Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Lihový vařič s kulovou nádržkou

Zdravím, chtěl bych se zeptat, používali jste někdo starý lihový vařič, co má nad hořákem kulovou nádržku na líh? Potřeboval bych poradit, jak se tyhle vařiče zapalují? Normálně mi to nejde, někdo říkal že hořák se musí něják předehřát, nevíte jak se to dělá?

Posted by 109.238.33.6 via webwarper.net
This is added while posting a message to avoid misusing the service

Netřeba lít do žlábku líh.
On tam nateče sám, když se víc otevře regulační šroub. Pak ho zavřít a předehřát to.
Ještě si vzpomínám, pokud autor hodlá tuto archiválii uvést do provozu, že když se vyšrouboval reg. šroub úplně ven, tak uvnitř trubičky byl takový "štěteček" drátek a na něm štětinky něco jako malinký kartáček na lahve. Asi to byl filtřík, nebo to zpomalovalo tok lihu. Nevím. Zátka od nádržky byla taky mosazná pochopitelně s dírkou na přisávání vzduchu.

Tohle jsme kdysi provozovali na denaturák,na rychlé uvaření snídaně.Způsob zapálení je popisován dobře, ale při dnešní ceně denaturovaného lihu si nejsem jistý, jak to bude zajímavý. Tehdy byl denaturák za l,20 Kčs litr /korunu dvadcet slovy/

Při ceně 50Kč/l vychází cena energie na cca 2,5Kč/MJ. Při ceně plynu 15Kč/m3 vychází cena energie na 0,44Kč/MJ. Vaření na lihu vyjde skoro 6x dráž než na plynu ;-).

Zajímavé by bylo použití E85, cena oproti lihu poloviční a bude mít i vyšší výhřevnost. Takže to odhadem vyjde jen cca tak 2x dráž. Ale jestli to vařič skousne, to fakt netuším.

Tak musis to srovnavat s cenou plynu v lahvi, nejlepe nejaky maly...
Jinak lihace se hodne pouzivaji na lodich, z duvodu velky bezpecnosti, narozdil od bezinu pecijen nema tolik vyparu a nesmrdi a plyn v lodi je problem, seda dolu a neni ho kam vyvetrat. Doma bych na tom nevaril, ale na chatu, lod nebo do karavanu proc ne.

Nejsem si zcela jistý, ale řekl bych, že ten vařič není na líh, ale na benzín. Po nahřátí hoří jako
letlampa, má injektorový hořák a plyny si strhávají vzduch. Líh tento způsob nepotřebuje, hoří bez dýmu
i normálně z hladiny paliva. (ale zplynovací lihové se samozřejmě dělají).

je to klasickej Primus. Do misky pod hoříkem se naleje líh a zapálí aby se onříla splynovací trubka, než dohoří pouští se pomalu líh do hoříku. Mělo by to fungovat. V té trubce je totiž knot, který nedovolí aby líh tekl proudem. Ale jen se odpařoval.
ZERO: tohle benzíňák není ani omylem...

Jo asi si to pletu. To co jsme měli kdysi doma, vypadalo nějak podobně. Ale mělo to myslím pumpičku a
tlakovalo se to. Už je to let...:-)
Ten vařič jako nostalgie dobrý, ale litr lihu asi za 70,- Trochu drahý špás.
Uvařit na tom kuřecí polívku znamená koupit kuře za cca 50,- a k tomu litr lihu za 70,- :-)

Primus je na petrolej
[028529.jpg]
(resp. ten původní, koukal jsem na internet a teď se tak jmenují i třeba plynové). Asi ještě někde mám skládací. Je tam malá nádržka na líh co se používá k ohřátí petrolejového hořáku. Vzpomínám si na Tři muže ve člunu:

...„konvici na čaj, kotlík a lihový vařič.“
„Jen ne petrolej!“ dodal s významným pohledem George a Harris i já jsme přikývli. Jednou jsme si s sebou vzali vařič petrolejový, ale to „již nikdy více!“ Ten týden jsme měli dojem, jako bychom žili v krámě s petrolejem. Plechovka s tím petrolejem totiž tekla. A když odněkud teče petrolej, to si teda nepřejte. My jsme tu plechovku měli v samé špici lodi, a ten petrolej tekl odtamtud až ke kormidlu a cestou se vsákl do celé lodi a do všeho, co v ní bylo, a natekl do řeky a prostoupil celou scenérii a zamořil ovzduší. Někdy foukal západní petrolejový vítr, jindy východní petrolejový vítr; ale ať už přicházel od sněhů Arktidy nebo se zrodil v nehostinné písečné poušti, k nám vždycky doletěl stejně prosycený vůní petroleje. A náš petrolej tekl dál a poničil i západy slunce; dokonce i
měsíční paprsky určitě už zaváněly petrolejem. V Marlow jsme se mu pokusili utéci. Loď jsme nechali u mostu a přes město jsme se vydali pěšky, abychom tomu petroleji unikli; táhl se však za námi. Za chvilku ho bylo plné město. Pustili jsme se přes hřbitov, ale tam zřejmě nebožtíky pochovávali v petroleji. I Hlavní třída smrděla petrolejem; divli jsme se, jak tam lidi dokážou bydlet. A tak jsme ušli kilometry a kilometry po silnici k Birminghamu; ale ani to nebylo nic platné, i ten venkov se koupal v petroleji.

Na konci tohohle výletu jsme se o půlnoci všichni sešli na opuštěné pláni pod takovým olysalým dubem a zakleli jsme se strašlivou přísahou (kleli jsme kvůli tomu neřádu samozřejmě celý
týden, ale jenom tak normálně, středostavovsky, kdežto teď to byl úkon slavnostní) - zakleli jsme se tedy strašlivou přísahou, že si už jakživi nevezmeme na loď petrolej...

vařiče na benzin a petrolej se tlakují

To není až tak 100% pravda, mám i benzíňák, co se musí předehřát, ale netlakuje se. Pro zapálení potřebuješ kousek tuhýho lihu nebo tam kapat na mističku benzín (většinou se musí mistička benzínem naplnit 2x, než začne hořet z trysky, tak jak má), pak se mi tu někde válel i knotovej petroleják - prnicipiální obdoba petrolejky - lampy. Má výhodu v tom, že funguje prakticky na cokoli olejovitýho a snadno se zapaluje :-).

keď som pred rokmi prvý raz nastartoval u dedy benzínovou letlampu, bol som unesený týmto vynálezom, až o niekoľko rokov neskôr som na školskej fyzike pochopil jej princíp, tryska reaktívneho motoru ... Von Brauna možno taktiež inspiroval tento nástroj klampiarov ... :puff: