Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Regulátor tlaku vody

Dobrý den,
dnes prosím o radu k regulátoru tlaku na přívodu vody do baráku. Ragulátor je hned za vodoměrem.
Máme nízký tlak vody, tak jsem zkoušel otáčet regulačním šroubem (na fotkách nahoře), ale tlak na budíku se vůbec neměnil. Otáčel jsem teda jen o půl otáčky (na jednu stranu, pak jsem vrátil do původní pozice a pak i na druhou stranu) a v regulátoru nějak praskalo, jak kdyby něco přeskakovalo přes pružinku. Takže jsme se bál otáčet víc, abych to nějak nepo.....
Rozhodl jsem se, že koupím nový regulátor a chtěl bych se zeptat, zda má někdo k regulátoru na fotkách nějaký technický list, co se týče rozměrů. Chci koupit rozměrově stejný, abych starý mohl vyšroubovat a nový bez úprav našroubovat. K regulátoru totiž nemám žádné papíry.
Díky

pokud ten merák není také špatnej a ten údaj 3,8 Barr je skutečnost, nový regulátor nepotrebuješ, teda za predpokladu, že tlak pri odberu vody neklesne. 3,8 Barr je tlak více než dostatečný a vyšší byl mohl spúsobovat problémy.

Rozvody a armatury jsou konstruovány pro maximálni pretlak 6 Barr, 3,8 Barr je tlak správny.

Ak máš dojem že tlak je nedostatečný príčina je jiná, neco, nekde, bráni prútoku. Špatná spetná klapka ?teda jak ji máš instalovanou, špatný vodomer ?

Zdroj problému se identifikuje metodou pokus - omyl, postupne od vodomeru se skouší co to udelá jak se povolí šroubové spoje ....

Kotel byl zanesený již loni na jaře, servisák ho prolil nějakou kyselinou, ale říkal, že nezaručí jak dlouho to bude v pohodě. To pořád ale neřeší problém s tlakem vody, že padá tolik. Nebo je to normální, že klesne z 3,8 na 1,7?

Když jsem se bavil se sousedem a ukazoval mu, jak teče studená voda, tak říkal, že oni mají velký proud vody oproti nám. Když se sprchuji a někdo pustí v baráku vodu jinde, tak se i vypne kotel, protože nemá voda dostatečný tlak.

Proto si myslím, že je špatný ten regulátor. Regulátor jsem prohlížel ze všech stran (mimo té u zdi) a nikde jsem nenašel označení a typ, podle kterého bych si našel parametry na netu. Neznáte tedy někdo tento regulátor?

Díky

presne identický nemá smysl shánet, ventilú je dostatek, napr. redukcni-ventil-na-vodu-t-79 máš tam i výkres ke stažení, možná rozmery budou identické, no to není dúležité, instalatér si pripojení upraví jak je potrebné, prípadne to všechno ponechej na nej i zabezpečení ventilu

možná chyba není ve ventilu, to nemáš overené že je chybný .... :puff:

Jirka 44 má pravdu. Někde (možná před regulátorem, nebo v samotném regulátoru), je zúžený průtok. Protože při otevření kohoutku se studenou je za manometrem relativně nízký odpor pro průtok vody, poklesne její tlak. Pokud pustíš teplou, zařadíš do cesty vodě hydraulický odpor - kotel, který jak sám píšeš není moc redy. Takže tlak na manometru ti zůstane zhruba stejný, jako před místem zúžení, množství vody se pochopitelně sníží.

Jak koukám na ty fotky, tak tam nikde nevidím holandské šroubení. Pokud není někde dál mimo snímek, tak budeš mít asi s výměnou problémy. Navíc je to těsně u zdi, že to asi nepůjde protočit. Pokud je zarostlý redukčák, což je pravděpodobné,
zkus vzít malé kladívko a při puštěné vodě naplno, (nejlíp více kohoutků) tvrdě poklepávej na regulační šroub.
Současně regulační šroub protáčej o několik otáček tam a zpátky.
Několikrát. Často se úsady uvolní a vyplaví.
Pokud to nepomůže, lze redukčák rozebrat a vyčistit i bez demontáže z potrubí.
Zavři hlavní přívod, povol zcela regulační šroub, zkus odšroubovat vršek regulátoru. Bude tam pružina, membrána a součásti ventilu. Půjde to vyjmout. Poznamenej si jak to tam bylo. Vyčisti všechny díly, včetně pozdra redukčáku. Při čištění si můžeš pomoci kyselinou solnou, která úsady rychle rozpouští.
Trochu kyseliny nalej i do vnitřku pouzdra red., potom vypláchni krátkým puštěním vody. Potom slož součásti jak byly. Pusť vodu a regulačním šroubem nastav tlak, při trochu puštěné vodě z baterie.
Pokud nepomůže ani tohle, tak je potrubí zarostlé, někde jinde.
Podle snímku to vypadá, že je přívod půlpalcovým pozinkem, tak bych se nedivil, že je potrubí zarostlé už tam, což by byl problém.

žádny problém s výmenou není

šroubení je na vodomeru, odebránim vodomeru vznikne prostor více než dostatečný pro potrebné manipulace,
stejne je potrebné vodomer dát dolú a overit zda bordel není už tam, tedy pred reduktorem

je jasné že tazatel toto delat nebude, zavolá instalatera, kdyby mel v techto vecech prax, vezme hasák, odstaví vodu a za 30 minut by vedel kde je príčina

... :puff:

Pravda. Přípojky vodoměru jsem si nevšimnul.
Ale když jsem redukčák čistil já poprvé, také jsem v tom
neměl žádnou praxi, ani mi nikdo neradil. Když jsem to zvládnul já, tak to třeba zvládne i tazatel. :-)
Když pozve instalatéra, ten se mu s tím čistit nebude, flákne
tam nový redukčák, nejmíň za litr, k tomu napíše cestu a nejmíň
litr za práci a tři tisíce jsou v tahu.
Pokud to zvládne sám, je to max na hodinu a za ušetřené peníze
má 100 piv. :beer::-)

Ten regulátor je tam opravdu pár desítek let. Já v baráku bydlím 6 let a předchozí majitel říkal, že byl regulátor jednou čištěný. Než ho zase čistit, raději koupím nový regulátor, na který nebudu muset zas dlouho šáhnout.

Jinak před vodoměrem už není kovové potrubí, ale taková trochu tvrdší gumová hadice. A za regulátorem to je rozdělené na dvě větve (je to vidět na fotce). Jedna větev (do kuchyně) je nová v plastu, tu už jsme dělali my a druhá větev (do koupelny) je chvíli gumová hadice a pak kovová trubka.

Přívod i vše ostatní je 3/4,viz T-kus před redukčákem.Šroubení je z obou stran redukčáku-jsou to ty velké pozink matice,hned vedle toho budíku.Stačí je povolit-nepujde to snadno,takže použij velký hasák,nebo francouzák a musíš si to podržet druhým klíčem proti protočení.Matice šroubení zkus poklepat kladivkem.Vyndaný redukčák vezmi s sebou do krámu a oni Ti už poradí::)

Tak regulátor tlaku úspěšně vyměněn :-)Přidávám foto. Povolit matice šlo docela dobře. Akorát jsme nakonec vyměnili všechny díly mezi hodinami a rozbočovačem vody. Při letmém zkouknutí starého regulátoru jsem usoudil, že zarostlý je jen nepatrně, nejspíš tedy nefungovala ta regulace.
S novým regulátorem teče studená voda o hodně lépe a tlak při sepnutí vody klesne jen nepatrně. Ale teplá je na tom stejně (jako při starém regulátoru), takže je zanesený kotel. S manželkou jsme se rozhodli, že pořídíme na ohřev vody kombinovaný bojler, než abychom zase nechali čistit plynový kotel.

Díky za rady.

když jsme vše zapojili, zkoušel jsem zapnout vodu, jestli to je všude dobře utěsněné, ale začlo to stříkat skrz závit toho tlakoměru. Zapomněli jsme tam dát konopí. Tak jsme napakovali tento závit, našroubovali a pak jsem si všiml té vody, takže zřejmě při tom úniku se tam dostala.

Fitinky z mosazi-to je správně,radši si trochu připlatit a máš jistotu,že ti to za pár let nezaroste.Já předělával vodu do plastu a pár fitinek jsem dal pozink-měl jsem je doma a byly nové,a teď je postupně předělávám za mosaz,protože po pár letech neskutečně zarostly!::)

Pokud jsou všechny ventily , které jsou za regulátorem zastaveny, tak při přestavování regulátoru se na manometru nic nemění. Aby se zjístilo , kolik tlaku v potrubí bude, je třeba pustit alespoň jeden ventil za regulátorem a sledovat na manometru změny při jeho nastavování. Nastavovat se musí za provozu t.j. musí být puštěná někde voda.