukaní a taky čištění :-) Mně nevyhovovaly , že nemají plotnu a taky 602 se dají pěkně naložit plné (polena sever jih). Ty 100cb , tam se vám vyvalí polena ven (polena vychod zapad). Viděl jsem je na vlastní oči a byly to opravdu prtavý kamna . Taková krabice od bot s sklem :-)

rozumím. raději něco menšího(rozměrem). No ještě jsem našel Olymberyl Gabriel 332. Taky jsou pěkná a nyní zvažuji jestli ty,nebo artemis. Obě mají cca 25cm polena. Artemis má, zdá se, zaizolované ohniště, Gabriely jen dvojité litinové pláty.
Artemis nemá terciál, přesto má vyšší účinnost než Gabriely o pár procent. Gabr.terc.mají. Četl jsem však, že využít terciál není tak časté.
Gabr. jsou o nějaké 3000 levnější.

Jinač, dnes jsem poprvé zatopil. Teplota už klesla pod 22° a ráno by byla kosa. Tak jsem využil příležitosti a zkontroloval, esi topení šlape jak má před zimou.
Dnes bylo venku 13°C, vytáhl jsem žaluzie a i přes celkem husté mraky lezla teplota nahoru(o 0.4°). Nechávám mikroventilačky otevřené(vyklopné okna sice zavřu, ale nezajistím páčku, čimž vznikne nahoře lehká mezera, kterou trochu profukuje), proto bylo jen 22°. Pokud bych okna dovřel, a větral nárazově, určitě by bylo přes 23°.
Taky je pravda, že jak jsme netopili, byla zimná podlaha(poslední 3týdny). Při 23° jsem chodil v teplákách a mikině a dvoje ponožky. Včil, jak podlaha hřeje a teplo stoupá, mám pocit že je tak 25°(a je 22.4°-ještě to poroste setrvačností).
Čili na jednu stranu je zateplený dům paráda, nemusíme topit, ale na druhou stranu je pocitově chladněji. Čéče, asi jsem to přehnal s tou zkouškou. Du se trochu svlíknout, bo se začínám potit.... :))) Je 22.6°,než jsem to dopsal....

Co vím , tak olymberyl je čína. Terciál je pouze sekundár pod deflektorem a má smysl jen pokud je topeniště zaizolované . Jinak je to stejné jak uplandy co mám já , nebo jotule f 602N . Při nízkých vykonech to prostě nevyhoří .

Jinak co se týče učinosti , tak jotule f 602N mají lepší emise a učinost než cb . Oboje jsem měl a jednoznačně menší spotřebu měly cb. Podle mého názoru je to asi tím že většina lidí netopí na nominál , ale reguluje kamna jaký vykon potřebují což cb(EPA test)hoří čistě vždy.

Budete mít sálavá kamna a ty dost vrství vzduch . Možná si koupíte ozdobu na kamna :-)
prislusenstvi-kanada
http://www.kominictvi.com/cz/kanadska-kamna/ventil atory-eco-fan
Větráček vám promíchá vzduch . Nečekejte žádný vítr :-)
watch

Do neděle to v nás bude kvasit. V neděli večer objednám.
Jotulky- mě se líbí. Mojí babě spíše ne. Tím je rozhodnuto.
Větší kamna(rozměrem) - to jsme si už vyjasnili tady.
Artemis i Gabriel jsou obě HF, tedy Horse Flame, tedy čína. Díval jsem se na nějaké recenze(i na angl.psaných stránkách) a nikdo vyloženě nehaní. Někdo psal, že mu Gabr.rezaví a odlupuje se barva.
Znovu říkám, že topit budeme jen něěěkdy. Třeba 5x za sezonu. Nebo pokud bude výpadek proudu. Myslím, že i obyč.čína bude na věky.

Co se týče větráčku. Mám norm.větrák do elektřiny. Popř.se naštvu a zrobím samočinný jak se prodává. Ten princip jsme v družině dělali už na 1.stupni ZŠ. Jakási oska, do dřeva, plech nastřihali, starší děcka v dílnách nám to navrtala, pospojovali to nějak, a hřbitovní svíčku pod to a točilo se to.