Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem 3 fazovy motor vyhadzuje istic

Zdravím mam problém s cirkulárom kde je Trojfázový Motor.
Motor má výkon 1,5 KW 380V ruskej výroby.
Stroj spoľahlivo fungoval pred výmenou domovej poistkovej skrine kde boli klasické tavné poistky teraz je na obvode na ktorý motor pripájam istič 3fazovy 16A B-charakteristika kábel je po celej trase 4žilový s prierezom 4mm2 dĺžka cca 30M .
Keď skúsim zapojiť Brúsku ta ide v pohode(je tam malý 3fazovy motor 500W 380V )
ale ten cirkulár to hneď vyhodí.
ešte doplním aj na cirkulárke sú 3 tavné poistky 16A tie nevypálilo

Moja otázka znie je ten istič vyhovujúci pre takýto motor alebo ho vymeniť za silnejší 20A alebo len Charakteristiku C ? Alebo Hľadať chybu v motore (stroj bol v suchej garáži kde sa mu nič nemohlo stat)?

Vopred vďaka za radu ideálne od elektrikára :-)

""Na motory (zejména třífázové) se musí použít jistič charakteristiky D." Ale to jsou mi zase věci::)

Zkus si nějakému revizákovi sdělit, že sis koupil cirkuli,
a že si tedy vyměníš jistič jen tak, z "B" na "D"
a uvidíš jak tě požene.

Je nutno si uvědomit, že jištění není jen tak jednoduché,
že se tam "vrazí" jistič jak je třeba.
Jištění musí odpovídat nejenom průřezu a zatížení vodičů, ale zejména celkové impedanci smyčky. To proto, že při zkratu, ani po dobu než jistič vypne, se na chráněném předmětu nesmí objevit nebezpečné napětí.
Je to dost složitá problematika, proto to tady nebudu rozebírat.
A právě při návrhu jištění se to musí brát v úvahu.
Jistič char. "B" 16A, není to samé jako "D" 16A.
Jištění není přímo můj obor, tak nenapíšu přesná čísla, musel bych se podívat, také by tomu možná málokdo rozuměl.
Ale velmi zjednodušeně lze říci, že výměna jističe z "B" na
"D", je z hlediska vypínání podobné, jako osazení jističe mnohem větší hodnoty.
Potom by se velmi snadno mohlo stát, že při poruše, nebude hodnota impedance smyčky odpovídat a může dojít k úrazu.
Navíc je li jak je běžné, hlavní jistič char. "B", a podružný jistič char. "D", byť o řád nižší, bude selektivita v háji a bude lítat hlavní.
---- A to ti jistě jako elektrikáři, dávající poučení
na hlavní stránku,;-) vysvětlovat nemusím že....

A teď k problému. Je tochu problém, že se do domácností, jako hlavní jističe dávají zpravidla jističe 25A "B"
V případě, že je potřeba zapínat spotřebiče s nárazovým proudem, je problém. Zařazení jističe s pomalejší charakteristikou pro zásuvku problém neřeší (viz výše).
Aby to bylo možné, pokud impedance smyčky vyhoví, je nutno také zvýšit hodnotu hlavního jističe. Tedy alespoň proto, aby to bylo správné. A s tím jsou spojeny také vyšší poplatky za tzv. instalovaný příkon.

Jak z toho ven? Jak tazatel píše, jedná se o ruský motor, asi starší výroby. Rusové nešetřili materiálem, proto motor má asi velké "železo". Jistič tedy nevyhazuje (tedy pokud se nejedná o závadu motoru) jeho celkem malý příkon, ale po zapnutí "nasycení" toho jádra, které vyvolá náraz proudu.
Při mé praxi opraváře svářeček se s tímto problémem setkávám často u sv. transformátorů.
Pomůže často velmi jednoduchý trik. Použít delší, mírně poddimenzovaný kabel. Ohmický odpor slabšího kabelu omezí proudový náraz a po ustálení hodnot už jeho odpor nemá podstatný vliv.
Motor o výkonu 1,5 kW třífázově, není problém napájet kabelem o průřezu 1,5mm2. Myslím, že při délce 30m, náraz omezí dostatečně. A nemusí se zasahovat do instalace a její
jištění. :beer:

je li jak je běžné, hlavní jistič char. "B", a podružný jistič char. "D", byť o řád nižší, bude selektivita v háji a bude lítat hlavní.
A to ti jistě jako elektrikáři vysvětlovat nemusím že....

Ne to opravdu nemusíš, protože jističe a Fi jsou témata, která zvládám téměř dokonale ;-)

Popravdě jsem detaily problému moc nečetl, spíše jsem si udělal jen takový výtah z textu (něco ve smyslu:
3 fazovy motor vyhadzuje istic, istič 3fazovy 16A B-charakteristika kábel je po celej trase 4žilový s prierezom 4mm2 dĺžka cca 30M, moja otázka znie je ten istič vyhovujúci pre takýto motor alebo ho vymeniť za silnejší 20A alebo len Charakteristiku C ? Alebo Hľadať chybu v motore...) :-)

Usoudil jsem, že se jedná o motor s těžkým rozběhem. Jinak tedy souhlasím, že hlavní jistič nemůže být třeba 25A/B a podřadný 16A/D...
ALE jak tomu většinou bývá, tak hlavní jistič je v elektroměru a ten patří rozvodným závodům, tudíž se do něj zasahovat nesmí. Jedině je požádat o výměnu za jistič charakteristiky D...

""Ne to opravdu nemusíš, protože jističe a Fi jsou témata, která zvládám téměř dokonale ;-)""

No jo, ale proč teda píšeš takový koniny?
""Na motory (zejména třífázové) se musí použít jistič charakteristiky D.""
Když víš že to není tak jednoduché a často ani potřeba.

Nebo""otázka znie je ten istič vyhovujúci pre takýto motor alebo ho vymeniť za silnejší 20A alebo len Charakteristiku C ?""
Když víš, že změna jištění není možná bez měření impedance smyčky atd? Takže radit "vyměnit za silnější" nelze?

""ALE jak tomu většinou bývá, tak hlavní jistič je v elektroměru a ten patří rozvodným závodům, tudíž se do něj zasahovat nesmí. Jedině je požádat o výměnu za jistič charakteristiky D...""
Jenže rozvodné závody ti do rodinného domu déčko nedají, standardně osazují "B".

Zajedno, aby síť vyhověla char. "D", musíš mít dráty jak poleno, aby vyhověla impedance.
Za druhé, myslím že hlavně proto, že ti mnohem raději dají
"B" o vyšší ampérové hodnotě. Za to se totiž platí, za instalovaný příkon.

Jinak když tě tady opravuju, neber to ve zlém. Dělám to proto, že nevíme kdo všechno to tady může číst.
Dáš li sem nějakou špatnou radu, někdo se podle toho může zařídit (třeba dá tam to "D", když mu něco vyhazuje).
A poruší tím normy a bezpečnost. A nemusíme se dozvědět, že se třeba potom něco stane. S elektrikou nejsou hrátky.
Tak na něco reaguji, protože musím... 8-):puff:

Takže ďakujem za rady všetkým Motor už ide.

Skúsil som pripojiť dlhší predlžovak ako radil Zerozero a aj keď som nemal žiaden poddimenzovaný (toho by som sa trocha aj bal :-D )použil som normálny s drôtmi 4mm2 a motor vyhodil istič už len 1 z 5 zapnutí.

S toho som usúdil že mi netreba o moc silnejší istič a kúpil som 16A charakteristika C po výmene to ide ako má aj cez kratší predlžovák.

A na záver s tým 1,5 KW som trochu klamal :-( štítok bol ošúchaný trochu zoxidovaný a keď som ho poriadne poutieral vysvitlo že je to 4,5 KW odber 9A cos fi 80.

a ešte jedna perlička pani v špecializovanom obchode mi tvrdila že trojpólové ističe 16A charakteristika D neexistujú. a núkala mi tri jednopólové že to mam to iste.

Zdravím, tak prodavačům se věřit nedá, člověk když pro něco jde, tak musí vědět co chce a jak to vypadá. Dnešní doba je sice moderní, ale prodavače kvůli práci dělá kde kdo.

Jinak rozdíl mezi 1,5 kW a 4,5kW je dost brutální. Při startu po klidně může vylézt až k těm 16A a pak pokud je ten jistič rychlý, tak to prostě spadne.

Cawte chalani vidím ze téma je staršieho dáta ale potrebujem poradiť mam cirkularku ktorá pred pol rokom. Normálne šla mam. Ju požičané aj teraz a vyhadzuje istič elektriku mam prerobenu na plote je 25 A v rozvodné skrini dome mam 16 A a dole v pivnici odkiaľ napájam z rozvodnice mam 20 A samozrejme vyhodi v dome v skrini motor je starší 1980 výroba ruská 5kw moja otázka znie v skrini v dome mam vymeniť istič ta charakteristiku C a stačí 16 A alebo kupim radsej 20 A C??? Nechápem tomu ze to išlo a teraz to nejde ďakujem za odpoveď.

Jak už jsem popisoval výše, změna hodnoty jističe a nebo změna z B, na C a podobně, bez změření impedance smyčky a posouzení průřezu kabelu, je proti předpisům a může být i velmi nebezpečná.
Navíc často vede jen k tomu, že nevypadne jistič zásuvky, ale hlavní domovní, pokud není dost silný.
Pokud dojde k nutnosti hodnoty měnit, je nutné pozvat elektrikáře nebo revizáka, který má vybavení na změření impedanční smyčky.
Jak může dojít k úrazu? Pokud impedance smyčky (odpor vedení až k transformátoru) neodpovídá použitému jističi, tak. Může se stát, že izolace motoru cirkule se poruší a fáze se dostane na kostru. Správně by jistič okamžitě vypnul. Ale pokud je silnější, než dovoluje impedance, jistič buď nevypne vůbec, nebo mu to trvá dlouho. Na kostře se objeví napětí, které pracovníka dotýkajícího se stroje a stojícího na vlhké zemi může zabít.
Tedy časté rady dej tam cečko nebo déčko jsou nebezpečné.
Vím, že poradit v případě strojů s nárazovým rozběhovým proudem je těžké. Je nutno to řešit uvážlivě, ne strčením hřebíků místo pojistek :-).
Tím ale nechci tvrdit, že nějaká změna jištění není možná. Je se to nemůže dělat volně jak člověka napadne.
Ani to, co občas radím, použít delší prodlužovák, který svým odporem omezí proudovou špičku není zcela bezpečný způsob. Tento jeho odpor zvýší hodnotu impedance, která, pokud je už jen tak na mezi, nemusí vyhovovat. Ale stále je to lepší, než to udělat v domě natrvalo.
Sám nevím, jak v takovýhle případech poradit, aniž by to bylo proti předpisům. Ale alespoň to, že případné změny jištění konzultovat s odborníkem.