Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno PWM regulátor CPU ventilátoru

Zdravím všechny, jelikož se nudím, chci si zbastlit PWM regulátor k ventilátoru v PC. Vím, že se tady možná najdou tací, co mi řeknou, ať se nemontuju do něčeho, čemu nerozmím. Takové jedince prosím, ať mě ignorují. Pro mé použití jsem si našel tohle schéma:

[http://kutilska.poradna.net/file/view/2455-pwm-sch-gif]

Na pochopení celkem jednoduchý obvod, PWM signál pomocí 555, regulace potenciometrem ...
Problém je, že tohle je můj první obvod který jsem si sám "vytvořil" v Eagle a nevím jestli mám vše správně. Možná se najde dobrá duše která mi to rychle zkontroluje, tady to je:

[http://kutilska.poradna.net/file/view/2454-schema-png]

Dále tady mám moji hnusně navrhnutou desku:

[http://kutilska.poradna.net/file/view/2456-board-png]

Pokud bude tenhle příspěvek někoho zajímat tak mám pár dotazů.
1. Jak už jsem říkal, nenajde se někdo, kdo by zkontroloval správnost mezi 1. a 2. obrázkem? Takovému jedinci bych byl moc vděčný, protože to sám nepoznám.
2. Nemáte někdo jiné alternativy k tomu schématu?
3. Jde nějak vylepšit zapojení na desce a vylepšit využití prostoru? Jsem si jistý že ano, jen se svými neexistujícími znalostmi kreslení DPS to nedokážu.

Jde mi hlavně o alternativy a správnost toho zapojení. Všem kteří nějak přispějí předem děkuji.

22 = 22p (evropské značení)
220 = 22p (anglické značení)
221 = 220p
222 = 2n2
223 = 22n
224 = 220n
225 = 2µ2
nauč se barevné kódování kundenzáthoru a odporů. Já to umím a je to paráda... kouknu a vidim. Hromádku kde je 100 hodnot mám přebranou za 2 minuty s identifikací hodnoty, bez nějakého měřidla. Kódy na součástce musíš přečíst za 2 vteřiny ať z leva, či z prava...

Já nemám ani pořádné pájecí pero, kde bych vzal osciloskop :-D
Ano, drží se to na nějakých 1025 RPM. Horní práh je trochu jinde protože se v PC díky nějakému zkratu toho regulátoru propálil tranzistor hned vedle FAN konektoru.

Pokud budu někdy dělat remake tak to udělám na 556, tam by to mělo jít regulovat v rozsahu 0% - 100%

Ale ne, vubec nemyslim, ze bys neco zmrvil. Spis ze ten ventilator neni tak uplne motor, resp. neni ohmicka, tim mene indukcni zatez. Mozna ma kvuli vnitrimu zapojeni kapacitni charakter a kvuli tomu mu i kratkej pulz staci na takovy otacky. Ale to jen nahlas premejslim.
Nemas po ruce cca 0.5-1ohm odpor, zkusit ho dat paraelne s vetrakem, jenom co to udela?

Zapomeň na NE555, sice funguje dobře, ale je nestabilní. Při pomalých otáčkách motor ztrácí sílu a bude se přetěžovat T1. A ten BD911 bych okamžitě vyhodil, protože bude topit jak radiátor a dal tam IRF540. Tuto regulaci s 555 jsem si udělal a byl jsem s ní velice nespokojen, proto jsem si udělal jinou s OZ LM324, který má zpětnou vazbu, že při zatížení motoru nabide na síle a zvedne otáčky. Tím se motor ani tranzistor nepřetěžuje a motor má pořád stejnou sílu. Zvýšení otáček na zpětné vazbě se dá nastavit... S tímto zapojením jsem velice spokojen. Toto vylepšení zpětné vazby u 555 nejde.