Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno PWM regulátor CPU ventilátoru

Zdravím všechny, jelikož se nudím, chci si zbastlit PWM regulátor k ventilátoru v PC. Vím, že se tady možná najdou tací, co mi řeknou, ať se nemontuju do něčeho, čemu nerozmím. Takové jedince prosím, ať mě ignorují. Pro mé použití jsem si našel tohle schéma:

[http://kutilska.poradna.net/file/view/2455-pwm-sch-gif]

Na pochopení celkem jednoduchý obvod, PWM signál pomocí 555, regulace potenciometrem ...
Problém je, že tohle je můj první obvod který jsem si sám "vytvořil" v Eagle a nevím jestli mám vše správně. Možná se najde dobrá duše která mi to rychle zkontroluje, tady to je:

[http://kutilska.poradna.net/file/view/2454-schema-png]

Dále tady mám moji hnusně navrhnutou desku:

[http://kutilska.poradna.net/file/view/2456-board-png]

Pokud bude tenhle příspěvek někoho zajímat tak mám pár dotazů.
1. Jak už jsem říkal, nenajde se někdo, kdo by zkontroloval správnost mezi 1. a 2. obrázkem? Takovému jedinci bych byl moc vděčný, protože to sám nepoznám.
2. Nemáte někdo jiné alternativy k tomu schématu?
3. Jde nějak vylepšit zapojení na desce a vylepšit využití prostoru? Jsem si jistý že ano, jen se svými neexistujícími znalostmi kreslení DPS to nedokážu.

Jde mi hlavně o alternativy a správnost toho zapojení. Všem kteří nějak přispějí předem děkuji.

Takže jsem to konečně vyrobil a vše zapojil. V BIOSu jsem vypnul automatickou změnu otáček a zapojil "smrtící stroj". Větrák se roztočil (což bylo něco, co bych sám nečekal), jenže už za několik vteřin se mi začal šíleně zahřívat ten 56 Ohm odpor, tak jsem to raději vypnul, než by se něco stalo.

Neví někdo co může být špatně?
Já teď jdu proměřit, jestli všechny součástky fungují.

Tak to to máš teda extrémně předimenzovaný :-), tam půjde proud kolem 200mA, BD911 je 15A. Hodně předimenzovaně by tam stačil tak BD 135, nebo opravdu pro jeden větráček z unip. tran. BC 170 či bip. BC547 nebo BC327.

Na potřebnej proud pro větráček vyhoví R2 až někam k 4,7K, takže s 500 ohm bych strach vůbec neměl. A už na tom bude výkonová ztráta relativně zanedbatelná.

Pokud ti není BD911 líto, tak ho tam nech, ale je to fakt zbytečně předimenzovaný, tím jde spínat pár set watovej motor :-). BC547 už je zase takovej druhej extrém, 327 by byl lepší, stojí asi korunu. Ale vše to záleží na výkonu větráčku. Když už to máš postavený, tak bych zbytečně součástky moc neměnil.

Rezistor jsem vyměnil, ale kromě toho jsem našel závažnou chybu ... já dement jsem propojil 8. a 7. pin IO a nevšiml si toho, je někdo schopný odhadnou škody? Pravděpodobně jsem oddělal jednu 1N4148 diodu, jdu to všechno přeměřit.

EDIT: Talže jsem to opravil a zapojil, větrák už šel trochu regulovat ... bohužel tak druhá (1N4007) dioda zhořela po pár vteřinách :-/ ... co to sakra je?

EDIT: Takže tranzistor je seškvařený k nepoznání ... asi si zasprintuju do GME pro součástky -_-

Jednoducha uvaha - 555 sezere o trochu vic nez pulvolt, PN prechod totez, takze na odporu v sepnutym stavu je 10V - a to jsou skoro dva watty - a dvouwattak tam neni... Ted jak z toho ven?
Zvednout vykonovost odporu neni nejlepsi, je velkej a bude topit. Takze bud zvednout odpor, s tim ze tim tranzistorem tece stejne podstatne mensi proud nez v tom schematu a i pri odhadem desetinasobny hodnote bude tranzistor stejne skoro v saturaci. Druha varianta vymenit trazistor za fet, treba IRF710 ktera ma i stejnej Pinout a nic by se nemuselo menit. Jen bych mel obavu, jestli bude spolehlive zavirat - gate by chtel prizemnit nejakym 10k odporem(SMD by sel mezi packy). A nebo zvetsit odpor a dat tam darlington.

22 = 22p (evropské značení)
220 = 22p (anglické značení)
221 = 220p
222 = 2n2
223 = 22n
224 = 220n
225 = 2µ2
nauč se barevné kódování kundenzáthoru a odporů. Já to umím a je to paráda... kouknu a vidim. Hromádku kde je 100 hodnot mám přebranou za 2 minuty s identifikací hodnoty, bez nějakého měřidla. Kódy na součástce musíš přečíst za 2 vteřiny ať z leva, či z prava...

Já nemám ani pořádné pájecí pero, kde bych vzal osciloskop :-D
Ano, drží se to na nějakých 1025 RPM. Horní práh je trochu jinde protože se v PC díky nějakému zkratu toho regulátoru propálil tranzistor hned vedle FAN konektoru.

Pokud budu někdy dělat remake tak to udělám na 556, tam by to mělo jít regulovat v rozsahu 0% - 100%

Ale ne, vubec nemyslim, ze bys neco zmrvil. Spis ze ten ventilator neni tak uplne motor, resp. neni ohmicka, tim mene indukcni zatez. Mozna ma kvuli vnitrimu zapojeni kapacitni charakter a kvuli tomu mu i kratkej pulz staci na takovy otacky. Ale to jen nahlas premejslim.
Nemas po ruce cca 0.5-1ohm odpor, zkusit ho dat paraelne s vetrakem, jenom co to udela?

Zapomeň na NE555, sice funguje dobře, ale je nestabilní. Při pomalých otáčkách motor ztrácí sílu a bude se přetěžovat T1. A ten BD911 bych okamžitě vyhodil, protože bude topit jak radiátor a dal tam IRF540. Tuto regulaci s 555 jsem si udělal a byl jsem s ní velice nespokojen, proto jsem si udělal jinou s OZ LM324, který má zpětnou vazbu, že při zatížení motoru nabide na síle a zvedne otáčky. Tím se motor ani tranzistor nepřetěžuje a motor má pořád stejnou sílu. Zvýšení otáček na zpětné vazbě se dá nastavit... S tímto zapojením jsem velice spokojen. Toto vylepšení zpětné vazby u 555 nejde.